Nawigacja :
Muzeum Kontakt:
an image

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Phone: (24) 254-79-64
Fax:      (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5zł
ulgowy     - 2,50zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót

w godz. 10-16,
w niedziele wstęp bezpłatny.

 


           

 

 

Koncert "Kocham Cię Polsko"
Promocja wydawnictwa "Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu t.III"

 

Koncert „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu Regionalnego Towarzystwa Historycznego oraz promocja wydawnictwa „Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu. Tom III/2013" zakończyły obchody tegorocznych "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe".

Podczas koncertu można było usłyszeć, m.in. takie pieśni patriotyczne, jak: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", "Marsz Polonia" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".

W ramach promocji nowego wydawnictwa Muzeum, dyrektor Grzegorz Skrzynecki przedstawił krótko artykuły, które znalazły się w najnowszym tomie periodyku. Biuletyn podzielony został na 3 części: artykuły, materiały oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny tworzą: dr Piotr Stasiak oraz dr Jacek Saramonowicz.

Promocję zakończyło przedstawienie przez pana Ryszarda Żakowskiego zamieszczonego w "Studiach i materiałach ..." artykułu jego autorstwa pt. "Parafia Łąkoszyn w XVIII wieku w świetle łąkoszyńskich ksiąg metrykalnych"

(jl)

 

      


    


    


    


    

 

         

 

 

Ogólnomiejskie obchody 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

 

    


    


    


    


    


    


     


    


 

 


 

Maraton filmów związanych z powstaniem styczniowym

 

Po uroczystościach związanych z obchodami 95. rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum odbyla się projekcja filmów związanych z Powstaniem Styczniowym: "Wierna rzeka" oraz "Przedwiośnie".

 

         

 

 

 

Wernisaż wystawy: „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu …
Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”

 

     W sobotę, 9 listopada odbył się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę” Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz rekonstrukcji historycznej pt. „Obrazki z powstania”. W inscenizacji udział brały dwie grupy rekonstrukcyjne,: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy.

     Po obejrzeniu pokazu, goście zostali zaproszeni do Muzeum, gdzie przywitał ich dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Grzegorz Skrzynecki. Następnie Piotr Stasiak, autor wystawy opowiedział o założeniach wystawy oraz zgromadzonych na niej eksponatach.

     Wystawa została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym. Ekspozycja ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem.

(jl)

 

 

    


    


    


    

         



    


         


    

 


 

Koncert „Jeszcze Polska nie zginęła ...”

 

W ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” na scenie Centrum Teatru Muzyki i Tańca wystąpili muzycy Teatru Muzycznego w Łodzi: Emilia Zielińska – sopran, Jakub Ziółkowski – pianino, Michał Dzięcielewski – skrzypce. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, Mazurka Dąbrowskiego. W ramach koncertu „Jeszcze Polska nie zginęła ...” zgromadzona publiczność usłyszała m.in. takie utwory jak: „Rozkwitały pąki białych róż … ”, „O mój rozmarynie”, „A jeśli chcesz zapomnieć”,„Przybyli ułani pod okienko”.

(jl)

 

         


    


         


         

         

 

 

         

Gimnazjaliści w deszczu i chłodzie wypełnili „Misję młodego powstańca”

 

Uczestnikom gry miejskiej, która miała młodzieży przybliżyć okoliczności i wydarzenia powstania styczniowego w Kutnie, pogoda pomogła wczuć się w rolę bojowników o wolność ze stycznia 1863 r. Zimno i siąpiący deszcz nie zniechęciły młodych ludzi i wszystkie 5 drużyn, które przystąpiły do rywalizacji, ukończyły w komplecie grę. Gimnazjum nr 3 im. H.Sienkiewicza wystawiło jedną drużynę, natomiast Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza i Publiczne Gimnazum SPSK po dwie.

Młodzież musiała przejść trasę, która obejmowała miejsca związane z wydarzeniami z okresu Powstania Styczniowego i wykonać zadania je przypominające, m.in. dostarczyć meldunki i „broń”, odczytać zaszyfrowane wiadomości itp. Po wykonaniu wszystkich zadań, w ratuszu czekała na nich gorąca herbata i ciastka.

