Nawigacja :
Najciekawsze:

Zapraszamy na:
wirtualny spacer po Muzeum Regionalnym
i Muzeum Bitwy nad Bzurą

Maj 2014

17 maja

VI Kutnowska Noc w Muzeum

12 maja

Wernisaż wystawy "Piękno secesji"

Kwiecień 2014

27 kwietnia

Rodzinna niedziela w Muzeum

25 kwietnia

Otwarcie  wystawy:
"Na bursztynowych szlakach"

2 kwietnia

Otwarcie  wystawy:
"Malarstwo Ryszarda Koska"

Marzec 2014

30 marca

Rodzinna niedziela w Muzeum

23 marca

Rocznica mobilizacji 37pp

20 marca

Otwarcie  wystawy:
"UCIELEśnienie"

19 marca

Imieniny Marszałka

3 marca

Promocja książki „Doktor Antoni Fortunat Troczewski”

Luty 2014

23 lutego

Rodzinna niedziela w Muzeum

6 lutego

Otwarcie  wystawy
„Najpiękniejsze owady świata”

Styczeń 2014

26 stycznia

Rodzinna niedziela w Muzeum

20-31 stycznia

Ferie w Muzeum

19 stycznia

Prezentacja książki "Nowa rzeczywistość lat 1945 – 1948 w powiatach: kutnowskim, gostynińskim
i łowickim”

 

 

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Telefon:   (24) 254-79-64
Tel. kom.:   505 01 98 90
Fax:         (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy     - 2,50 zł
warsztaty - 5 zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót
w godz. 10 -16,
w niedziele wstęp bezpłatny.


Jesteś    gościem
na naszej stronie



Szanowny Gościu witryny www.muzeumkutno.com
Przeglądając naszą stronę zgadzasz się na używanie cookie (ciasteczek). Jeśli jednak nie wyrażasz zgody na ich używanie
możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub zakończyć przeglądanie naszej strony.


 

 

    Muzeum Regionalne w Kutnie organizuje w dniach 26 maja - 2 czerwca 2014 r. Plener Rzeźbiarski
– Kutno 2014. Odbędzie się on na dziedzińcu muzealnym, na którym powstanie pięć rzeźb prezentujących kobiecy zespół śpiewaczy. Do udziału zaproszonych zostało sześciu kutnowskich rzeźbiarzy: Antoni Kamiński, Zbigniew Szczepański, Jan Szymański, Sławomir Suchodolski, Romuald Olesiński i Jarosław Gorzelak. Podczas trwania pleneru można będzie nie tylko przyjrzeć się pracy rzeźbiarzy, ale również spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pleneru w dniach 26-30 maja oraz 1-2 czerwca w godz. 10.00 – 15.00.

 

 

 

 

     

       

 

 

 

Informujemy, iż Muzeum Regionalne w Kutnie przystąpiło do udziału w programie „Kutnowska Karta Dużej Rodziny 3+".
Posiadacze kart "Duża rodzina 3+" będą mieli możliwość zakupu biletów w cenie 1 zł od osoby. Ulga obejmuje:
- bilet wstępu do Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Muzeum Bitwy nad Bzurą,
- udział dzieci i mlodzieży w lekcjach i warsztatach muzealnych.
Zakup biletów zniżkowych możliwy będzie w kasie Muzeum po okazaniu karty wraz z dokumentem tożsamości. Dla osób nieletnich dokumentem takim jest legitymacja szkolna. Dzieci nie objęte obowiązkiem szkolnym będą mogły korzystać z Karty wyłącznie w obecności rodzica lub prawnego opiekuna.
Program nastawiony jest na wsparcie rodzin, w tym również rodzin zastępczych z trójką lub więcej dzieci. Korzystać z niego mogą rodziny wielodzietne, które mają na utrzymaniu 3 lub więcej dzieci w wieku do 18 lub do 25 lat (gdy dziecko uczy się lub studiuje, zaś w przypadku dzieci niepełnosprawnych bez ograniczenia wieku, pozostających pod opieką rodzica).
Szczegółowe informacje, dotyczące Programu uzyskać można w Wydziale Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Kutna – pokój 238, tel. 24 253-12-52.

 

       



 

Prezydent Miasta Kutno oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie zapraszają do udziału w obchodach Święta Błękitnej Armii. Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą hallerowską w Kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Łąkoszynie odbędzie się 23 maja 2014 roku (piątek) o godz. 12:00.

 

 

       



 

 

17 maja br. odbyła się VI Kutnowska Noc w Muzeum. W związku z 135-leciem OSP oraz 60-leciem PSP w Kutnie tematem przewodnim imprezy była straż pożarna. W siedzibie Muzeum można było zwiedzać specjalnie przygotowaną wystawę pt. „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Kutnowska Ochotnicza i Zawodowa Straż Pożarna w latach 1879-2014”. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. księgi pamiątkowe Ochotniczej Straży Pożarnej, dyplomy, kolekcję hełmów strażackich, środki łączności z lat 60-tych i 70-tych.
Wśród atrakcji zaproponowanych mieszkańcom znalazły się, m.in.: pokaz sikawki konnej z XIX wieku przygotowany przez KPPSP Koluszki oraz prezentacja zabytkowych i współczesnych pojazdów oraz sprzętu pożarniczego. Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot, w którym można było zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi zwiedzający chętnie brali udział w przygotowanych dla nich konkursach oraz korzystali ze ścianki wspinaczkowej.
Dziękujemy za wsparcie w przygotowaniu VI Kutnowskiej Nocy w Muzeum naszym sponsorom:
- Hoop Polska Sp. z o. o w Kutnie,
- Hurtowni Hurt – Pap,
- Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”,
- Przedsiębiorstwu Handlowo – Usługowemu „Grażyna”,
- Zakładowi Piekarsko – Ciastkarskiemu „Majka”.

Za pomoc w stworzeniu niezapomnianego wieczoru pragniemy również serdecznie podziękować naszym partnerom w ramach tego przedsięwzięcia,
- Centrum Teatru Muzyki i Tańca,
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie,
- Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

(jl)

 

    


         


         


         


         


         


    


    


    


         


    


    


        


       





     

12 maja, o godzinie 17.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. "Piękno secesji" ze zbiorów łódzkiego kolekcjonera dr. n. med. Andrzeja Papiewskiego. Gości powitał dyrektor muzeum - Grzegorz Skrzynecki, a komisarz wystawy Kazimierz Śwircz krótko przedstawił dr. Papiewskiego, laureata Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego.

Hobby, które miało być relaksem po stresującej pracy lekarza, stało się pasją, która zaowocowała imponującą kolekcją rzemiosła i sztuki z przełomu XIX i XX w., tworzonej z wielkim znawstwem i wyczuciem piękna. Licznie przybyli goście wernisażu mieli okazję wysłuchać prelekcji kolekcjonera o sztuce secesyjnej, ilustrowanej pokazem zdjęć najciekawszych przedmiotów z jego zbiorów.

Następnie udali się na sale ekspozycyjne, aby zwiedzić wystawę. Szczególnie podobały się wyroby ze szkła – z różnych wytwórni europejskich - w oprawach srebrnych i platerowanych oraz naczynia ceramiczne, w których użyteczność łączy się z pięknem formy i koloru.

Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszył się katalog wystawy z licznymi zdjęciami eksponatów, który pozostanie trwałą pamiątką wystawy, a potrwa ona jedynie do 22 czerwca b.r.

Tekst: Kazimierz Śwircz

 

    


    


        


        


        


        

       



 

Już 17 maja w Kutnie odbędzie się szósta edycja Nocy w Muzeum realizowanej w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. W związku z 135-leciem OSP oraz 60-leciem PSP w Kutnie tematem przewodnim imprezy będzie straż pożarna. Z okazji podwójnej rocznicy Muzeum Regionalne w Kutnie przygotowało wystawę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Kutnowska Ochotnicza i Zawodowa Straż Pożarna w latach 1879-2014”.

W godzinach 19:00-24:00 mieszkańcy Kutna będą mogli nie tylko zwiedzić Muzeum, ale również skorzystać z licznych przewidzianych na tę noc atrakcji, m.in. przyjrzeć się z bliska zabytkowym i współczesnym pojazdom oraz sprzętowi pożarniczemu, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej czy obejrzeć pokaz sikawki konnej z XIX w.


Szczegółowy program imprezy:


Plac Marsz. J. Piłsudskiego:

- 19:00-22:00 – prezentacja zabytkowych i współczesnych pojazdów i sprzętu pożarniczego

- 19:00-22:00 – ścianka wspinaczkowa

- 19:00-22:00 – pokazy ratownictwa medycznego

- 19:00-22:00 - mini zawody strażackie dla dzieci

- 19:00-19:20 – strażackie śpasy – pokaz sikawki konnej z XIX w. KPPSP Koluszki

- 19:40-20:00 – koncert Orkiestry Dętej OSP Kutno

- 20:00-20:20 – pokaz ratownictwa technicznego


Muzeum Regionalne w Kutnie – Ratusz:

-19:00 – 24:00 - zwiedzanie wystaw:

  • „Miasto w czasie i przestrzeni”

  • „Rzeźba po kutnowsku”

  • „Piękno secesji”

  • „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Kutnowska Ochotnicza i Zawodowa Straż Pożarna w latach 1879-2014”

- 19:00-21:00 konkurs „Tajemnice zabytków” (rozstrzygnięcie konkursu - godz. 21:30)

- 19:30 – oficjalne otwarcie wystawy „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Kutnowska Ochotnicza i Zawodowa Straż Pożarna w latach 1879-2014 ”

 

Impreza towarzysząca:

Centrum Teatru Muzyki i Tańca

20:30 – spektakl „HISTERYJKI POLSKIE” spektakl Grupy Teatralnej "od jutra" (wejściówki do odbioru w kasie CTMiT)

(jl)

       



 

     Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy "Piękno secesji. Wyroby secesyjne z kolekcji Andrzeja Papiewskiego", który odbędzie się12 maja br. (poniedziałek) o godz. 17:00 w salach Ratusza.

Na wystawie można będzie obejrzeć ponad 150 eksponatów – wyrobów ze szkła, porcelany, metali oraz meble. Są to w dużej mierze przedmioty codziennego użytku, których twórcy chcieli, aby cieszyły też oko ciekawym kształtem i zdobieniem. W większości pochodzą z wytwórni niemieckich, austro-węgierskich i francuskich, ale są też wyroby polskie, głównie z Warszawy.

 

 

     Pomysł na taką wystawę ma związek z przypadającą w tym roku 100 rocznicą rozpoczęcia I wojny światowej. Secesja była ostatnim wielkim kierunkiem w sztuce, o światowym zasięgu, który dominował w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat przed wybuchem tego konfliktu. Istotą secesji (od łacińskiego słowa secessio - oddzielenie się, wycofanie) było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

Wystawę można będzie oglądać w kutnowskim Muzeum do 22 czerwca br.

 

Tekst: Kazimierz Śwircz

       



 

 

 

 27 kwietnia w Muzeum Regionalnym Kutnie odbyły się kolejne spotkania z cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum. Podczas zajęć zatytułowanych „W starym kinie” uczestnicy dowiedzieli się, min. czym jest oraz jak zbudować camera obscura. Nie zabrakło także informacji o naszym rodaku Kazimierzu Prószyńskim, który skonstruował pierwszą na świecie ręczną filmową kamerę zdjęciową. Rodziny biorące udział w zajęciach miały również niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska projektory z lat 50, 60 i 70 XX. - m.in. 8 mm Ruś i Mir, 16 mm Elew czy projektor włoskiej firmy Microtechnica z lat 50. Na zakończenie zajęć rodziny z pomocą pracowników Muzeum nakręciły i zmontowały „rodzinno-muzealne” klipy filmowe.

(jl)

 

 

 

 

 

    


    



    


    


    

       



  

W Galerii w Dworku, w piątek 25 kwietnia, została otwarta kolejna wystawa. Tym razem możemy przenieść się na bursztynowe szlaki. Na 24 planszach, opracowanych przez pracowników Muzeum Ziemi PAN w Warszawie ukazana jest historia powstawania bursztynu, miejsca jego występowania, a następnie sposoby wydobywania bursztynu przez człowieka i metody jego obróbki oraz szlaki handlowe, którymi był transportowany z miejsc wydobycia. Bursztyn był ceniony już przez ludzi z epoki paleolitu, starożytni Grecy przypisywali mu magiczne właściwości, a Rzymianie cenili za jego walory ozdobne. Od pierwszego wieku naszej ery kupcy rzymscy regularnie wyprawiali się nad brzegi Bałtyku w celu zakupu tak pożądanego „Złota Północy”. Pani Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu w Muzeum Ziemi, w bardzo ciekawy sposób oprowadziła gości po wystawie, przekazując wiele ciekawostek, m.in. na temat inkluzji w bryłkach bursztynu. Na wystawie można zobaczyć, że nie tylko owady i pająki ulegały zatopieniu w żywicy,z której powstał następnie bursztyn, ale też np. małe jaszczurki. Dziś możemy oglądać te stworzenia,żyjące na ziemi przed 40 milionami lat, „jak żywe”. Niestety, gość z Warszawy rozwiał nadzieje na odnalezienie słynnej „Bursztynowej Komnaty”, udowadniając, że spłonęła ona w Królewcu w 1945 r.

Wystawę można oglądać do 25 maja br. Zapraszamy.

(jl)

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy „Na bursztynowych szlakach”, który odbędzie się 25 kwietnia br. (piątek) o godz. 16:00 w Galerii w Dworku. Gościem specjalnym wernisażu będzie Katarzyna Kwiatkowska – kierownik Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN.

Ekspozycja składa się z trzech części:
1. Bursztynowy szlak sprzed 40 milionów lat
2. Bursztynowe szlaki od neolitu do bursztynowej komnaty
3. Na współczesnym turystycznym szlaku bursztynowym.

Na ponad dwudziestu planszach można, m.in. prześledzić drogę żywicy od pnia drzewa do sukcynitu w złożu, obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego, naturalne formy naciekowe bursztynu z zatopionym pająkiem, termitem, jaszczurką, kwiatem herbaty i kwiatem dębu. Wystawa umożliwia poznanie dróg, jakimi bursztyn wędrował znad Bałtyku do różnych krajów Europy.

Ekspozycja prezentowana będzie w Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20) do 2 czerwca 2014 roku. Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(jl)

       

    


    


 

 

 

 


 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie, II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie zapraszają do udziału w pierwszym spotkaniu z cyklu Kutnowski Kącik Wspomnień.

Spotkanie, które odbędzie się w czwartek 24 kwietnia br. o godz. 17:00 w Hotelu Rondo (ul. Mickiewicza 3), będzie poświęcone historii i tradycji II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Spotkanie poprowadzi pan Maciej Kierzkowski - absolwent z rocznika 1985.

Przy kawie i herbacie powspominamy szkolne lata. Zachęcamy również do przyniesienia ze sobą zdjęć i pamiątek związanych ze szkołą. Będzie nam niezwykle miło gościć wszystkich tych, których ścieżki życiowe związane były z obchodzącym Jubileusz 60-lecia Liceum.

(jl)

       



 

27 kwietnia w Muzeum Regionalnym Kutnie w ramach cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum, odbędą się zajęcia pt. „W starym kinie”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak powstały pierwsze kamery, projektory filmowe oraz filmy. Prześledzą w skrócie rozwój techniki kinematograficznej i poznają ludzi, dzięki którym możemy dziś cieszyć się X Muzą. Będą również mieli okazję obejrzeć kroniki filmowe „puszczane” ze starego projektora filmowego oraz zobaczyć i dotknąć sprzęt filmowy z lat 50 – 70 produkcji polskiej, radzieckiej i włoskiej. Podczas zajęć praktycznych rodziny z pomocą pracowników Muzeum nakręcą i zmontują własny, „rodzinno-muzealny” film.

 

Zajęcia są bezpłatne i będą się odbywały w dwóch turach: 11:00-12:30 oraz 13:00-14:30. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału w zajęciach - osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr (24) 254 79 64 lub 505 01 98 90.

(jl)

 

       


 

Wychowankowie Ośrodka Szkolno–Wychowawczego Nr 2 w Kutnie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego Nr 1 w Kutnie skorzystali z dwóch propozycji Muzeum skierowanych do szkół. Pierwsze z nich to „Kaligrafia – sztuka starannego, estetycznego i artystycznego pisania”. Podczas pierwszej części zajęć uczniowie Ośrodka Szkolno–Wychowawczego Nr 2 w Kutnie zapoznali się z krótką historią pisma na przykładach wskazanych w prezentacji multimedialnej. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziły przybory do pisania, które były używane przed wiekami oraz pisanie ozdobnych literek w mistrzowskim wykonaniu. Po obejrzeniu filmu młodzież udała się na zajęcia praktyczne. W zajęciach uczestniczyła klasa o profilu Kucharz, dlatego dla uczniów zostały specjalnie przygotowane karty dań, które ozdabiali wykorzystując sztukę artystycznego pisania. Było dla nich to nietypowe przeżycie ze względu na pisanie piórami gęsimi i różnorodność ćwiczeń, jakie musieli wykonać, by poznać tajniki kaligrafii. Próbując swych sił, nauczyli się, jak wykorzystując zdobytą wiedzę przygotować piękne karty dań, które po zajęciach zajęły zaszczytne miejsce w ich ośrodku.

Drugimi zajęciami, na które wybraliśmy się do Ośrodka Szkolno–Wychowawczego Nr 1 w Kutnie były zajęcia warsztatowe „Sercem malowane”. Każdy uczestnik dostał serce drewniane do ozdobnego malowania i dekorowania przygotowanymi materiałami. Uczyliśmy wychowanków jak wykorzystać kilka technik, by stworzyć piękne ozdoby drewniane, które przez większość uczestników były wykorzystane jako prezenty dla najbliższych, a cześć z nich znalazła się na wystawce ośrodka i cieszyła dumne oczy zarówno wykonawców i ich kolegów. W zajęciach brała udział młodzież i dzieci w różnym wieku.

