Nawigacja :
Muzeum Kontakt:
an image

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Telefon:   (24) 254-79-64
Tel. kom.:   505 01 98 90
Fax:         (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5zł
ulgowy     - 2,50zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót
w godz. 10-16,
w niedziele wstęp bezpłatny.


  

W Galerii w Dworku, w piątek 25 kwietnia, została otwarta kolejna wystawa. Tym razem możemy przenieść się na bursztynowe szlaki. Na 24 planszach, opracowanych przez pracowników Muzeum Ziemi PAN w Warszawie ukazana jest historia powstawania bursztynu, miejsca jego występowania, a następnie sposoby wydobywania bursztynu przez człowieka i metody jego obróbki oraz szlaki handlowe, którymi był transportowany z miejsc wydobycia. Bursztyn był ceniony już przez ludzi z epoki paleolitu, starożytni Grecy przypisywali mu magiczne właściwości, a Rzymianie cenili za jego walory ozdobne. Od pierwszego wieku naszej ery kupcy rzymscy regularnie wyprawiali się nad brzegi Bałtyku w celu zakupu tak pożądanego „Złota Północy”. Pani Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu w Muzeum Ziemi, w bardzo ciekawy sposób oprowadziła gości po wystawie, przekazując wiele ciekawostek, m.in. na temat inkluzji w bryłkach bursztynu. Na wystawie można zobaczyć, że nie tylko owady i pająki ulegały zatopieniu w żywicy,z której powstał następnie bursztyn, ale też np. małe jaszczurki. Dziś możemy oglądać te stworzenia,żyjące na ziemi przed 40 milionami lat, „jak żywe”. Niestety, gość z Warszawy rozwiał nadzieje na odnalezienie słynnej „Bursztynowej Komnaty”, udowadniając, że spłonęła ona w Królewcu w 1945 r.

Wystawę można oglądać do 25 maja br. Zapraszamy.

(jl)

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy „Na bursztynowych szlakach”, który odbędzie się 25 kwietnia br. (piątek) o godz. 16:00 w Galerii w Dworku. Gościem specjalnym wernisażu będzie Katarzyna Kwiatkowska – kierownik Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN.

Ekspozycja składa się z trzech części:
1. Bursztynowy szlak sprzed 40 milionów lat
2. Bursztynowe szlaki od neolitu do bursztynowej komnaty
3. Na współczesnym turystycznym szlaku bursztynowym.

Na ponad dwudziestu planszach można, m.in. prześledzić drogę żywicy od pnia drzewa do sukcynitu w złożu, obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego, naturalne formy naciekowe bursztynu z zatopionym pająkiem, termitem, jaszczurką, kwiatem herbaty i kwiatem dębu. Wystawa umożliwia poznanie dróg, jakimi bursztyn wędrował znad Bałtyku do różnych krajów Europy.

Ekspozycja prezentowana będzie w Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20) do 2 czerwca 2014 roku. Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(jl)