Po podliczeniu punktów zdobytych przez poszczególne drużyny okazało się, że zwyciężyło

Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Kutnie (drużyna nr 2 - Maria Kalbarczyk, Maja Tomczak, Łukasz Łukaszewicz, pod opieką Zbigniewa Welke),

a kolejne miejsca zajęły:

2. Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Kutnie (drużyna nr 1) - Gabriela Czajkowska, Ilona Graczyk,Łukasz Wieczorek, pod opieką Anny Kosmowskiej

3. Publiczne Gimnazum SPSK w Kutnie (drużyna nr 2) – Bartosz Szymański, Gracjan Zarębowski, Hubert Jagodziński, pod opieką Magdy Sikorskiej

4. Gimnazjum nr 3 im. H.Sienkiewicza w Kutnie – Paulina Kazimierowska, Natalia Iżyńska, Aleksandra Śnieć, pod opieką Renaty Graczyk

5. Publiczne Gimnazum SPSK w Kutnie (drużyna nr 1) – Klaudia Ołownia, Natalia Sędziak, Anna Ciszewska pod opieką Aleksandry Kurkawskiej.

 

    


    


    


    


    

 


 

Wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie na komiks "1863. Gloria victis"

 

    


    


    



 

Protokół Jury 

 

Nagrodzone prace:

"Gloria Victis" - Dorota Sekuła,
uczennica Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

"Ojcze zgrzeszyłem" - Aleksandra Młynarska, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Brandta w Radomiu

„Nasze losy” - Miłosz Kolański, uczeń Gimnazjum nr24 im. Szarych Szeregów w Toruniu

1863 GLORIA VICTIS” - Maria Zołoteńka i Adam Seredyński, uczniowie Zespołu Licealno- Gimnazjalnego w Długołęce

„Ziemia Dobrzyńska. Śladami 1863” - Tomasz Cienkowski i Marta Dulska, uczniowie Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Tłuchowie

1863. GLORIA VICTIS” - Margarita Michalak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie

POWSTANIE STYCZNIOWE W KOMIKSIE” - Łukasz Fabiniak, uczeń Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki w Kutnie

OBY NIGDY WIĘCEJ. Dalików – 1863” - Kamil Sobczak, uczeń Zespołu Szkół w Dalikowie

Bitwa pod Dalikowem” - Paula Nieoczym, uczennica Zespołu Szkół w Dalikowie

 

 


 

Konrad Lewandowski zachęcał publiczność do czytania swoich książek

 

Niemałym zaskoczeniem dla osób, które zdecydowały się na przyjście 8 listopada do muzeum, aby porozmawiać z autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”, opisującej alternatywną historię Powstania Styczniowego, był fakt, ze powstała ona na zamówienie. Autor wyjaśnił, że sugestywny opis powstańczych pojazdów pancernych, czyli twardochodów mógł stworzyć, ponieważ ma również wykształcenie techniczne.

K. Lewandowski próbował zachęcić obecnych do przeczytania innych swoich książek, również zawierających wątki fantastyczne, ale nie powiązanych żadnym wątkiem z Powstaniem Styczniowym.

 

    


    


    

 


 

Film "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem"

 

8 listopada 2013 roku w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbył się pokaz filmu "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" oraz spotkanie z jego współreżyserką Małgorzatą Szyszką.

Widzowie mieli okazję obejrzeć poruszający dokument, w którym pierwsze chwile wojny opisują ostatni świadkowie tamtych wydarzeń – mieszkańcy tytułowych miast. Kilkanaście opowieści układa się w przejmujący ciąg obrazów, emocji i osobistych przeżyć, które rozgrywały się na tle wielkiej historii.

Pomysłodawcą filmu jest dr Hubert Chudzio z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Zainspirowała go potrzeba zrozumienia biografii nieżyjącego już jego Dziadka, mieszkańca Złoczewa. W ten sposób autor odnajduje w relacjach świadków uzupełnienie i komentarz do opowieści znanych z dzieciństwa. Jedną z jego rozmówczyń jest pani Zofia Łuczak, która w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku pełniła służbę w straży pożarnej. To ona odebrała telefon z Praszki z informacją, że samoloty Luftwaffe przekroczyły granicę. Zaraz po tym uruchomiła syrenę alarmową, która zwiastowała wojnę.