(et)

    


    


    


    

       



    W okresie przedświątecznym Muzeum Regionalnym w Kutnie prowadziło warsztaty dotyczące tradycji i obrzędów Świat Wielkanocnych. Zajęcia składały się z dwóch części – merytorycznej i praktycznej. Ich uczestnicy zdobywali wiedzę na temat obchodów religijnych Wielkanocy i ludowych obrzędów, zwyczajów i tradycji wielkanocnych dotyczących tworzenia palemki, świątecznych porządków, topienia Judasza, wielkiego grzechotania, pogrzebu żuru, wieszania śledzia czy święconki i śmigusa – dyngusa. Ponadto przedstawiono różne sposoby zdobienia wielkanocnych jaj, a także jaka jest różnica pomiędzy kraszanką, pisanką i wydmuszką. Następnie dzieci tworzyły karty wielkanocne z wykorzystaniem motywu koguta łowickiego

(et)

 

    


    


    

       



   Muzeum Regionalne w Kutnie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Polski Związek Głuchych - Oddział w Kutnie serdecznie zapraszają na Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła Artystycznego, w ramach którego zaprezentują się m.in. się kutnowscy rzeźbiarze, hafciarki, koronkarki. Na kiermaszu znaleźć będzie można ozdoby wielkanocne, rzeźby, koronki, obrusy. Serdecznie zapraszamy do Dworku Modrzewiowego (ul. Narutowicza 20) w dniu 12 kwietnia w godz. 10.00 - 14.00. Wstęp wolny.

 

 

       


 

 

 

Dworek Modrzewiowy ul. Narutowicza 20;

10.04.2014 (czwartek), godz.18:00


W „Galerii w Dworku” trwa „UCIELEśnienie”, jest to drugie wydarzenie grupowego festiwalu Męskich Obszarów Sztuki. Duży zestaw prac prezentowany był wcześniej w Kielcach. Tamtejsza galeria „Winda” jest wielokrotnie większa od powierzchni w Dworku, dlatego w Kutnie można zobaczyć tylko część prac dziewięciorga autorów. W ramach dopełnienia obrazu oraz w odpowiedzi na pytania wernisażowych gości, Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na spotkanie z Rafałem Łuszczewskim, autorem ekspresyjnego malarstwa prezentowanego na wystawie. Artysta jest absolwentem PWSSP w Poznaniu [obecnie Uniwersytet Artystyczny], dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Kałuckiego w 1995, o swoim malarstwie i artystycznym postrzeganiu świata opowie Państwu w czwartek 10 kwietnia. Spotkanie zaczynamy o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy.

(tc) 

       


 

Po raz w pierwszy Kutnie zaprezentowane zostało malarstwo artysty, którego obrazy zaliczane są do kręgu Art Brut, czyli sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, surowej, powstającej z wewnętrznej potrzeby tworzenia. W dniu 2 kwietnia odbył się wernisaż wystawy ”Malarstwo Ryszarda Koska”.

Ryszard Kosek mieszka w Płocku, z wykształcenia jest muzykiem, założycielem zespołu jazzowego Loft. Od ponad 25 lat maluje i ma w swoim dorobku artystycznym kilkaset obrazów. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, m.in. w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polce i na świecie. 

Ekspozycja prezentowana w naszym Muzeum ma charakter przekrojowy, zawiera prace powstałe na przełomie lat 90-tych i te, które tworzone są obecnie. Pokazanych zostało 50 obrazów, które pochodzą z prywatnych kolekcji: Tadeusza Kacalaka, Zbigniewa Chlewińskiego i Andrzeja Kwasiborskiego.

Podczas wernisażu pojawili się m.in. syn Ryszarda Koska oraz przyjaciele, którzy wspierają go na co dzień i promują jego twórczość. Sam artysta nigdy na swoich wernisażach się nie pojawia. Przybyli goście mieli jednak okazję spotkać się z nim w filmie dokumentalnym „Z ptakami fruwał” zrealizowanym przez Tadeusza Bystrama, w którym Ryszard Kosek oprowadzał po tajemniczych obszarach swojej wyobraźni.

Wystawę można oglądać do 4 maja br. Zapraszamy.

(sk)

 

    


    


       


        


        


    

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wernisażu.

       



 

30 marca odbyła się kolejne zajęcia z cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum. Tym razem tematem spotkania były „Zwyczaje wielkanocne”. Uczestnicy zapoznali się z wybranymi tradycjami związanymi ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Dowiedzieli się, m.in. jak wyglądają nasze tradycyjne palmy, co powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym ze święconką, czego symbolem jest wielkanocne jajko, a także dlaczego polewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Rodzice wraz z dziećmi w części warsztatowej wykonały tradycyjne palmy wielkanocne.

(jl)

 

 

 

 

    


         


    


       

 

 

       



 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy „Malarstwo Ryszarda Koska”, który odbędzie się 2 kwietnia br. (środa) o godz. 16:00 w siedzibie MRK w Ratuszu.

Zofia Łoś w taki sposób opowiada o pracach tego twórcy nieprofesjonalnego: „Powierzchnię malowideł Koska wypełniają charakterystyczne postacie z wąskimi czołami i nierównym uzębieniem, lecz najczęściej pojawiają się na nich mistrzowskie kompozycje z udziałem zdumiewającej liczby osób – osobników, bo także świń (!), krów, koni, psów, kotów i wszystkich innych najróżniejszego autoramentu stworzeń Bożych. Kosek ma łatwość pokazywania charakterów swoich bohaterów: z humorem ustawia ich w sytuacjach banalnych, otacza zwykłymi przedmiotami, znaczy czytelnymi atrybutami, maluje gesty i grymasy. Wyobraźnia artysty jest nieskażona obcymi wpływami, a w treści charakteryzuje się inteligentną refleksją społeczną z pewną dozą życzliwego szyderstwa dla swoich bohaterów”.

Podczas wernisażu odbędzie się projekcja filmu o Kosku pt. „Z ptakami fruwał” (reż Tadeusz Bystram, 2003).

(jl)    

Obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych:
Zbigniewa Chlewińskiego, Andrzeja Kwasiborskiego i Tadeusza Kacalaka.

       



 

    

 

     Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zapraszają 23 marca 2014 r. w godz. 12:00-15:00 na imprezę „Był taki dzień …. Mobilizacja 23 marca 1939 r.”. Wydarzenie ma na celu pokazanie mieszkańcom naszego miasta, że wojna dla części mieszkańców powiatu kutnowskiego zaczęła się nie we wrześniu, tylko w marcu 1939 roku, kiedy to nastąpiła tajna mobilizacja. 37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego, po wcieleniu rezerwistów, został wówczas rozmieszczony w okolicach Wągrowca przy granicy niemieckiej.

     Imprezę rozpocznie przemarsz grup rekonstrukcyjnych z udziałem Orkiestry Dętej Clonovia. Następnie na Placu Marsz. J. Piłsudskiego przed siedzibą Muzeum rekonstruktorzy (Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty,Stowarzyszenie Historyczne im. 10 pp z Łowicza) zaprezentują dioramę „Żołnierze września”. Warto wspomnieć o oryginalnej armacie ppanc. Bofors wz. 36, która będzie elementem dioramy. W godzinach 12:00 – 15:00 w siedzibie MRK będzie można oglądać wystawę pamiątek związanych z 37 pp (pochodzących z prywatnych kolekcji). W Muzeum zostaną również wygłoszone wykłady dotyczące mobilizacji: dra Jacka Saramonowicza „Mobilizacja 37 pp w 1939 roku”, Piotra Paradowskiego „Mobilizacja 26 DP w Skierniewicach” oraz Wiesława Paluchowskiego „Prezentacja pamiątek po 37 pp w Wągrowcu”.

 

 

      


    


      


    


    


    

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z imprezy.

       



 

    

 

Od kilku lat Muzeum Regionalne w Kutnie wspólnie z konińską „Wieżą Ciśnień” prowadzi projekt Męskie Obszary Sztuki. Wystawom i wydawnictwom towarzyszą od dwóch lat działania na Facebook'u, z nich wyrosła koncepcja festiwalowego ucieleśnienia. „UCIELEśnienie” to drugie wydarzenie grupowego festiwalu Męskich Obszarów Sztuki. Poprzednie miało miejsce w wielkiej przestrzeni kieleckiej galerii sztuki „Winda”, tym razem wybrane prace dziewięciorga autorów zaprezentowane zostaną w kameralnym wnętrzu „Galerii w Dworku” Muzeum Regionalnego w Kutnie. Kuratorem i autorem aranżacji obu wystaw jest Tomasz Czyżewski. Zgodnie z jego koncepcją pierwsze wydarzenie było rzeczywistym ucieleśnieniem: grupa artystek i artystów, sympatyków MOS na facebook'u miała pierwszą okazję, by spotkać się realnie. Była to też próba przeniesienia w cielesny wymiar niektórych internetowych zjawisk jak zapożyczenia obrazu, zamazywanie autorstwa czy używanie wirtualnego środowiska jak naturalnego pejzażu. Z uwagi na karnawałowy kontekst tamtej wystawy całość została okraszona elementami zabawy, przeniesionymi z fanpage'a Męskich Obszarów Sztuki. W kutnowskim Dworku Modrzewiowym w sposobie prezentacji nacisk został położony na drugi człon tytułu „...śnienie”, wynika z tego bardziej surrealistyczna i zagęszczona realizacja. Ciekawi nas Państwa odbiór tej wystawy, dlatego serdecznie zapraszamy na otwarcie, które odbędzie się 20 marca (czwartek) o godzinie 18:00.

 

 

Ekspozycja będzie prezentowana w Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20) do 11 kwietnia br. Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót i niedziel) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

 

 

    


    


    


    


    

 

       



 

    

       



 

       Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do udziału w kolejnej „Rodzinnej Niedzieli w Muzeum". 30 marca w godzinach 11:00-12:30 oraz 13:00-14:30 odbędą się zajęcia „Zwyczaje wielkanocne”. Uczestnicy podczas spotkania dowiedzą się, m.in. jak wyglądają tradycyjne palmy, co powinno znaleźć się w koszyku ze święconką, czego symbolem jest wielkanocne jajko, a także dlaczego polewamy się wodą w Lany Poniedziałek? Podczas części warsztatowej wykonane zostaną palmy wielkanocne.

 

 

     Zajęcia są bezpłatne. Muzeum zapewnia wszystkie materiały plastyczne niezbędne do zrealizowania warsztatów.

     Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału w zajęciach - osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr (24) 254 79 64 lub 505 01 98 90.

(jl)

       



 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Społeczna Fundacja Miasta Kutno zapraszają na promocję książki „Doktor Antoni Fortunat Troczewski”, która odbędzie się w poniedziałek, 3 marca 2014 r. o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Od ukazania się poprzedniej publikacji poświęconej doktorowi minęło już 30 lat. Autorom biografii (J. Saramonowicz, P. A. Stasiak) udało się dotrzeć do nowych - nieznanych dotąd źródeł, które stały się doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy na temat życia i działalności I Honorowego Obywatela Miasta Kutno.

Niniejsza publikacja powstała w 85. rocznicę śmierci doktora Antoniego Troczewskiego (1928 – 2013), to kolejna próba ukazania życia i działalności oraz oddania hołdu temu wybitnemu kutnowianinowi z wyboru. Biografia nie jest opracowaniem zamkniętym, wciąż pozostaje jeszcze wiele kart do odkrycia w bogatej przeszłości bohatera książki.

 

Pozostaje wyrazić nadzieję, że jego życiorys pozostanie wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń mieszkańców Kutna, inspiracją do wyznaczania sobie celów choćby w niewielkim stopniu dorównujących rozmachem inicjatywom zrealizowanym przez kutnowskiego „doktora Judyma”.

 

       



 

  

   23 lutego 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Rodzinnej Niedzieli w Muzeum”. Tematem zajęć były „Latające kwiaty – życie motyli”. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, m.in. czym odżywiają się motyle oraz co sprawia, że są pożyteczne dla człowieka. W programie zajęć znalazło się również zwiedzanie wystawy „Najpiękniejsze owady świata”, projekcja filmu oraz oglądanie pod mikroskopem skrzydeł motyla i biedronki. Po tym wstępie nadszedł czas na część praktyczną – tworzenie kolorowych motyli z papieru techniką origami. W cudowny świat owadów wprowadził naszych gości Wasilij Dworecki. Efekty poczynań przybyłych rodzin i ich zaangażowanie podczas spotkania przekazujemy w relacji fotograficznej.

(jl)

  

 

 

    


    


    


    

 

       



 

 

 

 

Po długich oczekiwaniach nadszedł czas na rozstrzygniecie konkursu. Aby podkreślić nasz zachwyt nadesłanymi pracami postanowiliśmy wszystkie wykorzystać w aranżacji sali. Zwycięzcom towarzyszyli ich opiekunowie i rodzice. Po odczytaniu protokołu nadszedł ten wyczekiwany czas na wręczenie nagród i dyplomów. O szczegółach informujemy w poniżej zamieszczonym protokole i zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

(et)

 

 

 

 

    


    


    


    


    

 

 

Protokół Jury

 

        


 

W dniu 6 lutego w Muzeum odbył się wernisaż wystawy „Najpiękniejsze owady świata”, udostępnionej przez Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcję motyli i chrząszczy, pochodzących z najodleglejszych zakątków Ziemi, którą Muzeum Częstochowskie zakupiło w 2000 roku od częstochowskiego kolekcjonera Jana Bieńkowskiego.

 

Na wystawie liczącej około tysiąca okazów zobaczyć można m.in. takie owady jak: Charaxes – najlepiej latające motyle świata, osiągające szybkość ok. 74 km/h, motyle z rodziny Morphidae (Morfidy) o pięknych metalicznie połyskujących we wszystkich odcieniach niebieskiego skrzydłach, największego chrząszcza świata – Dynastes hercules, największego pod względem rozpiętości skrzydeł motyla– Thysanię agrippinę, a także motyle z rodzaju Caligo, znane na świecie jako „motyle-sowy”.Wyeksponowane owady pochodzą z krain: etiopskiej, indoaustralijskiej i neotropikalnej. Odrębną grupą są motyle nocne i chrząszcze, reprezentanci wymienionych wyżej krain geograficznych.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do kutnowskiego Muzeum.
Ekspozycję można zwiedzać do 25 marca br.

(sk)

 

    


    


    


    


    

 

 

 



 

Muzeum Regionalne w Kutnie po raz kolejny przygotowało „Ferie w muzeum”. Podczas pierwszych zajęć dzieci przygotowywały kartki okolicznościowe z wykorzystaniem motywu wycinanki łowickiej. Stworzone prace stanowiły znakomity prezent dla babć i dziadków. Następnego dnia miały miejsce warsztaty fotograficzne pt. „Mój przyjaciel – aparat fotograficzny”. Podczas zajęć dzieci poznawały historię rozwoju aparatu fotograficznego od „camery obscura” do współczesnej lustrzanki cyfrowej. Uczestnicy dowiedzieli się także, co oznaczają terminy: fotografia reportażowa, dokumentacyjna, pamiątkowa i artystyczna. Czwartego dnia ferii odbyły się zajęcia pod tajemniczą nazwą „Sitografu”. Uczestnicy warsztatów tworzyli prace plastyczne przy wykorzystaniu szablonów, sita, szczoteczki do zębów i palety farb. Odpowiednio nanoszone kolory przyjmowały efekty kropkowanych postaci bajkowych. Technika wykonania była bardzo trudna i czasochłonna. 26 stycznia 2014 r. w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum odbyły się zajęcia z genealogii. Uczestnicy pogłębili historie swych rodzin i poznawali przodków. Zdobyta wiedza pomogła w tworzeniu drzew genealogicznych, które będą piękną pamiątką rodzinną. Zajęcia te były prowadzone również 29 stycznia 2014 r. W drugim tygodniu ferii zajęcia rozpoczęły się z pytaniem „Co drzemie w szkielecie ludzkim?”. „Bezpośredni kontakt” z materiałem osteologicznym pozwolił zrozumieć, jakie są stopnie degradacji kości w zależności od czasu zalegania w ziemi i co można z nich wyczytać. Kolejne zajęcia warsztatowe – „Wymaluj mi miasto” poprzedzone były wstępem o różnorodności starej zabudowy i charakterystycznych elementach w polskich miastach. Po części merytorycznej dzieci zaczęły tworzyć własne dzieła polegające na wykonaniu widoku miejskiego wyłaniającego się spod warstw gazetowych reklam. Powstały nie tylko miasteczka z wyobraźni, ale także malowane wspomnienia z podróży. Ostatni dzień muzealnych ferii był podróżą w czasy naszych przodków. Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom ginące zawody. Pokaz starych narzędzi używanych, m.in. w garncarstwie, kowalstwie, bednarstwie przybliżył dzieciom zawody przeszłości.

 

 

    


    


    


    


    


    


    


         


         


    


    


    


    


    


    


    


 

W dniach 22 i 27 stycznia 2014 r. Muzeum Regionalne zorganizowało wycieczki dla dzieci z powiatu kutnowskiego. Odwiedziliśmy 3 Regionalną Bazę Logistyczną – Skład Kutno oraz firmę „Irek Motocykle”. W jednostce wojskowej oglądaliśmy całą gamę samolotów MIG, śmigłowce MI 4 i MI 2 oraz samolot IRYDA. Byliśmy również z wizytą w strażnicy Wojskowej Straży Pożarnej. Jednym z punktów zwiedzania jednostki był pokaz sprzętu wojskowego. Potem udaliśmy się do firmy „Irek Motocykle” zajmującej się sprzedażą współczesnych krążowników szos na dwóch kołach. Właściciele firmy panowie Ireneusz i Zbigniew Pawlakowie są też pasjonatami zabytkowych pojazdów. Tak więc mieliśmy okazję zobaczyć niezwykle rzadkie „okazy” motocykli polskich. Oprócz samego zwiedzania kolekcji dzieci obejrzały kilka filmów opowiadających o „maszynach” stojących na przygotowanej na tę okazję wystawie. Po powrocie do Muzeum, odbyły się zajęcia pt. „Wokół koła – czyli jak człowiek nauczył się jeździć”. Tematem zajęć było głównie koło, od momentu jego wynalezienia, aż do powstania pierwszych pojazdów. Po sporej dawce informacji, obrazów i krótkich filmików ilustrujących zastosowanie koła, dzieci miały okazję same pokolorować przygotowane kontury pojazdów oraz kartonowe koła.

