Nawigacja :
Muzeum Kontakt:
an image

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Phone: (24) 254-79-64
Fax:      (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5zł
ulgowy     - 2,50zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót

w godz. 10-16,
w niedziele wstęp bezpłatny.

 

Muzeum Regionalne w Kutnie, Łódzki Dom Kultury oraz Fundacja im. Adama i Beaty Branickich z Wilanowa zapraszają na wernisaż wystawy "Błękitni ludzie z Sahary i Sahelu", który odbędzie się 11 grudnia 2013 r. o godz 16:00 w Galerii w Dworku (Dworek Modrzewiowy, u;. Narutowicza 20). Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy tuareskiego malarza Rissy Ixa. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie spotkanie z dr Adamem Rybińskiem, etnologiem, z którego prywatnej kolekcji pochodzą dzieła prezentowane na wystawie.

Ekspozycja prezentowana będzie do 22 stycznia 2013 roku. Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ( (24) 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

Tuaregowie są berberyjskojęzycznym ludem pasterskim zamieszkującym Saharę Centralną i Południową i sąsiednie stepy Sahelu. Przodkowie ich pozostawili na saharyjskich skałach malowidła i ryty przedstawiające głównie wielbłądy i dosiadających je jeźdźców. Dziś Tuaregowie są muzułmanami, a w sztuce islamu przedstawienia figuralne są zakazane.

Rissa Ixa, autor dzieł prezentowanych na tej wystawie, jest Tuaregiem. Urodził się w obozowisku pasterskim na pograniczu Mali i Nigru w 1946 roku. Jest pierwszym – i jak na razie jedynym – malarzem tuareskim. O swej drodze artystycznej sam opowiada tak: „W mej rodzinie mężczyźni i kobiety nauczali mnie historii Tuaregów i zapoznawali ze sztuką i pismem tamaszek. Najpierw rysowałem na piasku. W 1959 roku wyjechałem do Niamej, gdzie nadal malowałem na wszystkim, czym dysponowałem. Podczas spotkań z innymi artystami mogłem obserwować i uczyć się różnych technik malarskich. Żyję, tworzę i działam, aby kultura tuareska przetrwała, zachowując swą podstawę: szacunek dla tradycji i ludzi”.

Na swych obrazach Rissa Ixa przedstawia przede wszystkim tradycyjne życie Tuaregów. Maluje również wielkich wodzów i elementy kultury wspólne wszystkim grupom tuareskim, np. znaki pisma tifinagh, namioty, tarcze, charakterystyczne ozdoby. Bazując na tradycyjnym zdobnictwie tuareskim, tworzy również geometryczne, niefiguralne kompozycje. Projektuje też dla Tuaregów nowe stroje. Zupełnymi unikatami w jego twórczości są prezentowane na wystawie dwa obrazy świadczące o jego zaangażowaniu w walkę Tuaregów o niepodległość. Na jednym z nich ukazuje współczesnych bojowników tuareskich poruszających się po pustyni samochodami terenowymi i grających na gitarach. Na drugim wojownik w jednej ręce trzyma tarczę ze znakiem EZZA symbolizującym walkę Tuaregów, drugą zaś, uzbrojoną w tradycyjny miecz, podnosi do góry i zdaje się nawoływać swój lud do boju.

(jl)

 

 

         

 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do odwiedzania kolejnej ekspozycji w Dworku Modrzewiowym. Od dziś można tam oglądać wystawę prac z pleneru, który odbył się w lipcu w ramach Lata w Muzeum. Trzy spotkania były częścią rozwoju programu Pejzaż Rudymentarny. Wcześniej wystawy z cyklu Pejzaż Rudymentarny były pokazywane w KDK, w Galerii Starej w Łodzi, w BWA w Kielcach, na festiwalu artystycznym w Żyrardowie. Wystawa malarstwa naszych plenerowiczów jest uzupełniona o kilka z tych wcześniej pokazywanych prac. Odwiedzając Dworek można więc obejrzeć malarstwo dzieci, dorosłych amatorów, a także zdjęcia i wydruki na tkaninach.

W najbliższy czwartek o godzinie 10 odbędzie się spotkanie z uczestnikami pleneru. Zapraszamy do Galerii w Dworku, ul. Narutowicza 20.

Wystawę można będzie oglądać do piątku, 6 grudnia, w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ( (24) 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20) oraz w sobotę, 7 grudnia, w godz. 10:00-14:00 w trakcie Świątecznego Kiermaszu Rękodzieła Artystycznego.

(tc)

 

    

         

 

 


Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci", który odbędzie się 29 listopada o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Regionalnym w Kutnie w Ratuszu. Ekspozycja jest częścią VIII Festiwalu im. Szaloma Asza w Kutnie.
Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.
W taki sposób autorka opowiada o swoich pracach:
     Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…
Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 5 stycznia 2014 r.

(jl)

 

         

 

 

 

     W sobotę, 9 listopada odbył się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę” Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz rekonstrukcji historycznej pt. „Obrazki z powstania”. W inscenizacji udział brały dwie grupy rekonstrukcyjne,: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy.

     Po obejrzeniu pokazu, goście zostali zaproszeni do Muzeum, gdzie przywitał ich dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Grzegorz Skrzynecki. Następnie Piotr Stasiak, autor wystawy opowiedział o założeniach wystawy oraz zgromadzonych na niej eksponatach.

     Wystawa została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym. Ekspozycja ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem.

(jl)

 

 

    


    


    


    

         



    


         


    

 

 

 

 

 

 

 

 

    

    Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do Galerii w Dworku Modrzewiowym na wystawę „Australia okiem Niedźwiedzia”. Wystawa prezentuje fotografie wybitnego dziennikarza muzycznego Marka Niedźwieckiego i składa się na nią 80 zdjęć ukazujących zarówno krajobrazy, jak i florę i faunę oraz architekturę Australii. Fotografie pochodzą z kilku wypraw Marka Niedźwieckiego na Antypody z różnych lat i z różnych regionów Australii - od Australii Południowej, przez Victorię, Nową Południową Walię, Northern Territory aż Australię Zachodnią i Tasmanię.

     Ekspozycja będzie prezentowana w Dworku Modrzewiowym do 20 października. Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót i niedziel) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20)

(jl)

 

 

    


    


    


           

 

 

 

 

 

     W czwartek, 5 września w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy archeologicznej „U zarania Ojczyzny”. Licznie przybyłych gości w klimat wystawy wprowadził występ Kameralnego Zespołu Wokalnego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej „Cantabile”, dyrygowanego przez Joannę Domagałę. Po otwarciu wystawy przez dyrektora Muzeum - Grzegorza Skrzyneckiego, zwiedzający zostali oprowadzeni po ekspozycji przez jej autorkę - Sylwię Stasiak. Uczestnicy wernisażu mogli również obejrzeć film „Nasze korzenie”. Film, wyprodukowany przez Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, dotyczy początków naszej państwowości i tradycji.

Ekspozycja będzie prezentowana w kutnowskim muzeum od 5 września do 20 października 2013 r.

(jl)

    


    


    


    


    


         


           

 

 

 

 

 

 W poniedziałek 24 czerwca w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Kamienie pamięci. Kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego". Ekspozycję otworzyli Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Andrzej Białkowski, pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury, a jednocześnie jeden z autorów wystawy. Na wystawie zaprezentowane zostało kilkadziesiąt fotogramów z niezwykłym obrazem pozostałości po cmentarzach ewangelickich.

 

 

 

Ekspozycja jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego". W jego ramach Andrzej Białkowski, wspólnie z Piotrem Wypychem z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych udokumentowali również cmentarze żydowskie. Wystawa „Ścieżki pamięci… Pozostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego” była prezentowana w kutnowskim muzeum w 2011 roku.

 

    


    



           

 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Łódzki Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego", który odbędzie się 24 czerwca 2013 roku (poniedziałek) o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu. Wystawa jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego" nawiązującego do historii ziemi łódzkiej z XIX i początku XX wieku, kiedy zamieszkująca te tereny społeczność żydowska, ewangelicka i prawosławna stanowiły znaczącą część etnicznej mozaiki.

 

 

Ks. biskup Jan Cieślar opisał wystawę następującymi słowami: "… wystawa, za którą autorom należą się słowa uznania i za którą dziękuję, jest ciekawym przewodnikiem po miejscach zapomnianych a mówiących tak wiele o dziejach ziemi łódzkiej w czasach od XIX stulecia do lat pięćdziesiątych XX wieku. Jestem głęboko przekonany, że ekspozycja stanowi interesujące dotknięcie przeszłości i stanie się inspiracją do wielu refleksji. Wierzę także, że wiejskie cmentarze ewangelickie ziemi łódzkiej będą dla oglądających źródłem wielu głębokich przeżyć. W dzisiejszych czasach społeczność ewangelicka w okolicach Łodzi ma charakter diasporalny. W przeszłości jednak była bardzo liczna, a przez swoje zaangażowanie prężnie działała na rzecz rozwoju Łodzi, okolicznych miast i wsi w całym okręgu. Ta fotograficzna opowieść jest więc swoistym epitafium dla wszystkich tych, którzy już odeszli, pozostawiając po sobie ślady widoczne do dnia dzisiejszego. Na tym polega pewien paradoks historii, że jest ona – jak pisał Cyceron – świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia i zwiastunką przyszłości. W takie właśnie pojmowanie dziejów wpisuje się ta wystawa.
Życzę Państwu udanej podróży przez historię – aby upamiętnione na fotografiach wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego dostarczyły nie tylko przeżyć estetycznych, ale stanowiły też źródło ciekawych, pogłębionych refleksji nad upływającym czasem”.

Wystawie towarzyszy publikacja. Ekspozycja będzie prezentowana w naszym Muzeum do połowy sierpnia.

(jl)


 

W czwartek 27 czerwca o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbędzie się wernisaż wystawy „Mała retrospektywa”. Podsumowujący tytuł odnosi się do szerokiej prezentacji twórczości kutnowskiego malarza Bogumiła Gardolińskiego. Jego abstrakcje, portrety, postacie, martwe natury, pejzaże pozwolą naszym gościom zapoznać się z dorobkiem artysty z ostatnich ponad dwudziestu lat działalności. Wystawie zrealizowanej pod kuratelą Tomasza Czyżewskiego towarzyszyć będzie kolejne wydawnictwo MRK, czyli opracowany przez Bogumiła Gardolińskiego i Dorotę Modlińską katalog prac prezentowanego artysty. Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

(jl)


           

 

 

     24 maja 2013 roku w Galerii w Dworku otwarta została wystawa fotograficzna prezentująca pokłosie III Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Kutno 2012, które odbywały się w Kutnie od 13 do 17 sierpnia ubiegłego roku. Na wernisaż, oprócz organizatorów i przedstawicieli władz miasta oraz powiatu, przybyli uczestnicy warsztatów i miłośnicy fotografii z Kutna. Po powitaniu gości przez dyrektora Muzeum organizator warsztatów i komisarz wystawy Michał Jabłoński przybliżył historię warsztatów Diastar oraz sylwetkę wielce zasłużonego dla tej imprezy śp. Andrzeja Zatorskiego. Opowiedział też o idei alterDIASTARU i przebiegu warsztatów w Kutnie.

     Grono kutnowskich fotografików, po obejrzeniu wystawy, pozostało jeszcze, aby powspominać wspólne plenery i wystawy, oraz umówić się na dalszą działalność fotograficzną.

    Ekspozycja w Kutnie potrwa do 16 czerwca, po czym wystawa pojedzie do Świdnika, gdzie będzie prezentowana podczas IV Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Świdnik 2013.

     Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(emjot)

 

    


    


    


    

Fot. Lech Martynowski i Sylwester Wojciechowski

           

 

 

 

    


    


    


    


    


    


    


Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

 

 

 

 

     15 kwietnia 2013r. o godz. 17:00 rozpoczął się wernisaż wystawy „Polskie lalki teatralne i filmowe”. Otwarcie poprzedzone było spektaklem „Prawo jazdy” w wykonaniu młodych aktorów Teatru „Puszek” z Kutnowskiego Domu Kultury pod kierunkiem instruktora Jadwigi Rzetelskiej, który wprowadził gości w bajkowy klimat. Po przedstawieniu zaprosiliśmy wszystkich przybyłych na wernisaż do zwiedzania ekspozycji. O ponad 50-letniej historii kukiełek, pacynek i marionetek teatralnych oraz lalek filmowych opowiadała Pani Honorata Sych – pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, skąd pochodzą zbiory.

     Na wystawę serdecznie zapraszamy nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców i dziadków, którzy mogli będą odnaleźć okruchy swojego dzieciństwa.

 

Ekspozycja czynna będzie do 15 czerwca 2013r.

 

Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla Zakładu Piekarsko – Ciastkarskiego Majka”.

(et)


      


    


    


    


    

 

 

 

 

   28 stycznia o godz. 17.00 w salach muzealnych odbył się wernisaż wystawy „Madonna w sztuce ludowej”, udostępnionej przez Łódzki Dom Kultury. Na ekspozycji zaprezentowano rzeźby i obrazy 50 twórców ludowych z woj. łódzkiego, w tym także prace kutnowskich rzeźbiarzy: Tadeusza Kacalaka, Antoniego Kamińskiego, Andrzeja Wojtczaka, Magdaleny Wojtczak, Zbigniew Szczepańskiego, Jerzego Żandarowskiego, Józefa Stańczyka, Zbigniewa Szczepańskiego, Sławomira Suchodolskiego, Józefa Marciniaka, Państwa Jadwigi i Zbigniew Suchińskich, Doroty Stanickiej oraz ś.p. Henryka Tarki. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor muzeum oraz przybyli goście z Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury w osobach: Danuta Wachowska, Izabela Majchrowska, Andrzej Białkowski.

Wernisaż uświetnił występ muzyczny w wykonaniu Pani Ewy Murzynowskiej i Pana Michała Chojnackiego. Przybyli na otwarcie wystawy goście mogli wysłuchać trzech utworów: Ave Maria, Czarna Madonna i Maryjo, śliczna Pani.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.

(sk)

 

    


    


         


          


    


    

 

 

 

 

   

     W 2012 roku przypada 200. rocznica wyprawy Napoleona Bonaparte na Moskwę.
    Rok 1812 był jedną z tych przełomowych dat, które zaważyły na dalszych losach polskiego narodu. Rozlewający się coraz bliżej granic Rzeczpospolitej blask napoleońskiego orła mamił i rozpalał wyobraźnię Polaków, że uda się pokonać kładące się cieniem trzy zaborcze czarne orły i odzyskać suwerenność Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Data ta jest pretekstem do pokazania w Muzeum Regionalnym w Kutnie na wystawie zatytułowanej „W cieniu orłów” różnych aspektów epoki napoleońskiej, przede wszystkim w kontekście Polaków i sprawy polskiej.
    Dla mieszkańców Kutna to data ważna ze względu na pobyt Napoleona w tym mieście. Wydarzenie być może epizodyczne, ale ani we wcześniejszych epokach, jak i później nie gościł tu tak wielkiego, światowego formatu władca, czy polityk i to dwukrotnie. To również okazja do przybliżenia bardziej lub mniej znanych epizodów „napoleońskiej” tradycji i historii regionalnej. Nie brak na terenie powiatu i miasta miejsc i historii związanych z bohaterami, które wystarczyłyby na niejeden film o tych ekscytujących do dziś czasach. Warto wymienić nazwiska takich postaci jak: gen. J. H. Dąbrowski, ks. J. Poniatowski, R. Rembieliński, A. Skarżyński, Maria Walewska, czy J. Kozietulski.


    Powstanie wystawy nie byłoby możliwe bez fascynacji epoką napoleońską, trwającą od XIX wieku po dzień dzisiejszy wśród malarzy, pisarzy, ale też kolekcjonerów. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 eksponatów, ilustrujących najważniejsze wątki epoki napoleońskiej i udziału w niej Polaków, które pochodzą przede wszystkim z prywatnych kolekcji. Podstawą ekspozycji są wspaniałe kolekcje, a właściwie ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą, fragmenty bogatych i niezwykle ciekawych oraz różnorodnych zbiorów Pana Tomasza Klauzy z Witaszyc i jego Muzeum Wojen Napoleońskich oraz Pana Edwarda Grobelnego z Sieradza.
    O prywatnej kolekcji można mówić też w przypadku eksponatów udostępnionych przez Muzeum im. J. Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach, bowiem zostały zgromadzane za życia patrona i twórcy tej instytucji. Dzięki tej kolekcjonerskiej pasji kilku pokoleń na wystawie zebrano unikatowyi niepowtarzalny zestaw eksponatów i pamiątek, który pozwala na barwne przedstawienie wielu wątków epoki napoleońskiej. Są to przede wszystkim obiekty o dużej wartości historycznej i sentymentalnej, a także nierzadko prezentujące dobry poziom artystyczny.
    Wystawę uzupełniają cenne eksponaty udostępnione przez: Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Oddział w Łowiczu, Bibliotekę Narodową w Warszawie, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Narodowe w Warszawie - Oddział w Nieborowie.