 

Po projekcji odbyło się spotknie z reżyserką filmu panią Ewą Szyszką, które prowadził dyrektor muzeum Grzegorz Skrzynecki. Po dyskusji wszyscy uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że takie historie trzeba szybko dokumentować, póki świadkowie tych wydarzeń są jeszcze wśród nas.

 

      


    

 


 

 

 

     W sobotę, 9 listopada w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz rekonstrukcji historycznej „Obrazki z Powstania.”, który rozpocznie się o godz. 17.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie.
Głównym animatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Regionalne w Kutnie, w samej inscenizacji wezmą udział dwie grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role Powstańców i moskali: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy. W czasie półgodzinnego pokazu przybliżą wydarzenia, do których dochodziło na terenie powiatu kutnowskiego w 1863 i 1864 r.

     Widzowie zobaczą powstańczy obóz, kozaków i działon moskiewskiej artylerii. Będzie można obejrzeć przemarsze obydwu oddziałów, rekonstrukcję branki, atak na moskiewską armatę, zasadzkę i odbicie więźnia. Największą atrakcją będzie zapewne nocne strzelanie w wykonaniu artylerzystów. Inscenizacja przeprowadzona zostanie w miejscu związanym z Powstaniem, obok dawnego zajazdu, w którym przebywał pierwszy powstańczy Rząd Narodowy oraz obok pomnika Józefa Piłsudskiego, to z jego inicjatywy powstańcy cieszyli się szacunkiem całego narodu.

 

 

 

          

 

 

Konkurs plastyczny „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”

 

Dziś – dnia 07 listopada 2013r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”. O szczegółach pisaliśmy wcześniej, a teraz zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

(et)

 




    


    


    


    


    


    

 

Prace konkursowe

 

    


    


    

 


 

Liga debatancka

 

W ramach Ligi Debatanckiej ,,Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem. Patriotyzm jutra - droga do wolności - od powstania styczniowego do 1918" rywalizowaly ze sobą drużyny z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J.H. DąbrowskieTytuł go.

Jury (w składzie: dr Ewelina Kostrzewska z Uniwesytetu Łódzkiego, dr Piotr Stasiak, przedstawiciel Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kazimierz Śwircz, pracownik Muzeum Regionalnego w Kutnie) uznało, że to drużyna z "Dąbrowszczaka", która twierdziła, że powstanie styczniowe zostało niepotrzebnie wywołane i przyniosło Polsce szkody, wykazała się większą biegłością w obronie swoich racji. Tytuł najlepszego mówcy debaty zdobyła Aleksandra Wiklak ze zwycięskiej drużyna z I LO.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    


     






 

Wykład dr Eweliny Kostrzewskiej „Zakochane (nie tylko) w Ojczyźnie. Kobiety
a powstanie styczniowe”

 

Dziś wysłuchaliśmy wykładu dr Eweliny Kostrzewskiej z Uniwersytetu Łódzkiego „Zakochane (nie tylko) w Ojczyźnie. Kobiety a powstanie styczniowe”

W swoim wystąpieniu autorka skupiła uwagę na kobietach, które nie tylko wypełniały obowiązki niejako tradycyjne im przynależne, jak opieka nad rannymi, organizacja aprowizacji, ale także były żołnierzami z bronią w ręku walczącymi w oddziałach powstańczych czy kurierkami. Kobiety w powstaniu styczniowym, po raz pierwszy na tak dużą skalę zaangażowały się czynnie w przebieg walk, i pod patronatem miłości wędrowały przez cały czas ich trwania.

 

Dr E. Kostrzewska podała różne przykłady udziału kobiet w powstaniu. Jedną z najbardziej tragicznych postaci była Maria Piotrowiczowa, która zginęła na polu walki. Do ciekawych i bardzo odwaznych osób należy zaliczyć Wiktorię Jankiewiczową, która wysadziła mostek, ratując w ten sposób oddział powstańczy. Natomiast kobiety, które nie walczyły, to w różny sposób zachęcały do tego mężczyzn.

Podumowując wykład można stwierdzić, że kobiety, które żyły w tym czasie nie były tylko słodkie i delikatne, lecz rownież bardzo odważne.