Dnia 24 stycznia 2014 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Łodzi. Wyruszyliśmy już o 8:00 i pomimo niesprzyjającej aury pogodowej pojawiliśmy się w zaplanowanym czasie na miejscu. Najpierw zwiedziliśmy Palmiarnię przy Parku Źródliska. Dzieci podzielone były na 2 grupy: jedna brała czynny udział w warsztatach, zaś druga wraz z naszym przewodnikiem zwiedzała śliczne zakamarki świata roślin, owadów i płazów. Dzieci podczas zajęć praktycznych poznały tajniki pielęgnowania roślin. Od podstaw uczyły się co zrobić by z małego ziarenka wyrosła roślinka. W tym samym czasie druga grupa zwiedzała bardzo wnikliwie i z wielką ciekawością ekspozycje przyrodnicze. Potem udaliśmy się do Muzeum Animacji Se – ma – for. Podczas zwiedzania Muzeum Bajki oglądaliśmy: mikrofabrykę snów, oryginalne lalki ze znanych bajek, prezentacje multimedialne i sami tworzyliśmy film animowany z naszym udziałem. Oglądaliśmy oskarowy film: „Piotruś i wilk”, a potem udaliśmy się na warsztaty. Dzieci opracowały swój projekt lalki teatralnej i własnoręcznie ją wykonały. Po długich i wyczerpujących zajęciach udaliśmy się w drogę powrotną.

 

    


    


    


    


    


    


    


    

Zapraszamy również do obejrzenia filmowej relacji z Ferii w Muzeum.

         



 

 

Styczniowe zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum zachęciły uczestników do zagłębienia się w historię swojej rodziny i poznania swoich przodków. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się czym zajmuje się genealogia oraz jakie są podstawowe zasady budowania drzewa genealogicznego. O genealogii i tworzeniu drzewa rodu opowiedział opiekun działu historii, kustosz Kazimierz Śwircz. Następnie dzieci i ich rodzice wspólnie tworzyli drzewa swoich rodzin.

 


Kolejne zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum odbędą się 23 lutego pod hasłem "Latające kwiaty. Zycie motyli".

(jl)

 

 

    


         


         

 

         


 

 

Podczas pierwszych zajęć odbywających się w naszym Muzeum w ramach Ferii w Muzeum dzieci przygotowywały kartki okolicznościowe z wykorzystaniem motywu wycinanki łowickiej, które już w najbliższych dniach będą mogli podarować swoim dziadkom i babciom. Zajęcia prowadziła Sylwia Kacalak, opiekun działu etnograficznego naszego Muzeum.

(jl)

 

 

      


        


    

 

       


      Do 26 stycznia 2014 roku przedłużony został termin prezentacji wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę” w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Wystawa ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z regionem kutnowskim. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przedmioty oddające atmosferę lat poprzedzających wybuch powstania oraz przypominające najważniejsze wydarzenia z lat 1863 – 1864. Jest to przede wszystkim unikalna czarna biżuteria, stroje kobiece i mundury powstańcze, broń (w tym pochodząca z terenu powiatu), czy bardzo rzadkie druki rękopisy i dokumenty. Na wystawie zaprezentowany został również emblemat ze sztandaru powstańczego pochodzącego z Kutna odnaleziony w zbiorach Muzeum w Łowiczu.

Wystawę wzbogacono o grę edukacyjną. Każdy zwiedzający może spróbować wcielić się w członka konspiracji powstańczej, zamanifestować swoje przywiązanie do idei niepodległościowych, udać się na spotkanie z członkami rządu i ruszyć do walki z kutnowskim garnizonem.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie z wyjątkiem sobót w godz. 10:00-16:00. W niedziele wstęp bezpłatny.

(jl)

         



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego zapraszają na prezentację książki Piotra Artura Stasiaka „Nowa rzeczywistość lat 1945 – 1948 w powiatach: kutnowskim, gostynińskim i łowickim”, która odbędzie się 19 stycznia 2014 roku (niedziela) o godz. 17:00 w Hotelu Rondo w Kutnie (ul. Mickiewicza 3).

(jl)

 

 

 

     Książka „Nowa rzeczywistość lat 1945 – 1948 w powiatach: kutnowskim, gostynińskim i łowickim” autorstwa dr. Piotra A. Stasiaka, to publikacja, po którą może sięgnąć zarówno pokolenie wychowane po 1989 roku, które o realiach czasów PRL wie niewiele, ale także przeznaczona jest dla tych, którzy doskonale tamten okres pamiętają. Dla nich szczególnie zawartość wydawnictwa przynosi informację o tym, co dotychczas skrywały archiwalia opatrzone klauzulą tajne i poufne. To zderzenie własnych wspomnień z brutalną często rzeczywistością ukazaną przez dostępne tylko nielicznym dokumenty.

Publikacja jest próbą przedstawienia obrazu kształtowania się nowej rzeczywistości politycznej i społeczno–gospodarczej na obszarze powiatów: kutnowskiego, gostynińskiego i łowickiego w latach 1945 – 1948 przede wszystkim w oparciu o źródła archiwalne.

W pracy zostały przedstawione mechanizmy powstawania i umacniania się nowej władzy, które mimo podobnego charakteru gospodarczego powiatów oraz porównywalnego potencjału ludzkiego, miały swoją specyfikę.

Na kilkuset stronach, w trzynastu rozdziałach zostały scharakteryzowane i poddane analizie m.in. zniszczenia wojenne oraz struktura ludnościowa, która zmieniła się w sposób bardzo istotny. W dużym stopniu zerwane zostały więzy społeczne, zdezintegrowane lokalne organizacje społeczne - polityczne. Jednocześnie pojawili się nowi osadnicy, którzy musieli dopiero się asymilować, co w warunkach terroru nie było rzeczą łatwą.

Bardzo ważną częścią publikacji jest rozdział poświęcony skutkom pobytu Armii Czerwonej. Na kartach tej książki po raz pierwszy zostały przedstawione poczynania “bratniej” armii, która spowodowały znaczne straty materialne, ale też jej obecność wywarła decydujący wpływ na formowanie ekip rządzących na terenie omawianych powiatów. Przedstawione zostały kulisy powstawania struktur władzy, jakie wyłoniły się z analizy źródeł.

Konsekwencją obecności sowietów i budowania nowej rzeczywistości było powstanie aparatu represji. Działalność urzędów bezpieczeństwa i jego działalność to temat kolejnej części publikacji. Wiąże się on z następnym rozdziałem poświęconym walce z podziemiem niepodległościowym. Czytelnika mogą zaskoczyć informacje o aktywności podziemia na terenie powiatu kutnowskiego, bowiem dotychczas w literaturze ten temat podsumowano stwierdzeniem, że takiej działalności tu nie było. Najobszerniejszy materiał został omówiony w rozdziałach poświęconych kluczowych dla tamtego okresu partii : Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Zostały omówione początki ich powstawania i struktury w omawianym okresie. Dokonano też zestawień i analizy struktur społecznych. Przede wszystkim jednak dla wielu osób ciekawą lekturą będzie zarówno działalność tych partii i ich aktywistów, ale także opis zakulisowych rozgrywek, w których szantaż i aparat represji odgrywały niemałą rolę.

Szeroko została omówiona również opozycja polityczna i organizacje młodzieżowe, zarówno te związane z ruchem ludowym, jak też będące przybudówkami komunistycznymi.

Kształtowanie się nowej rzeczywistości ustrojowej dotyczyło także sfery gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie rolnictwa, czemu poświęcono w publikacji najwięcej uwagi ze względu na rolniczy charakter omawianego obszaru.

Podstawowe znaczenie miała operatywność członków PPR oraz urzędów bezpieczeństwa, które stopniowo eliminowały opozycję niepodległościową i polityczną zarówno w szeregach swojej partii, jak i w PPS. Kluczowym momentem w budowaniu nowego systemu społeczno – politycznego, miało stać się referendum ludowe, a zwłaszcza wybory do Sejmu Ustawodawczego. W świetle oceny władz komunistycznych te dwa wydarzenia doprowadzić miały do „złamania” nie tylko opozycji, ale także spacyfikowania ludności niezaangażowanej bezpośrednio w politykę. Tym wydarzeniom poświęcono dwa kolejne rozdziały, których zawartość to materiał na scenariusz politycznego thrillera.

Ostatni rozdział to kulisy walki o wrogów” w szeregach PPS i PPR, które zaowocowało” powołaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i zamknęło pierwszy etap budowy systemu totalitarnego.

Lektura książki z pewnością rzuci nowe światło na początki powstania nowej formacji ustrojowej. Każdy będzie mógł sobie wyrobić własne zdanie, czy 19 stycznia 1945 roku nastąpiło wyzwolenie, czy też mimo dość obiecujących haseł głoszonych przez komunistów, został zapoczątkowany proces podporządkowywania społeczeństwa obcej władzy. Proces zakończony oficjalnie w 1989 roku.

Tekst: Piotr A. Stasiak

         


 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do udziału w kolejnej "Rodzinnej Niedzieli w Muzeum".  26 stycznia w godzinach 10:00-12:00 odbędą się zajęcia „Tworzymy drzewo genealogiczne swojej rodziny”. Uczestnicy wysłuchają czym zajmuje się genealogia, obejrzą przykładowe drzewa genealogiczne oraz dowiedzą się jakie są podstawowe zasady ich budowania. Następnie dzieci i opiekunowie będą tworzyć wspólnie drzewa genealogiczne swoich rodzin.

Zajęcia są bezpłatne. Muzeum zapewnia wszystkie materiały plastyczne niezbędne do zrealizowania warsztatów. Na zajęcia należy przynieść jedynie zdjęcia (lub ich kopie) członków rodziny.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem cyklem "Rodzinna Niedziela w Muzeum", prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału w zajęciach - osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr (24) 254-79-64 lub 505 01 98 90.

(jl)

         



 

 

     Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na „Ferie w Muzeum", w ramach których odbędą się, m.in. warsztaty plastyczne „Sitograf” i „Wymaluj mi miasto”, warsztaty fotograficzne czy zajęcia archeologiczne "Co drzemie w szkielecie ludzkim?". Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka Muzeum przygotowało również specjalne zajęcia, podczas których dzieci będą mogły wykonać kartki okolicznościowe z wykorzystaniem motywu wycinanki łowickiej.

Zorganizowana zostanie również wycieczka do Palmiarni oraz Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi.

Pod hasłem "Zabytki motoryzacji" odbędą się dwie wycieczki do 3 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Kutno oraz Firmy "Irek Motocykle", gdzie dzieci obejrzą prywatną kolekcję pojazdów zabytkowych. Uzupełnieniem tych wycieczek będą zajęcia z historii motoryzacji „Wokół koła – czyli jak człowiek nauczył się jeździć”.

Wszystkie zajęcia będą odbywały się w Muzeum Regionalnym w Kutnie (Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 20).

Na zajęcia oraz wycieczki obowiązują zapisy. Chęć udziału można zglosić osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr (24) 254-79-64 lub 505 01 98 90.

Udział w zajęciach i wycieczkach jest bezpłatny!

 

Szczegółowy plan "Ferii w Muzeum":

20 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 „Kartki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka” - warsztaty plastyczne

21 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 „Mój przyjaciel – aparat fotograficzny”– warsztaty fotograficzne

22 stycznia 2014 r. „Zabytki motoryzacji”

godz. 9:00 – 13:00 Wycieczka do 3 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Kutno (oglądanie samolotów i śmigłowców oraz lotniczego wyposażenia wojskowego) oraz firmy „Irek Motocykle” (zwiedzanie prywatnej kolekcji pojazdów zabytkowych)

godz. 13:00 – 15:00 Zajęcia w Muzeum: „Wokół koła – czyli jak człowiek nauczył się jeździć” – historia motoryzacji

23 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 Sitograf” – warsztaty plastyczne

24 stycznia 2014 r., godz. 8:00 – 17:00 Wycieczka do Łodzi: 9:30 Palmiarnia (Park Źródliska), 12:30 Se-ma-for Muzeum Animacji

26 stycznia 2014 r., godz. 10:00-12:00 „Tworzymy drzewo genealogiczne swojej rodziny” - zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum

27 stycznia 2014r. „Zabytki motoryzacji”

godz. 9:00 – 13:00 Wycieczka do 3 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Kutno (oglądanie samolotów i śmigłowców oraz lotniczego wyposażenia wojskowego) oraz firmy „Irek Motocykle” (zwiedzanie prywatnej kolekcji pojazdów zabytkowych)

godz. 13:00 – 15:00 Zajęcia w Muzeum: „Wokół koła – czyli jak człowiek nauczył się jeździć” – historia motoryzacji

28 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 „Co drzemie w szkielecie ludzkim?”

29 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 „Tworzymy drzewo genealogiczne swojej rodziny”

30 stycznia 2014 r., godz. 12:00 – 14:00 „Wymaluj mi miasto” – warsztaty plastyczne

31 stycznia 2014 r., godz. 10:00 – 12:00 „Ginące zawody – pokaz starych narzędzi – jak pracowali nasi przodkowie?”

(jl)

         



 

 

         



 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza nauczycieli i uczniów przedszkoli i oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym:

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ” - kartka bożonarodzeniowa

 

 

Regulamin konkursu

 

         


Muzeum Regionalne w Kutnie, Łódzki Dom Kultury oraz Fundacja im. Adama i Beaty Branickich z Wilanowa zapraszają na wernisaż wystawy "Błękitni ludzie z Sahary i Sahelu", który odbędzie się 11 grudnia 2013 r. o godz 16:00 w Galerii w Dworku (Dworek Modrzewiowy, u;. Narutowicza 20). Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy tuareskiego malarza Rissy Ixa. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie spotkanie z dr Adamem Rybińskiem, etnologiem, z którego prywatnej kolekcji pochodzą dzieła prezentowane na wystawie.

Ekspozycja prezentowana będzie do 22 stycznia 2013 roku. Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ( (24) 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

Tuaregowie są berberyjskojęzycznym ludem pasterskim zamieszkującym Saharę Centralną i Południową i sąsiednie stepy Sahelu. Przodkowie ich pozostawili na saharyjskich skałach malowidła i ryty przedstawiające głównie wielbłądy i dosiadających je jeźdźców. Dziś Tuaregowie są muzułmanami, a w sztuce islamu przedstawienia figuralne są zakazane.

Rissa Ixa, autor dzieł prezentowanych na tej wystawie, jest Tuaregiem. Urodził się w obozowisku pasterskim na pograniczu Mali i Nigru w 1946 roku. Jest pierwszym – i jak na razie jedynym – malarzem tuareskim. O swej drodze artystycznej sam opowiada tak: „W mej rodzinie mężczyźni i kobiety nauczali mnie historii Tuaregów i zapoznawali ze sztuką i pismem tamaszek. Najpierw rysowałem na piasku. W 1959 roku wyjechałem do Niamej, gdzie nadal malowałem na wszystkim, czym dysponowałem. Podczas spotkań z innymi artystami mogłem obserwować i uczyć się różnych technik malarskich. Żyję, tworzę i działam, aby kultura tuareska przetrwała, zachowując swą podstawę: szacunek dla tradycji i ludzi”.

Na swych obrazach Rissa Ixa przedstawia przede wszystkim tradycyjne życie Tuaregów. Maluje również wielkich wodzów i elementy kultury wspólne wszystkim grupom tuareskim, np. znaki pisma tifinagh, namioty, tarcze, charakterystyczne ozdoby. Bazując na tradycyjnym zdobnictwie tuareskim, tworzy również geometryczne, niefiguralne kompozycje. Projektuje też dla Tuaregów nowe stroje. Zupełnymi unikatami w jego twórczości są prezentowane na wystawie dwa obrazy świadczące o jego zaangażowaniu w walkę Tuaregów o niepodległość. Na jednym z nich ukazuje współczesnych bojowników tuareskich poruszających się po pustyni samochodami terenowymi i grających na gitarach. Na drugim wojownik w jednej ręce trzyma tarczę ze znakiem EZZA symbolizującym walkę Tuaregów, drugą zaś, uzbrojoną w tradycyjny miecz, podnosi do góry i zdaje się nawoływać swój lud do boju.

(jl)

 

 

         



 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do odwiedzania kolejnej ekspozycji w Dworku Modrzewiowym. Od dziś można tam oglądać wystawę prac z pleneru, który odbył się w lipcu w ramach Lata w Muzeum. Trzy spotkania były częścią rozwoju programu Pejzaż Rudymentarny. Wcześniej wystawy z cyklu Pejzaż Rudymentarny były pokazywane w KDK, w Galerii Starej w Łodzi, w BWA w Kielcach, na festiwalu artystycznym w Żyrardowie. Wystawa malarstwa naszych plenerowiczów jest uzupełniona o kilka z tych wcześniej pokazywanych prac. Odwiedzając Dworek można więc obejrzeć malarstwo dzieci, dorosłych amatorów, a także zdjęcia i wydruki na tkaninach.

W najbliższy czwartek o godzinie 10 odbędzie się spotkanie z uczestnikami pleneru. Zapraszamy do Galerii w Dworku, ul. Narutowicza 20.

Wystawę można będzie oglądać do piątku, 6 grudnia, w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ( (24) 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20) oraz w sobotę, 7 grudnia, w godz. 10:00-14:00 w trakcie Świątecznego Kiermaszu Rękodzieła Artystycznego.

(tc)

 

    

         


Informujemy, iż w grudniu nie odbędą sie zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum. Na kolejne zajęcia zapraszamy w styczniu.

Rodziny z dziećmi zapraszamy również na Świąteczny Kiermasz Rękodzieła Artystycznego, który odbędzie się w sobotę, 7 grudnia w godzinach 10:00-14:00 w Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20). Dzieci biorące udział w Uniwersytetcie Dziecięcym będą mogły uzyskać na nim dodatkowe karteczki do indeksów.

(jl)

         




Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci", który odbędzie się 29 listopada o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Regionalnym w Kutnie w Ratuszu. Ekspozycja jest częścią VIII Festiwalu im. Szaloma Asza w Kutnie.
Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.
W taki sposób autorka opowiada o swoich pracach:
     Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…
Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 5 stycznia 2014 r.

(jl)

 

         



 

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, w którym od 8 grudnia prezentowana będzie wystawa "IDĄ ŚWIĘTA... Inspiracje kutnowskich i wieluńskich rzeźbiarzy". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną 24 prace kutnowskich rzeźbiarzy pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie, m.in. "Szopka polska" Andrzeja Wojtczaka.

(jl)

 

 

         



           


 

Koncert "Kocham Cię Polsko"
Promocja wydawnictwa "Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu t.III"

 

Koncert „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu Regionalnego Towarzystwa Historycznego oraz promocja wydawnictwa „Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu. Tom III/2013" zakończyły obchody tegorocznych "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe".

Podczas koncertu można było usłyszeć, m.in. takie pieśni patriotyczne, jak: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", "Marsz Polonia" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".

W ramach promocji nowego wydawnictwa Muzeum, dyrektor Grzegorz Skrzynecki przedstawił krótko artykuły, które znalazły się w najnowszym tomie periodyku. Biuletyn podzielony został na 3 części: artykuły, materiały oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny tworzą: dr Piotr Stasiak oraz dr Jacek Saramonowicz.