    Dobór zagadnień prezentowanych na wystawie jest dość subiektywny, bowiem była to epoka, którą można badać i prezentować pod wieloma względami. Nawet zawartość tematyczna każdej z sal mogłoby posłużyć za temat odrębnej ekspozycji. Wystawa ma przede wszystkim pobudzić zainteresowanie i zachęcić do zgłębiania historii tego barwnego okresu. Została podzielona na cztery tematy: „Dał nam przykład Bonaparte”, „Jeszcze Polska nie umarła. Orzeł i kokarda”, „Gromada tępych oczu i pokornych karków?”, „Ojczyzna ukryta w przedmiocie, księdze i pieśni”.
    Pierwszą część wystawy poświęcono postaci Napoleon i jego największym sukcesom i kampaniom, które miały pośredni i bezpośredni wpływ na istnienie Księstwa Warszawskie oraz Polakom u boku Napoleona, w tym J. Kozietulskiemu i słynnej szarży pod Somosierrą. Na ekspozycję składa się przede wszystkim ikonografia ilustrująca słynne napoleońskie bitwy, dokumenty, archiwalia, pamiątki po żołnierzach napoleońskich. Wśród wielu cennych przedmiotów eksponowany jest m. in. autentyczny włos Napoleona ze zbiorów pana Tomasza Klauzy z Witaszyc.
    Druga część dotyczy powstania Księstwa Warszawskiego i militarnej strony działalności Polaków w tym okresie. Wśród wielu grafik, dokumentów z epoki, można tu zobaczyć mundury, a także barwne miniaturowe dioramy, efektowne figurki żołnierzy napoleońskich z kolekcji Tomasza Klauzy.
Kolejny fragment ekspozycji poświęcono postaciom Księstwa Warszawskiego. Ta sala jest szczególnie istotna, bowiem po raz pierwszy zostały pokazane tu wydarzenia i związki mieszkańców Kutna oraz powiatu z okresem napoleońskim. Znajduje się tu m.in. unikatowy dokument wystawiony przez gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie w maju 1809 r., pamiątki związane z J. Poniatowskim, Ambrożym Skarżyńskim, Marią Walewską, Rajmundem Rembielińskim.
    Wystawa to także okazja do przybliżenia nie tylko militarnego aspektu epoki napoleońskiej, ale także do zaprezentowania tła codzienności otaczającej ówczesnych ludzi. Czasy napoleońskie,
choć trwały zaledwie kilkanaście lat wywarły olbrzymi wpływ nie tyko w sferze polityki, militariów, ale też w dziedzinie obyczajowości, kultury, sztuki czy nauki. Początek XIX wieku – to zarazem początek wieku pary, rewolucji przemysłowej i społecznej. Ekspozycję zamyka zatem część poświęcona charakterystycznym elementom epoki w dziedzinie nauki, obyczaju, zarówno pod względem tego czym wówczas się zajmowano, co funkcjonowało w powszechnym obiegu, ale też pod kątem zachodzących zmian, które wówczas zostały zapoczątkowane. Można tu zatem zapoznać się z wybranymi osiągnięciami polskiej nauki, wynalazkami i odkryciami, ale też z tym co wówczas obowiązywało w modzie, czego słuchano, co śpiewano.
    „Świat szwoleżerów” to świat, który może porwać każdego, nie tylko osoby zainteresowane historią.
 

dr Piort A. Stasiak

 

    


     


    


         


         


    


          


         


    

 

 

 

 

     Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza w dniach 5-11 listopada 2012 r. na pierwszą edycję „Spotkań z historią”. Planujemy, iż "Spotkania z historią” będą imprezą cykliczną, co roku oscylującą wokół innego tematu przewodniego. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zapisze się na stałe w kalendarzu naszego miasta.

     Tegoroczna edycja poświęcona jest epoce napoleońskiej. Tydzień otworzy wernisaż wystawy „W cieniu orłów”, prezentującej różne aspekty epoki napoleońskiej. W ramach „Spotkań z historią” mieszkańcy Kutna oraz okolic będą mieli możliwość udziału w licznych wykładach, m.in. prof. Wojciecha Roszkowskiego „II Rzeczpospolita – nadzieje i rozczarowania”. Epoce napoleońskiej będą natomiast poświęcone wykłady prof. UŁ, dra hab. Rafała Kowalczyka, dra Andrzeja Nieuważnego oraz Jolanty Leśniewskiej. Do czasów napoleońskich przeniosą nas również dwa koncerty poświęcone muzyce z tego okresu, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (w programie m.in. polonez, walc i mazur z epoki Księstwa Warszawskiego). Wydarzeniu towarzyszyć będą również konkursy skierowane do dzieci i młodzieży kutnowskich szkół oraz wiele innych atrakcji.

     Tydzień zakończą uroczyste obchody 94. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

(jl)




Plakat w większym formacie tutaj

Pełna relacja w zakładce Spotkania z historią

 

 

 

     Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kutnie – Łąkoszynie istnieje co najmniej od XIV wieku. O kościele parafialnym w tym wieku wspomina Liber Beneficiorum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nie wiadomo, ile kościołów miała parafia przez cztery kolejne wieki. Poprzedzający dzisiejszą świątynię zbudowano z drewna dębowego i modrzewiowego w 1758 roku. W 1909 roku od uderzenia pioruna spłonął doszczętnie. Wydarzenie to tak opisuje ówczesny proboszcz ks. Wacław Kinast:

18 sierpnia nadeszła około godz. 9-tej wieczorem wielka burza. Kilka piorunów uderzyło w kościół. Do godz. 10 z kościoła nic nie zostało. (…) Wyratowałem tylko Najświętszy Sakrament i bodaj kielichy. Ktoś z ludzi wyniósł baldachim.”

     Tak naprawdę z drewnianego kościółka uratowano więcej rzeczy. Można było obejrzeć te przedmioty na jednodniowej (ze względów bezpieczeństwa) wystawie w kościele w Łąkoszynie w niedzielę 21 października. Wystawę, dzięki zaangażowaniu i poparciu obecnego ks. proboszcza Mirosława Czarnołęckiego, zorganizowało Muzeum Regionalne. Znalazły się tam wyniesione z płonącego kościoła m.in.: monstrancja z 1677r., patena z 1710r., kielich z 1769r., łódka na kadzidło z 1725r. i cyborium (naczynko na komunię dla chorych) z 1883r., a także tabernaculum, będące obecnie w konserwacji. Pokazano ocalałe z pożaru ornaty, aplikowane później na nowe tkaniny (czerwony ornat na japoński jedwab), baldachim, również później aplikowany, a także chorągiew (gruntownie odnowioną w 2011r.) i krzyż procesyjny oraz sygnaturkę – dzwon wzywający do kościoła na 15 min. przed nabożeństwem. Zaprezentowane zostały również oryginalne portatyle ołtarzowe z relikwiami.

     Wiele z tych przedmiotów było jeszcze niedawno w użyciu, a cyborium spełnia swoje przeznaczenie do dziś.

     Na szczególną uwagę zasługiwały dwie najstarsze zachowane księgi aktów chrztów, pogrzebów i małżeństw od roku 1700.

     Drugą część wystawionych eksponatów stanowiły oryginalne pamiątki z konsekracji nowego kościoła. Czerwony ornat i dwa dalmatyki, użyte prawdopodobnie tylko raz podczas pierwszej mszy św. w 1912 r., przetrwały niezniszczone przez 100 lat. Obejrzeć można było również kronikę parafii skrzętnie pisaną przez ks. Jóźwika oraz reprodukcje zdjęć z budowy kościoła.

     Stojący dziś w Łąkoszynie kościół został wybudowany w latach 1909 – 1912, według projektu architekta S. Bowbelskiego. Dzięki heroicznemu wysiłkowi ówczesnego proboszcza ks. Kinasta oraz ofiarności i pracy wielu parafian w 3 niedzielę października 1912r. Biskup Kazimierz Ruszkiewicz konsekrował Łąkoszyńską świątynię.

 

 

 

 

      Ks. Jóźwik tak podsumowuje budowę nowego kościoła:

Ileż wysiłku mózgu, woli i sił fizycznych, ile szarpaniny nerwów trzeba było z siebie wydobyć, by w ciągu niecałych trzech lat oddać na wieczne czasy parafii tak piękną i wielką świątynię. Jeżeli się jeszcze zważy, że parafia posiadała 3000 dusz, lichą ziemię, opór większych posiadaczy ziemi, intrygi, złośliwości, oszczerstwa głupców i impertynencje firm, gdy nie można było dotrzymać terminów wpłat, wizyty urzędników rosyjskich, brak zainteresowania i zrozumienia przez własne władze, często niedostatek, to trudno nie nazwać taki wysiłek bohaterstwem.”

 

 

(emjot)

 

    


    


    


    





    

 

 

 

 

 

    





 





    

 

 

 

 

     W cyklu prezentacji postaw artystycznych polskiego Dwudziestolecia przedstawiamy Państwu Ludomira Sleńdzińskiego. To postać ilustrująca w zasadzie dwa zagadnienia związane z przedwojenną Polską. Po pierwsze jest to jeden z najwybitniejszych malarzy tamtego czasu, po drugie w swoim malarstwie, bądź to pejzażem, bądź swym podpisem poruszał temat Wilna. Malowane już w Krakowie autoportrety na tle Wilna, oraz powtarzający się podpis: "malował Ludomir z Wilna Sleńdziński" dają do myślenia nie tylko o kolejach życia malarza, ale też o losach i kształtach kraju, w którym dorastał i tworzył.

     Urodzony w domu od pokoleń, w sposób znaczący, z Wilnem związanym - pradziadek był burmistrzem tego miasta, dziadek znanym wileńskim malarzem, ojciec również, Ludomir przyjął ten fundament z należytym szacunkiem. Wykształcony w Akademii w Petersburgu, wrócił do rodzinnego Wilna i całą swą energią służył jego sławie. Jego artystyczny warsztat również świadczył o wielkim szacunku dla historii sztuki i malarskiego rzemiosła.

     Doceniany w całym kraju, wystawiany poza jego granicami, zdobył w budującej się Polsce znaczną pozycję, otrzymywał rządowe zamówienia, a krytycy artystyczni nie mogli przejść obojętnie obok jego dzieł. Zasłynął jako twórca i niekwestionowany przywódca Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, a z racji ilości naśladowców i uczniów stał się również ojcem tzw. "szkoły wileńskiej". Po drugiej wojnie światowej, wskutek zmiany granic państwa Polacy stracili Wilno, Sleńdziński zamieszkał w Krakowie i stamtąd wspominał to niezwykłe miejsce. Dorobek rodu Sleńdzińskich został w dużej mierze zgromadzony w Białymstoku, stamtąd, z Galerii im. Sleńdzińskich oraz z Muzeum Podlaskiego pochodzą prezentowane w MRK dzieła. Jak sprawnym malarzem był Ludomir, jak wyglądają echa Wilna w jego twórczości, jak toczyła się kariera artysty i historia jego życia dowiedzą się Państwo na naszej wystawie i przeczytają w towarzyszącym jej katalogu.

(tc)

 

          


     


          

 

 

 

 

    


    


    


    

 

Więcej zdjęć w fotoreportażu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wernisaż rozpocznie się  w piątek 20 lipca o godz 16.00

Po otwarciu wystawy zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy, badaczem przyrody, 
entomologiem, uczestnikiem wielu ekspedycji naukowych Panem Rolandem Doboszem.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Dnia 20 czerwca 2012 r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyła się I olimpiada historyczna "Początek końca – tragedia kutnowskich Żydów". W konkursie wzięły udział dzieci z czterech placówek oświatowych z terenu Kutna. Celem olimpiady było wzbudzanie refleksji na temat II wojny światowej, pogłębianie świadomości historycznej wśród młodych mieszkańców miasta oraz popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o przeszłości Kutna i jego żydowskich obywateli.

    Dzieci umiejętnie posługiwały się technologią informacyjną, prezentowały losy Żydów w czasie II wojny światowej a także wykazały się chęcią współpracy i rywalizacji. Jury brało pod uwagę zakres wiedzy dotyczącej tematyki żydowskiej, płynność wypowiedzi i współrywalizację. Po burzliwych naradach przyznano I miejsce dzieciom ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Kutnie, II miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kutnie, III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 6 w Kutnie a IV miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa Nr 5.

     Nagrody rzeczowe ufundowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie, Urząd Marszałkowski oraz Żydowskie Muzeum Galicja i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone laureatom podczas olimpiady w salach Ratusza.

     Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe olimpiady historycznej „Początek końca – tragedia kutnowskich Żydów” dla dyrektora marketingu Hoop Polska Sp. z o. o.

(et)

 

Protokół jury olimpiady historycznej

 

 

       


    


    


      

 


 

 

 

 

 

 

Olimpiada historyczna towarzyszyła wystawie p.t. "Początek końca – tragedia kutnowskich Żydów" przygotowanej przez Muzeum Regionalne, a prezentowanej na Placu Piłsudskiego. Na planszach przedstawione są zdjęcia z wysiedlenia Żydów w Kutnie i ich przejścia do getta, zorganizowanego przez hitlerowców w miejscu byłej cukrowni Konstancja. Zdjęcia opatrzone zostały opisem tych wydarzeń i krótkimi komentarzami.

 

(emjot)

 

 

    


    

 

 

 

 

 




         


    


         


    


    


    


         


           


    

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na wystawę do końca sierpnia

 


    


    


    


    


    

 

 

 




         


    


    


         


    


    

 

 

 

 

 

     Nawiązując do międzynarodowego wydarzenia pn. "Noc Muzeów" nasza placówka zorganizowała "4 Kutnowską Noc w Muzeum". Dziewiętnastego maja Muzeum Regionalne w Kutnie już po raz czwarty w późnych godzinach wieczornych otworzyło swe podwoje. Po raz czwarty nocą można było przemierzać sale wystawiennicze, stając „oko w oko” z eksponatami, a tym samym z historią miasta i regionu. Na zwiedzających czekało również wiele atrakcji jak warsztaty plastyki papierowej, zdjęcie z kolejarzem, pokaz rzeźbiarstwa zaprezentowany przez Tadeusza Kacalaka i Andrzeja Wojtczaka, układanie puzzli: „Poznajemy zabytki Kutna”, malowanie twarzy i niezwykłe kolorowanki. Na dziedzińcu ratusza można było z gliny ulepić własny garnek, bo przecież „Nie święci garnki lepią”. Najmłodsi, ale uważni zwiedzający, wzięli udział w konkursie „Skarby Muzeum”. Na laureatów czekały nagrody.

     O 21.45 – gwóźdź programu. Fasadę ratusza rozświetliły niezwykłe wzory. Był to pokaz slajdów świetlnych „Ratusz w kolorach” zaprezentowany przez Firmę Vizual Technika Świetlna z Krakowa”. Zmieniającą się na oczach mieszkańców miasta elewację siedziby muzeum można było podziwiać przy dźwiękach muzyki Jean’a Michaela Jarre’a. Ostatni zwiedzający wyszli z Ratusza już po północy.

Następna „5 Kutnowska Noc w Muzeum” już za rok. ZAPRASZAMY!

(sms)

     Muzeum Regionalne w Kutnie składa serdeczne podziękowanie za pomoc i wsparcie wydarzenia muzealnego "Noc w Muzeum":

     - producentowi P. R. S. "Dubielak" Dariusz Dubielak

     - "Avon" the company for women Kutno

     - "Union chocolate" Sp z o.o. Żychlin

 

    


         





    


    





Więcej zdjęć w fotoreportażu.

 

 

 

 

      W dniu 10 maja bieżącego roku w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło się spotkanie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Kutnie "Jarzębinka" z Panią mgr Ewą Kurylak pracującą w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o warunkach życia, zajęciach, a także o ubiorach ludzi z dawnych epok. Dzieci mogły dotknąć, ocenić wielkość i ciężar niektórych zabytków archeologicznych, a inne, jak ozdoby, czy elementy uzbrojenia nawet przymierzyć. Punktem kulminacyjnym spotkania był pokaz bicia monet, po którym dzieci otrzymały na pamiątkę pieniążki wcześniej wybite przez Gościa.

(sms)

 

 

    


              


    

 

 

 

 

 



 

     W dniu 7 maja 2012 roku w Muzeum Regionalnym w Kutnie otwarto kolejną wystawę czasową, p.t. "Eteryczny Realizm”, wystawę prac znanego kompozytora, twórcy muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej – Jana Kantego Pawluśkiewicza. Zarówno podczas wernisażu, jak i spotkania autorskiego artysta przedstawił swoją drogę twórczą, wyjaśnił, na czym polega technika „Żel-Art”, którą się posługuje oraz zaprezentował swoje dzieła z cyklu "Ściany" na fasadzie Teatru Starego w Krakowie.

   Warto zatem wyjaśnić czym jest Żel-Art. Otóż, jak podkreśla sam autor, to wykorzystanie organicznego hinduskiego żelu, który Japończycy umieścili w piórach i długopisach. Jest to zatem technologiczna nowość, wśród materiałów malarskich… i jak sam nazywa połączeniem ekstrawagancji z klasyką konwulsyjną.

     Prezentacja „Ścian”, która okazała się prapremierą przeplatana była dywagacjami na temat własnej twórczości i wykonaniem kilku bardziej lub mniej znanych standardów jazzowych, w tym stworzonej ad hoc nowej kompozycji, którą nazwał „Historia starego jenota” (nawiązanie do preparatu tego zwierzęcia znajdującego się na wystawie stałej MRK).

(sms)

 

    


    


    


    

 

 

 

 

Włączając się w organizację Kutnowskiej Majówki z Bareją muzeum przygotowało grę miejską pod tytułem "troPeeRele w Kutnie" której celem było odnalezienie
w naszym mieście reliktów nie tak dawnej jeszcze przeszłości .

 

Poruszając się po Kutnie i zatrzymując się w ściśle określonych miejscach kontrolnych należało zdobyć jak największą liczbę punktów, wykonując polecenia i zadania otrzymane w takim właśnie punkcie.
Uczestnicy w drodze losowania dowiedzieli się, w którym kierunku i w jakiej kolejności wyruszą. Gra, podczas której można było zdobyć, nawet 70 punktów trwała 2 godziny. Zadania, z którymi przyszło zmierzyć się uczestnikom składały się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. Podczas rozwiązywania zadań teoretycznych można było korzystać z pomocy przechodniów.

 

Gra rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym, a zakończyła w Kutnowskim Domu Kultury . Trwała od 11.03 do 13.08. Ogłoszenie wyników nastąpiło o 14.00.