(gs) 

 

      


    


    

 

 


 

"Płonące cyfry 1863"

 

Spektakl „Płonące cyfry 1863" w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocka zamknął 4 dzień "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe". Na deskach Kutnowskiego Domu Kultury zaprezentowana została opowieść o dziejach powstania na terenie Płocka oraz o ideowym sporze pomiędzy Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski. W sztuce wykorzystano poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    

 



 

Co zobaczymy w piątym dniu "Spotkań z historią"

 

     Kolejny dzień „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” rozpocznie gra miejska „Misja młodego powstańca”, w której udział wezmą kutnowscy gimnazjaliści. O godz. 17:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na komiks upamiętniający powstanie styczniowe „1863. Gloria Victis”. Na godz. 18:00 mamy dwie propozycje: do Muzeum zapraszamy na spotkanie z Konradem T. Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”, natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca będzie można obejrzeć film "Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" opowiadającego o tragedii dwóch polskich miast, które jako jedne z pierwszych we wrześniu 1939 roku przekonały się o zbrodniczych zamiarach hitlerowców. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserką, Małgorzatą Szyszką.

(jl)

 

           

 

 

Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym”

 

Dziś 6 listopada 2013r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie gościliśmy dzieci z kutnowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, którzy zadeklarowali się do udziału w questingu. Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym” miał na celu przybliżyć maluchom wiedzę dotyczącą Kutna z czasów Powstania Styczniowego. Poprzez zabawę staraliśmy się pokazać jakie znaczenie odegrał ten zryw narodowy dla miasta i jego mieszkańców. Dzieci dostały folder z mapą i wytycznymi oraz bon z niespodzianką. Kolejno odwiedziły – Nową Oberżę – Urząd Miasta – Rynek Zduński – Plac Wolności – Restaurację „Croccantino” i Ratusz. Podczas wędrówki rozwiązywały zadania i zdobywały punkty. Zanim wróciły do naszej placówki mogły wykorzystać wspomniany bon z niespodzianką, który upoważniał ich do zamówienia słodkiego deseru w restauracji „Croccantino”. Po posileniu się i rozwiązaniu ostatnich zadań wróciły do Ratusza, gdzie jury podsumowało ich wysiłki i starania. Przyznano I, II i III miejsce oraz 3 wyróżnienia. Mamy nadzieję, że taka forma nauki przypadła uczestnikom do gustu i zostanie w pamięci na wiele lat. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy laureatom.

(et)

 

    


    


    


    


 


 

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 


Zakończyła się rywalizacja uczniów szkół średnich w turnieju gier planszowych "Rok 1863". Znakomicie przygotowana do wcielenia się w role powstańców okazała się ekipa reprezentująca II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie. W finale rozgrywek Rafał Banasiak i Adrian Olesiński zdobyli I miejsce, zaś Maciej Król i Marcel Tomczak wywalczyli III miejsce. II miejsce zajęła drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki, zaś IV Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL.

 


Mamy nadzieję, iż udział w turnieju pozwolił uczniom w atrakcyjny sposób wzbogacić swoją wiedzę na temat powstania: poznać słynnych dowódców, kluczowe bitwy i wiele charakterystycznych dla Powstania elementów.

(jl)



    


    


    


 

Podsumowanie "Odysei historycznej 2013"

 

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem trzeciego dnia II edycji Spotkań z Historią było podsumowanie IV Odysei Historycznej. Organizatorzy Odysei, Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zaprezentowali uczniom Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie broń oraz elementy uzbrojenia, a także przykłady umundurowania żołnierza Polskiego Września i oficera I Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu operacji Market Garden. Spotkanie zakończyła przezentacja slajdów dokumentującyh tegoroczną Odyseję, podczas której można było stanąc oko w oko nie tylko z przedstawicielami różnych formacji wojska polskiego, ale i rzymskimi legionistami, rycerzami średniowiecznymi, Indianami, czy nawet afgańskimi mudżachedinami. Ciekawe co zaprezentują w przyszłym roku?