Promocję zakończyło przedstawienie przez pana Ryszarda Żakowskiego zamieszczonego w "Studiach i materiałach ..." artykułu jego autorstwa pt. "Parafia Łąkoszyn w XVIII wieku w świetle łąkoszyńskich ksiąg metrykalnych"

(jl)

 

 

         


 

Wernisaż wystawy: „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu …
Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”

 

     W sobotę, 9 listopada odbył się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę” Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz rekonstrukcji historycznej pt. „Obrazki z powstania”. W inscenizacji udział brały dwie grupy rekonstrukcyjne,: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy.

     Po obejrzeniu pokazu, goście zostali zaproszeni do Muzeum, gdzie przywitał ich dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Grzegorz Skrzynecki. Następnie Piotr Stasiak, autor wystawy opowiedział o założeniach wystawy oraz zgromadzonych na niej eksponatach.

     Wystawa została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym. Ekspozycja ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem.

(jl)

 

 

    


    


    


    

         



    


         


    

 


 

Koncert „Jeszcze Polska nie zginęła ...”

 

W ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” na scenie Centrum Teatru Muzyki i Tańca wystąpili muzycy Teatru Muzycznego w Łodzi: Emilia Zielińska – sopran, Jakub Ziółkowski – pianino, Michał Dzięcielewski – skrzypce. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, Mazurka Dąbrowskiego. W ramach koncertu „Jeszcze Polska nie zginęła ...” zgromadzona publiczność usłyszała m.in. takie utwory jak: „Rozkwitały pąki białych róż … ”, „O mój rozmarynie”, „A jeśli chcesz zapomnieć”,„Przybyli ułani pod okienko”.

(jl)

 

         


    


         


         

         


 

 

     W sobotę, 9 listopada w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz rekonstrukcji historycznej „Obrazki z Powstania.”, który rozpocznie się o godz. 17.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie.
Głównym animatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Regionalne w Kutnie, w samej inscenizacji wezmą udział dwie grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role Powstańców i moskali: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy. W czasie półgodzinnego pokazu przybliżą wydarzenia, do których dochodziło na terenie powiatu kutnowskiego w 1863 i 1864 r.

     Widzowie zobaczą powstańczy obóz, kozaków i działon moskiewskiej artylerii. Będzie można obejrzeć przemarsze obydwu oddziałów, rekonstrukcję branki, atak na moskiewską armatę, zasadzkę i odbicie więźnia. Największą atrakcją będzie zapewne nocne strzelanie w wykonaniu artylerzystów. Inscenizacja przeprowadzona zostanie w miejscu związanym z Powstaniem, obok dawnego zajazdu, w którym przebywał pierwszy powstańczy Rząd Narodowy oraz obok pomnika Józefa Piłsudskiego, to z jego inicjatywy powstańcy cieszyli się szacunkiem całego narodu.

 

 

 

          



 

Konkurs plastyczny „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”

 

Dziś – dnia 07 listopada 2013r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”. O szczegółach pisaliśmy wcześniej, a teraz zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

(et)

 




    


    


    


    


    


    

 


 

Liga debatancka

 

W ramach Ligi Debatanckiej ,,Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem. Patriotyzm jutra - droga do wolności - od powstania styczniowego do 1918" rywalizowaly ze sobą drużyny z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J.H. DąbrowskieTytuł go.

Jury (w składzie: dr Ewelina Kostrzewska z Uniwesytetu Łódzkiego, dr Piotr Stasiak, przedstawiciel Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kazimierz Śwircz, pracownik Muzeum Regionalnego w Kutnie) uznało, że to drużyna z "Dąbrowszczaka", która twierdziła, że powstanie styczniowe zostało niepotrzebnie wywołane i przyniosło Polsce szkody, wykazała się większą biegłością w obronie swoich racji. Tytuł najlepszego mówcy debaty zdobyła Aleksandra Wiklak ze zwycięskiej drużyna z I LO.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    


     





 


 

"Płonące cyfry 1863"

 

Spektakl „Płonące cyfry 1863" w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocka zamknął 4 dzień "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe". Na deskach Kutnowskiego Domu Kultury zaprezentowana została opowieść o dziejach powstania na terenie Płocka oraz o ideowym sporze pomiędzy Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski. W sztuce wykorzystano poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    

 



 

Co zobaczymy w piątym dniu "Spotkań z historią"

 

     Kolejny dzień „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” rozpocznie gra miejska „Misja młodego powstańca”, w której udział wezmą kutnowscy gimnazjaliści. O godz. 17:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na komiks upamiętniający powstanie styczniowe „1863. Gloria Victis”. Na godz. 18:00 mamy dwie propozycje: do Muzeum zapraszamy na spotkanie z Konradem T. Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”, natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca będzie można obejrzeć film "Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" opowiadającego o tragedii dwóch polskich miast, które jako jedne z pierwszych we wrześniu 1939 roku przekonały się o zbrodniczych zamiarach hitlerowców. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserką, Małgorzatą Szyszką.

(jl)

 

           



 

Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym”

 

 

 

Dziś 6 listopada 2013r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie gościliśmy dzieci z kutnowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, którzy zadeklarowali się do udziału w questingu. Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym” miał na celu przybliżyć maluchom wiedzę dotyczącą Kutna z czasów Powstania Styczniowego. Poprzez zabawę staraliśmy się pokazać jakie znaczenie odegrał ten zryw narodowy dla miasta i jego mieszkańców. Dzieci dostały folder z mapą i wytycznymi oraz bon z niespodzianką. Kolejno odwiedziły – Nową Oberżę – Urząd Miasta – Rynek Zduński – Plac Wolności – Restaurację „Croccantino” i Ratusz. Podczas wędrówki rozwiązywały zadania i zdobywały punkty. Zanim wróciły do naszej placówki mogły wykorzystać wspomniany bon z niespodzianką, który upoważniał ich do zamówienia słodkiego deseru w restauracji „Croccantino”. Po posileniu się i rozwiązaniu ostatnich zadań wróciły do Ratusza, gdzie jury podsumowało ich wysiłki i starania. Przyznano I, II i III miejsce oraz 3 wyróżnienia. Mamy nadzieję, że taka forma nauki przypadła uczestnikom do gustu i zostanie w pamięci na wiele lat.
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy laureatom.

(et)

 

       


       


        


     


    


    

 


 

Podsumowanie "Odysei historycznej 2013"

 

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem trzeciego dnia II edycji Spotkań z Historią było podsumowanie IV Odysei Historycznej. Organizatorzy Odysei, Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zaprezentowali uczniom Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie broń oraz elementy uzbrojenia, a także przykłady umundurowania żołnierza Polskiego Września i oficera I Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu operacji Market Garden. Spotkanie zakończyła przezentacja slajdów dokumentującyh tegoroczną Odyseję, podczas której można było stanąc oko w oko nie tylko z przedstawicielami różnych formacji wojska polskiego, ale i rzymskimi legionistami, rycerzami średniowiecznymi, Indianami, czy nawet afgańskimi mudżachedinami. Ciekawe co zaprezentują w przyszłym roku?

(sms)

 

 

 

 

 

 

    


    


    

 

 


 

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 

     Zakończyła się rywalizacja uczniów szkół średnich w turnieju gier planszowych "Rok 1863". Znakomicie przygotowana do wcielenia się w role powstańców okazała się ekipa reprezentująca II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie. W finale rozgrywek Rafał Banasiak i Adrian Olesiński zdobyli I miejsce, zaś Maciej Król i Marcel Tomczak wywalczyli III miejsce. II miejsce zajęła drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki, zaś IV Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL.
     Mamy nadzieję, iż udział w turnieju pozwolił uczniom w atrakcyjny sposób wzbogacić swoją wiedzę na temat powstania: poznać słynnych dowódców, kluczowe bitwy i wiele charakterystycznych dla Powstania elementów.

(jl)


    


    


    



 

Zapraszamy jutro na atrakcje czwartego dnia "Spotkań z historią"

 

     Czwartego dnia "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe" o godz. 10:00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na plakat, znaczek lub pocztówkę "Powstanie styczniowe – chwała bohaterom". O godz. 12:00 w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbędzie się debata oxfordzka "Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem - Patriotyzm jutra – droga do wolności od powstania styczniowego do 1918 roku”, w której rywalizować ze sobą będą drużyny z I LO im. J. H. Dąbrowskiego oraz ZS nr 1 im. Stanisława Staszica.

   Zapraszamy również na godz. 16:00 do Muzeum na wykład dr Eweliny Kostrzewskiej "Zakochane (nie tylko) w Ojczyźnie. Kobiety a powstanie styczniowe", która opowie o kobietach, które czynnie zaangażowały się w przebieg walk powstańczych.

   Zwieńczeniem tego dnia będzie spektakl "Płonące cyfry 1863" Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który zostanie wystawiony w Kutnowskim Domu Kultury.

(jl)

 

 

           


 

Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, że dnia 7 listopada 2013r. (czwartek) o godz. 10:00 w salach Ratusza odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu. Mogli w nim wziąć udział uczniowie powiatowych szkół podstawowych klas IV – VI. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie pracy plastycznej w formie pocztówki, plakatu lub znaczka. Łącznie wpłynęło 65 prac. W ocenie jury brało pod uwagę estetykę, pomysł i samodzielność wykonywania prac oraz oryginalność przedstawienia tematu. Wszystkich laureatów serdecznie zapraszamy do odebrania nagród w wyznaczonym terminie.

Protokół Jury


           



 

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 

 

 

    Drugi dzień "Spotkań z historią" rozpoczęły zmagania uczniów kutnowskich szkół średnich w eliminacjach turnieju gier planszowych. Uczniowie wcielali się w role powstańców i stawali do walki o niepodległość i chwałę za pomocą gry "Rok 1863" - pierwszej polskiej gry dotyczącej Powstania Styczniowego.

     Do półfinału, który odbędzie się w środę, zakwalifikowały się dwie drużyny z II LO im. J. Kasprowicza: Maciej Król i Marcel Tomczak oraz Rafał Banasiak i Adam Olesiński, drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki oraz Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL. W eliminacjach odpadły natomiast drużyny z ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie oraz Zespolu Szkół Nr 2 im. Dr A. Troczewskiego.

(jl)

 


    


    

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
"Śladami Powstania Styczniowego na ziemi kutnowskiej"

 

     W samo południe odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, który w związku ze 150 rocznicą Powstania Styczniowego ogłoszony został przez Muzeum Regionalne dla uczniów szkół gimnazjalnych regionu kutnowskiego. Celami konkursu było upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, odszukanie miejsc w Kutnie i regionie związanych z Powstaniem Styczniowym i ukazanie ich stanu obecnego oraz poznanie historii powstania na ziemi kutnowskiej. Przewodniczący Jury, dyrektor Muzeum Regionalnego, historyk, Grzegorz Skrzynecki, po przywitaniu zgromadzonych, przybliżył wnioski członków komisji konkursowej. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim merytoryczną wartość prac oraz zgodność zdjęć i opisów z faktami historycznymi, a także ich zgodność z regulaminem konkursu. Właśnie z powodu dużych rozbieżności autorów z przyjętymi w regulaminie kryteriami komisja konkursowa postanowiła nie przyznawać 1. i 3. nagrody.

     2. nagrodę w postaci plecaka i akcesoriów fotgraficznych przyznano uczennicy Gimnazjum nr 3 Zuzannie Staniszewskiej, za ciekawy opis oraz pokazanie na fotografiach miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym nie tylko w Kutnie i w najbliższych okolicach, ale również w Żychlinie i Śleszynie. Dla pozostałych uczestników przygotowano dyplomy za udział w konkursie.

(emjot)

 

       


    

Protokół Jury 

 


 

 

Rajd "Śladami powstania styczniowego"

 

 

 

     W rajdzie "Śladami powstania styczniowego" udział wzięli uczniowie wszystkich kutnowskich gimnazjów. Uczniowie Gimnazjum Nr 1, Nr 2 i Nr 3 oraz Gimnazjum Katolickiego odwiedzili wraz z przewodnikami TPZK oraz pracownikami Muzeum miejsca związane z powstaniem styczniowym. Pierwszym miejscem, do którego udali się uczestnicy rajdu był cmentarz parafialny, na którym znajdują się groby postaci związanych z tym zrywem narodowym. Następnie uczniowie przeszli do miejsca przy ulicy Kilińskiego, w którym znajdowała się Cerkwia Prawosławna Garnizowana. Odwiedzili również Nową Oberżę, w której przebywał przez krótki okres Rząd Tymczasowy. Obecnie na ścianie tego budynku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

(jl)





    


         

 


 

Panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego"

 

     Dnia 5 listopada o godz. 17.00 w Muzeum regionalnym w Kutnie odbył się panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem profesorów Uniwersytetu Łódzkiego: Marty Sikorskiej-Kowalskiej i Jarosława Kity. Zebrana publiczność mogła dowiedzieć się o całym splocie działań i wydarzeń, czasami przypadkowych, które doprowadziły do wybuchu powstania. Zwracali uwagę, ze trudno jest jednoznacznie ocenić działania niektórych osób, zwłaszcza margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, który w innych okolicznościach, mógł zapisać się w historii Polski jako bardzo zasłużona postać. Prof. Kita zwrócił uwagę, że Otto von Bismarck, późniejszy twórca zjednoczonych Niemiec, oceniał Wielopolskiego , jako groźnego dla ładu powiedeńskiego w Europie i interesów niemieckich. Prof. Sikorska-Kowalska poruszyła temat wzrostu aktywności i samodzielnej inicjatywy m.in. mieszkańców miast, kobiet i Żydów, a więc grup mniej lub bardziej upośledzonych społecznie.

 

     Powstanie, wywołane przez niewielka grupkę młodych „zapaleńców” tzw. „Czerwonych”, musiało i skończyło się klęską, mimo poparcia świadomych warstw społeczeństwa. Spowodowało różnorakie represje carskie, zapoczątkowało jednak proces rozbudzenia narodowego i uobywatelnienia najliczniejszej warstwy społecznej – chłopów polskich. Dla wszystkich Polaków stało się pożywką dla rozwoju uczuć narodowych i pragnienia rewanżu oraz odzyskania niepodległości. co pozwoliło wykorzystać szansę na odzyskanie niepodległości w 1918 r. i stworzenie licznej, narodowej armii- zdolnej do obrony Polski w 1920 r.

(kaś)

 

    


    


       


    

 



 

Co będzie się działo jutro?

     W środę, poza dalszym ciągiem zmagań w turnieju gier planszowych, odbędzie się questing "Pamięć o powstaniu styczniowym", w którym uczestniczyć będą uczniowie kutnowskich podstawówek. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum o godz. 14:00 na podsumowanie Odysei Historycznej 2013. O godzinie 18:00 natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca spotkać się będzie można z Piotrem Zychowiczem, autor kontrowersyjnych książek "Obłęd '44" oraz "Pakt Ribbentrop-Beck".

(jl)

 

           



 

„Spotkania z historią” rozpoczęte.

     Rozpoczęły się tegoroczne „Spotkania z historią”. Jest to projekt Muzeum Regionalnego, który już po raz drugi odbywa się w naszym mieście. Historia Polski to również historia naszej „małej ojczyzny”. Ważne wydarzenia sprzed lat, których rocznica przypada w tym roku, a mowa tu o Powstaniu Styczniowym, przebiegały również w Kutnie. To, co zaplanowaliśmy na tygodniowe spotkania, pozwoli na poznanie historii nie tylko państwa polskiego, ale również bardziej i mniej znanych faktów, które miały miejsce na ziemi kutnowskiej.

 

     Prologiem „Spotkań z historią” był turniej gier komputerowych. Wprawdzie gry o Powstaniu Styczniowym jeszcze nie opracowano, ale sympatycy gier strategicznych mogli zmierzyć swoje siły z kolegami w grze „Kozacy II. Bitwa o Europę”. Gra dość wiernie odzwierciedla kampanie i bitwy rozgrywające się w XIX-wiecznej Europie, pozwalając na poznawanie szczegółów uzbrojenia, umundurowania, dat i przebiegu potyczek, postaci dowódców i wielu szczegółów ówczesnych wojen.

     W turnieju udział wzięły 4 dwuosobowe drużyny z kutnowskich szkół średnich. Metodą „każdy z każdym” rozegrano 3 tury bitew. Najlepszą drużyną okazała się ekipa z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego, zwyciężając we wszystkich turach. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Bartosz Brząkała i Janusz Kołodziejski. II miejsce zapewnili sobie reprezentanci I LO PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w osobach Damiana Bogdańskiego i Szymona Wrzesińskiego. III nagrodę wywalczyli uczniowie II LO im. J. Kasprowicza; Oskar Kamiński i Michał Chodorowski. Miejsce IV przypadło reprezentacji Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego.

     Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i udział w turnieju, a nauczycielom - opiekunom za umożliwienie uczniom poznawanie historii przez zabawę. Zapraszamy do następnych komputerowych potyczek w przyszłym roku, na trzecich „Spotkaniach z historią”.

(emjot)

 

    


    


    


    

 


 

Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej”
 wykład dra Piotra A. Stasiaka (Muzeum – Zamek w Oporowie,
Kutnowskie Towarzystwo Historyczne)

 

Jednym z punktów pierwszego dnia Spotkań z Historią był wykład dra Piotra A. Stasiaka Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej". Na spotkanie licznie przybyła młodzież z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, Gimnazjum nr 2 im. marsz. J. Piłsudskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im św. Stanisława Kostki i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz mieszkańcy Kutna.

Spotkanie poświęcone było przybliżeniu historii powstania styczniowego, przede wszystkim na ziemi kutnowskiej oraz osób biorących udział w tych wydarzeniach. Poświęcono szczególnie dużo uwagi postaciom dotychczas nieznanym, czy też mało docenianym. Podkreślono zasługi tych osób, które organizowały ruch patriotyczny: Leszka Wiśniowskiego i Adolfa Gościckiego oraz księży z kutnowskiej i okolicznych parafii. Najobszerniej zostały omówione osoby dowódców działających na terenie ówczesnego powiatu, ich zasługi na polu bitwy i oddane powstaniu: Kazimierzowi Mielęckiemu, mjr Władysławowi Orłowskiemu, Edmundowi Callier, Władysławowi Taczanowskiemu czy Emerykowi Syrewiczowi. Niejednokrotnie ci dowódcy wychodzili zwycięsko z potyczek, zadając wojskom rosyjskim poważne straty. Zwłaszcza Emeryk Syrewicz, który był wojskowym lekarzem stacjonującym w Łęczycy. Po wybuchu powstania dowodził z powodzeniem powstańczą kawalerią ówczesnego powiatu gostynińskiego do grudnia 1863 r.