                        

W grze uczestniczyło dziewięć drużyn.

Niekwestionowanymi laureatami okazali się członkowie drużyny "Sentymentalni" z Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Kutnie.

Miejsce drugie przypadło drużynie "Che Guevare" z Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Kutnie.

Trzecie miejsce zajęła grupa "Jedynka" z Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Kutnie.

Czwartą lokatę uzyskała drużyna "Cukiereczki z III c" Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Kutnie.

Kolejne miejsca przypadły następującym grupom:

"Zorza" z Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie.

Miejsce szóste przypadło drużynie "Misie" z Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie.

Siódmą lokatę zajęła "Tęcza" z Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie.

Ósme miejsce przypadło "Pewnej Grupie Rekreacyjnej" z Gimnazjum w Gołębiewku.

Najmniejszą ilość punktów uzyskała drużyna "Czar PRL-u" z Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie.

    


    


    


         


    





Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom i ich opiekunom. Mamy nadzieję, że to wyjście kutnowskiej młodzeży z domów, zza ekranów telewizorów i komputerów, stało się nie tylko początkiem niezwykłej przygody, ale i poznania tajemnic jakie kryje miasto i jego historia.

(sms)

 

 

 

 

 

 

      W dniach 16-20 kwietnia, piętnaście zorganizowanych grup uczestniczyło w wydarzeniu z pogranicza sztuki i przyrody. Na zaproszenie Działu sztuki MRK, Marcin Nawrocki zaprezentował swoje wysmakowane zdjęcia, przedstawił historię swojej fotograficznej pasji i opowiadał o niektórych tajnikach bezkrwawych łowów. W czasie spotkań z dziećmi ze szkół podstawowych i młodzieżą licealną, autor zaprezentował swoje diaporamy, czyli cykle slajdów z podkładem muzycznym. Uczestnicy spotkań zadawali pytania dotyczące zarówno techniki fotografowania jak i samych zwierząt uchwyconych na zdjęciach. Goście najżywiej reagowali chyba na sesję fotograficzną młodych lisów, ich zabawy i komentarze Marcina Nawrockiego wywoływały radosne śmiechy. Podobnie działała historia rodziny Puszczyków uralskich, choć jako nieznane widzom, bardziej ich ciekawiły niż bawiły.

 

     Autor pokazał też zdjęcia pejzażowe, od których zaczynał swoją fotograficzną przygodę, trwającą już dwanaście lat. Więcej o jego twórczości można dowiedzieć się na stronie internetowej Marcina Nawrockiego.

(tc)

  


    

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

     Zapraszamy do obejrzenia wystawy p.t. "Początek końca – tragedia kutnowskich Żydów" przygotowanej przez Muzeum Regionalne, a prezentowanej na Placu Piłsudskiego. Na planszach przedstawione są zdjęcia z wysiedlenia Żydów w Kutnie i ich przejścia do getta, zorganizowanego przez hitlerowców w miejscu byłej cukrowni Konstancja. Zdjęcia opatrzone zostały opisem tych wydarzeń i krótkimi komentarzami.

 

(emjot)

 

 

    


    

 

 

 

 

 




   W dniach 20, 22 i 27 marca 2012 r.odbywały się w Muzeum  warsztaty plastyki obrzędowej. Prowadziły je twórczynie ludowe z woj. łódzkiego. Dzieci z klas I - III kutnowskich szkół wykonywały palemki, zdobione zielonymi gałązkami oraz własnoręcznie przygotowanymi kwiatkami z bibuły. Przygotowywano również wielkanocne ozdoby w postaci kolorowo oklejanych wydmuszek.






    


    


         


 

 


 

 

 Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na cykliczne spotkania muzealne:


Wizyta w pracowni rzeźbiarza Pana Antoniego Kamińskiego
kwiecień 2012 r. (w godz. 10.00 -12.00 – termin do uzgodnienia)
(poznanie sylwetki twórcy, jego warsztatu pracy oraz wykonywanych przez niego rzeźb)

Warsztaty plastyki obrzędowej 
20, 22 i 27 marca 2012 r.
(wykonywanie palemek, oklejanie wydmuszek; spotkania poprowadzą twórczynie ludowe z woj. łódzkiego) – klasy I - III

Spotkanie z historykiem 
12, 20 kwietnia 2012 r. godz. 9.00, 10.00, 11.00 – klasy I - III
(zwyczaje i obyczaje szlacheckie, kultura szlachecka w dawnej Polsce; spotkanie poprowadzi Pan Piotr Stasiak)

Spotkania z fotografem przyrody
16 - 20 kwietnia 2012 r. godz. 9.00, 10.00, 11.00
(dioramy przyrodnicze fotografa Pana Marcina Nawrockiego)  

Spotkania i warsztaty odbywają się w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Koszt udziału w spotkaniu 2,50 zł od osoby (bilet ulgowy); warsztaty - 5,00 zł.

Zainteresowane grupy prosimy o kontakt pod numerem tel. 24 254-79-64.

 

(sk, ds.)

 

 


 

  

     Od 28 lutego w Muzeum Regionalnym w Kutnie prezentowana była wystawa czasowa pod tytułem "Kamień – znaczy początek". Poświęcona jest epoce kamienia, pierwszej i najdłuższej epoce prahistorycznej. Mimo że trwała ona bez mała 4,5 mln lat, człowiek XXI wieku, zabiegany, bombardowany zdobyczami nowoczesnej techniki niewiele o niej wie. Nie zastanawia się często nad przeszłością, że jest spadkobiercą tego, co miało miejsce przed wiekami. Uzmysłowiwszy sobie jednak, że skoro korzysta on ze spuścizny czasów najdawniejszych, być może uzna, że warto zwrócić się ku tej, tak bardzo odległej przeszłości.
     Zaledwie skromna część tej spuścizny prezentowana jest w salach kutnowskiego ratusza. Są to ceramika oraz narzędzia wykonane z kamienia i krzemienia, niektóre z nich mają tylko kilka milimetrów długości. Najstarszym eksponatem zaprezentowanym na wystawie jest pięściak. Pięściaki pełniły jednocześnie funkcję narzędzia i broni myśliwskiej. Ten prezentowany na wystawie liczy około 200 000 lat. Innym interesującym elementem ekspozycji jest makieta przodka górniczego najstarszej w Europie kopalni krzemienia pasiastego sprzed około 5 tys. lat z Krzemionek Opatowskich.
     Mamy nadzieję, że wystawa ta choć trochę rzuci nowe światło na epokę kamienia, która przez szereg lat postrzegana była jako najbardziej prymitywny etap dziejów ludzkości. Pozwoli zrozumieć, że umiejętności, jakie nabył człowiek w wyniku procesu cerebryzacji, umożliwiły podporządkowanie natury, a w dalszej kolejności produkcję coraz doskonalszych narzędzi, aby osiągnąć dzisiejszy pułap rozwoju cywilizacji.

Wystawa trwała do 30 kwietnia.

(sms)

 

 

 

 

    


    


              


    

 

 

 

 

     Kilkadziesiąt osób zgromadziło w Muzeum spotkanie z Tomaszem Budzyńskim. Piątkowe popołudnie i wieczór wypełniły malarstwo, film, muzyka i historia spisana w "Soul Side Story".

     Jak się okazało, lider legendarnego już zespołu "Armia" jest nie tylko charyzmatycznym rockmanem ale też utalentowanym gawędziarzem. Jego barwne opowieści o czasach peerelowskiego dzieciństwa, punk rockowej młodości, anegdoty z koncertów, spotykały się z żywymi reakcjami publiczności. Poznaliśmy pokrótce historię powstania filmu "Podróż na wschód", związaną z 25 leciem istnienia "Armii". Projekcja filmu pozwoliła nam się przekonać, że nie jest to suchy dokument, ale pełnometrażowe kino artystyczne, pełne muzyki i świetnych, malarskich ujęć. Przyjęta poetyka "Podróży na wschód" przywołuje z pamięci obrazy Giorgio de Chirico, Paula Delvaux, Rene Magritte'a, wreszcie nasze własne wspomnienia z podróży pociągami owianymi tajemnicą i dymem z parowozu. Znając twórczość "Armii" można tam znaleźć odniesienia np. do okładek ich płyt. Tomasz Budzyński jest autorem scenariusza, a reżyserował wspólnie z Łukaszem Jankowskim, autorem m.in. wielu teledysków polskich zespołów. Płyta z filmem dołączona jest do wspomnianej książki. Elegancko wydaną "Soul Side Story", z autografem autora, zabrało do domu wielu gości. Rozmowy po filmie szybko objęły bardzo szeroki zakres tematów, obok wątków muzycznych i filmowych, pojawiły się pytania o malarstwo i dygresje osobiste. Ciepłą atmosferę spotkania podkreślają relacje obecnych na nim dziennikarzy. Można je poznać korzystając z poniższych linków: KCI, Ekutno, Kutno.com.pl

     Wychodząc ze spotkania goście zatrzymywali się, by jeszcze raz obejrzeć i zapamiętać obrazy wiszące tego dnia w naszym Muzeum. Powodów było kilka, ciekawe kompozycje, radosna kolorystyka komentowana przez zwiedzających ekspozycję. Powodem była też, zaskakująca wielu obecnych, deklaracja Tomasza Budzyńskiego, że przede wszystkim jest malarzem.

(tc)

    


    


    


    


         

 


 

 


Sesja w piątkowy wieczór ściągnęła do Muzeum kilkanaście osób, którym przypadło poniekąd stać się zbiorowym bohaterem spotkania, znakiem pewnej rzeczywistości... ale o tym za chwilę.

Tomasz Lietzau naświetlił ogólne założenia semiotyki a po przerwie kawowej wyjaśnił na czym polega jego autorska metoda twórcza- Note Painting. Każdy mógł zapoznać sie ze słownikiem kodu wg którego można przenosić obraz z pięciolinii na płaszczyzny i odwrotnie. Graficzne symbole, znaki opisują w tym systemie drobne fragmenty wybranej płaszczyzny, a wykonanie przypisanych im czynności pozwala krok po kroku stworzyć utwór plastyczny. To ciekawa koncepcja, podobna do działań kompozytorów muzycznych, ponieważ trudno jednoznacznie wskazać co w tym procesie jest fizycznie tzw. dziełem. Znaczki na papierze nutowym, na równi z obrazami wykonanymi na płótnie lub wydrukowanymi wg partytury, są znakami, które odnoszą się do siebie wzajemnie i jednocześnie mówią o istnieniu niematerialnej idei obrazu. Jak zaznaczył Artysta, bohaterem wieczoru powinniśmy ogłosić właśnie znak, którego wagę jako podstawowego składnika kultury podkreślał. Wywiązały sie rozmowy siegające dalej niż tylko do zapisywania obrazu na pięciolinii i estetycznych wyników takich działań. Tu właśnie jest miejsce na kontynuację wątku ze wstępu. Czego znakiem jest grupa obecnych? Pozornie jest to znak czasu, w którym poniechane zostają wyższe aspiracje a liczy się masowy konsument. Stąd też ofertę "kulturalną" coraz częściej dopasowuje sie do masowych gustów i oczekiwań. Tymczasem muzea, wyznaczające przez wieki wysokie pułapy kultury, są ze swej natury zobowiązane do dostrzegania i eksponowania kultury wysokiej. Powszechnie promowana jest oferta komercyjna, a przecież jej nazwa jest znakiem, że powinna sama zarabiać a nie korzystać z pieniędzy publicznych.

Dlatego obecna na spotkaniu grupa jest znakiem właściwego kierunku, wszelkie elity są grupami nielicznymi. Dotyczy to zarówno elit władzy, finansowych jak i intelektualnych. Do tego nieprawdą jest, że duże ośrodki są bardziej predestynowane do awangardy. Biorąc pod uwagę stosunek liczby mieszkańców do liczby uczestników jest wręcz odwrotnie. Dla porównania: w Poznaniu koncertował saksofonista Avram Fefer gromadzący w Nowy Yorku tłumy, w wielkim polskim mieście przyszło na jego występ 31 osób, na Chrisa Cutlera przybyło około 20 osób. W tych realiach kilkunastoosobowe grupy uczestniczące w sesjach w kutnowskim muzeum dobrze wróżą.

Pojawiła się nawet potrzeba zrobienia warsztatów, by zamknąć się na kilka dni z "nutami" i wykonać utwór T.L. potem osygnowany dwojgiem nazwisk [kompozytora i wykonawcy] z takich obrazów powstałaby ciekawa wystawa.....są chętni spoza piątkowej grupy?

 

(tc) 

 

      


    

 

 



 

 

 

    Finisaż MOS 2012 za nami, tym samym kolejną edycję tego projektu można uznać za zamkniętą. Koniec wystawy zbiegł się z końcem karnawału, toteż spotkanie miało swobodny charakter. Przybyłym gościom został zaprezentowany katalog
wystawy a jej aranżacja zyskała nową formę, dzięki której akcent z analizy dzieł został przesunięty na towarzyskie spotkanie ze sztuką.Chłodna,biało czarna stylistyka części z pracami panów Olejniczaka i Lietzau, została oświetlona jaskrawo różowym światłem. Niecodzienne efekty kolorystyczne, muzyka z płyty koncertującej kiedyś w Kutnie grupy Light Coorporation, wygodne pufy, w takiej scenerii goście obejrzeli slajdy dokumentujące dotychczasowe wydarzenia konińskiej i kutnowskiej edycji Męskich Obszarów Sztuki. Resztę wieczoru wypełniły rozmowy i ostatnie zwiedzanie wystawy.

(tc)


    


    


    


    

 

 

 

 

  

       23 lutego w salach muzealnych odbyło się spotkanie kutnowskiej młodzieży z kolekcjonerem Panem Stanisławem Rzeźnickim. Opowiedział on o swoich wszechstronnych zainteresowaniach i bezcennych przedmiotach w swojej kolekcji. Młodzież mogła podziwiać wyroby rzemiosła artystycznego - biżuterię kobiecą, porcelanę, srebrne patery, zegarki z dewizką oraz lampy od stylu empirycznego poprzez biedermeier, secesję, art deco po współczesny design. Duże zainteresowanie wzbudziły starodruki z 1808 roku oprawione w skórę z ciekawymi ekslibrysami oraz broń biała - szable, bagnety, koziki. Na zakończenie spotkania odbyły się zabawy tematyczne - konkursy, zgaduj - zgadule.

(ed)

 

 

 

    


    


 

      
W dniu 9 lutego 2012 roku odbyła się kolejna wycieczka dla dzieci zorganizowana w ramach akcji „Ferie w Muzeum”. Tym razem dzieci odwiedziły Łódź, gdzie wzięły udział w warsztatach ludowej plastyki papierowej w Łódzkim Domu Kultury. Warsztaty prowadziły twórczynie ludowe z województwa łódzkiego, które wykonywały z dziećmi kwiaty z bibuły.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich. To jeden z najbardziej efektownych budynków miasta, dawny Pałac Izraela Poznańskiego. Dzieci wysłuchały historii o jednej z najbogatszej łódzkiej rodziny; poprzez oglądane wnętrza (gabinet, jadalnia, sala balowa, buduar, saloniki) zapoznały się z atmosferą panującą w siedzibach rodowych łódzkich fabrykantów. Po zwiedzaniu części reprezentacyjnej i mieszkalnej pałacu dzieci przeszły spacerkiem po jego najbliższym otoczeniu, m.in. ogród i Rynek Manufaktury.
(ds),(sk)

 

    


    


    


    


 

W dniu 6 lutego w muzealnych salach zagościli „Indianie”. Przybyli do kutnowskiego muzeum z Parku Edukacyjno-Rozrywkowego z Chociszewa. Była to atrakcja „feryjna”, jaką przygotowała nasza placówka dla dzieci z kutnowskich placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych z terenu Kutna. Wspólna zabawa rozpoczęła się pomalowaniem twarzy w barwach indiańskich Prowadzące panie w kolorowych ubiorach opowiedziały dzieciom o życiu, kulturze, zwyczajach, wierzeniach Indian.

Odbył się pokaz gry na instrumentach indiańskich oraz prezentacja przedmiotów użytkowych. Zabawie towarzyszyły radosne tańce w rytm muzyki indiańskiej oraz konkursy i gry zręcznościowe: wyścigi jaszczurek, chwytanie bizona na lasso, szukanie trapera. Odbyło się ślubowanie i pasowanie na „apacza”, udokumentowane indiańskim certyfikatem. Zwycięski „taniec wojownika” w wykonaniu dzieci zakończył zimowe spotkanie.
(ed)

 

    


    


         

 


 

        Muzeum Regionalne w Kutnie w dniu 2 lutego 2012 r. zorganizowało wycieczkę do Torunia. Dzieci odwiedziły Planetarium, gdzie obejrzały seans astronomiczny „Cudowna podróż” oraz odwiedziły salę orbitarium. Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Piernika.

Dzieci miały możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników. Współuczestnictwo w procesie przyrządzania ciasta i wypieku pierników przyniosło wszystkim wiele  radości, a także dało możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy w średniowiecznym warsztacie rzemieślniczym, jakim była piernikarnia.

Przy pomocy oryginalnych form dzieci kształtowały z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrały jako pamiątkę. Gospodarzem pokazu był Mistrz Piernikarski Bartłomiej, któremu pomagali Wiedźma Korzenna i czeladnicy.

 

(ds),(sk)

 

    


    


    


    


    


    

 

 

 


 

 

Jesienią ubiegłego roku lokalny portal internetowy kutno.com.pl wraz z Urzędem Miasta Kutno ogłosił konkurs fotograficzny pt."Kutno ma swój urok". Konkurs ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród amatorów fotografowania. Wpłynęło 111 prac wykonanych przez 42 autorów. Pierwszą nagrodę otrzymała Pani Ewa Chłopska, za zdjęcie pt. "Po Kutnie w szpilkach". Jury przyznało również trzy wyróżnienia.