(sms)

 

 

 

 

    


    


    

 


 

Spotkanie z Piotrem Zychowiczem, autorem książki "Obłęd '44"

 

 

 

W dniu 6 listopada w CTMiT, w ramach „Spotkań z historią” odbyło się spotkanie z Piotrem Zychowiczem, autorem dwóch kontrowersyjnych książek -”Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd'44”. Zychowicz jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, publicystą historycznym, dziennikarzem oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Od kwietnia 2013 prowadzi magazyn historyczny ”Kontra” na antenie stacji Telewizja Republika.

Młody publicysta i historyk próbuje udowodnić w nich, że Polska w 1939 r. i w latach II wojny światowej miała wybór i jej przebieg oraz skutki mogły być inne. Niestety, w 1939 r. i w następnych latach zabrakło przywódcy i męża stanu, który miałby odwagę przeorientować polską politykę. Za największy błąd -”prezent dla Stalina” uważa Powstanie Warszawskie, które bardzo ułatwiło ujarzmienie Polski przez komunistów.

 

 

Tak ostro prezentowane kontrowersyjne poglądy spowodowały ożywioną dyskusję z publicznością, z której można wyciągnąć jeden pewny wniosek - historia może być nauczycielką życia, jeżeli rozmawia się o niej merytorycznie.

(kaś)


    


    


    

 


 

Zapraszamy jutro na atrakcje czwartego dnia "Spotkań z historią"

 

Czwartego dnia "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe" o godz. 10:00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na plakat, znaczek lub pocztówkę "Powstanie styczniowe – chwała bohaterom". O godz. 12:00 w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbędzie się debata oxfordzka "Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem - Patriotyzm jutra – droga do wolności od powstania styczniowego do 1918 roku”, w której rywalizować ze sobą będą drużyny z I LO im. J. H. Dąbrowskiego oraz ZS nr 1 im. Stanisława Staszica.

Zapraszamy również na godz. 16:00 do Muzeum na wykład dr Eweliny Kostrzewskiej "Zakochane (nie tylko) w Ojczyźnie. Kobiety a powstanie styczniowe", która opowie o kobietach, które czynnie zaangażowały się w przebieg walk powstańczych.

Zwieńczeniem tego dnia będzie spektakl "Płonące cyfry 1863" Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który zostanie wystawiony w Kutnowskim Domu Kultury.

(jl)

 

 

           

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, że dnia 7 listopada 2013r. (czwartek) o godz. 10:00 w salach Ratusza odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu. Mogli w nim wziąć udział uczniowie powiatowych szkół podstawowych klas IV – VI. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie pracy plastycznej w formie pocztówki, plakatu lub znaczka. Łącznie wpłynęło 65 prac. W ocenie jury brało pod uwagę estetykę, pomysł i samodzielność wykonywania prac oraz oryginalność przedstawienia tematu. Wszystkich laureatów serdecznie zapraszamy do odebrania nagród w wyznaczonym terminie.

Protokół Jury


           

 

 

 

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 

 

 

    Drugi dzień "Spotkań z historią" rozpoczęły zmagania uczniów kutnowskich szkół średnich w eliminacjach turnieju gier planszowych. Uczniowie wcielali się w role powstańców i stawali do walki o niepodległość i chwałę za pomocą gry "Rok 1863" - pierwszej polskiej gry dotyczącej Powstania Styczniowego.

     Do półfinału, który odbędzie się w środę, zakwalifikowały się dwie drużyny z II LO im. J. Kasprowicza: Maciej Król i Marcel Tomczak oraz Rafał Banasiak i Adam Olesiński, drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki oraz Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL. W eliminacjach odpadły natomiast drużyny z ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie oraz Zespolu Szkół Nr 2 im. Dr A. Troczewskiego.

(jl)


 


    


    

 


 

 

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
"Śladami Powstania Styczniowego na ziemi kutnowskiej"

 

     W samo południe odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, który w związku ze 150 rocznicą Powstania Styczniowego ogłoszony został przez Muzeum Regionalne dla uczniów szkół gimnazjalnych regionu kutnowskiego. Celami konkursu było upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, odszukanie miejsc w Kutnie i regionie związanych z Powstaniem Styczniowym i ukazanie ich stanu obecnego oraz poznanie historii powstania na ziemi kutnowskiej. Przewodniczący Jury, dyrektor Muzeum Regionalnego, historyk, Grzegorz Skrzynecki, po przywitaniu zgromadzonych, przybliżył wnioski członków komisji konkursowej. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim merytoryczną wartość prac oraz zgodność zdjęć i opisów z faktami historycznymi, a także ich zgodność z regulaminem konkursu. Właśnie z powodu dużych rozbieżności autorów z przyjętymi w regulaminie kryteriami komisja konkursowa postanowiła nie przyznawać 1. i 3. nagrody.