Omówione zostały również zagadnienia związane z konspiracją powstańczą i przywódcami powstania na terenie powiatu, kwestie związane z likwidacją zdrajców i działalnością „sztyletników”, czy udziałem osób pochodzących z Kutna i okolic w oddziale „żuawów śmierci”, osób uczestniczących i poległych w bitwach poza naszym regionem. Poruszono też kwestie związane z położeniem weteranów powstania w okresie międzywojennym oraz przedstawiono kilkunastu powstańców i weteranów pochowanych na cmentarzach parafialnych w powiecie kutnowskim.

Zaprezentowano również ostatnie niezwykłe odkrycie związane z nieznanym dotąd emblematem z kutnowskiego sztandaru powstańców styczniowych.

 

    


     


    

 

 

           



 

W pierwszym dniu „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się turniej gier komputerowych skierowany do uczniów kutnowskich szkół średnich oraz wykład dra Piotra Stasiaka „Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej".

Drugiego dnia imprezy przeprowadzone zostaną eliminacje turnieju gier planszowych dla uczniów szkół średnich. Uczniowie będą się wcielać w role dowódców partii powstańczej w grze „Rok 1863”. We wtorek nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej" skierowanego do gimnazjalistów, dla tej grupy wiekowej zostanie również zorganizowany rajd po Kutnie „Śladami powstania styczniowego". Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na godz. 17:00 do Muzeum na panel dyskusyjny „Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem prof. UŁ dra hab. Jarosława Kity oraz prof. dr hab. Marty Sikorskiej-Kowalskiej.

(jl)


           


 

W niedzielę 27 października 2013 r. od godz. 11:00 do 13:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe w ramach nowego programu „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Spotkanie było podzielone na dwa etapy: część merytoryczną i plastyczną. Warsztaty upłynęły pod znakiem patriotycznym. Dzieci po wysłuchaniu krótkiej prelekcji z wielkim zapałem zabrały się do wykonywania biało – czerwonych kokard narodowych, które będą mogły założyć już 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. W spotkaniu brało łącznie 20 osób z terenu Kutna i okolic.

(et)

 

    


    


    

           


Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”, który odbędzie się w sobotę 9 listopada 2013 roku (sobota) o godz. 17:00.

Ekspozycja została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym.

W oparciu o szeroką kwerendę archiwalno - muzealną wystawa ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem. Obok znanych już faktów, po raz pierwszy są na nich przedstawione nowe postacie oraz miejsca i historie z nimi związane.

 

Wystawa prezentuje również kilkadziesiąt bezcennych pamiątek z tamtego okresu, wypożyczonych z Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Miasta PabianicMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum – Zamku w Oporowie, Muzeum im. J. Dunin Borkowskiego w Krośniewicach, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Znalazły się tu przedmioty oddające atmosferę lat poprzedzających wybuch powstania i ruch patriotyczny oraz powstania. Jest to przede wszystkim unikalna czarna biżuteria, stroje kobiece i mundury powstańcze, broń (w tym pochodząca z terenu powiatu), czy bardzo rzadkie druki rękopisy i dokumenty. Można zapoznać się z oryginalnymi dokumentami wydawanymi w Kutnie w związku z rozwijającym się ruchem patriotycznym i konspiracyjnym. Na uwagę zasługują także pamiątki związane z koleją (w tym bilet kolejowy z 1863 roku), bowiem kolej i kolejarze odegrali w powstaniu znaczącą rolę, także w lokalnych wydarzeniach.

Na wystawie znalazły się też unikatowe dokumenty powstańcze wystawione w Łękach Kościelnych oraz szereg bezcennych pamiątek po powstańcach działających na obszarze dzisiejszego powiatu kutnowskiego i biorących udział w partiach powstańczych w innych regionach kraju.

Bez wątpienia sensacją prezentowanej wystawy jest odnaleziony w zbiorach Muzeum w Łowiczu emblemat ze sztandaru powstańczego pochodzącego z Kutna. To unikatowa i bezcenna pamiątka, zważywszy na niewielką ilość zachowanych pamiątek z naszego terenu, oraz na rangę symbolu. Emblemat przedstawia krzyż z umieszczonym na nim wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Elementy religijne były umieszczane niemal na każdym sztandarze powstańczym, a tych w ogóle zachowało się niewiele. Pod takim właśnie sztandarami i symbolami religijnymi powstańcy wyruszali do straceńczej walki. Możliwość obejrzenia tej pamiątki i poznania jej historii oraz wielu innych to niepowtarzalna okazja i doskonała lekcja historii i patriotyzmu.

Wystawa będzie prezentowana w kutnowskim muzeum do 19 stycznia 2014 roku.

Tekst: Piotr Stasiak


           



 



(tc)


           



 

   

     Włączając się w obchody Roku Tuwima, Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do zapoznania się z wystawą plenerową „Łódź Juliana Tuwima” prezentowaną na Placu Marsz. J. Piłsudskiego. Ekspozycja, przedstawiająca na 14 planszach miejsca związane z biografią poety, została przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi. 

     Gdzie mieszkał Julian Tuwim? Jaki miał widok z okna, gdzie chodził do szkoły a gdzie na wagary, w którym miejscu spotkał przyszłą żonę i gdzie wziął ślub? Do jakich miejsc tęsknił najbardziej, będąc już na emigracji i pisząc poświęcone Łodzi „Kwiaty Polskie”?

     Wrażliwy zarówno na blaski, jak i na cienie łódzkiego życia Tuwim staje się przewodnikiem po swoim ukochanym „Kominogrodzie”. Ze stworzoną na podstawie jego wspomnień mapą możemy udać się na wędrówkę po łódzkich ulicach, podwórkach i parkach w poszukiwaniu namacalnych i nienamacalnych śladów poety.

     Julian Tuwim, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i niezwykle barwna postać literatury polskiej, urodził się 13 września 1894 roku właśnie w Łodzi. Łódź stała się miastem jego dzieciństwa i młodości, a atmosfera tego miasta nie pozostała bez wpływu na przyszłego poetę i charakter jego twórczości.

(et)

 

    


         


           


 

     Jednym z elementów imprezy „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe” będzie spektakl „Płonące cyfry 1863" Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który zostanie wystawiony 7 listopada (czwartek) o godz. 19:00 w Kutnowskim Domu Kultury.

     „Płonące cyfry 1863" to spektakl o powstaniu styczniowym pióra Bohdana Urbankowskiego oparty o materiały archiwalne. Przedstawienie przypomina wiele epizodów powstańczego zrywu. Ważnym elementem spektaklu jest ideowy spór pomiędzy generałem Zygmuntem Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski.
     W sztuce wykorzystano poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego, twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.
     Tytuł spektaklu nawiązuje do wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego:

     "Rok 63-ci stoi na przełomie naszych dziejów, stara Polska umiera - nowa się rodzi. Na przełomie dziejów staje epokowe zdarzenie - powstanie naszego narodu, walka orężna, długo trwająca, długo zalewająca krwią i pożogą ziemię naszą. Na progu nowoczesnego życia społecznego stoją wydarzenia 63-go roku. Wyrasta mur olbrzymi, dzieląc pokolenia od pokoleń, czyniąc nowe życie, zamykając stare - mur, na którym tryskają ogniem pisane cyfry 1, 8, 6, 3.

     Płonęły te cyfry świadomie dla myślących, bezwiednie dla wszystkich, tworząc i kształtując duszę nowego, popowstaniowego Polaka.

     Pod wpływem wypadków roku 1863-go rodzi się inna Polska z innem ujęciem życia i jego zadań. Skutki sięgają tak daleko, że śmiało rzec można, że dziś jeszcze, gdy dziecko na świat przychodzi jest obciążone rokiem 1863-im."

 

    


    

 

Wstęp bezpłatny. Wejściówki na spektakl można odbierać

w Muzeum Regionalnym w Kutnie oraz Kutnowskim Domu Kultury.

(jl)


           


 

Od poniedziałku 7 października odbywają się zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, a tym samym rozpoczął się nowy rok akademicki 2013/2014.

W tegorocznej edycji bierze udział 35 grup z klas 0 – III z kutnowskich szkół podstawowych. Łącznie w programie uczestniczy 760 dzieci i 42 nauczycieli.

Co miesiąc dzieci wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach z zakresu historii, archeologii, etnografii, sztuki czy przyrody.

W październiku dzieci zwiedzają wystawę archeologiczną „U zarania Ojczyzny” i biorą udział w zajęciach plastycznych. Podczas części merytorycznej poznają historię godła i barw narodowych. W drugiej części dzieci tworzą prace plastyczne dotyczące zdobytej wiedzy historycznej.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy dostają Indeksy Muzealników i staja się małymi studentami. Co miesiąc będą zdobywać stempelki „Muzeum Przyjazne Dzieciom” i karteczki z nazwą zajęć, w których uczestniczą. Na koniec roku akademickiego na małych studentów będą czekać nagrody i dyplomy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia wydarzeń i oglądania relacji fotograficznych.

(et)

 


           



 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do udziału w „Rodzinnej Niedzieli w Muzeum”. Od października rusza nowy program Muzeum, w ramach którego w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach 11:00-13:00 odbywać się będą zajęcia prowadzone technikami warsztatowymi skierowane do rodzin z dziećmi. „Rodzinna Niedziela w Muzeum” to idealny pomysł na spędzenie weekendu w sposób interesujący i kreatywny.

Pierwsze zajęcia, pod nazwą „Odznaka Polaka, czyli wspólnie tworzymy kokardę narodową”, odbędą się 27 października. Podczas zajęć dzieci oraz ich opiekunowie będą przygotowywać kokardę narodową, czyli rozetkę w barwach biało-czerwonych, jak również zdobędą wiedzę na temat tego i innych symboli narodowych Polaków.

Zajęcia są bezpłatne. Muzeum zapewnia również wszystkie materiały plastyczne niezbędne do zrealizowania warsztatów.

(jl)


           



 

W dniach 4-11 listopada 2013 roku odbędzie się II edycja „Spotkań z historią”. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy będzie powstanie styczniowe. Program przewiduje kilkadziesiąt wydarzeń, m.in: wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, pokaz rekonstrukcji historycznej, pokaz filmów, wykłady, konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej., koncerty. Odbędą się 2 spotkania autorskie: z Piotrem Zychowiczem, autorem książek „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd '44” oraz z Konradem Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”. Na scenie KDK Teatr Dramatyczny z Płocka zaprezentuje spektakl „Płonące cyfry 1863”. „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe” zakończą się 11 listopada w dniu 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Kutno.

Szczegółowy program imprezy już wkrótce pojawi się na naszej stronie oraz w mediach lokalnych.

Dodatkowy nabór do turnieju gier planszowych.

Informujemy, iż w związku z nie zgłoszeniem się wszystkich kutnowskich szkół średnich do turnieju gier planszowych (w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe”), szkoły, które zgłosiły swoje uczestnictwo w turnieju mogą wystawić dodatkowe drużyny. Na informacje czekamy do 14 października br.

(jl)


           



 

Informujemy, iż w związku z bardzo dużą popularnością wystawy „U zarania Ojczyzny” termin jej prezentacji został przedłużony do 23 października br.

Przypominamy, iż wystawa, na tle dziejów politycznych Polski pomiędzy X a XIII wiekiem, prezentuje artefakty archeologiczne, takie jak broń, ozdoby, narzędzia pracy ludzi, którzy zamieszkiwali ziemie Polski wczesnopiastowskiej. Na ekspozycji zobaczyć można, m.in. kopie drzwi gnieźnieńskich, drzwi płockich, włóczni św. Maurycego, a także makiety palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim, katedry romańskiej w Gnieźnie i grodu Mieszka Starego na Zawodziu koło Kalisza.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie z wyjątkiem sobót w godz. 10:00-16:00. W niedziele wstęp bezpłatny. Zapraszamy.  

(jl)


           


 

 

 



 

 

     W dniu 21 września 2013 r. (sobota) o godz. 10:00 w Parku Wiosny Ludów w Kutnie rozpoczęły się obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą, organizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie. 

 

 

    


    


    


   


    

 


    Przed Muzeum Bitwy nad Bzurą prezentowana była Polska
Tankietka TK-S z okresu II RP. "Tankietkami" nazywano lekkie bezwieżowe czołgi rozpoznawcze TK (TK-3) i TKS, które były podstawowymi i najliczniejszymi pojazdami pancernymi Wojska Polskiego przed wojną. Pojazd prezentowany w Kutnie pochodzi z kolekcji pana Jacka Kopczyńskiego i był pierwszym oryginalnym polskim pojazdem, jaki można było zobaczyć w ruchu na terenie Polski od września 1939 roku. Prezentacja ta miała miejsce w czasie rekonstrukcji bitwy nad Bzurą we wrześniu 2005 r. Tankietka została odkupiona od norweskiego rolnika mieszkającego za kołem podbiegunowym, któremu służyła za ciągnik rolniczy. Pojazd ten pochodzi z 1936 roku i posiada pewne niestandardowe rozwiązania np. brak chorągiewek sygnalizacyjnych.

     Obchodom towarzyszył rajd motocyklowy Szlakiem walk nad Bzurą, który odbywał się w dniach 20-22 września na terenie powiatu kutnowskiego.

     W sobotę 21 września od godz. 15.00 na Placu Marsz J. Piłsudskiego realizowane były zadania rajdowe, m. in. wolna jazda, slalom czy konkurs elegancji. Pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 można było oglądać zabytkowe motocykle, natomiast od 15.30 do 17.00 wystawę hełmów, prezentację w mundurach oraz prezentację Sierpeckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Segreh.

(jl)

 

Więcej zdjęć w fotoreportażu. 


           


 

 

   Dnia 15 września 2013 r. w Domu Kultury w Łęczycy odbyła się najważniejsza impreza miejska „Łęczyca w barwach jesieni”. Muzeum Regionalne w Kutnie zostało zaproszone do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zaprezentowania muzealnej wystawy „Targ kutnowski”. Ekspozycję można oglądać do końca października br.

(sk)

 

 

 

 

    


    

 


           


 

 

    

    Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do Galerii w Dworku Modrzewiowym na wystawę „Australia okiem Niedźwiedzia”. Wystawa prezentuje fotografie wybitnego dziennikarza muzycznego Marka Niedźwieckiego i składa się na nią 80 zdjęć ukazujących zarówno krajobrazy, jak i florę i faunę oraz architekturę Australii. Fotografie pochodzą z kilku wypraw Marka Niedźwieckiego na Antypody z różnych lat i z różnych regionów Australii - od Australii Południowej, przez Victorię, Nową Południową Walię, Northern Territory aż Australię Zachodnią i Tasmanię.

     Ekspozycja będzie prezentowana w Dworku Modrzewiowym do 20 października. Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót i niedziel) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20)

(jl)

 

 

    


    


    


           



 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach tegorocznych „Spotkań z historią” organizuje szereg konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży. Dla uczniów klas III przygotowano questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”, zaś dla uczniów klas IV-VI konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom” w ramach, którego należy przygotować projekt pocztówki, plakatu lub znaczka upamiętniającego powstanie styczniowe.

Do gimnazjalistów skierowany jest konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej” oraz gra miejska „Misja Młodego Powstańca”.

Uczniowie szkól średnich będą mogli natomiast wziąć udział w turniejach gier planszowych (gra „Rok 1863”) i komputerowych. Przypominamy również, iż uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na komiks poświęcony powstaniu styczniowemu - „1863. Gloria Victis”. Dla tych grup uczniów zorganizowane zostaną również Ligi Debatanckie.

(jl)

 

Regulaminy do pobrania:

 

Liga Debatancka dla gimnazjów

Liga Debatancka dla szkół średnich

Gra miejska "Misja Młodego Powstańca"

Questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”

Turniej gier planszowych

Turniej gier komputerowych

Konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej”

Konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom”

Konkurs na komiks „1863. Gloria Victis”



           



 

 

 

W trakcie ostatniego weekendu odbyły się kutnowskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zrealizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie. W nawiązaniu do tegorocznego hasła EDD „Nie od razu Polskę zbudowano” impreza w tym roku poświęcona została budowie zrębów państwowości polskiej w czasach wczesnopiastowskich.

W sobotę na Placu Piłsudskiego Stowarzyszenie Kolovrat z Kalisza prezentowało walki wojów, pokazy musztry i formacji bojowych, organizowało gry i zabawy dla najmłodszych widzów oraz pozwalało im wcielić się w rolę piastowskich wojowników.

Zarówno w sobotę, jak i niedziele liczne grupy zwiedzających skorzystały z możliwości darmowego obejrzenia wystaw prezentowanych w kutnowskim muzeum, w tym wystawy czasowej „U zarania Ojczyzny” poświęconej początkom państwa polskiego.

Zainteresowanie przechodniów budził również kiermasz prac kutnowskich rzeźbiarzy, którzy prezentowali swoje prace przed Ratuszem.

Na kolejne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Kutnie zapraszamy w przyszłym roku.

(jl)

 

    


    


    


    


           


 

 

 

     W czwartek, 5 września w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy archeologicznej „U zarania Ojczyzny”. Licznie przybyłych gości w klimat wystawy wprowadził występ Kameralnego Zespołu Wokalnego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej „Cantabile”, dyrygowanego przez Joannę Domagałę. Po otwarciu wystawy przez dyrektora Muzeum - Grzegorza Skrzyneckiego, zwiedzający zostali oprowadzeni po ekspozycji przez jej autorkę - Sylwię Stasiak. Uczestnicy wernisażu mogli również obejrzeć film „Nasze korzenie”. Film, wyprodukowany przez Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, dotyczy początków naszej państwowości i tradycji.

Ekspozycja będzie prezentowana w kutnowskim muzeum od 5 września do 20 października 2013 r.

(jl)

    


    


    


    


    


         


           



 

 

     W dniach 7-8 września br. (sobota-niedziela) w Muzeum Regionalnym w Kutnie po raz drugi włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat tegorocznej edycji EDD brzmi: „Nie od razu Polskę zbudowano” w związku z tym kutnowskie muzeum postanowiło przenieść mieszkańców Kutna do Polski Piastów.