Zdjęcia można oglądać na wystawie pokonkursowej w Kutnowskim Muzeum od 10 do 19 lutego b.r. Otwarcia wystawy dokonała Marzena Majtczak, redaktor naczelna portalu kutno.com.pl .

Prace prezentują bardzo różnorodny poziom, ale to dowód na to, że wykonane zostały przez amatorów o różnym stopniu zaawansowania. Najważniejsze jest to, że Kutno zostało postrzeżone z innej perspektywy, niż widzimy je na co dzień. Niektóre zaułki wymagają dużego wysiłku, aby zidentyfikować ich lokalizację.

Konkurs można uznać za udany, choć może jakość techniczna zdjęć sprawia lekki niedosyt. Ale teraz może być już tylko lepiej. Czekamy na następne edycje.

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy.

(emjot)

 

    


    


    


    

 

 

 

15 lutego 1962 roku uchwalono pierwszą nowoczesną ustawę “O ochronie dóbr kultury i muzeach”. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Kutnie zorganizowało 31 stycznia 2012 roku spotkanie z Panią Katarzyną Starecką, pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Skierniewicach, która wygłosiła wykład pod tytułem “Zabytek – jego postrzeganie i ochrona na przestrzeni wieków”. Tłumacząc definicję zabytku przedstawiła historię ochrony obiektów zabytkowych począwszy od Jana Długosza, który zainspirował króla Władysława Jagiełłę do poszukiwania garnków, które “zrodziły się w łonie ziemi” i wykopalisk Heinricha Schliemanna, pierwszego organizatora ekspedycji archeologicznej w celu odnalezienia wergiliuszowskiej Troi. W dalszej części słuchacze wykładu zapoznali się z historią opieki nad zabytkami w Polsce, począwszy od dekretów Rady Regencyjnej, po aktualnie obowiązującą “ustawę o ochronie dóbr kultury” z 17.09.2003 r.

Znaczną część wykładu Katarzyna Starecka poświęciła “ustawie jubilatce”, w której bardzo dokładnie określono czym jest zabytek i wskazano na konieczność jego prawnej ochrony. Pani Konserwator podkreśliła też, że jedyną prawną drogą, pozyskiwania artefaktów archeologicznych są badania wykopaliskowe przeprowadzone po uzyskaniu pisemnej zgody przez właściwy Urząd Ochrony Zabytków, zaś dowolne poszukiwania z wykrywaczem metali są nie tylko nielegalne, ale prowadzą do nieodwracalnej dewastacji stanowisk archeologicznych – niszcząc kontekst nawarstwień kulturowych. Ten argument stał się zarzewiem do bardzo emocjonującej polemiki między K. Starecką, a członkami Stowarzyszenia 37 pp, którzy deklarując potrzebę legalnych działań i współpracę z Muzeum nie dostrzegają celowości uzyskiwania każdorazowej zgody konserwatora na organizowane przez nich poszukiwania militariów.

 Trudne pytania kierowane do Gościa dotyczyły również dewastacji zabytków architektury dworskiej (kwestia przeniesienia dworu w Miłonicach) w powiecie kutnowskim i nade wszystko braku nadzoru konserwatorskiego podczas remontu dworca PKP i budowie nowych obiektów handlowych na terenie byłej fabryki “Kraj”. Brak takiego nadzoru wynikał z faktu, że obiekty te nie figurują w krajowym rejestrze zabytków, a jedynie w gminnej ewidencji. W takiej sytuacji, co wyjaśniła Pani Konserwator, żaden Urząd Ochrony Zabytków nie ma wpływu na poczynania inwestora. Spotkanie zapewne nie wyczerpało tematu, ale wykład przybliżył wiedzę o różnorodnych aspektach ochrony dziedzictwa kulturowego.

(sms)


    


    


    

 

 

 

 

 

Z przykrością informujemy, że na wycieczki brak już wolnych miejsc.

 

 


 

     Na otwartej w piątek wystawie prezentowane są prace konceptualne Tomasza Lietzaua oraz grafiki Zdzisława Olejniczaka. Linoryty, zapisy nutowe obrazu i duże wydruki oraz gabloty zawierające słownik unikalnej metody malarskiej. Te elementy budują aranżację pierwszej sali, utrzymanej w bielach. Obaj artyści zaproponowali też autorów, którzy ich zdaniem mogą kontynuować cykl w kolejnej edycji. W sąsiedniej sali prace zaproponowanych kontynuatorów zapowiadają ewentualny kształt następnej wystawy. Zarówno wielkie fotografie Wojciecha Beszterdy, jak i precyzyjne litografie Witolda Warzywody wprowadzają ciepły koloryt. Uzupełnia je dokumentacja poprzedniej edycji, która odbyła się rok temu w konińskiej galerii „Wieża ciśnień”. W ich otoczeniu zwiedzający mogą zasiąść w fotelach i poznać treść rozmowy kuratorów, czyli Roberta Brzęckiego i Tomasza Czyżewskiego. Zapisy tych teoretycznych poszukiwań podane są na podobieństwo gazet w dawnych klubach dla dżentelmenów. Ta teoretyczna podbudowa jest ważna dla zrozumienia przesłania wystawy. Tytułowe „Męskie Obszary Sztuki” początkowo były próbą ustalenia, na własny użytek artystów, jaki zasięg mają rozgraniczenia postulowane takimi działaniami jak wystawy feministyczne, „sztuka kobiet” itp. Są to zjawiska istotne dla współczesnego życia społecznego, warto więc nad nimi pomyśleć. Mają wpływ również na kształt współczesnej sztuki, często wprowadzając ostre podziały. Czy sztuka w ogóle może być rozgraniczana za względu na fizjologiczną czy społeczną płeć twórców? Im dłużej trwają poszukiwania kuratorów projektu i zapraszanych artystów, tym mocniej rysuje się potrzeba faktycznego samookreślenia wobec tak postulowanych toposów sztuki. Coraz silniejsze jest pytanie, czy sztuka pojawia się tylko w indywidualnych obszarach twórców, czy też dają się zauważyć jakieś prawdziwie wspólne cechy. Co może być wyznacznikiem męskiego czy kobiecego obszaru sztuki?

     W katalogu do poprzedniej edycji napisałem: zapraszam odbiorców oraz artystów godnych oskarżenia o dziewiętnastowieczny romantyzm, formalistyczną utopię "wysokiej sztuki". To oskarżenie sformułowane zostało przez feministyczną krytykę artystyczną wobec twórców pomijających kwestie społeczne, płciowe i całą masę spraw wpływających na naszą codzienną recepcję świata. Dziś ponownie zapraszam Państwa do bliższego poznania idei MOS. Może znajdziecie osobiste odpowiedzi na pytanie czy przemiany społeczne wpływają na kształt współczesnej sztuki i na Państwa oczekiwania wobec artystów.

(tc)

 

         


    


    


    

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie 20 stycznia o godz.17.00 zaprasza na otwarcie wystawy w ramach cyklu „Męskie Obszary Sztuki”. Tomasz Lietzau i Zdzisław Olejniczak są uczestnikami drugiej edycji tego projektu, realizowanego wspólnie przez Muzeum i Galerię Sztuki „Wieża ciśnień” w Koninie. Osobom zainteresowanym bliższymi informacjami o MOS polecamy stronę CKiS w Koninie.

Męskie Obszary Sztuki mają też swój profil na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez pięć dni od 9 stycznia do 13 stycznia 2012 roku w salach Muzeum Regionalnego odbywał się pokaz astronomiczny zaprezentowany przez Mobilne Planetarium Ursa Major. Pokaz skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych miasta Kutna i szkół powiatu kutnowskiego. Cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i nauczycieli nauczania początkowego. Prezentacja odbyła się w specjalnej nadmuchiwanej kopule pokrytej materiałem zapewniającym we wnętrzu całkowitą ciemność, co wśród najmłodszych wywołało duże zaciekawienie. Tematem pokazu był obraz gwiazdozbiorów i planet widzianych z bliska. Rozbudzona wyobraźnia, aura tajemniczości i bezpośredni kontakt z lektorem stwarzał najmłodszym możliwość stawiania ciekawych pytań i uzyskania na nie równie interesujących odpowiedzi. Spotkania muzealne w Mobilnym Planetarium wprowadziły dzieci w tajemniczy świat planet i gwiazd, zapewniając im niezapomniane wrażenia.

 

(ed)

 

 

 

    


    


        

 

 

 


 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz GRS Ranger
zapraszają na wystawę:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

Wystawa czynna w dniach od 8 stycznia do 5 lutego 2012 r.
w godzinach otwarcia Muzeum

 


 

Wystawa zatytułowana „Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej“ została zorganizowana przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w RC, Śląskie Muzeum Krajowe w Opawie, Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska“ w RC i Urząd Miasta Czeskiego Cieszyna.  Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniach 28 kwietnia – 9 maja 2010 r. w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Następnie można ją było obejrzeć w Miejscu Pamięci II Wojny Światowej w Hrabyni oraz w siedzibie Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie.  
Autorami wystawy są profesor zwyczajny Mečislav Borák pracownik naukowo-pedagogiczny  Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i mgr Marian Steffek pracownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC.  Prof. Mečislav Borák, który zajmuje się problematyką Zbrodni Katyńskiej od ponad dwudziestu lat, zweryfikował nazwiska prawie 500 ofiar z terenu obecnej Republiki Czeskiej. Zdecydowaną większość stanowią Polacy – oficerowie i policjanci, którzy urodzili się na Zaolziu lub Polacy, którzy po przyłączeniu Zaolzia do Rzeczypospolitej Polskiej w październiku 1938 r., otrzymali tutaj przydział służbowy. Z chwilą ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 r. zostali ewakuowani na wschód. Tutaj po napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej i byli więzieni w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie.  W kwietniu 1940 r. razem z innymi oficerami Wojska Polskiego i policjantami zostali skrytobójczo zamordowani i spoczywają na cmentarzach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Leżą na wszystkich tych tragicznych miejscach polskiej pamięci narodowej.    
Materiały na wystawę oprócz prof. M. Boráka udostępnili również członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska“ w RC i inni krewni ofiar, Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w RC oraz Zdzisław Sawicki.  7 rozdziałów tej wystawy zostało zatytułowanych: Przed wojną, Wojna, W niewoli, Zbrodnia, Ofiary zbrodni, Tyle łez oraz Pamięć narodu. Na 33 planszach formatu B 1 (100x70 cm) można obejrzeć ponad 300 fotografii dokumentujących tragiczne losy ofiar z Zaolzia.
W dniach 25 maja - 3 czerwca 2011 r. wystawa została zaprezentowana w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Organizatorem wernisażu wystawy oraz innych imprez wspomnieniowych była Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

(tekst: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie)




8 stycznia o godz 12.00 w towarzystwie władz miasta dyrektor Muzeum otworzył wystawę. Honorowym gościem wernisażu był Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jan Sechter.



W prezentowanych na planszach materiałach pojawił się również wątek kutnowski. Jedną z opisanych osób jest mjr Jan Pyszko, legionista, który w latach 1919 - 27 był kwatermistrzem w 37 pułku piechoty im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Kutnie i dowódcą batalionu w Łęczycy, odznaczony Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

(emjot)

 

 

 

 

    


          


    


    





 

 

 

 

Muzeum Regionalne wzięło udział w 20 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

 

 

 

 8 stycznia otwarte zostały 2 wystawy czasowe: „Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej“, oraz "Airsoft - pasja, adrenalina, przygoda". Informacje o wystawach poniżej.
W hallu Kutnowskiego Domu Kultury swoje prace wystawili współpracujący z Muzeum twórcy ludowi:
Urszula Jędrzejczyk - haft estetyczny kolorowy rychelieu - szydełkowanie
Alicja Olczak - koronka i ręcznie szyte zabawki "Tildy"
Józef Marciniak - rzeźbiarz
Sławomir Suchodolski - rzeźbiarz
Jan Szymański - rzeźbiarz
Tradycyjnie już twórcy przekazali na aukcje WOŚP swoje rękodzieła.

(emjot)

 

    


    


    


         

 

 

 

 

 

 

      

Dnia 13 grudnia 2011 minęła 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji 14 grudnia w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wykład pani Mileny Przybysz z Łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, jednocześnie autorki rozdziału poświęconego opozycji sdolidarnościowej w nowej monografii miasta. Tytuł jego brzmiał "Stan wojenny na Ziemi Kutnowskiei – reakcje, nastroje społeczne z perspektywy małego ośrodka miejskiego". Milena Przybysz zaprezentowała stan badań własnych nad losami dawnych opozycjonistów w oparciu o ich relacje i archiwalia Służby Bezpieczeństwa. W związku z tym, że do muzeum przybyli dawni działacze, a wielu z nich nadal jest członkami i działaczami NSZZ "Solidarność" wykład stał się zarzewiem do nie pozbawionej emocji dyskusji. Byli opozycjoniści przedstawiali fakty dotyczące ich antykomunistycznej działalności oraz swój punkt widzenia na niektóre wydarzenia w mieście. Spotkanie okazało się kolejnym dowodem na to, że pamięć pamiętnych grudniowych dniach nadal pozostaje żywa.

(sms)

 

                 

 


 

 

 

      

 

 

   Przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia ma dla każdego z nas odmienny charakter. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Przypomina rodzinny dom, jego ciepło, serdeczność bliskich osób, specyficzny i wyjątkowy nastrój. Każdy z nas zachowuje w pamięci inne, szczególnie ważne dla siebie zdarzenia. Bywają one często inspiracją dla wielu rzeźbiarzy. Indywidualne odczucia, niepowtarzalne wzruszenia, stanowią oryginalność prezentowanych w szopce drewnianych figur. Szczególna wrażliwość, którą są obdarzeni artyści, pozwala dostrzec, jakie wartości są dla nich najważniejsze. Wszystko to możemy wyczytać, oglądając rzeźby stworzone pod wpływem natchnienia i wspomnień pielęgnowanych w sobie od lat.

 


     Gorąco zapraszamy wszystkich mieszkańców Kutna w dniach 16 – 18 grudnia w godz. 10.00 -18.00 na Plac Piłsudskiego do obejrzenia rzeźb wykonanych przez czternastu kutnowskich rzeźbiarzy: „Św. Józef”- Andrzej Cichoń, „Maryja”- Małgorzata Skibińska, „Jezus”- Antoni Kamiński, „Król”- Józef Stańczyk, „Król”- Zbigniew Szczepański, „Król”- Jerzy Żandarowski, „Pasterka”- Tadeusz Kacalak, „Pasterz”- Józef Marciniak, „Pasterz-” Artur Matusiak, „Pasterz”- Andrzej Wojtczak, „Pasterz”- Sławomir Suchodolski, „Anioł”- Zbigniew Suchiński, „Anioł”- Dorota Stanicka, „Anioł”- Jan Szymański.

 

Serdecznie dziękujemy twórcom za zaangażowanie i wykonanie rzeźb do szopki bożonarodzeniowej.

(sk)

 

 

 

 

       W Muzeum Regionalnym w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotyka się grupa ludzi, których połączyła pasja fotografowania. Jest to grupa fotograficzna Foto Kutno. Często możemy ich zaobserwować, jak wykonują zdjęcia reportażowe podczas wydarzeń w mieście. Ale to zaledwie niewielka część ich działalności. Spotykają się oni nie tylko, aby obejrzeć swoje zdjęcia, porozmawiać o swoich zainteresowaniach fotograficznych, wymienić doświadczenia. Można ich spotkać np. o świcie, zaczajonych w oczekiwaniu na dobre ujęcie płochliwego zwierzaka, lub leżących w trawie podczas wykonywania makrofotografii jakiegoś robaczka albo też dokumentujących ginące mniej lub bardziej zabytkowe obiekty w mieście. W dorobku mają już kilka wystaw, które można było oglądać  w Kutnowskim Domu Kultury i w Urzędzie Miasta. Ostatnim przedsięwzięciem klubu było poprowadzenie warsztatów fotograficznych w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Tęcza" w Kutnie. Dzieci bardzo chętnie zainteresowały się fotografią, czego dowodem jest prezentowana wystawa.

(emjot)

 

 

     Wystawa fotograficzna stanowi posumowanie programu "Oto Fotografia". Będą na niej zaprezentowane prace uczestników programu. Głównym celem był rozwój zainteresowań artystycznych wychowanków poprzez wzmacnianie ich wrażliwości artystycznej oraz kształtowanie umiejętności obserwacji otaczającego ich świata. Udział w zajęciach warsztatowych i  plenerowych , wycieczkach , spotaniach z osobami profesjonalnie zajmującymi sie fotografią  pozwolił dzieciom rozwinąć umiejętności fotograficzne, wyrobić ciekawość świata, smak artystyczny, poczucie piękna i wrażliwości. Program dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń, był ciekawą formą spędzenia czasu wolnego , wpłyna także na podniesienie poczucia własnej wartości . Program realizowany był w 5 blokach tematycznych tj. Fotografia w terii, Tęczowy świat przyrody, Życie mojego miasta, Piękno ludzkiego oblicza - portret, Artystyczne ekspresje. Ponadto przeprowadzono 4 konkursy fotograficzne:
"Tęczowy świat przyrody,
"Życie mojego miasta
"Mój portret
"Tak to właśnie widzę
Realizacja programu możliwa była dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, instytucji i organizacji. np. Fundacja Banku Zachodniego WBK Bank Dziecięcych Uśmiechów, TEVA OPERATIONS POLAND, Kutnowski Klub Fotograficzny Foto Kutno, Urząd Miasta Kutno, PolfarmeXKutno, Firma GAMBID, Hurt - Pap J.P. Lewandowscy, PROENERGA S.A. PŁock, Dariusz Kołodziejski Wykonywanie Instalacji Elektrycznych Budowli i Budynków Kutno.