     W sobotę, 7 września, na dziedzińcu Muzeum będzie można, m.in. obejrzeć walki wojów, pokaz musztry i formacji bojowych, jak również wziąć udział w grach i zabawach, takich jak: bieg wojowników, bieg w workach, przeciąganie liny. Atrakcje te zapewni Stowarzyszenie Kolovrat z Kalisza – sekcja Kutno.

     W Muzeum będzie można zwiedzić wystawę czasową „U zarania Ojczyzny” poświęconą początkom państwa polskiego.

Wstęp wolny.

(jl)


           



 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „U zarania Ojczyzny”, który będzie miał miejsce 5 września br. (czwartek) o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu. Eksponaty, które zostaną przedstawione na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Na wystawie zaprezentowane zostaną, na tle dziejów politycznych Polski pomiędzy X a XIII wiekiem, artefakty archeologiczne, takie jak broń, ozdoby, narzędzia pracy ludzi, którzy zamieszkiwali ziemie Polski wczesnopiastowskiej. Interesujące uzupełnienie wystawy stanowią m.in. kopie drzwi gnieźnieńskich, drzwi płockich, włóczni św. Maurycego, a także makiety palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim, katedry romańskiej w Gnieźnie i grodu Mieszka Starego na Zawodziu koło Kalisza. Na zaproszeniu do wystawy zaprezentowany został jeden z eksponatów - relikwiarz na drewno z krzyża Chrystusa (ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy).

Ekspozycja będzie prezentowana w kutnowskim muzeum od 5 września do 20 października 2013 r.

(jl)


           


 

Muzeum Regionalne w Kutnie wprowadziło w 2012 r. nowatorski projekt Uniwersytetu Dziecięcego. Program polegał na cyklu spotkań adresowanych do dzieci w wieku 6 – 10 lat (klasy 0 – III szkół podstawowych). Zajęcia odbywały się raz w miesiącu w Muzeum Regionalnym w Kutnie lub w placówkach szkolnych, w godzinach 8:00 – 15:00. Każde dziecko otrzymało na pierwszych zajęciach INDEKS MUZEALNIKA, w którym podczas cyklicznych spotkań zbierało stempelki – „MUZEUM PRZYJAZNE DZIECIOM” i karteczki z nazwą prowadzonych zajęć. Rok akademicki rozpoczął się w październiku 2012 r. i zakończył w czerwcu 2013 r. Harmonogram zajęć był bardzo zróżnicowany i obejmował różnorodne zagadnienie z: historii, sztuki, archeologii, etnografii i przyrody. Często zajęcia plastyczne były powiązane z zapoznaniem się z wystawami czasowymi prezentowanymi w naszej placówce: „Ludomir Śleńdziński. Malarstwo.”, „Madonna w sztuce ludowej”, „Polskie lalki teatralne i filmowe”. Staraliśmy się by tematy były ciekawe i pozwalające na poszerzenie wiedzy małych studentów.

We wszystkich zajęciach brało udział ok. 730 uczniów i 37 nauczycieli (łącznie 32 grupy) z 4 kutnowskich szkół podstawowych.

W czerwcu br. rozdane zostały wszystkim uczestnikom DYPLOMY UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO i nagrody rzeczowe. Dla wychowawców również przygotowaliśmy upominki za udział i zaangażowanie. Spośród 32 grup wyłoniliśmy tych, którzy wyróżnili się ponadprogramowym udziałem w zajęciach. W dniu 13 czerwca 2013 r. miało miejsce uroczyste zakończenie, podczas którego gościliśmy laureatów ze Szkoły Podstawowej Nr 1: kl. 0A wych. Luiza Lachowicz i Karolina Miniszewska, kl. 0C wych. Barbara Wódka, kl. 0E wych. Nina Ledzion i Marlena Bajda oraz kl. IIB wych. Agnieszka Ciesielska.

GRUPY WYRÓŻNIONE
            Szkoła Podstawowa nr 1


    



    

Rok akademicki 2012/2013 był pełen atrakcji, poszerzający horyzonty, wiedzę, przygotowujący do samodzielnego korzystania z dóbr kultury, a przede wszystkim rozbudzający wrażliwość dzieci na sztukę poprzez różnorodne działania artystyczne.

Szczególnie pragniemy podziękować naszym sponsorom: Zarządowi firmy Schomburg, Polfarmex i Polo Market za pomoc i wparcie w ufundowaniu nagród dla uczestników.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w Uniwersytecie Dziecięcym i serdecznie zapraszamy do udziału w następnym roku akademickim 2013/2014.

(et)


Szkoła podstawowa nr 1

      


    


    


    


 

Szkoła podstawowa nr 4

      


    


    


 

Szkoła podstawowa nr 6

 

 

Szkoła podstawowa nr 9

      


    


    


    


    


 


           



 

 
     Dnia 19 lipca 2013 r. w ramach „Lata w Muzeum” odbyła się wycieczka do Muzeum - Zamku w Oporowie. Na miejscu dzieci przywitał pracownik Muzeum – Piotr Stasiak w pięknym stroju szlacheckim, który zaprosił do zwiedzania komnat zamku i opowiadał o znajdujących się w nich eksponatach. Uczestnicy wycieczki z wielką fascynacją i zainteresowaniem oglądali przedmioty użytku codziennego dawnej szlachty. Po interesującej lekcji wycieczka wyruszyła na polanę, gdzie odbyły się zawody zręcznościowe. Dzieci próbowały swych sił w strzelaniu z łuku, rzucie kulą i podkową, grze w bule, wyścigach w workach i przeciąganiu liny. Zawodom towarzyszyła miła, przyjazna atmosfera i chęć rywalizacji. Po wspólnych rozgrywkach i świetnej zabawie przyszedł czas na ognisko. Dzieci posiliły się kiełbaskami i odpoczywały na kocach pod gołym niebem. Piknik okazał się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Pragniemy złożyć szczególne podziękowania za owocną współpracę i organizację wycieczki dyrekcji i pracownikom Muzeum – Zamku w Oporowie, jak również sponsorom: firmie MC Czesław Majchrzak oraz Przedsiębiorstwu Rolno – Spożywczemu „Dubielak” za wsparcie przy realizacji ogniska.

(et)

 

    


    


    


    


    

 


           



 

 

     Od kilku dni przed Ratuszem można oglądać rzeźby przedstawiające 5-osobową kapelę ludową. Rzeźby są pokłosiem V Pleneru Rzeźbiarskiego Środka Polski, który odbył się w Piątku w maju br.. Postaci zostały wykonane przez kutnowskich rzeźbiarzy: Antoniego Kamińskiego, Jana Szymańskiego, Zbigniewa Szczepańskiego, Feliksa Chrzanowskiego i Roberta Wucke. W dniach 17-18 lipca mieszkańcy Kutna mają okazję przyglądać się jak kapela nabiera kolorów dzięki pracy pana Antoniego Kamińskiego i pana Jana Szymańskiego.

     Rzeźby w najbliższych miesiącach będą zachęcały mieszkańców do odwiedzenia Muzeum i zapoznania się m.in. z kolekcją rzeźb współczesnych twórców ludowych i nieprofesjonalnych z terenu Kutna i powiatu, która prezentowana jest na wystawie stałej „Rzeźba po kutnowsku”.

(jl)

 

 

    


    


           



 

   

    


    


                   


    


         


    


                 


    


         

 

 
           


 

     Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, iż w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, spektakl "Wesele Boryny" wystawiony zostanie o godz. 17:30 w Kutnowskim Domu Kultury, natomiast kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego odbywający się na Placu Marsz. J. Piłsudskiego zakończony zostanie o godz. 16:00.

     W KDK-u odbędą się również występy zespołów zagranicznych, o godz. 17: wystąpi zespół z Bułgarii, a około godz. 18:45 rozpoczną się występy pozostałych zespołów.

Wydarzenia są częścią festiwalu "Na ludowo w Mieście Róż".

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, iż w związku z organizacją festiwalu "Na ludowo w Mieście Róż"
w dniu 13 lipca 2013 r. w godz. 09:00 – 19:00 zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ul. Witosa.
Za utrudnienia przepraszamy.


           



 


           


 

Plakat w pełnym formacie tutaj


           

 



 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza młodzież szkół gimnazjalnych i średnich do udziału w ogólnopolskim konkursie na komiks poświęcony powstaniu styczniowemu - „1863. Gloria Victis”. Prace mogą zostać przygotowane indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych (wówczas z podziałem na rysunek i scenariusz) i mają odnosić się bezpośrednio do zagadnień i faktów historycznych związanych z powstaniem styczniowym. Termin składania prac upływa 14 października 2013 r. Przewidziane są cenne nagrody rzeczowe dla zdobywców trzech pierwszych miejsc o wartości: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł. Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w regulaminie.

Konkurs jest elementem projektu „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe”. W dniach 4-11 listopada 2013 roku zostanie zorganizowana druga edycja imprezy „Spotkania z historią”. W jej ramach 8 listopada o godz. 17:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „1863. Gloria Victis”

    Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Regulamin konkursu


           


 

W poniedziałek 24 czerwca w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Kamienie pamięci. Kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego". Ekspozycję otworzyli Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Andrzej Białkowski, pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury, a jednocześnie jeden z autorów wystawy. Na wystawie zaprezentowane zostało kilkadziesiąt fotogramów z niezwykłym obrazem pozostałości po cmentarzach ewangelickich.

Ekspozycja jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego". W jego ramach Andrzej Białkowski, wspólnie z Piotrem Wypychem z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych udokumentowali również cmentarze żydowskie. Wystawa „Ścieżki pamięci… Pozostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego” była prezentowana w kutnowskim muzeum w 2011 roku.

 

    


    



           


 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Łódzki Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego", który odbędzie się 24 czerwca 2013 roku (poniedziałek) o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu. Wystawa jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego" nawiązującego do historii ziemi łódzkiej z XIX i początku XX wieku, kiedy zamieszkująca te tereny społeczność żydowska, ewangelicka i prawosławna stanowiły znaczącą część etnicznej mozaiki.

 

 

Ks. biskup Jan Cieślar opisał wystawę następującymi słowami: "… wystawa, za którą autorom należą się słowa uznania i za którą dziękuję, jest ciekawym przewodnikiem po miejscach zapomnianych a mówiących tak wiele o dziejach ziemi łódzkiej w czasach od XIX stulecia do lat pięćdziesiątych XX wieku. Jestem głęboko przekonany, że ekspozycja stanowi interesujące dotknięcie przeszłości i stanie się inspiracją do wielu refleksji. Wierzę także, że wiejskie cmentarze ewangelickie ziemi łódzkiej będą dla oglądających źródłem wielu głębokich przeżyć. W dzisiejszych czasach społeczność ewangelicka w okolicach Łodzi ma charakter diasporalny. W przeszłości jednak była bardzo liczna, a przez swoje zaangażowanie prężnie działała na rzecz rozwoju Łodzi, okolicznych miast i wsi w całym okręgu. Ta fotograficzna opowieść jest więc swoistym epitafium dla wszystkich tych, którzy już odeszli, pozostawiając po sobie ślady widoczne do dnia dzisiejszego. Na tym polega pewien paradoks historii, że jest ona – jak pisał Cyceron – świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia i zwiastunką przyszłości. W takie właśnie pojmowanie dziejów wpisuje się ta wystawa.
Życzę Państwu udanej podróży przez historię – aby upamiętnione na fotografiach wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego dostarczyły nie tylko przeżyć estetycznych, ale stanowiły też źródło ciekawych, pogłębionych refleksji nad upływającym czasem”.

Wystawie towarzyszy publikacja. Ekspozycja będzie prezentowana w naszym Muzeum do połowy sierpnia.

(jl)


 

W czwartek 27 czerwca o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbędzie się wernisaż wystawy „Mała retrospektywa”. Podsumowujący tytuł odnosi się do szerokiej prezentacji twórczości kutnowskiego malarza Bogumiła Gardolińskiego. Jego abstrakcje, portrety, postacie, martwe natury, pejzaże pozwolą naszym gościom zapoznać się z dorobkiem artysty z ostatnich ponad dwudziestu lat działalności. Wystawie zrealizowanej pod kuratelą Tomasza Czyżewskiego towarzyszyć będzie kolejne wydawnictwo MRK, czyli opracowany przez Bogumiła Gardolińskiego i Dorotę Modlińską katalog prac prezentowanego artysty. Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

(jl)


           


 

     14 czerwca 2013 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbył się wernisaż VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej „Art Naif Festiwal”. To jedyna w Polsce i największa w Europie międzynarodowa wystawa sztuki naiwnej, prezentująca prace artystów z całego świata, m.in. z Tanzanii, Kanady, Australii, Brazylii, kilkunastu krajów europejskich oraz oczywiście z Polski.

   Muzeum Regionalne w Kutnie zostało zaproszone do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zaprezentowania muzealnej wystawy „Targ kutnowski”. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród zaproszonych gości znalazło się także wielu naszych kutnowskich rzeźbiarzy, którzy przedstawili swoje prace indywidualnie. Tegoroczny festiwal potrwa do 15 sierpnia 2103 r.

(sk)

    


    


        

           



 

     24 maja 2013 roku w Galerii w Dworku otwarta została wystawa fotograficzna prezentująca pokłosie III Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Kutno 2012, które odbywały się w Kutnie od 13 do 17 sierpnia ubiegłego roku. Na wernisaż, oprócz organizatorów i przedstawicieli władz miasta oraz powiatu, przybyli uczestnicy warsztatów i miłośnicy fotografii z Kutna. Po powitaniu gości przez dyrektora Muzeum organizator warsztatów i komisarz wystawy Michał Jabłoński przybliżył historię warsztatów Diastar oraz sylwetkę wielce zasłużonego dla tej imprezy śp. Andrzeja Zatorskiego. Opowiedział też o idei alterDIASTARU i przebiegu warsztatów w Kutnie.

     Grono kutnowskich fotografików, po obejrzeniu wystawy, pozostało jeszcze, aby powspominać wspólne plenery i wystawy, oraz umówić się na dalszą działalność fotograficzną.

    Ekspozycja w Kutnie potrwa do 16 czerwca, po czym wystawa pojedzie do Świdnika, gdzie będzie prezentowana podczas IV Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Świdnik 2013.

     Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(emjot)

 

    


    


    


    

Fot. Lech Martynowski i Sylwester Wojciechowski

           


 



    


         


         


         


         

           


 

 

 

 

 

 

     Dnia 23 maja 2013r. udaliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie. Dzieci z klasy III D robiły śliczne laurki origami dla swoich mam z okazji ich święta. Wykazując się pomysłowością i estetyką stworzyły piękne kolorowe prace. Szeroka gama barw i technika origami były podstawą do tworzenia tak wspaniałych kartek okolicznościowych.

(et)

 

 

 

 

    


    


    

 



 

    


    


         


    


    


    


         


         


         


         


    


    


    


    


         


    


         


    


    


    

 

 



 

     Gmina Piątek, Muzeum Regionalne w Kutnie i Parafia pw. Św. Trójcy w Piątku były organizatorem V PLENERU RZEŹBIARSKIEGO ŚRODKA POLSKI,który odbywał się w dniach 15 - 19 maja br.
     W tegorocznym plenerze, którego tematem była rzeźba ludowa i rzeźba sakralna, wzięło udział 10 rzeźbiarzy. Impreza odbywała się przy ul. Pokrzywnej w Piątku na terenia tzw. "starej plebanii".
     Podczas trwania pleneru można było nie tylko przyjrzeć się pracy rzeźbiarzy, ale również spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie. W niedzielę 19 maja w godz. 9:00 - 15:00 plenerowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, na który licznie przybyli mieszkańcy oraz twórcy ludowi z regionu kutnowskiego i łęczyckiego.

(sk)

    


         


    


         


    

    

Szczególne podziękowania dla firmy „DUBIMEX” Zakład Przetwórstwa Mięsa S. j. Zygmunt Dubielak
 za wsparcie rzeczowe pleneru rzeźbiarskiego.

 


 

     Dnia 15 maja 2013r. udaliśmy się z wizytą do Przedszkola Miejskiego Nr 15 „Bajka” w Kutnie. Dzieci przygotowywały laurki w postaci drewnianych serc dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Uczestnicy zajęć wykorzystali szeroką gamę barw dzięki czemu prace były piękne i kolorowe. W warsztatach brało udział 98 dzieci.

(et)

 

    


    


    

 

 



 

     Dziś - 9 maja 2013r. na specjalne zaproszenie przybył do nas kutnowski twórca ludowy Artur Matusiak. Spotkanie z rzeźbiarzem skierowane było do dzieci klas młodszych kutnowskich szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, że nasz gość zaczął rzeźbić od 1997r. i od tej pory starał się udoskonalać wciąż warsztat i wiedzę, co doprowadziło go do wypracowania własnego stylu. Obecnie zajmuje się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie lipowym. Sceny biblijne, obrzędy ludowe, postacie wiejskie, a także anioły to tematy, jakie najchętniej tworzy. Rzeźby cechuje żywa i ciepła kolorystyka. Do pracy napędza go głównie samorealizacja i świadomość, że jego rzeźby podobają się innym. Pan Artur pokazał dzieciom, jak powstaje rzeźba i jakie są jej poszczególne etapy. Zaprezentował swoje własne dzieła i narzędzia, dzięki którym one powstają.

Spotkanie z rzeźbiarzem wywarło pozytywne wrażenia i na pewno pozostanie na długo w pamięci najmłodszych.

(et)

 

 

 

    


    


         

 



 

 

 

     W maju propozycją kierowaną do uczestników Uniwersytetu Dziecięcego jest połączenie zwiedzenia wystawy „Polskie lalki teatralne i filmowe” z zajęciami plastycznymi. Warsztaty rozpoczęły się już 6 maja 2013r. i będą trwały do końca miesiąca. Dzieci podczas zajęć poznają bohaterów wielu znanych bajek, m. in. Kopciuszka, Pinokia, Pingwina Pik-Poka, Konika Garbuska, Rumcajsa, Sindbada Żeglarza oraz dowiadują się, jak powstaje marionetka, kukiełka i pacynka. Poznają tajniki tworzenia lalek i ich przeznaczenie. Po krótkiej prezentacji tak znanych postaci uczestnicy zajęć mogą wczuć się w rolę projektantów i tworzą własny projekt lalki teatralnej z plasteliny.