 

(inf. Tęcza)

 

    

 

 

    

 

 

    

 

 

    

 

 

 

 

W dniu 7 grudnia w Muzeum Regionalnym przebywały dzieci ze Szkoły Podstawowej z Wierzbia w wieku 4-9 lat. Uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu z archeologiem Panią Sylwią Stasiak, która prowadziała spotkanie pt. Życie na zamku”. Prowadząca stworzyła odpowiedni klimat, nieco tajemniczy, rozbudzając wyobraźnię dzieci. Zastosowana metoda dydaktyczna w formie opowieści – bajki bardzo spodobała się dzieciom. Dzieci dowiedziały się o lokalizacji i budowie zamków oraz o panujących obyczajach w zamierzchłych czasach. Wszystkie z zainteresowaniem słuchały opowieści o czym świadczyły zaciekawione miny.

(ed)

 

     

 

     

 

 


 

 

 

7 grudnia – edukacja historyczna. Spotkanie uczniów kl. V-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 z Panem Wiesławem Paluchowskim - pasjonatem historii, członkiem grup rekonstrukcji historycznych nt. „Historii powstania I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy o przeszłości. Młodzież mogła zobaczyć z bliska i dotknąć broni , wyposażenia i umundurowania żołnierza.

 

(ed)

 

 

 

 

 

      

 

 

      

 

 

      

 


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania muzealne, które odbędą się:

8 i 14 grudnia – spotkanie poprowadzą twórczynie ludowe z woj. łódzkiego

WARSZTATY LUDOWEJ PLASTYKI PAPIEROWEJ – ozdoby świąteczne

 



 

 


2 grudnia o godz.12.00 odbył się wernisaż wystaw: "Żydowskie Kutno" oraz "Ścieżki pamięci... Pozostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego".

„Żydowskie Kutno”

takim hasłem zaczyna się zestaw trzech wystaw zajmujących parter Muzeum. Na planszach, już od wejścia zwiedzający mogą poznać historyczne fakty związane ze społecznością żydowską w Kutnie. Podstawowe informacje o poszczególnych dziedzinach życia - religijność, przedsiębiorczość, organizacje społeczne, a nawet sport, zilustrowane zdjęciami rysują ogólny obraz życia Żydów przed II wojną światową.

Mijając planszę poświęconą Szalomowi Aszowi, wchodzi się do dwóch sal zaaranżowanych przez Tomasza Czyżewskiego. Wydrukowane na tkaninie fotomontaże z cytatami z „ Miasteczka” Szaloma Asza uzupełnione są aranżacją z zabytkowych i teatralnych przedmiotów. Tomasz Czyżewski odwołał się tym samym do nastroju utworów innych żydowskich autorów, co objaśnił w czasie otwarcia. Zaskakujące zestawienia połamanych mebli, srebrnych przedmiotów, maszyny do szycia, manekina strojnego w boa z piór nawiązują do „Sklepów cynamonowych”. Ta książka to przecież jedna z najbardziej znanych pozycji literatury tworzonej przez pisarzy żydowskiego pochodzenia. Niektóre ujęcia na tej wystawie można też odnieść do działań takich artystów jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Ogólny wydźwięk ma zwiedzającym dać wyobrażenie o kulturze, którą charakteryzuje silne napięcie między głębokim cierpieniem i trudną historią narodu żydowskiego a ekstatyczną radością chasydów. Niewielka liczba eksponatów podkreśla dramatyczny brak pozostałości kultury, którą przed wojną współtworzyło ponad siedem tysięcy mieszkańców Kutna. W fotomontażach autor wykorzystał między innymi dokumentację wyrzucenia Żydów z ich domów oraz ich życia w murach dawnej cukrowni „Konstancja” zamienionej w getto.

Ostatnie dwie sale wypełniają plansze wystawy „Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie... Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego” autorstwa Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha. Dokumentalne, a jednak nastrojowe fotografie dopełnione zostały aranżacją z fragmentów macew z kutnowskiego cmentarza. Ten zabieg w myśl autora aranżacji, Tomasza Czyżewskiego, ma scalić elementy zebrane z wielu miejsc w jedno lokalne wydarzenie.

Czy poznawanie nekropolii może być interesujące? Zdaniem autorów wystawy pt. „Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie… Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego" – jak najbardziej.
Zdjęcia przenoszą w świat żydowskich nekropolii, których ocalałe fragmenty można odnaleźć w wielu miejscowościach województwa łódzkiego. Nie jest to jednak suchy zapis dokumentacyjny, a raczej poszukiwanie piękna, mistyki i refleksji. Dlatego ekspozycja, którą tworzy 31 plansz, ma zdecydowanie charakter artystyczny. Zdjęcia są zadumą nad nieistniejącym już światem polskich Żydów, a także wyrazem zachwytu nad unikalną sztuką sepulkralną.
Z ogromnego dziedzictwa kultury żydowskiej na tych terenach pozostały tylko milczące kamienie. Autorzy zdjęć - Andrzej Białkowski i Piotr Wypych chcą przerwać to milczenie, nadając im w swoich fotografiach nowe znaczenie. To podróż poprzez świat symboliki żydowskiej i historię, która nie była dla tych miejsc łaskawa.

Zwiedzanie kończy projekcja filmu. Muzeum pozyskało ze Studio Munka film „Obcy VI” Borysa Lankosza. W czasie otwarcia goście mogli obejrzeć to udane studium pamiętania Żydów przez społeczności małych miejscowości, z których wycięła ich II wojna światowa.

(tc),(sk)

 

 

   

 

 

         

 

 

  

 

 

  

 

 

W dniu 18 listopada 2011 roku odbyło się spotkanie z Panem Piotrem Stasiakiem – kutnowskim historykiem adresowane do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Młodzież zapoznała się ze zwyczajmi i obyczajami szlacheckimi w dawnej Polsce. Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna. Uczestnicy tej lekcji historii mogli obejrzeć też oryginalne eksponaty i strój szlachecki.

(ds)

Chętnych na spotkania muzealne z Panem Piotrem Stasiakiem prosimy o kontakt telefoniczny
pod nr tel. 24 2547964.

 

   


     

 


 

W ramach współpracy z Łódzkim Domem Kultury 8 listopada 2011r. zaprosiliśmy twórczynie ludowe z woj. łódzkiego, które w ramach spotkań muzealnych poprowadziły warsztaty ludowej plastyki papierowej. Dzieci miały okazję samodzielnie i własnoręcznie wykonać zakładki do książek wykorzystując przy tym tradycyjne formy wycinanek łowickich oraz kwiatki z bibuły.

 

 

  


  


  

 


 

W dniach 26 października i 10 listopada 2011r. odbyły się spotkania z Panem Józefem Stańczykiem rzeźbiarzem kutnowskim i Panem Tadeuszem Kacalakiem rzeźbiarzem i kolekcjonerem polskiej sztuki ludowej. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, jak powstaje rzeźba, jakie narzędzia składają się na warsztat pracy rzeźbiarza, a także zobaczyły wykonane przez artystów rzeźby. Na koniec obejrzały mieszczącą się w piwnicach muzeum wystawę stałą „Rzeźba po kutnowsku”.

  

  


  



  

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania muzealne, które odbędą się:


7 grudnia - spotkanie poprowadzi Pan Wiesław Paluchowski, pasjonat historii, członek grup rekonstrukcyjnych.

HISTORIA POWSTANIA 1 SAMODZIELNEJ BRYGADY SPADOCHRONOWEJ

 

8 i 14 grudnia – spotkanie poprowadzą twórczynie ludowe z woj. łódzkiego

WARSZTATY LUDOWEJ PLASTYKI PAPIEROWEJ – ozdoby świąteczne

(sk)

 

Koszt udziału w spotkaniach: 2,50 zł od osoby (bilet ulgowy);
warsztaty: 5 zł od osoby i materiały: wycinanki, blok techniczny, bibuła, klej, nożyczki.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny 24 254 79 64.

 



 

 

W poniedziałek 14 listopada 2011roku o godzinie 12.00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło sie spotkanie uczniów II klasy Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego z mieszkańcami Kutna, którzy jako dzieci wraz z rodzinami przeżyli dramat zesłania na Syberię. Jego tematem były wspomnienia zesłanców deportacji w latach 1939-1951. O niezwykle trudnych warunkach życia "na nieludzkiej ziemi" opowiadali Weronika Chromczak deportowana w 1940 r. z Kłodna Wielkiego w okolice Swierdłowska , Michał Tokalski deportowany w 1939 r. z okolic Czartkowa w okolice Perm na Uralu i Krystyna Banasiak deportowana w 1951 r. z pow. wileńsko-trockiego w okolice Tomska na Syberii. Młodzież ze skupieniem słuchała wzruszających wspomnień kutnowskich sybiraków. Na zakończenie tej niezwykłej "żywej lekcji historii" uczniowie zwiedzili wystawę czasową pt. "Zapomniane deportacje", poznając w ten sposób bolesną historię zesłań "na Sybir" począwszy od upadku powstania styczniowego po połowę XX w.

(sms,wd)

   

 

 

   

 



 


 

Od wtorku 18.X.2011 roku można było oglądać wystawę czasową "Zapomniane Deportacje", której organizatorami bli Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka w Kutnie oraz Związek Sybiraków w Kutnie.

Wystawa miała na celu przybliżyć historię zesłań Polaków na Syberię i północne tereny Azji Środkowej po Powstaniu Styczniowym, deportacje 1936 roku z terenów kolonii polskich obwodów Kamieniecpodolskiego i Żytomierzskiego, z byłych terenów I Rzeczpospolitej Polski oraz z lat 1939-1941 z terenów II Rzeczpospolitej i lat 50 XX wieku. Na wystawie można było obejrzeć zdjęcia, dokumenty oraz rzeczy osobiste i przedmioty codziennego użytku z czasów zesłań.

Wśród eksponatów na wystawie między innymi można było zobaczyć : protokół NKWD rewizji w mieszkaniu F. Rubisa, karty repatrianta, pokwitowanie przesyłki żywnościowej dla rodziny Czesława Widelskiego z 1942 roku, skrzynię rodziny Wawrzyniaków z 1942 roku, która przebyła szlak od Kazachstanu przez Morze Kaspijskie, Iran, Afrykę do Polski, banjo wykonane w obozie pracy na Syberii, koszulki niemowlęce uszyte na zesłaniu i wiele innych niemniej ciekawych eksponatów. Wszystkie te przedmioty towarzyszyły zesłańcom na codzień i są świadkami losów ludzkich na zesłaniu.

Wystawa czynna była do końca listopada 2011 roku.

(wd)

 

 

  


   


    


         


    

 





 

19 października 2011 r. z okazji 30 - lecia powstania Muzeum Regionalnego w Kutnie ukazało się nowe wydawnictwo pt. „Studia i materiały – z dziejów Kutna i powiatu” pod redakcją Grzegorza Skrzyneckiego, który był pomysłodawcą opracowania.

W zamyśle redaktora naczelnego „Studia i materiały” mają się ukazywać cyklicznie - raz do roku. Publikacja każdorazowo stanowić ma podsumowanie dorobku naukowo – badawczego pracowników merytorycznych Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz istniejącego przy muzeum Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego.

Bardzo ciekawym uzupełnieniem wydawnictwa są zamieszczone teksty źródłowe do dziejów ziemi kutnowskiej oraz ciekawostki historyczne pokazujące nieznane wcześniej lub mało znane fakty. Jedną z nich jest np. informacja o pobycie wojsk szwedzkich i króla Karola X Gustawa w Kutnie i Oporowie w czasie potopu szwedzkiego.

Czytelnik znajdzie tu również szerokie omówienie obiektów wojskowych w Kutnie, ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji koszar wojskowych. Do dziś pokutuje jeszcze błędna informacja o koszarach rosyjskich przy ul. Grunwaldzkiej, które jakoby miał zająć 37pp. Posmak sensacyjnego odkrycia historycznego stanowi informacja o istnieniu synagogi w budynku dawnego „spichlerza” przy ul. Bema.

 

 

     W trzydziestą rocznicę powstania Muzeum Regionalnego Kutnie ukazała się publikacja pt."Pałac Pocztowy Augusta III w świetle najnowszych badań". Autorzy, jest to bowiem praca zbiorowa, zaprezentowali dotychczasowy stan badań nad najstarszym obiektem zabytkowym w mieście. Rozważania nad pałacem rozpoczyna Piotr A. Stasiak, przedstawiając historię budynku. Paweł Filipowicz i Bogdan Krawczyk zwracają uwagę na zabudowę działki pałacowej, architekturę, stan zachowania pałacu oraz jego położenie w relacji do zabudowy XVIII-wiecznego Kutna.

     Badaniom archeologicznym na obszarze okalającym pałac poświęcono cztery rozdziały.W trzech autorstwa Zbigniewa Lechowicza, Janusza Pietrzaka, Jerzego Matysiaka, Dariusza Osińskiego i Aleksandra Andrzejewskiego przedstawiono efekty prac wykopaliskowych na terenie współcześnie należącym do pałacu i w jego wnętrzu.

    Ostatni "archeologiczny" rozdział jest prezentacją plonu badań wykopaliskowych na terenie dziedzińca ratuszowego prowadzonych przez Sylwię Stasiak i Mariusza Rychtera, podczas których odkryli piwnicę datowaną na 3-ą ćwierć XVIII, obiekt nad nią posadowiony pełnił wobec pałacu funkcję służebną.

 

(sms) 




 

Uroczystości jubileuszowe, jak na muzeum przystało, przeszły do historii. Prezentacja dokonań ostatnich lat, życzenia i gratulacje zaprzyjaźnionych instytucji i uznanie ze strony władz miasta potwierdziły istotną rolę muzeum w kulturowym pejzażu Kutna. Prezydent podziękował pierwszemu dyrektorowi Muzeum Pani Grażynie Kin Rzymkowskiej oraz najbardziej zasłużonym pracownikom.

30 lat pracy muzealników to nie tylko zebrane, opisane eksponaty i setki wystaw, to również badania w terenie i wpływ ich wyników na decyzje włodarzy miasta. Zaprezentowane w czasie sesji naukowej materiały historyczne, archeologiczne i architektoniczne potwierdziły wagę wykupienia przez miasto własności tzw. Pałacu Saskiego i mogą być pomocne w określeniu przyszłości tego ważnego obiektu w centrum Kutna. Po części kurtuazyjnej i merytorycznej goście przeszli na wyśmienity koncert muzyki dawnej. Utwory Bachów ojca i syna, Haendla i Vivaldiego pozwoliły odetchnąć atmosferą wielkiej sztuki. Po uczcie dla duszy i poczęstunku uczestnicy Jubileuszu pożegnali się i udali w swoje strony, zapewne dla oddania się lekturze muzealnych wydawnictw, między innymi najnowszych.

(tc)

 

     





  


  


    


  


  


    


 

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński

 

Wsparcie finansowe

 

Patronat medialny

                     

              

 

 

 





 

  

   W dniu 5 Października o godz. 17.00 w salach Muzeum Regionalnego rozpoczęła się sesja popularno-naukowa pt. "Bitwa warszawska 1920". Wykład pt. "Kontrowersje wokół bitwy warszawskiej" wygłosił wykładowca Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Janusz Szczepański , który swoją wiedzą wspierał producentów głośnego filmu Hoffmana. Jego ciekawe opowieści znalażly też rozwinięcie w rozmowach uczestników i wspomnieniach najstarszych gości. Następnie Jolanta Leśniewska - kierownik Archiwum Państwowego w Płocku oddział w Kutnie, zaprezentowała dokumenty z zasobów Archiwum świadczące o tym, że echa bitwy docierały daleko od linii frontu, w tym także do Kutna.

 

 

 

 

 

 

     

 

 




 

Czwartkowe spotkanie z filozofem i fotografem, Henrykiem Kusiem swoim klimatem przypominało tajne komplety lub kameralne spotkania w jakimś dawnym salonie. Można sobie wyobrazić jak korzystający z gościnności zacnego mieszczanina, siadają przy herbacie nieliczni przedstawiciele lokalnej inteligencji i zastanawiają się nad zagadnieniami istotnymi dla kultury a kompletnie zbędnymi dla przeciętnego posiadacza grilla. Jak się jednak okazało nie całkiem to niepotrzebne. Z rozmów wypłynęły wnioski dotyczące konieczności dostrzegania roli przestrzeni publicznej, jej ładu i estetyki.

Wydaje się to oczywiste, a jednak rzadko możemy oglądać adekwatne działania w rzeczywistości. Kwestie odpowiedzialności za przekaz własnego dzieła dotyczą przecież nie tylko artysty, także decydenci rozmaitych szczebli wpływają na kształt naszego życia i to bezpośrednio.

Świetną ilustracją napięcia między decyzjami politycznymi i artystycznymi było porównanie losów dwóch pomników. Z jednej strony dzieło Dunajewskiego, z drugiej Hasiora. Oba powstały ku chwale budowniczych socjalizmu, ale wraz z nim upadł tylko realistyczny pomnik łatwy do zaakceptowania dla partyjnych decydentów. Nowoczesna forma Hasiora, zgodna z duchem ówczesnej sztuki obroniła pomnik przed likwidacją.

Wykład Henryka Kusia uświadomił uczestnikom również to, że nasze widzenie jest uwarunkowane kulturowo, znaczy to tyle, że im lepsza edukacja i wyższa świadomość odbiorcy tym ciekawszym jest dla niego świat. Filozoficzne dociekania na temat uzasadniania w sztuce siłą rzeczy dotyczyły również rozpadu tradycyjnych struktur społecznych, w dużej mierze zakorzenionych w religijności. Miłośnikom sztuki współczesnej pozostaje zatem stałe sprawdzanie własnych podstaw światopoglądowych i ciągłe śledzenie nowin. Alternatywą dla tego stanu rzeczy, wg autora wykładu jest budowanie swojego systemu wartości w odniesieniu do Absolutu. Brak wartości najwyższych uniemożliwia ocenianie, zaś w sytuacji gdy wszystko jest jednakowo wartościowe, nie może być mowy o mądrym życiu, tak osobistym jak i społecznym.

(tc) 

 

 

       

 




   

     Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na cykliczne spotkania muzealne:

Spotkanie z rzeźbiarzem – 26 października 2011 r. (środa)

Poznanie sylwetki twórcy, jego warsztatu pracy oraz wykonywanych przez niego rzeźb;
spotkanie poprowadzi Pan Tadeusz Kacalak i Pan Józef Stańczyk


Warsztaty ludowej plastyki papierowej – 8 listopada 2011 r. (wtorek)

Prowadzone przez twórczynie ludowe z woj. łódzkiego


Spotkanie z historykiem – 18 listopada 2011 r. (piątek)

Zwyczaje i obyczaje szlacheckie, kultura szlachecka w dawnej Polsce;
 spotkanie poprowadzi Pan Piotr Stasiak


Spotkanie z żywą historią – 7 grudnia 2011 r. (środa)

Historia powstania I Samodzielnej Brygady Spadochronowej;
spotkanie poprowadzi Pan Wiesław Paluchowski

Spotkania i warsztaty odbywają się w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Koszt udziału w spotkaniu 2,50 zł od osoby (bilet ulgowy); warsztaty - 5,00 zł. Zainteresowane grupy prosimy o kontakt pod numerem tel. 24 254-79-64.

 





Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, że do 23 października br. można oglądać jeszcze wystawę czasową „Fotografia dzikiej przyrody”. Zawiera ona 70 wybranych zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2010, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.

Dodatkową atrakcją wystawy są cykliczne spotkania prowadzone przez pracownika płockiego Ogrodu Zoologicznego Panią Aleksandrę Kujawę, której towarzyszą goście specjalni: papuga Kasia, jaszczurki, wąż dusiciel i żółw. Uwaga: są jeszcze wolne terminy!

Dla zainteresowanych grup, po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość obejrzenia ciekawego filmu przyrodniczego.

Serdecznie zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 15.30.
Bilet wstępu do Muzeum: 2,50 ulgowy i 5,00 normalny.
Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zorganizowanych pod numer telefonu 24 254 79 64.

 

 

 

 

    








    Od 14 września do 23 października b.r. Muzeum Regionalne prezentowało nową wystawę czasową.     

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2010, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i ósmy rok z rzędu w Polsce. Na wersję wystawy, prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Kutnie, składa się 70 wybranych zdjęć z 9 ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród 20 - 43 tys. fotogramów, nadsyłanych rokrocznie w latach 2002 - 10.

 


© Orsolya Haarberg Norwegia/Węgry  Zaśnieżone

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:

    -  podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,

    - stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,

    - inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,

    - przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.

 

Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 - 80 tys.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Partnerem wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński, ul. Zajęcza 8/23, 85-809 Bydgoszcz, tel. 52/3719572, kom. 502600723, zeg-art@wp.pl

(emjot)




XXXVII Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych „Laboratorium Florysty”

 

Podczas Święta Róży 2011 Kutnowski Dom Kultury zaprosił do Muzeum Regionalnego na
XXXVII Wystawę Róż i Aranżacji Florystycznych „Laboratorium Florysty”
 Była ona czynna:
Piątek 9 września g. 19.00 – 22.00
Sobota 10 września g. 10.00 – 20.00
Niedziela 11 września g. 10.00 – 20.00

   

       info: KDK           

 




W tym roku Galeria Plakatu AMS zorganizowała konkurs pod hasłem „Skłodowska-Curie była kobietą!”. I to właśnie wystawę prac laureatów mogliśmy oglądać w Muzeum Regionalnym w Kutnie w dniach
9-11 września.

Zadaniem uczestników konkursu Galerii Plakatu AMS było zaprojektowanie plakatu wspierającego starania kobiet o równouprawnienie. Skłodowska-Curie pojawiła się w haśle konkursu nieprzypadkowo - w tym roku przypada bowiem setna rocznica przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. A że rok 2011 proklamowano Międzynarodowym Rokiem Chemii, jego obchody staną się okazją m.in. do podkreślenia wkładu kobiet w światową naukę.

 

  fot. jedna z prac konkursowych                                                                         info: KDK           

 




Joanna Stoga – (ur. w Cieplicach Śląskich) mieszka i tworzy we Wrocławiu. Ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie (dyplom w pracowni Izabeli Jaroszewskiej).

W swojej pracy artystycznej artystka sięga często po różnego typu medyczny sprzęt rentgenowski. Prace z serii „The X-Files” , „Qi” oraz „Pontaderia” powstały właśnie przy jego użyciu. Pierwsza z serii „The X-Files” została zrealizowana w ramach projektu tworzonego dla uświetnienia 64 Zjazdu Towarzystwa Chirurgów Polskich w 2009r. Obecnie prezentowana seria „Qi” jest owocem współpracy z wrocławskim Ogrodem Botanicznym, a także firmami MDS i Carestream. „Qi” nie jest projektem zamkniętym, wciąż powstają kolejne prace, które uzupełniają ten niezwykły cykl.

Wykorzystanie technik obrazowania rentgenowskiego pozwala mi prześwietlać anatomię interesujących mnie obiektów. Tym samym użycie promieni „X” to wejście w zupełnie inny wymiar. Wszystko to, co tworzy klasyczną fotografię, przestaje mieć znaczenie. Światło znika, kolor jest bezużyteczny i nawet kształt może być zwodniczy. To tajemniczy świat, pulsujący własną energią i wciągający niczym spacer po drugiej stronie lustra - mówi Joanna Stoga.

fot. Joanna Stoga                                                                                                                                              info: KDK

          

 




Serdecznie zapraszamy
na wernisaż wystawy objazdowej "Malarstwo w terapii", który odbędzie się w dniu 12 sierpnia o godz. 12.00 w muzeum. Wystawa prezentuje malarstwo uczestników ogólnopolskich warsztatów malarskich organizowanych przez Polski Związek Głuchych Oddział w Łodzi.
Czas trwania wystawy od 12 do 31 sierpnia 2011 r.

 

  

 



 

  

 



 

 



 

 

 

    

     Na zaproszenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Nowej Wsi oraz Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERESUM rzeźbiarze kutnowscy w osobach: Jan Szymański, Zbigniew Suchiński i Józef Stańczyk wzięli udział w VII „Pikniku z Kulturą”. Impreza ta miała na celu m.in. promowanie dawnej i współczesnej kultury rzemieślniczej, podczas której rzeźbiarze zaprezentowali swój dorobek twórczy.

 

 

 

 

 

 

   


   


     


    

 

 



 

 

      1. czerwca o godz 12.00  otwarta została nowa ekspozycja czasowa pt. "Kolorowy świat zabawek". Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
      Zabawki prezentowane na wystawie charakteryzują cztery ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce: żywiecki, kielecki, myślenicki i rzeszowski. Wykonane zostały przez wyspecjalizowanych w zabawkarstwie twórców ludowych, stąd różnorodność ich form, bogactwo kolorów oraz piękne zdobnictwo, niezwykle barwne. Piękne wyroby z gliny, drewniane zabawki przenoszą nas w czasy, kiedy to ptaszek na patyku, konik, czy gliniany gwizdek były szczytem dziecięcych marzeń.
       Jednym z najciekawszych i nadal najpopularniejszym tematem wśród zabawek drewnianych są koniki na biegunach, na kółkach, stojące, ciągnące bryczki, pojedyncze małe i duże. Innymi często spotykanymi dziś zabawkami ludowymi były tak zwane „klepaki”. Przymocowany do nich drążek służył do pchania ich z dużą prędkością po płaskiej powierzchni. Poruszające się w rytm obrotu kół kolorowe elementy robiły hałas, co dostarczało dzieciom wiele radości. Na ekspozycji prezentowanych jest kilka form tych zabawek, od ptaszków, karuzeli z konikami, wiewiórkami, poprzez motyle i tańczące pary. Na wystawie poświęconej zabawce nie mogło zabraknąć pięknych glinianych gwizdków i okaryn. W zależności od wyobraźni twórcy przybierały one kształty zwierząt, ptaków i ludzi. Najprostsze gwizdki mogły wydawać jednotonowe dźwięki, zaś na okarynie można było grać nawet melodie.

           Ciekawostką jest umieszczenie wśród koni, bryczek, kołysek, lalek, także drewnianych samochodów, samolotów, które mimo, że są elementem kultury współczesnej stanowią przykład kultywowania przez twórców ludowych tradycji zabawkarskich zachowujących naturalne materiały, kolorystykę i zdobienia.

          Pomimo, że dzisiejszy rynek zabawkarski zdominowały zabawki mechaniczne z metalu i plastiku zabawki ludowe ciągle znajdują swoich odbiorców. Urzekając swoją prostą formą i żywą kolorystyką, przypominają dawne, nieco zapomniane czasy. Nazwane ekologicznymi znów stają się modne. Dzieciom pokazują, że obok świata współczesnych zabawek istnieją zupełnie inne, równie ładne i wdzięczne.

Wernisaż wystawy połączony został z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Moja zabawka”, którego adresatem były dzieci z kutnowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych mieszczących się w szkołach podstawowych.

Protokół Jury konkursu


   


   


   


   


   


     


   






  


   

Wystawę oglądać można było do 31 sierpnia 2011r.

 



 

Muzeum w Nieborowie i Arkadii w porozumieniu z Muzeum Regionalnym w Kutnie zapraszają na


POKAZ PLENEROWY Z OKAZJI 30 LECIA ISTNIENIA

MUZEUM REGIONALNEGO W KUTNIE.

 

    ALTANA „CHINOISERIE”.                   

                                      IGNORANCJA.

 

Autor: Tomasz Czyżewski

 

Konstrukcja formalnie nawiązuje do brył o orientalnym charakterze, wypełniona swoistym przestrzennym rysunkiem transponującym formy chinoiserie, ale też odnoszącym się bezpośrednio do sztuki chińskiej, jej tradycyjnych poszukiwań pejzażowych i nowoczesnych eksperymentów.

 

Obiekt, dostępny z zewnątrz dla publiczności, mieści w sobie rzeźbę, również autorstwa T. Czyżewskiego. Przeznaczona do prezentacji w zmiennych kontekstach aranżacyjnych, była już prezentowana w kilku sytuacjach, m.in. na XVI Międzynarodowym Triennale Rzeźby "Kryzys gatunku" (Poznań 2009). W tym przypadku obiekt rzeźbiarski stał się emocjonalnym podkreśleniem i odniesieniem do podtytułu – Ignorancja. Z definicji Chinoiserie (z francuskiego; dosł. "chińszczyzna") to eklektyczny styl w sztuce, wzornictwie i architekturze europejskiej powstały pod wpływem kultury i sztuki chińskiej. Zgodnie z faktami należy jednak dodać, że fascynacja orientalną kulturą stała się dźwignią handlu obiektami a później też ideami, przystosowanymi do gustu europejskiego odbiorcy. Także sami europejczycy chętnie czerpali z wielkiego dorobku tamtych kultur tylko zewnętrzne „foremki”, co dziś jest źródłem stereotypów, a często skutkuje równie beztroskim akceptowaniem całości oferty „made in China”. Altany chinoiserie były oczywiście użytkowe, prezentowana w Arkadii jest ażurowa, oglądalna na przestrzał, ale zamknięta. Nie ma wejścia ani wyjścia. Owo zamknięcie należy rozumieć symbolicznie. Umieszczona w otoczeniu kształtowanym wg wytycznych Zuga, Norblina, Orłowskiego i Ittara może fascynować, może wydawać się nieco szorstka i obca. Podobnie jak zagadnienia będące powodem jest powstania.


 

                       

 

 

                 KAPLICZKA SZTUKI POLSKIEJ.                 

 

 

Autor: Tomasz Czyżewski.

 

Bryła obiektu odnosi się bezpośrednio do form, typowych dla polskiego krajobrazu, kapliczek wolno-stojących, w tym przypadku z barokową stylizacją. Obiekt zawiera obraz malowany na szkle, co jest aluzją do twórczości ludowej zaś charakterystyczna „solidaryca” napisu rozszerza aluzyjność na sojusz inteligencko robotniczy. Można w tej rozgrywce formalnej doszukiwać się rozmaitych zawiłości historycznych i politycznych, jakie pojawiają się przy szukaniu definicji narodu i jego kultury, obecnych chyba od dwudziestolecia międzywojennego. Głębiej w historię Polski sięga treść „płyty epitafijnej”. Napis VITA BREVIS ARS LONGA [życie krótkie, sztuka długa] pochodzi oczywiście ze starożytnej sentencji [vita brevis ars longa occasio praeceps experimentum periculosum iudicium difficile] dziś często odnoszonej do trwania wartości artystycznych. Tutaj pojawia się swoiste przekreślenie sentencji innym znanym hasłem: „Hej! kto Polak na bagnety” wyrwanym z Warszawianki z 1831r. Ta zbitka słowna z fragmentów dwóch znanych tekstów zdaje się określać nierozerwalny przez stulecia związek polskiej kultury z czynem zbrojnym. Całość jest artystycznym pytaniem o ciągłość tradycji i powiązania wolności twórczej z dążeniami do wolności w wymiarze narodowym i społecznym.



Czas trwania maj-wrzesień 2011

 

Jeśli zechcą Państwo dołączyć do tego wydarzenia swoje fotografie z prezentowanymi obiektami prosimy je przesłać za pomocą :

sztuka@muzeumkutno.com lub przez portal facebook wyszukując hasło NIEBO/ARKADIA

 

Oto zdjęcia z Arkadii nadesłane przez Pana Mikołaja Sitkiewicza:

 

 

     





       


 



 

    

     3 maja o godz. 16.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się uroczystość wręczenia kutnowskim policjantom sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Kutna. 

    Poświęcenia sztandaru dokonał JE Ks. Bp Alojzy Orszulik. W imieniu fudatorów sztandar przekazał Komendantowi Głównemu Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński. Oprócz władz miasta i powiatu uroczystość swoją obecnością uświetnili goście z policji z Niemiec i milicjanci z Ukrainy oraz Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, Komendant Wojewódzki Policji Marek Działoszyński, a także były Komendant Powiatowy Policji Krzysztof Michalski i obecny - Zbigniew Melnik, który odebrał sztandar z rąk wręczającego Komendanta Głównego.
 Wydarzeniom tym towarzyszyła wystawa o powstawaniu kutnowskiej policji w okresie międzywojennym, przygotowana przez Muzeum Regionalne
.

 

Wystawę można zobaczyć w holu Muzeum.  

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości. 


 

 

 


    We wtorek 3 maja
w godzinach przedpołudniowych odbyły się patriotyczne uroczystości związane z 220 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Wawrzyńca celebrowaną przez Biskupa Łowickiego Seniora JE Alojzego Orszulika.
Po mszy nastąpił przemarsz przedstawicieli Parlamentu, władz miasta i powiatu oraz zaproszonych gości i pocztów sztandarowych, przy dźwiękach orkiestry ZHP z Uniejowa i w asyście kompanii honorowej 2 Bazy Materiałowo Technicznej, na Plac Wolności. Tutaj, po ceremonii wciągnięcia flagi państwowej i hymnie Polski, okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński.
Następnie dzieci z kutnowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna zaprezentowała polskie tańce narodowe. Na zakończenie zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

 

 

 

 

Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale fotoreportaż.

Zapraszamy.

 



 




      
Od 28 lutego do końca maja 2011 roku w Muzeum Reginalnym w Kutnie czynna była nowa wystawa czasowa "...nie masz winy bez kary... dura lex sed lex". Tytuł nawiązuje do "Balladyny " Juliusza Słowackiego, której główna bohaterka po zamordowaniu siostry, szukając usprawiedliwienia swego czynu u pustelnika, usłyszała od niego zamiast pocieszenia słowa o nieuchronności ukarania zbrodniczego czynu. Podtytuł zaś przypomina łacińską maksymę, iż każde nawet najbardziej restrykcyjne prawo wymaga przestrzegania. Zaś sposoby egzekucji tegoż prawa były róznorakie, często okrutne. Skazany bowiem, już podczas procesu sądowego poddawany był okrutnym, niekiedy bardzo wymyślnym torturom, związanym z cierpieniem fizycznym, bądź psychicznym. Często przyczyniały się też do śmierci. Na wystawie w kutnowskim muzeum zaprezentowano tylko niektóre z nich, te mniej drastyczne. Oto niektóre z nich.

 

 

 

 

TRONY CZAROWNIC

Urządzenie, przypominające kształtem krzesło, wyposażono dodatkowo w kolce i zapięcia do utrzymywania osób w bezruchu.

BOCIANY

Tortura polegała na zakładaniu na szyję, dłonie i miejsce tuż nad stopami ofiary pęt, co miało na celu całkowite skrępowanie ciała. Urządzenie opracowane zostało w taki sposób, by powodowało wystąpienie u osoby torturowanej już po paru minutach silnych i bolesnych skurczów mięśni brzucha oraz kończyn.

PIŁA

Była narzędziem tortur, które stosowano wobec wszystkich przestępców. We Francji karze piły poddawane były kobiety uznane za czarownice, które podczas sabatów stawały się matkami dzieci diabła.

RUSZT

Podczas tej tortury osobę zakuwano w kajdany a następnie kładziono ją na metalowym ruszcie, pod którym rozpalano ogień. Ciało ofiary smarowano tłuszczem aby nasilić efekt smażenia.