(et)

 

 

    


    


         

 

 


 

   W czwartek 25 kwietnia 2013r. zaprosiliśmy na spotkanie z historią dzieci z kutnowskich szkół podstawowych. Gościliśmy cztery grupy młodych obywateli miasta wraz z ich opiekunkami. Muzealne lekcje poprowadził dr Piotr Stasiak – kutnowski historyk, autor wielu publikacji badawczych dotyczących dziejów regionu kutnowskiego. Ubrany w strój szlachcica przybliżył młodym słuchaczom kulturę i obyczaje szlachty polskiej w XVII wieku. Opowiedział słuchającym z wielkim zainteresowaniem dzieciom o reprezentacyjnym i codziennym ubraniu szlachcica, jakimi przedmiotami posługiwał się on w życiu codziennym, jakiego używał oręża, jak podróżował, czym się zajmował. Uczestnicy tej lekcji mogli obejrzeć nie tylko repliki ubioru i broni, ale także dotknąć oryginalnych eksponatów – czterystuletnich monet z wizerunkiem królewskim. Spotkanie uatrakcyjniła przygotowana przez dr. Stasiaka prezentacja multimedialna.

(et)

    


    


    


    

 



 

     W dniu 23 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół nr 3 z panem Michałem Tokalskim, jednym z kutnowskich sybiraków. Gość przedstawił dzieje i warunki życia Polaków „na nieludzkiej ziemi”, prezentując przy okazji historię własną (mówiąc też, po jakich peregrynacjach jak trafił do Kutna) i swojej rodziny. Gość opowiedział o kulisach powstawania armii polskich organizowanych kolejno przez generała Władysława Andersa i generała Zygmunta Brelinga. Pan Tokalski odniósł się także do "Syberiady Polskiej”, jednej z ostatnich superprodukcji polskiego kina. Jako bezpośredni uczestnik tamtych wydarzeń dostrzegł w filmie Janusza Zaorskiego wiele nieścisłości oraz przekłamań i takimi właśnie spostrzeżeniami podzielił się ze słuchaczami.

Sama zaś młodzież w wielką uwagą i przejęciem słuchała opowieści świadka i zarazem uczestnika jednego z najtrudniejszych wydarzeń w historii Polski.

 

(sms)

    


    

 



 

 

23 kwietnia (wtorek) o godzinie 16:00 w nowej galerii wystawienniczej Muzeum Regionalnego w Kutnie – Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20) odbędzie się wernisaż wystawy lalek artystycznych "LARARIUM" autorstwa Klaudii Gaugier. Wystawa będzie otwarta do 19 maja 2013 roku.

Klaudia Gaugier - absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP we Wrocławiu tak pisze o swoich lalkach: "Moje lalki to połączenie tradycji lalek porcelanowych z prymitywnymi lalkami szmacianymi. Staram się nadać im ponadczasowy charakter. Rozkochana w średniowiecznej rzeźbie sakralnej i ludowej, znaczę je pęknięciami i ubytkami, nadającymi nostalgiczny charakter starej zabawki z historią. Najpierw powstaje jedyna i unikatowa twarz - rzeźbię ją w glinie porcelanowo-szamotowej. Jest niepowtarzalna, ponieważ nie używam form. Czasem biorę do ręki bryłkę mając konkretny zamysł, innym razem twarz "robi się sama", jakby materializował się duch - takie lubię najbardziej. Ceramiczne elementy wypalam w piecu elektrycznym, w temperaturze 1230 st. C. Potem nakładam polichromię i maluję oczy, które nadają twarzy ostateczny wyraz. Starannie dobieram materiały i tkaniny - szare płótno lniane - mocne, zgrzebne i taftę (najchętniej jedwabną) - delikatną, wyszukaną, zmieniającą kolor w zależności od kąta padania światła. Zestawiam elementy, dodaję detale. Rodzi się lalka :-)"

Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(jl)


Serdecznie zapraszamy

 



 

 

    15 kwietnia 2013r. dzieci wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie wybrały się w towarzystwie pracownika naszej placówki – Sylwii Stasiak na spacer po mieście – szlakiem zabytków Kutna. Wędrówka rozpoczęła się od Ratusza, a następnie dzieci miały okazję poznać dzieje willi doktora Antoniego Troczewskiego, byłego Starostwa (obecnie Urząd Gminy), Domu Naczelnika Powiatu (obecnie Kredyt Bank), Szkoły Talmudycznej (obecnie „Sfinx”) oraz historię Starego Rynku, Rynku Zduńskiego, Domu Dochodowego Straży Ogniowej (obecnie CTMiT) i innych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Uczestnicy spaceru mogli na nowo poznać zabytki oraz pogłębić swoją wiedzę z historii o dawnym Kutnie.

(et) 

 

    


    


    



(z materiału fotograficznego SP1)

 

 



 

 

 

      Dnia 12 kwietnia 2013r. o godz. 14:00 w salach Ratusza odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Moje miasto – Kutno”. Konkurs adresowany był do starszych grup przedszkolnych i zerowych z terenu Kutna. Wzięło w nim udział 8 placówek oświatowych. Wpłynęło łącznie 56 prac. Jury przyznało dwa I miejsca, dwa II i dwa III oraz 7 wyróżnień. Szczegółowe informacje są zamieszczone w protokole.

 

 

Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla:

    Grupy Energa

    Producenta zabawek pluszowych i gadżetów reklamowych „Gonzo”

    Kierownika sklepu papierniczego „Kleks”

(et) 

Protokół Jury

 

    


    


    


    


    

 

 



 

 

     We wtorek 9 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie odbyły się zajęcia merytoryczno – plastyczne „Symbol mojego miasta – poznajemy herby Kutna”. Dzieci z uwagą słuchały historii kutnowskich herbów a potem przedstawiły w swych pracach ich plastyczne wyobrażenie. Uczestnicy zajęć wykorzystywali technikę wydzieranki, za pomocą której stworzyli piękne kolorowe prace.

(et) 

 

 

 

    


    

 

 



 

 

 

 

W poniedziałek 8 kwietnia 2013r. rozpoczął się cykl spotkań z twórczynią ręcznie szytych zabawek – Alicją Olczak. Podczas zajęć Pani Alicja opowiada, jak powstają tildy i jakie mają znaczenie w jej życiu zawodowym i osobistym.
        Codziennie odwiedzać nas będą liczne grupy dzieci biorących udział w Uniwersytecie Dziecięcym wraz ze swoimi opiekunami. Zajęcia zakończą się w piątek 12 kwietnia 2013r.

 

(et) 

 

 

 

    


         


    

 

 


 

     Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych klas I – III do udziału w konkursie plastycznym „Lalka teatralna”. Na podstawie wybranej bajki, baśni lub legendy należy stworzyć lalkę ilustrującą jej treść. Praca bez względu na obrany temat ma być kukiełką, pacynką lub marionetką teatralną, którą można wykorzystać w przedstawieniu teatralnym. Zachęcamy wszystkie dzieci do stworzenia prac i dostarczenia ich do Muzeum do końca kwietnia 2013r. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dodatkowe informacje dostępne w dziale oświatowym placówki.

Regulamin konkursu

 


 

      W okresie przedświątecznym nasze muzeum oferowało szereg warsztatów mających na celu przybliżyć najmłodszym tradycje wielkanocne. W ramach tych zajęć wykonywano karty świąteczne z motywem koguta łowickiego i palemki ozdabiane własnoręcznie robionymi kwiatkami z bibuły. Pracownicy naszej placówki gościli w szkołach podstawowych i przedszkolach z terenu Kutna. Cykl spotkań z papieroplastyki – plastyki obrzędowej zakończyły warsztaty dnia 27 marca 2013r. Udaliśmy się wtedy z wizytą do Przedszkola Miejskiego Nr 16 "Calineczka", gdzie wspólnymi siłami z dziećmi i rodzicami stworzyliśmy śliczne kartki wielkanocne.

(et)

    


    


    


    


    


 


 

 

     We wtorek – dnia 26 marca 2013r. w naszej placówce odbyło sie wiele spotkań. Między innymi - z uwagi na duże zainteresowanie – przeprowadzono kolejne zajęcia malowania figur gipsowych. Uczestnicy warsztatów stworzyli piękne kolorowe prace. Poniżej przedstawiamy krótki reportaż fotograficzny z warsztatów malowania figur gipsowych.

(et)

 

    


    


         


 

 




 

 

      Dnia 25 marca 2013r. odbyły się zajęcia plastyczne "Malowanie figur gipsowych" w przedszkolu miejskim Nr 15 "Bajka" w Kutnie. W zajęciach brało udział 6 grup wraz z opiekunami. Emilia Tarka i Joanna Leitgeber – pracownice działu oświatowego Muzeum Regionalnego w Kutnie - wspólnie z dziećmi malowały figurki ucząc przy tym najmłodszych precyzji wykonywania działań i właściwego doboru kolorów. Dzieci z wielkim poświęceniem i radością wykonywały swe prace dzieląc się przy tym własnymi doświadczeniami.

 

    


    

 

 

 

 

 

 

 

 

    Podczas trwania wystawy "Madonna w sztuce ludowej" w Muzeum odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci. Z warsztatów skorzystało ponad 20 grup z kutnowskich szkół podstawowych. 25 marca 2013r. przybyły do nas wraz z opiekunem dzieci  ze Szkoły Podstawowej Nr 9. Zajęcia poprowadził Wasilij Dworecki - pracownik działu oświatowego Muzeum Regionalnego. Zainteresowani z uwagą słuchali opowieści na temat Madonny i jej znaczenia w sztuce ludowej. Po krótkim zapoznaniu się z wystawą każde dziecko starało się stworzyć własny wizerunek Matki Boskiej.

(et)

 

 

 

    


    


    


    


 

 



 

   W piątek 22 marca 2013r. pracownicy naszej placówki udali się do przedszkola miejskiego "Calineczka" w Kutnie  na warsztaty plastyki obrzędowej. W ramach tych zajęć dzieci robiły palemki wielkanocne.

(et)

 

    


    


    

 


 

   Dnia 25 marca 2013r. odbyły się w Muzeum Regionalnym kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Warsztaty przygotował Tomasz Czyżewski – artysta plastyk, a poprowadził Wasilij Dworecki. Dzieci na podstawie wybranych obrazków w ruchu poznały arkana filmu animowanego. Warsztaty miały na celu pokazać od podstaw jak powstają tego rodzaju filmy. Uczestnicy z wielkim zachwytem i ciekawością poznawali tajemnice animacji.

(et)

 

         


    



    
 

 

 



 

 



 

 

 

     W ramach "Ferii w muzeum" nasza placówka zorganizowała kilka spotkań warsztatowych kierowanych do dzieci i młodzieży z Kutna i okolic. Zajęcia rozpoczęły się 13 lutego o godz. 10:00. Tego dnia miało miejsce spotkanie z przybyłą na zaproszenie Sylwii Kacalak panią Alicją Olczak, która wyjaśniała jak powstają ręcznie szyte zabawki Tildy. Następnie – dnia 14 lutego adiunkt działu sztuki Tomasz Czyżewski poprowadził zajęcia dotyczące obrazków w ruchu – rzecz o filmie animowanym. 15 lutego dzieci spotkały się z Emilią Tarka i wspólnie malowały figurki gipsowe, zaś 18 lutego odbyło się spotkanie z fotografem Michałem Jabłońskim na warsztatach fotografii cyfrowej. Ponadto 19 lutego dzieci spotkały sie na warsztatach malowania ozdób drewnianych, gdzie wspólnie z Emilią Tarka ozdabiały motyle i zakładki do książek. Dnia 20 lutego Wasilji Dworecki poprowadził zajęcia dotyczące muzealnictwa na przykładzie wystawy stałej. Ciąg spotkań w ramach ferii został zakończony dnia 21 lutego, kiedy to dzieci spotkały się na warsztatach "Symbol mojego miasta". W zajęciach brało udział 56 dzieci z terenu Kutna.

 

 

 

 

 

 

    Ponadto dnia 12 lutego Muzeum Regionalne zorganizowało wycieczkę, poprzedzającą zajęcia praktyczne. Dzieci odwiedziły Teatr Dramatyczny w Płocku, gdzie obejrzały spektakl "Królewna Śnieżka" a potem pojechały do Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Spichlerz. W wycieczce wzięło udział 38 osób.

 

 

 

 

 

    Spotkania warsztatowe cieszyły się dużym zainteresowaniem a uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali w nich udział.

(et)

 

    


    


    


    


    

 



 

 



 

   Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza na wykład Pani Aldony Plucińskiej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pt. „POLSKIE ŚWIĘTOWANIE”.

    Spotkanie odbędzie się 14 grudnia (piątek) o godz. 15.00 w salach Ratusza. Wstęp wolny. Po spotkaniu będzie można zakupić autorską książkę pod tym samym tytułem w cenie 25 zł. Do publikacji dołączona została płyta zawierająca pieśni adwentowe, kolędy i pastorałki z Archiwum Muzycznego Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL. Wykład jest imprezą towarzyszącą Wigilii Miejskiej przed Ratuszem.

 

 

 

 

   Aldona Plucińska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi ze specjalnością w zakresie wystawiennictwa. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Etnografii i w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Łakomskiego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta plastyk – jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. Nowego Jorku, Kanady, Japonii, Francji, Niemiec. Etnograf, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie kieruje działem Plastyki Ludowej. Autorka licznych wystaw, publikacji, prowadzi także szeroką działalność popularno-naukową.

 (jl)

 

 



 

 

 

 

 

 Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na spotkanie z Łukaszem Jankowskim, reżyserem klipów czołowych wykonawców rockowych itd, twórcą filmów animowanych i innych form filmowych [współtwórca pokazywanego rok temu w kutnowskim Muzeum filmu "PODRÓŻ NA WSCHÓD"].
Będziemy oglądać jego dzieła, zadawać pytania i słuchać. Spotkanie odbędzie się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie w czwartek (13 grudnia) o godz. 17:30.

 (jl)

 

 

 

 



 

      Dnia 29 listopada 2012r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Szumi las wokół nas”. Skierowany był on do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych. Wpłynęło łącznie 39 prac z 5 placówek oświatowych z terenu Kutna. Jury – w składzie Lilia Marciniak, Sylwia Kacalak i Emilia Tarka – brało pod uwagę pomysł, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy. Przyznano I miejsce, II miejsce i III miejsce. Laureaci odebrali swe nagrody rzeczowe i dyplomy w salach Ratusza.

 

 

     Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla Centrum Informacji o Euro NBP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej - Departamentu Promocji.

(et) 

Więcej informacji w protokole.

 

    




    


    

 

 



 

     Dnia 28 listopada 2012r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie obyło się rozstrzygnięcie konkursu „Pamiętniki z wakacji”. Skierowany był on dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych ze szkół podstawowych z terenu Kutna. W konkursie wzięło udział 11 placówek oświatowych. Wpłynęło łącznie 115 prac. Jury - w składzie Lilia Marciniak, Sylwia Kacalak i Emilia Tarka - brało pod uwagę pomysł, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy. Przyznano dwa I miejsca, dwa II miejsca i dwa III miejsca oraz 12 wyróżnień. Laureaci odebrali swe nagrody i dyplomy w salach Ratusza.

 

    Składamy szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla Centrum Informacji o Euro NBP, Kongskilde oraz Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie.

(et) 

Więcej informacji w protokole.

 

    


    

 



     11. listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku przypada 94. rocznica wydarzeń, które w 1918 roku przyniosły Polsce wolność. W Kutnie uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Św. Wawrzyńca. Po przemarszu na Plac Piłsudskiego, przed pomnik Marszałka, przy dźwiękach hymnu uczniowie PUL wciągnęli flagę państwową. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Kutno - Zbigniew Burzyński. Później ppłk Remigiusz Wiśniewski odczytał Apel Pamięci poświęcony bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny. Następnie delegacje instytucji, organizacji i środowisk społecznych oraz młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyła defilada. Wzorem lat ubiegłych mieliśmy również możliwość usłyszenia młodzieżowego chóru, który śpiewał pieśni i piosenki wojskowe i patriotyczne. Po zakończeniu uroczystości wszyscy chętni mogli skosztować wyśmienitej wojskowej grochówki.

(emjot)

 

 

        



           



        


     


Więcej  zdjęć w zakładce Spotkania z historią

 

 



     Szósty dzień Spotkań z historią. Sobotnie popołudnie i wieczór wypełniły cztery wydarzenia: dwa wykłady w Hotelu Rondo oraz wykład i koncert w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

     Cykl wykładów rozpoczął dr Piotr Stasiak wystąpieniem nt. "Kutno w czasach napoleońskich", a potem dr Andrzej Nieuważny z UMK w Toruniu w wykładzie zatytułowanym: "Legenda napoleońska. Dawniej i dziś" opowiedział o tym, jak w Europie postrzegano Napoleona w XIX i XX wieku w polityce, nauce, sztuce (grafiki, plakaty, malarstwo, sztuka użytkowa) i innych dziedzinach życia społecznego.

     Wieczór w Centrum Teatru Muzyki i Tańca rozpoczął Prezydent Miasta Kutno podziękowaniami dla tych, którzy przyczynili sie do odrestaurowania Centrum, dokonując tym samym oficjalnej inauguracji działania tej instytucji kulturalnej w naszym mieście.

     Następnie dr Jacek Saramonowicz przybliżył zabranym gościom znane oraz nowe fakty z dziejów Kutna z początku ubiegłego stulecia, kiedy miasto znalazło się w nowej rzeczywistości w wolnym państwie.

     Zwieńczeniem wieczoru był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury pt. "Dla ciebie Polsko".

(emjot)

 


     





           


        


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

 



 

     Piąty dzień Spotkań z historią rozpoczął się o godz. 10.00 w dwóch miejscach. W Muzeum Regionalnym cztery drużyny z kutnowskich gimnazjów wzięły udział w odprawie przed wyruszeniem na trasę gry miejskiej zatytułowanej „Poszukiwania Pani Walewskiej”. Równolegle w I Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. J.H. Dąbrowskiego dr Rafał Kowalczyk z Uniwersytetu Łódzkiego wygłaszał wykład n.t. „Dlaczego Napoleon przegrał wojnę w Rosji w 1912 ?”.

     W samo południe w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w debacie oxfordzkiej starli się uczniowie dwóch liceów: wspomnianego wyżej „Dąbrowszczaka” i II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza. Temat debaty był identyczny z jakim zmagały się dwa dni temu gimnazja z Kutna i Żychlina tj. „Napoleon a sprawa polska – ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona”. O godz. 13.00 kierownik oddziału kutnowskiego Archiwum Państwowego w Płocku pani Jolanta Leśniewska opowiedziała zgromadzonym słuchaczom o dokumentach będących w posiadaniu kutnowskiego archiwum, a mówiących o faktach z historii miasta w XIX wieku.