DYBY , KŁODY NA NOGI I RĘCE, GĄSIOR, SKRZYPCE

Odmiana pręgieża, dwie deski z wyżłobieniami na nogi służące do skucia i unieruchomienia więźnia wystawianego na publiczne potępienie.

STÓŁ TORTUR

Podejrzany był umieszczany w sposób uniemożliwiający mu jakikolwiek ruch. Pomocnicy przesłuchującego pilnowali, aby ofiara się nie poruszyła, natomiast sam przesłuchujący używając różnych narzędzi „perswazji” nakłaniał skazańca do zeznań.

Pokazane są także pień, miecz i topory katowskie będące przykładem wyjatkowo humanitarnego, jak na owe czasy, sposobu wykonywania kary śmierci.

Wystawie towarzyszy katalog, w którym przedstawiono historię średniowiecznego prawodawstwa i charakterystykę wielu nie wymienionych wyżej narzędzi tortur. Ekspozycję zorganizowano w czterech salach na parterze Ratusza oraz w piwnicy, gdzie zaaranżowano katownię.

 (sms) 

 

           

           

   

   

   

             

           

 

 

 


Wycieczka do Muzeum Mazowieckiego w Płocku


27 stycznia odbyła się kolejna propozycja spędzenia ferii w muzeum. Tym razem była to wycieczka do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, gdzie niedawno otwarto nową, niezwykle profesjonalnie zaaranżowaną stałą ekspozycję. Dzieci zwiedziły wystawy „Wnętrza mieszczańskie” oraz „X wieków Płocka”. Wzięły też udział w lekcji muzealnej, podczas której dowiedziały się ciekawych rzeczy na temat: co to jest muzeum i czym się zajmuje, a także zapoznały się z takimi pojęciami jak: eksponat, zabytek.


  

   

   

Planetarium

 

20 stycznia w ramach "Ferii w Muzeum" przygotowaliśmy specjalnie dla najmłodszych zorganizowanych grup przedszkolnych pokaz astronomiczny zaprezentowany przez Mobilne Planetarium Ursa Major. Prezentacja odbyła się w specjalnej nadmuchiwanej kopule pokrytej materiałem zapewniającym we wnętrzu całkowitą ciemność. Tematem pokazu był plastyczny obraz gwiazdozbiorów Księżyca, Słońca i planet widzianych z bliska. Była to doskonała atrakcja dla dzieci, przede wszystkim bezpośredni kontakt z lektorem dał możliwość stawiania pytań i uzyskiwania odpowiedzi, a także duże przeżycie, które zapewniło dzieciom niezapomniane wrażenia, a jednocześnie wprowadziło najmłodszych do świata planet i gwiazd.
 Udział w tym spotkaniu wzięło 112 przedszkolaków z pięciu kutnowskich miejskich przedszkoli.

 

       

      

      

   

      

 

 

 

 

W siedzibie Muzeum Regionalnego w Kutnie 9 lutego 2011 roku odbyła się sesja naukowa zatytułowana "Budowanie zrębów władzy ludowej w Kutnie i w Polsce". Połączono ją z promocją książki, wydanej przez muzeum autorstwa Jacka Saramonowicza i Piotra A. Stasiaka pod tytułem „Mit komunistycznej demokracji. Od nadziei do zniewolenia. Życie społeczno-polityczne powiatu kutnowskiego 1945 – 1950”. Jeden z autorów publikacji P. Stasiak mówiąc o podłożu jej powstania wskazał na konieczność przybliżenia wydarzeń, pierwszych lat po drugiej wojnie światowej w Kutnie i powiecie kutnowskim, lat utrwalania tak zwanej władzy ludowej. Książka dotyka takich tematów jak wkroczenie Armii Czerwonej, formowania aparatu władzy i administracji. Omówiono w niej również zagadnienia zwoązane z powstaniem Polskiej Partii Robotniczej ( od 1948 r. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) oraz jej stosunek do opozycji i Kościoła w pierwszych latach powojennych.

Podczas sesji naukowej historycy przyjrzeli się, jak na podstawie źródeł wyglądały pierwsze lata powojennego życia politycznego i gospodarczego Kutna oraz województwa łodkiego, Jak w pierwszych latach po "wyzwoleniu" przedstawiała się sytuacja polityczna w Łodzi i województwie łódzkim opowiedziała dr Joanna Żelazko z łódzkiego oddziału IPN. Piotr A. Stasiak, historyk z Muzeum Zamek w Oporowie w swoim wystąpieniu "Jastrzębie kontra UB. Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na terenie powiatu kutnowskiego" przedstawił losy formacji, które przez komunistycznych aparatczyków nazyawne były bandami. Podkreślił też, że członkowie organizacji niepodległościowych często zachęcani do dekonspiracji, po ujawnieniu się byli przesłuchiwani, a zeznania ich stały się stały się podstawą do represji. Z kolei Jolanta Leśniewska, kierownik Archiwum Państwowego przedstawiła dane statystyczne ludności miasta. Opowiedziała o próbach powrotu do normalnej egzystencji, odbudowie gospodarki i handlu w postaci jeszcze przedwojennej i zmianach w tych dziedzinach życia, jakie narzucił nowy ustrój. Na koniec Jacek Saramonowicz, kutnowski nauczyciel historii w referacie zatytułowanym "Zbrodnie sowieckie na terenie powiatu kutnowskiego w latach 1945-46" przytoczył przypadki zbrodni sowieckich na terenie powiatu kutnowskiego w pierwszych latach po wkroczeniu Armii Czerwonej na polskiej ludności cywilnej w pierwszych latach powojennych. Zbrodni tych dokonywał głównie ideologicznie podporządkowany sowietom tworzący się aparat bezpieczeństwa. J. Saramonowicz dotknął też kwestii fałszowania faktów. Mowa tu o tablicy pamiątkowej upamiętniającej tzw. utrwalaczy władzy ludowej, którzy wg wersji oficjalnej mieli zginąć w Kutnie w walce z bandami. Warto informację tę sprostować. Owymi bohaterami była banda żołnierzy sowieckich okradających polskich obywateli. W końcowej części sesji prelegenci odpowiadali na pytania licznie zgromadzonej publiczności, ujawniając tym samym przez długie lata fałszowaną prawdę.

(sms)

   

        

    

   


   




     

 

 

 

 

 

 

 

 

Dział Sztuki MRK na podstawie obserwacji bieżących zmian kulturowych i zjawisk artystycznych, prowadzi od 2009 roku prace nad projektem >>Męskie obszary sztuki<<. Badanie zachodzących zmian w postrzeganiu roli sztuki oraz funkcjonowaniu społecznym płci nie jest jedynym celem. "Męskie obszary" są też płaszczyzną współpracy z innymi instytucjami kultury oraz narzędziem do poznawania i swoistego re/kreowania środowiska artystycznego. Częścią projektu jest trwająca od 20.XII.2010r do 14.I.2011r wystawa w Galerii Sztuki "Wieża Ciśnień" w Koninie. Galeria ta, będąca częścią Centrum Kultury i Sztuki w Koninie jest współpracownikiem MRK w realizacji "Męskich obszarów sztuki".
11 stycznia odbył się uroczysty Finisaż wystawy.

O wystawie w artykule "Unia Konina z Kutnem oraz spór o obszary w sztuce" w  "Przeglądzie Konińskim" pisze red. Anna Dragan.

 

 Artykuł

 

 

 

 

 

 

27 września została otwarta nowa wystawa czasowa  "Edward Okuń. Artyzm." Jest to kolejna prezentacja polskiego artysty okresu międzywojennego. Wernisaż rozpoczął się wykładem Tomasza Czyżewskiego na temat życia i twórczości artysty wraz z prezentacją mówiącą o trendach w sztuce tych czasów. 

   >> Prezentowany poprzednio Rafał Malczewski i starszy o dwadzieścia lat Edward Okuń to różne osobowości, choć obaj mieli udział w kształtowaniu swego czasu. Poza malowaniem byli zaangażowani w różne publiczne przedsięwzięcia. Rafał współtworzył zaplecze dla dzisiejszego narciarstwa i taternictwa oraz teatr Witkacego. Pejzaże przemysłowe Malczewskiego były częścią ogólnego pejzażu międzywojennej Polski. Edward Okuń po powrocie z Włoch działał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, którego był wiceprezesem. Zaistniał w historii jako świadek śmierci Prezydenta Narutowicza i autor plakatu wyborczego Piłsudskiego, za to w jego malarstwie próżno szukać wątków narodowych. Krytyka pisywała o dziełach Okunia, że to malarstwo modernisty z zagranicy [ M. Muttermilch 1900r.] i „ Bóg Polski w jego sztuce nie mieszka”[W. Bunikiewicz 1920r.], za to malarstwo Malczewskiego uznane zostało za interesującą propozycję wyrażenia silnej, plemiennej polskości. Opinie te dzieliły co prawda dziesięciolecia -o Malczewskim pisał już po odzyskaniu niepodległości Michał Treter w latach trzydziestych; jednak potwierdzają one dziwne zjawisko. Niezależnie od postawy artysty, krytycy przetrząsali kulturę w poszukiwaniu deklaracji politycznych, do tego w dzisiejszym rozumieniu „politycznie niepoprawnych”.<<

 Tekst T. Czyżewskiego z  katalogu do wystawy

Wystawa czynna była do 30 listopada.

 


    

 

 

 

19.09.2010r.  obchodziliśmy 71 rocznicę największej bitwy obronnej kampanii wrześniowej. Uroczystości odbyły się przed Muzeum Bitwy nad Bzurą w parku Wiosny Ludów. 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

 

W dniach 10-12 września w Kutnie królowała róża. W salach wystawowych i na dziedzińcu Muzeum prezentowana była różana tradycja Kutna oraz wystawa kompozycji  florystycznych.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

 

 

 

Dzień sztuki ludowej w niedzielę 18 lipca rozpoczął się o godz. 13:45 przed Muzeum Regionalnym na Placu Marsz. J. Piłsudskiego. Program imprezy zakładał występy 11 kapel i zespołów śpiewaczych oraz pokazy rzemiosła artystycznego i użytkowego.

 

Na estradzie przed Ratuszem wystąpiły: Kapela Jaśka z Łowicza, Kapela i Zespół Śpiewaczy "Lipkowianka" z Niesułkowa, Rodzinna Kapela Zielińskich, Zespół Śpiewaczy Żeroniczanki, Zespół Śpiewaczy Wojszycanki, Zespół Śpiewaczy Szewcowianki, Kapela Ludowa z Bedlna, Kapela Ludowa Zgierzanie, Zespół Ludowy Byszewianie, Kapela Rodzinna Baranowskich, kapela Bolesława Koperskiego. Pokazy rzemiosła realizowali: kowalstwo – mistrz Edward Buczek i jego syn Rafał z Bolimowa, garncarstwo – Warsztat Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa, plecionkarstwo – Koło Wikliniarskie z GOK Łanięta.

 

Rzeźbiarstwo reprezentowali Ela Świderek ze Skierniewic, Halina Kowalczyk z Łęczycy, Andrzej Dębowski z Piątku oraz grupa kutnowskich twórców - Dorota Stanicka, Antoni Kamiński, Józef Marciniak, Józef Stańczyk, Zbigniew Suchiński, Jan Szymański. Pozostałe prezentacje to: hafciarstwo - Alicja Olczak i Urszula Jędrzejczyk z Kutna, Maria Foks z Łowicza haft łowicki. Teresa Jabłońska z Kocierzewa zaprezentowała lalki w strojach regionalnych. Teresa Kaczor z Pilaszkowa - bukiety kwiatowe i ozdoby z bibuły.

W trakcie organizowane były konkursy dla dzieci (wierszyk, piosenka) z nagrodami ufundowanymi przez firmę Party Projekt. Duże zainteresowanie i aplauz wzbudził zaimprowizowany występ grupy młodych baseballistów z Ghany.

Ważnym akcentem Dnia sztuki było rozwiązanie Przeglądu Twórczości Rzeźbiarskiej – Kutno 2010, wręczenie nagród i wyróżnień ufundowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz wernisaż wystawy poprzeglądowej.

Impreza zakończyła się o godzinie 19:00

 

 

 

 

W niedzielne popołudnie 18 lipca br. rozpoczynając  Dzień Sztuki Ludowej została otwarta wystawa prezentująca efekty ogłoszonego przez Muzeum Regionalne Przeglądu Twórczości Rzeźbiarskiej - Kutno 2010.


Na przegląd wpłynęło 178 prac, zgłoszonych przez 27 twórców . Głównym celem przeglądu była realizacja funkcji poznawczej i penetracja środowiska twórczego. Regulamin przeglądu, nie narzucając ścisłej definicji zgłaszanych rzeźb, dał możliwość wglądu w aktualny stan  świadomości twórczej i kulturowej społeczności rzeźbiarzy woj łódzkiego. 

Podsumowując realia obecnej sytuacji na forum sztuki postludowej, nie można przyjąć w kryteriach oceny jeszcze nie tak dawno funkcjonującego podziału na rzeźbę amatorską, ludową, nieprofesjonalną czy naiwną, ponieważ w obecnej sytuacji środowiska i tzw. rynku sztuki wszystkie te określenia wymagają redefinicji. Najważniejsze kryterium, jakim kierowało się jury to ocena świadomości twórczej, warsztat oraz walory artystyczne.

 

REGULAMIN  PRZEGLĄDU

PROTOKÓŁ  JURY  PRZEGLĄDU

Wystawa czynna była do 15 sierpnia 2010r.

 

 

 

Andrzej Marian Bartczak, profesor ASP w Łodzi, to postać niesłychanie twórcza. Zajmujący się m.in. grafiką, malarstwem i sztuką książki, artysta wciąż poszukuje; na początku dwudziestego pierwszego wieku zajął się ceramiką, tworzy w niej Porcelanową Bibliotekę. Jego wystawa w MRK wpisuje się w cykl prezentacji artystów związanych z regionem kutnowskim, jego korzenie i dziecięce fascynacje związane z Kutnem pojawiają się w książkach artystycznych, wierszach.

 

Artysta dał wolną rękę Tomaszowi Czyżewskiemu, który całe wydarzenie wykreował z udostępnionych przez Andrzeja Bartczaka dzieł, materiałów ikonograficznych i postaci samego Twórcy. W ten sposób profesor Bartczak, którego sztukę wystawiano setki razy w kraju i za granicą, stał się materiałem do budowy wydarzenia, na równi ze swoimi dziełami plastycznymi. Otwarciu wystawy towarzyszyły: projekcja filmu tv poświęconego twórczości A. Bartczaka oraz prezentacja płyty CD z materiałami dotyczącymi sztuki i biografii Artysty, to właśnie tytułowa Płyta, która nie jest epitafium.

Ostatecznym efektem zaplanowanych działań był katalog wystawy „Ta płyta to nie epitafium”. Zaprojektowany podobnie jak sama ekspozycja, w sposób wieloosiowy, by przedstawić Artystę niezwykle twórczego, w którego przypadku nie sposób dokonać ostatecznych podsumowań. Oficjalna promocja katalogu odbyła się 26 czerwca, w połączeniu z wystąpieniem prof. Bartczaka na festiwalu poetyckim w Kutnie.

 

Wystawa trwała do końca lipca 2010r.

 

 

 

 

Wystawa czasowa prezentowana w salach Muzeum Regionalnego w Kutnie pt. "Dzieje 37 pp" została zorganizowana, by uczcić żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w naszym mieście, gdzie trwale wpisał się w obraz Kutna tamtej epoki. Do dzisiaj istnieje w naszym mieście wiele obiektów, które w przeszłości były związane z 37 pułkiem.    

 

Na wystawie zostały zaprezentowane plakaty, gazety, dokumenty, legitymacje, fotografie, mundury, broń, oporządzenie i odznaki. Stanowią one dokumentację pobytu pułku w naszym mieście przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego, od odzyskania niepodległości w 1918 roku aż po klęskę we wrześniu 1939 roku. Wystawa została zorganizowana w dwóch salach, w układzie chronologicznym. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie, Biblioteki Miejskiej i Powiatowej w Kutnie, Stowarzyszenia Clonovia, 2 Bazy Materiałowo Technicznej w Kutnie oraz od miejscowych kolekcjonerów. Organizowana w tym roku ekspozycja czasowa pozwoli utrwalić w świadomości lokalnej historię pułku oraz jego wkład w rozwój Kutna w okresie międzywojennym.

   

Wystawa trwała do 9 lipca 2010r.

 

 

 

W ubiegłym roku minęło 100 lat od urodzin kutnowskiego fotografa Józefa Szymańczyka. W związku z tą rocznicą 5 marca w Muzeum otwarta została wystawa poświęcona temu dokumentaliście powojennych przemian w naszym mieście.   

 

Józef Szymańczyk urodził się 25 kwietnia 1909 w Kosowie Poleskim. Była to wschodnia rubież II Rzeczypospolitej. Tam rozpoczął swoją działalność artystyczną i zawodową. Kiedy był w Kosowie już znanym fotografem spotkał się w Wilnie w 1937 lub 1938 roku z Janem Bułhakiem. Spotkanie to wywarło na nim wielkie wrażenie, przekonując go jednoznacznie do tak zwanego programu „fotografii ojczystej”.    

 

Na otwarcie wystawy przybyła p. Irena Domańska, córka p. Józefa, jego następca w zakładzie fotograficznym p. Ryszard Pietrzykowski, a także byli pracownicy p. Szymańczyka oraz jego znajomi i przyjaciele.

Wystawa jest wspomnieniem i podziękowaniem temu fotografowi za jego wkład w utrwalanie dziejów Kutna.

Ekspozycja czynna była do 5 maja 2010r.