(emjot)

 


     


        


     





     


     

Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

 



 

     Półfinałowe i finałowe rozgrywki turnieju gry „Manewr” od godziny 10.00 rozpoczęły 4. dzień Spotkań z historią. Zwycięzcom wręczył nagrody oraz złożył gratulacje dyrektor Muzeum. Dwie godziny później przybyły z wielkim entuzjazmem drużyny dzieci wraz z opiekunkami, aby wziąć udział w queście „Napoleon w Kutnie”. Po edukacyjnym spacerze w centrum Kutna młodzi miłośnicy historii zwiedzili wystawę „W cieniu orłów” i otrzymali od dyrektora Muzeum upominki.

     Gościem dnia był niewątpliwie znany historyk prof. Wojciech Roszkowski, który wystąpił w Cenrtum Teatru Muzyki i Tańca z wykładem „II Rzeczypospolita – nadzieje i rozczarowania”. Profesor z właściwym sobie dystansem podzielił się ze słuchaczami częścią swojej ogromnej wiedzy, doprowadzając do dyskusji daleko wykraczającej poza zakres tematyczny wykładu.

     Jesienny wieczór zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, jak zwykle ciepło, serdecznie i entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, czego dowodem po bisach były owacje na stojąco.  

(emjot)

 


    


         


    


        

 

 

Więcej  w zakładce Spotkania z historią


 



 

     Trzeci dzień Spotkań z historią rozpoczął ćwierćfinał Turnieju gier planszowych „Manewr”. Niemal równolegle w parku Wiosny Ludów odbywał się Quest o księciu kutnowskim. Tymczasem w willi Troczewskiego trwały przygotowania do debaty oxfordzkiej dla uczniów gimnazjów na temat: „Napoleon a sprawa polska – ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona.” Młodzież bardzo poważnie podeszła do tematu, wykazując sporą wiedzę i zaangażowanie, toteż debata została bardzo dobrze oceniona zarówno przez sędziów, jak i przez liczną publiczność.

     Popołudnie, to dwa spotkania o charakterze naukowym. O godz. 16. w Centrum Teatru Muzyki i Tańca wykład n.t. „Społeczność żydowska w XIX wieku” wygłosił dr Janusz Pawlak. Dwie godziny później w Hotelu Rondo miała miejsce promocja książki dr. Jacka Saramonowicza „Kutno i powiat kutnowski w okresie II Rzeczypospolitej. Życie polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturalne”.  

(emjot)

 


    


         


    

 


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

 



 

     Drugi dzień Spotkań z historią przywitał uczestników rajdu "Szlakiem kutnowskich zabytków" deszczem i chłodem. Ale nieustraszona, blisko 30 osobowa, grupa młodzieży za przewodnictwem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Pana Marka Wójkowskiego oraz przewodnika Muzeum Regionalnego Pana Wasilija Dworeckiego wyruszyła na kilkugodzinną wyprawę edukacyjną po mieście. Przed wyjściem zdążyli jeszcze sfotografować się w specjalnie do tego celu przygotowanych planszach. Wykonały je ich młodsze koleżanki i koledzy ze szkół podstawowych w ramach konkursu "Portret w stroju z epoki". O wygranej w konkursie zadecyduje największa popularność danej pracy. Wyniki wkrótce na naszej stronie.

     O godz. 12.00 przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 rozpoczęło żywe spotkanie z historią, której dosłownie można było dotknąć. Pan Wiesław Paluchowski wraz z członkami stowarzyszenia barwnie opowiedział o broni, używanej przez polaków na frontach drugiej wojny światowej oraz o III już Odysei Historycznej cyklicznie odbywającej się w Kutnie. Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 z entuzjazmem obejrzała diaporamę z tego wydarzenia.

     O godz. 16.00 rozpoczęła sie promocja jeszcze gorącej książki "Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu" tom II. Redaktor naczelny wydawnictwa, dyrektor Muzeum Grzegorz Skrzynecki, pokrótce omówił zawartość kolejnego, drugiego tomu rocznika. Po tym wstępie dr Jacek Saramonowicz przedstawił prezentację n.t. Agent kutnowskiego gestapo o ps. Waldi.

     Wieczór drugiego dnia Spotkań z historią uświetnił koncert "Muzyka w czasach Księstwa Warszawskiego" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie, który odbył się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

(emjot)

 

         





    


       

 


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

 



 

    Spotkania z historią rozpoczęliśmy nowoczesnym akcentem, czyli grą komputerową.

   W zaplanowanej na poniedziałkowe przedpołudnie rozgrywce „NAPOLEON. TOTAL WAR” zwycięzcami zostali dwaj uczniowie Gimnazjum nr 3. Kilka godzin później w Muzeum pojawili się mundurowi. Grupa Rekonstrukcji Historycznych 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego zainscenizowała starcie z armią austriacką. Wśród huków i błysków salw, barwne mundury przykuwały uwagę zgromadzonej publiczności i przypadkowych przechodniów.

   Wyjątkowe wrażenie robił strój pułkownika huzarów, niebieskie spodnie, granatowa kurtka, bogato szamerowane złotem świetnie ilustrowały fantazyjność epoki napoleońskiej. Tak ubrany pojawił się pan Tomasz Klauza, którego opowiadanie o kolekcjonerstwie porwało słuchaczy, tak dzięki erudycji i swobodzie wypowiedzi naszego gościa, jak i barwności obrazów, jakie przed nami roztaczał. Część jego zbiorów można oglądać na wystawie „ W CIENIU ORŁÓW”, na jej wernisażu był obecny inny kolekcjoner, pan Edward Grobelny, którego eksponaty również wkomponowano w wystawę. Po salach oprowadził gości autor scenariusza, pan Piotr Stasiak.

   Dodatkowymi atrakcjami wieczoru były zapowiedź uruchomienia portalu historiakutno.pl oraz prezentacja książek wydawnictwa „BELLONA”.

(tc)

 

     


    


         


    

    


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

 



 

     Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza w dniach 5-11 listopada 2012 r. na pierwszą edycję „Spotkań z historią”. Planujemy, iż "Spotkania z historią” będą imprezą cykliczną, co roku oscylującą wokół innego tematu przewodniego. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zapisze się na stałe w kalendarzu naszego miasta.

     Tegoroczna edycja poświęcona jest epoce napoleońskiej. Tydzień otworzy wernisaż wystawy „W cieniu orłów”, prezentującej różne aspekty epoki napoleońskiej. W ramach „Spotkań z historią” mieszkańcy Kutna oraz okolic będą mieli możliwość udziału w licznych wykładach, m.in. prof. Wojciecha Roszkowskiego „II Rzeczpospolita – nadzieje i rozczarowania”. Epoce napoleońskiej będą natomiast poświęcone wykłady prof. UŁ, dra hab. Rafała Kowalczyka, dra Andrzeja Nieuważnego oraz Jolanty Leśniewskiej. Do czasów napoleońskich przeniosą nas również dwa koncerty poświęcone muzyce z tego okresu, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (w programie m.in. polonez, walc i mazur z epoki Księstwa Warszawskiego). Wydarzeniu towarzyszyć będą również konkursy skierowane do dzieci i młodzieży kutnowskich szkół oraz wiele innych atrakcji.

     Tydzień zakończą uroczyste obchody 94. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

(jl)




Plakat w większym formacie tutaj

 

 



 

W dniach 22 – 26 października 2012r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie zrealizowaliśmy 35 warsztatów pt. „Spotkanie z gwiazdami”. Zajęcia odbywały się w ramach naszego nowatorskiego programu edukacyjnego Uniwersytet Dziecięcy adresowanego do dzieci klas 0 – III szkół podstawowych. Ze względu na duże zainteresowanie gościliśmy zarówno dzieci z kutnowskich przedszkoli, jak i grupy starsze z pobliskich placówek oświatowych.

W czasie przedmiotowych warsztatów dzieci poznały m. in.: budowę Układu Słonecznego, mechanikę ruchu planet, gwiazdozbiory nieba jesienno – zimowego oraz nauczyły się wyznaczać pozycje Gwiazdy Polarnej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że poszczególne seanse astronomiczne dostosowane były do konkretnych grup wiekowych. Warsztaty przeprowadziło przenośne planetarium URSA MAJOR.

(et)

 

      


    


         

 

 


 

     Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kutnie – Łąkoszynie istnieje co najmniej od XIV wieku. O kościele parafialnym w tym wieku wspomina Liber Beneficiorum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nie wiadomo, ile kościołów miała parafia przez cztery kolejne wieki. Poprzedzający dzisiejszą świątynię zbudowano z drewna dębowego i modrzewiowego w 1758 roku. W 1909 roku od uderzenia pioruna spłonął doszczętnie. Wydarzenie to tak opisuje ówczesny proboszcz ks. Wacław Kinast:

18 sierpnia nadeszła około godz. 9-tej wieczorem wielka burza. Kilka piorunów uderzyło w kościół. Do godz. 10 z kościoła nic nie zostało. (…) Wyratowałem tylko Najświętszy Sakrament i bodaj kielichy. Ktoś z ludzi wyniósł baldachim.”

     Tak naprawdę z drewnianego kościółka uratowano więcej rzeczy. Można było obejrzeć te przedmioty na jednodniowej (ze względów bezpieczeństwa) wystawie w kościele w Łąkoszynie w niedzielę 21 października. Wystawę, dzięki zaangażowaniu i poparciu obecnego ks. proboszcza Mirosława Czarnołęckiego, zorganizowało Muzeum Regionalne. Znalazły się tam wyniesione z płonącego kościoła m.in.: monstrancja z 1677r., patena z 1710r., kielich z 1769r., łódka na kadzidło z 1725r. i cyborium (naczynko na komunię dla chorych) z 1883r., a także tabernaculum, będące obecnie w konserwacji. Pokazano ocalałe z pożaru ornaty, aplikowane później na nowe tkaniny (czerwony ornat na japoński jedwab), baldachim, również później aplikowany, a także chorągiew (gruntownie odnowioną w 2011r.) i krzyż procesyjny oraz sygnaturkę – dzwon wzywający do kościoła na 15 min. przed nabożeństwem. Zaprezentowane zostały również oryginalne portatyle ołtarzowe z relikwiami.

     Wiele z tych przedmiotów było jeszcze niedawno w użyciu, a cyborium spełnia swoje przeznaczenie do dziś.

     Na szczególną uwagę zasługiwały dwie najstarsze zachowane księgi aktów chrztów, pogrzebów i małżeństw od roku 1700.

     Drugą część wystawionych eksponatów stanowiły oryginalne pamiątki z konsekracji nowego kościoła. Czerwony ornat i dwie dalmatyki, użyte prawdopodobnie tylko raz podczas pierwszej mszy św. w 1912 r., przetrwały niezniszczone przez 100 lat. Obejrzeć można było również kronikę parafii skrzętnie pisaną przez ks. Jóźwika oraz reprodukcje zdjęć z budowy kościoła.

     Stojący dziś w Łąkoszynie kościół został wybudowany w latach 1909 – 1912, według projektu architekta S. Bowbelskiego. Dzięki heroicznemu wysiłkowi ówczesnego proboszcza ks. Kinasta oraz ofiarności i pracy wielu parafian w 3 niedzielę października 1912r. Biskup Kazimierz Ruszkiewicz konsekrował Łąkoszyńską świątynię.

 

 

 

 

      Ks. Jóźwik tak podsumowuje budowę nowego kościoła:

Ileż wysiłku mózgu, woli i sił fizycznych, ile szarpaniny nerwów trzeba było z siebie wydobyć, by w ciągu niecałych trzech lat oddać na wieczne czasy parafii tak piękną i wielką świątynię. Jeżeli się jeszcze zważy, że parafia posiadała 3000 dusz, lichą ziemię, opór większych posiadaczy ziemi, intrygi, złośliwości, oszczerstwa głupców i impertynencje firm, gdy nie można było dotrzymać terminów wpłat, wizyty urzędników rosyjskich, brak zainteresowania i zrozumienia przez własne władze, często niedostatek, to trudno nie nazwać taki wysiłek bohaterstwem.”

 

(emjot)

 

    


    


    


    





    

 

 



 

Dnia 2 października 2012r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyła się inauguracja roku w Uniwersytecie Dziecięcym. Dzieci brały udział w spotkaniu dydaktycznym z panią z płockiego zoo gdzie mogły  zapoznać się z życiem zwierząt i zetknąć się z nimi oko w oko. Po tej lekcji przyrody dyrektor naszej placówki wręczył małym studentom indeksy muzealnika, w których zbierać będą stempelki ze spotkań. Udział w Uniwersytecie Dziecięcym polega na cyklicznych spotkaniach adresowanych do dzieci w wieku 6 – 10 lat (klasy 0 – III Szkół Podstawowych). Zajęcia odbywają się raz w miesiącu – od października 2012r. do czerwca 2013r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie lub na terenie placówek oświatowych. W ramach spotkań muzealnych mali studenci mogą poznawać zagadnienia związane z kulturą, sztuką i historią regionu. Dla słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego, którzy zbiorą największą ilość stempli czekać będą specjalne Dyplomy Uniwersytetu Dziecięcego oraz nagrody rzeczowe.

(et)

 

         


     


     

 

 


 

 

           Muzeum Regionalne w Kutnie ogłasza konkurs fotograficzny „Pejzaż kulturowy powiatu kutnowskiego” przeznaczony dla młodzieży w dwóch grupach wiekowych: młodzież szkół podstawowych (klasy IV – VI) i gimnazjów. Prace należy składać u organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2012r. Dla laureatów i wyróżnionych przewidziano nagrody rzeczowe.

Regulamin konkursu

(et)

 

 



 

 

        Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza nauczycieli i uczniów klas IV-VI z kutnowskich szkół podstawowych do udziału w konkursie przyrodniczo – plastycznym „Szumi las wokół nas”. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do nadsyłania prac o tematyce przyrodniczej do dnia 15 października 2012r. do naszej placówki. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Regulamin konkursu

 

 

 

      Muzeum Regionalne w Kutnie ogłasza konkurs plastyczny „Pamiętniki z wakacji” skierowany do dzieci z miejskich kutnowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych mieszczących się w szkołach podstawowych. Wszystkie dzieci, które chcą podzielić się wspomnieniami z wakacji, proszone są o nadesłanie swoich prac do Muzeum do dnia 15 października 2012r. Laureaci zostaną nagrodzeni upominkami. Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału.

Regulamin konkursu

(et)

 



 

Dyrektor i pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie mają zaszczyt zaprosić
do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej i współpracy z placówką.

 

     W ramach oferty proponujemy Państwu trzy formy realizacji procesu dydaktycznego i wychowania przez kontakt z eksponatem, dziełem sztuki lub świadkiem zdarzeń:

       lekcje muzealne – odbywające się w klasach szkolnych lub salach muzealnych,

   zajęcia warsztatowe – odbywające się w klasach szkolnych, salach muzealnych, pracowniach        twórców,      kolekcjonerów lub w okolicznym terenie,

       wycieczki edukacyjne – wyjazdy do innych placówek muzealnych i miejsc zabytkowych
       z odpowiednią oprawą merytoryczną.

 

Szczegółowe informacje zawarte są w ofercie edukacyjnej działu oświatowego.

 



 

 

Dnia 19 października 2009 r., w 28 rocznicę powstania Muzeum otwarto długo oczekiwaną wystawę stałą „Miasto w czasie i przestrzeni”. Podczas wernisażu, na który przybyło wielu znamienitych gości, Dyrektor uhonorował byłych pracowników Oddziału Muzeum Bitwy nad Bzurą „muzealnymi aniołami”. Całość uświetnił koncert krakowskiego zespołu Quartet Klezmer Trio, który wystąpił z recitalem piosenek żydowskich i bałkańskich.

 

 

Wystawę rozpoczyna dział archeologii prezentujący najdawniejsze dzieje Ziemi Kutnowskiej. Jest to zarówno krótka charakterystyka pradziejów Kutnowskiego, jak i eksponaty właściwe dla danej epoki archeologicznej, począwszy od tych związanych z epoką kamienia poprzez epoki metali, średniowiecze, na nowożytnych skończywszy. 

 

Przyrodnicza część ekspozycji prezentuje środowiska naturalne Kutna. Nie jest to jednak wierne kopiowanie natury, ale forma wystawiennicza nawiązująca do manieryzmu, polegająca na łączeniu elementów fantazyjnych z naturalnymi takimi jak preparaty z żywych zwierząt. 

 

Część etnograficzna wystawy reprezentowana jest przez informację słowną dotyczącą folkloru regionu kutnowskiego, języka, jakim posługiwała się wieś kutnowska. Uzupełnieniem jej jest zaprezentowanie charakterystycznej dla polskiej wsi kapliczki z tzw. świętym obrazkiem i wyrosłej na tym podłożu nieprofesjonalnej rzeźbie kutnowskiej, a także z prezentacją odświętnego stroju ludowego. 

   

Ekspozycję historyczną poprzedza sala poświęcona koegzystencji na Ziemi Kutnowskiej czterech wyznań – w kolejności napływania, katolickiego, mojżeszowego, protestanckiego i prawosławnego. W tej części wystawy zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, przedmioty przynależne sferze sacrum, dokumenty, fotografie typowe dla reprezentantów „kutnowskiego wątku czterech kultur”. 

 

Swoistym wstępem do części historycznej wystawy jest tablica przedstawiająca kolejnych właścicieli miasta i opis jego dziejów. Historyczna część ekspozycji, ze względu na wielość wątków i tematów, została podzielona na cztery grupy. Grupę chwały stanowi galeria postaci, dzięki którym miasto ma swój kształt. Grupę walki stanowi wszystko, co związane jest z 37 pułkiem piechoty. Grupa zarządzania prezentowana jest przez artefakty związane z tym, co stanowiło niegdyś istotę władania miastem przez jego prywatnych właścicieli a także tym, co wiązało się z lokalnym handlem, rzemiosłem i nowopowstającym przemysłem. Grupę zamyka gablota mieszcząca patriotyczne dokumenty począwszy od schyłku XVIII stulecia po czasy Powstania Styczniowego. 

 

W sąsiedztwie ekspozycji historycznej znajduje się Sala Generała Hallera poświęcona „Błekitnemu Generałowi” i jego armii, oraz jej kutnowskiemu wątkowi.

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

 

       

       

 

zxcvbnm,./sdfgh
    qwertyuiop[]
`1234567890-=