 

 

 

 

 

W dniu 22 stycznia 2010 r. w Muzeum otwarta została nowa wystawa. Dzięki współpracy z Muzeum Ikon w Supraślu prezentujemy pierwszą ekspozycję z cyklu wystaw poświęconych różnorodności kulturowej oraz wyznaniowej dawnego Kutna.
 

" Czym tak naprawdę jest ikona - sacrum, obiektem kultu, dziełem sztuki?
Porusza, sklania do refleksji, budzi zachwyt. "Napisana" złożonym językiem wymaga niezwykłej dojrzałości duchowej oraz wiedzy by móc być w pełni odczytana, ukryte w niej symbole i znaczenia budują obrazy postaci, czy cudownych wydarzeń, których potwierdzeniem jest umieszczenie na ikonie słowa - imienia, do którego odesłany zostaje obraz. Wszystko w tradycyjnej kompozycji, formie i barwie tworzącej kanon ikony składa się na jej treść.

 

Niezwykłe połączenie myśli, obrazów i słów otoczone symboliką barw, ukazane frontalnie ascetyczne wizerunki świętych o tajemniczym spojrzeniu i dłoni uniesionej w geście błogosławieństwa nadaje ikonie charakter pozazmysłowy, nierealny. Za silę sprawczą powstania ikony traktuje się natchnienie przychodzące od Boga. Człowiek staje się jedynie wykonawcą jego woli, posłusznie odsłaniając na desce święte wyobrażenie."

Radosław Świątkiewicz  -  z informatora o wystawie
 

 

 

19 stycznia 1945 roku Kutno zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej. Dziś po 65 latach kutnowscy historycy podjęli się rozważenia dylematu czy było to wyzwolenie, czy również powtórne zniewolenie. Na wystawie przedstawiony został bardzo bogaty materiał w postaci zdjęć (niektóre dotychczas niepublikowane) i obfitych opisów dziejów miasta i jego mieszkańców po zakończeniu II wojny światowej. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży, cieszyły się plakaty z tego czasu, oraz eksponaty w postaci broni używanej podczas wojny.

 

 

W poniedziałek 30 listopada o godz 17.oo w naszym Muzeum rozpoczął się wernisaż wystawy "Rafał Malczewski. Twórczość". Po powitaniu przybyłych gości przez dyrektora Grzegorza Skrzyneckiego, postać Rafała Malczewskiego przybliżył Tomasz Czyżewski - autor scenariusza wystawy. Z przygotowanej przez niego prezentacji oraz barwnej opowieści można było dowiedzieć się wielu faktów, ale także ciekawostek z życia Malczewskiego.    

 

Po tej części nastąpiło przejście do sal ekspozycyjnych, gdzie przywitało zwiedzających dwoje taterników, którzy w iście teatralny sposób oprowadzili gości po wystawie. W role przewodników wcielili się Marta Fijałkowska i Jarek Makowski z Kutnowskiego Domu Kultury. Wystawa jest pierwszą z projektowanego cyklu prezentacji wybranych artystów aktywnych w dwudziestoleciu międzywojennym.     

Do połowy stycznia 2010 r. można było oglądać kilkadziesiąt obrazów Rafała Malczewskiego wypożyczonych z dziesięciu muzeów w całej Polsce. Stało się to możliwe poprzez blisko dwuletnie starania o zgromadzenie w jednym czasie i miejscu tylu prac  tego fascynującego malarza. Wystawie towarzyszył wydany przez Muzeum katalog.    

14 grudnia o godz. 17.oo w sali audiowizualnej Muzeum odbyła się projekcja filmu "Biały ślad", do którego scenariusz napisał Rafał Malczewski.  

 

W tym miejscu dziękujemy firmom - sponsorom: Polfarmex S.A., Florian Centrum S.A. i Cukierni Wasiakowie, którzy przyczynili się do bogatszej oprawy ekspozycji.

 

 

 

 


W dniu  10 września 2009 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Regionalnym zostałaotwarta wystawa pt. "Kutno we wrześniu 1939 roku".          

Ekspozycja miała charakter rocznicowy.       

Poświęcona była 70 rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Zgromadzone eksponaty przedstawiały sytuację w mieście i państwie w czasie Kampanii Wrześniowej oraz pierwsze dni okupacji niemieckiej. 

W poszczególnych salach eksponowane były  pamiątki prezentujące umundurowanie, uzbrojenie i ekwipunek żołnierzy polskich,  jak  również  przedmioty, fotografie, dokumenty związane z mieszkańcami Kutna, a pochodzące z początkowego etapu II wojny światowej.         

Niewątpliwym atutem wystawy była aranżacja przestrzenna, wyobrażająca obronę miasta oraz skutki ataków  bombowców niemieckich na nasze miasto.     Dodatkowo uzupełnieniem ekspozycji była prezentacja kutnowskich szpitali wojennych, na której można było obejrzeć wyposażenie ówczesnych lazaretów.      

W trakcie zwiedzania można było wysłuchać relacji naocznych świadków tragicznych wydarzeń w Kutnie we wrześniu 1939 roku, które zawarte są w filmach dokumentalnych.         

Wystawa cieszyła się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży. Oglądać ją można było  do końca października.

 

 

 

W dniu 3 września 2009 roku o godzinie 17.00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej p.t. „Jazz & Rock” autorstwa Jerzego Cebuli i Jerzego Kosińskiego.

Fotogramy są dziełem pasjonatów i miłośników muzyki. Obaj pochodzą z Dzieżoniowa, gdzie chodzili do szkoły podstawowej. Dalsze losy ich rozdzieliły, ale spotkali się po 39 latach... na koncercie. Pomysł stworzenia wspólnej wystawy fotograficznej podsunęła im koleżanka na spotkaniu absolwentów szkoły. Niestety, wkrótce zginęła w wypadku. Jej to dwaj koledzy zadedykowali tę wystawę.

Jerzy Cebula jest zawodowym fotografem, pracuje jako reporter w Dzienniku Polskim w Krakowie. Od zawsze towarzyszyła mu fotografia, która stała się sposobem na życie. Fotografuje sport, ale również teatr i jazz. Ma w swoim dorobku wiele wystaw w kraju i w Europie (Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja) oraz kilka albumów fotograficznych m.in. poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II, a także związanych ze sportem i miastem Nowy Sącz, w którym mieszka.

Jerzy Kosiński jest inspektorem BHP w Zakładach Górniczych Rudna oraz fotoreporterem i dokumentalistą KGHM Polska Miedź S.A. Mieszka w Lubinie. Poza pracą fotografuje koncerty rockowe i bluesowe oraz uprawia fotografię artystyczną krajobrazowo-przyrodniczą. Od wielu lat jest uczestnikiem Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych „Diastar”, gdzie wielokrotnie zdobywał nagrody. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw i wydawnictw fotograficznych.

Jerzy Kosiński był gościem honorowym na otwarciu wystawy „Jazz&Rock” w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Na wernisaż przybyli też uczestnicy wspomnianych wcześniej OWF „Diastar” z Warszawy, Starachowic oraz z Kutna.

 

Wystawę oglądać można było do końca października 2009 roku.

 

 

W dniu  26 maja o godz. 18.30  w  salach  ekspozycyjnych  na  parterze  Muzeum Regionalnego  została otwarta  nowa  wystawa  czasowa,  poświęcona  jednej  z  najsłynniejszych  bitew II wojny światowej z udziałem bohaterskich wojsk polskich.     

 

Prezentowana w salach ekspozycyjnych  Muzeum Regionalnego  w Kutnie wystawa  powstała  przy współpracy z Muzeum – Zamkiem  w  Oporowie.  Powstała  w  związku  z przypadającą  65 rocznicą  bitwy, która  w  polskiej historii stanowi jedną z najdonioślejszych bitew i zajmującą jedną z najważniejszych miejsc w pamięci narodu polskiego. Walka stoczona pod Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego to dzieje Polaków, którzy zostali zmuszeni do życia pełnego cierpień, rozpaczy i utraty ojczyzny. Wśród nich znajdowali się również mieszkańcy Kutnowskiego. 

 
Wystawa  miała   charakter   edukacyjny   –   jak  otwarta  księga  z  narratorem   miała  zobrazować  losy  bohaterów i wydarzenia, które doprowadziły ich do czynów i sławy, ale także do goryczy i poczucia zdrady,  przymusowej emigracji, a nawet więzień i egzekucji. Dwie sale poświęcono na przedstawienie okoliczności powstania „Armii Andersa” i procesu jej formowania. Wspomnianym „narratorem” tej opowieści jest właśnie postać gen. Władysława Andersa nierozerwalnie spleciona z losem jego żołnierzy. Sala trzecia to relacja z pola bitwy – opis walk toczonych o kompleks umocnień Monte Cassino. Zaprezentowano tu pokrótce również i inne strony biorące udział w tych walkach. Ostania cześć wystawy poświęcona została losom 2. Korpusu po rozwiązanie i dalsze losy jego żołnierzy.

     

Wystawę oglądać można było do 25 sierpnia b.r. 

 

 

Kutnowska „Noc w Muzeum”.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Muzealnika. Z tej okazji muzea na całym świecie późnym wieczorem udostępniają licznym rzeszom zwiedzających swoje zbiory. Jest to impreza kulturalna, polegająca na otwarciu muzeów, galerii i instytucji w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują wówczas specjalne atrakcje na przykład zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, czy różnego rodzaju scenki rodzajowe. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 i od razu zyskała niezwykłą popularność. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły  powstawać podobne imprezy w innych miastach,  m.in.  pod nazwą  Nuit Blanche w Paryżu
i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Przyświeca jej jeden cel - aby w godzinach wieczornych odwiedzić bezpłatnie miejsca, które zazwyczaj są niedostępne w ramach tzw. normalnego zwiedzania. W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w 2004 w Krakowie.    

16 maja Muzeum Regionalne w Kutnie po raz pierwszy w swej zaledwie 28-letniej historii przyłączyło się do tej międzynarodowej akcji. Kulminacyjnym punktem kutnowskiej „Nocy” była inauguracja nowej wystawy stałej pod tytułem „Miasto w czasie i przestrzeni”. Oprowadził po niej licznych gości Tomasz Czyżewski - autor aranżacji ekspozycji w salach wystawienniczych.       

Wcześniej jednak, w ramach obchodów dorocznego Święta Błękitnej Armii godzinie 18.30 przybył na kutnowski dworzec PKP gen. Józef Haller. Dziesięć minut później został powitany przez dr Antoniego Troczewskiego, mieszkańców Kutna, oraz żołnierzy 3 Pułku Instrukcyjnego. Klimat tego spotkania uświetniły koncerty orkiestry dętej kutnowskiej OSP oraz   piosenek   Mariana   Hemara  w  wykonaniu   młodych   artystów  z  grupy  teatralnej   „od jutra”   i  studia   wokalnego z  Młodzieżowego  Domu  Kultury.  W  sali  gen. Hallera  odbyła  się  też  promocja książki Czesława Skonki „Gen J. Haller i hallerczycy w poezji i prozie”. Później można było aż do północy zwiedzać całe muzeum – wystawy stałe i czasowe, których funkcjonowanie zostało celowo przedłużone. Niewątpliwą atrakcją kutnowskiej „Nocy w Muzeum” była prezentacja walk wikingów w wykonaniu współpracującej z Muzeum grupy „Tangnoist Tangrisnir”. O godz. 22.00 grupa osób wyjechała do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, gdzie również czekało ich nocne zwiedzanie i kilka niespodzianek przygotowanych przez muzealników.       

Mamy nadzieję, że nocne zwiedzanie muzeum zapoczątkuje nową tradycję, która wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych naszego miasta.

 

 

 

W czwartkowy wieczór, 30 kwietnia 2009, w salach wystaw czasowych naszego Muzeum, gościliśmy miłośników malarstwa. Otwarcie wystawy prac wykładowców i studentów warszawskiej ASP nie tylko dostarczyło gościom wrażeń estetycznych, było też pretekstem do spotkania kutnowskich i warszawskich profesjonalistów.

 

Chęć rozwinięcia artystycznej współpracy wyraził organizator ze strony ASP,  pan Sylwester Piędziejewski. W kilku słowach wstępu przybliżył uczestnikom wernisażu zamysł wystawy, która jest wydarzeniem towarzyszącym plenerowi malarskiemu, trwającemu aktualnie w Holendrach. Zbiór obrazów prezentuje dużą różnorodność stylistyczną; od czysto formalnych poszukiwań w materii farby, przez realistyczne lub poetyckie studium przedmiotu, po semiotyczną zabawę znaczeniami. 

 

Swoje prace wystawili: Katarzyna Bąkowska, Krzysztof Borkowski, Julia Cybis, Maciej Czyżewski, Agata Dobrowolska, Weronika Grzelak, Arkadiusz Karapuda, Przemysław Klimek, Rafał Kowalski, Georgy Lisica, Tomasz Milanowski, Maciej Pakalski, Bruno di Pellegrini, Sylwester Piędziejewski, Anna Pisarska i Łukasz Rudnicki.

Znamienne jest, że  obrazy  podpisane są  tylko  nazwiskami  artystów,  bez  oznaczania podziału  na  kadrę i adeptów. Zapraszamy Państwa do samodzielnej refleksji nad funkcją malarstwa i naszymi przyzwyczajeniami w tej dziedzinie.

Wystawę można było oglądać do 17 maja. 

 

 

 

Wystawa czasowa pt.: „Skąd nasz ród” to efekt współpracy z Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Zostały na niej zaprezentowane artefakty  datowane od VIII do XI wieku. Jest to okres kształtowania się nowych organizmów państwowych na terenie Europy Środkowej.

W dwóch ekspozycyjnych salach kutnowskiego ratusza zostały zaprezentowane przedmioty codziennego użytku, naczynia ceramiczne i fragmenty naczyń klepkowych, broń oraz biżuterię, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, a także rekonstrukcję stosu pogrzebowego, stanowiąca swoiste nawiązanie do obowiązującego wówczas palenia zwłok.  Ciekawym uzupełnieniem tej ekspozycji jest galeria bóstw słowiańskich i fotogramów z filmu „Stara baśń”.

Na wystawie pokazano także kopie strojów, broni i precjozów wikińskich. Pochodzą one przede wszystkim ze zbiorów Pani Magdaleny Maserak – Narolskiej, od szeregu lat współpracującej z muzeum i jej męża Łukasza Narolskiego, którzy należą do Bractwa Wojowników Kruki. Natomiast młodzi miłośnicy wczesnośredniowiecznej Skandynawii z grupy  „Tangniost Tangrisnir” podczas wernisażu zaprezentowali pokaz walk wczesnośredniowiecznych. 

Wystawę przygotowali: Sylwia Stasiak i Radosław Świątkiewicz przy współudziale Doroty Modlińskiej, Tomasza Czyżewskiego i Michała Jabłońskiego oraz pomocy Anny Flaszak. 

 

Wystawa czynna była do 17 maja br. 

 

 

 

 

Od dnia 12 lutego 2009 r. w MRK eksponowane były prace Tomasza Czyżewskiego. Wystawa nosiła tytuł „Malarstwo i obiekty”, a w jej skład weszły dwa cykle: "'Niezrównane  Podarunki" i "Kolekcja  do  zbiorów prywatnych".  Zgodnie z tytułem całości, zwiedzający mogli oglądać malarstwo, zarówno w formie obrazów, jak i specjalnie przygotowanych ścian oraz obiekty.  

 

 

Aranżacja ścian i obrazy na nich to właśnie 'Kolekcja do zbiorów prywatnych' pokazywana już w kilku miejscach. Za każdym razem 'Kolekcja' uzyskuje nowy kształt i barwy dopasowane przez Czyżewskiego do pomieszczenia, w którym je wystawia. 'Nierównane Podarunki' to swego rodzaju szkatułki wypełnione kompozycjami z, wydawałoby się, nie artystycznych materiałów. Nowe światy jakie proponuje artysta tworzone są z „porzuconych fragmentów rzeczywistości”  komponowanych według skojarzeń z dziełami sztuki, ludźmi, którym Czyżewski zawdzięcza inspiracje dla swoich działań.

„...Podarunki działają w dwie strony, czyjeś dzieła i myśli odebrałem jako podarunek dla mnie, po przetworzeniu oddaję je widzom...” mówi autor wystawy.

 

Tę niewątpliwie ciekawą ekspozycję oglądać można było w Muzeum do końca kwietnia.

 

 

 

 


 

 

Wystawą „I powstała Niepodległa” Muzeum Regionalne w Kutnie zapoczątkowało cykl miejskich uroczystości związanych z dziewięćdziesiątą rocznicą zrzucenia jarzma 123-letniej niewoli. 
11 listopada 1918 roku zakończyła się pierwsza wojna światowa, a na mocy Traktatu Wersalskiego Polska wróciła na mapę Europy.

 

Wystawą składamy hołd tym, którzy wywalczyli dla Polski i dla Kutna wolność.  Zaprezentowane zostały na niej plakaty, odezwy, gazety, fotografie, broń, odznaki i odznaczenia. Wszystkie one są niezwykłymi dokumentami tego, co działo się w mieście, w obliczu budowania zrębów odzyskanej niepodległości. 

 

Ekspozycja została zorganizowana w dwóch salach, w układzie chronologicznym. Prowadzi poprzez wydarzenia  1905 r., sytuację w mieście pod panowaniem rosyjskim, wybuch I wojny światowej, bitwę pod Kutnem, okupację niemiecką, zaangażowanie Kutnowian w walkę o wschodnie i zachodnie granice Rzeczypospolitej  oraz tworzenie zrębów nowej, odrodzonej władzy. 

Głównym elementem plastycznym jest aranżacja przestrzenna symbolizująca ławkę na kutnowskim dworcu, gdzie zginął  Wojciech Rychtelski. Zaprojektował ją i wykonał Tomasz Czyżewski.

 

Wystawa czynna była do końca lutego 2009r.