     2. nagrodę w postaci plecaka i akcesoriów fotgraficznych przyznano uczennicy Gimnazjum nr 3 Zuzannie Staniszewskiej, za ciekawy opis oraz pokazanie na fotografiach miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym nie tylko w Kutnie i w najbliższych okolicach, ale również w Żychlinie i Śleszynie. Dla pozostałych uczestników przygotowano dyplomy za udział w konkursie.

(emjot)

 

       


    

Protokół Jury 

 

 

Fot. Zuzanna Staniszewska - II nagroda

    


    


 

 

 

Fot. Magdalena Bartnicka

         


    


 

 

Fot. Patrycja Gruszczyńska

    


    


 

 

Fot. Beata Anna Szadkowska

    


        


    

 


 

Rajd "Śladami powstania styczniowego"

 

 

 

     W rajdzie "Śladami powstania styczniowego" udział wzięli uczniowie wszystkich kutnowskich gimnazjów. Uczniowie Gimnazjum Nr 1, Nr 2 i Nr 3 oraz Gimnazjum Katolickiego odwiedzili wraz z przewodnikami TPZK oraz pracownikami Muzeum miejsca związane z powstaniem styczniowym. Pierwszym miejscem, do którego udali się uczestnicy rajdu był cmentarz parafialny, na którym znajdują się groby postaci związanych z tym zrywem narodowym. Następnie uczniowie przeszli do miejsca przy ulicy Kilińskiego, w którym znajdowała się Cerkwia Prawosławna Garnizowana. Odwiedzili również Nową Oberżę, w której przebywał przez krótki okres Rząd Tymczasowy. Obecnie na ścianie tego budynku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

(jl)



    


         



 

Panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego"

 

     Dnia 5 listopada o godz. 17.00 w Muzeum regionalnym w Kutnie odbył się panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem profesorów Uniwersytetu Łódzkiego: Marty Sikorskiej-Kowalskiej i Jarosława Kity. Zebrana publiczność mogła dowiedzieć się o całym splocie działań i wydarzeń, czasami przypadkowych, które doprowadziły do wybuchu powstania. Zwracali uwagę, ze trudno jest jednoznacznie ocenić działania niektórych osób, zwłaszcza margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, który w innych okolicznościach, mógł zapisać się w historii Polski jako bardzo zasłużona postać. Prof. Kita zwrócił uwagę, że Otto von Bismarck, późniejszy twórca zjednoczonych Niemiec, oceniał Wielopolskiego , jako groźnego dla ładu powiedeńskiego w Europie i interesów niemieckich. Prof. Sikorska-Kowalska poruszyła temat wzrostu aktywności i samodzielnej inicjatywy m.in. mieszkańców miast, kobiet i Żydów, a więc grup mniej lub bardziej upośledzonych społecznie.

 

     Powstanie, wywołane przez niewielka grupkę młodych „zapaleńców” tzw. „Czerwonych”, musiało i skończyło się klęską, mimo poparcia świadomych warstw społeczeństwa. Spowodowało różnorakie represje carskie, zapoczątkowało jednak proces rozbudzenia narodowego i uobywatelnienia najliczniejszej warstwy społecznej – chłopów polskich. Dla wszystkich Polaków stało się pożywką dla rozwoju uczuć narodowych i pragnienia rewanżu oraz odzyskania niepodległości. co pozwoliło wykorzystać szansę na odzyskanie niepodległości w 1918 r. i stworzenie licznej, narodowej armii- zdolnej do obrony Polski w 1920 r.

(kaś)

 

    


    


       


    

 

 


 

 

Co będzie się działo jutro?

     W środę, poza dalszym ciągiem zmagań w turnieju gier planszowych, odbędzie się questing "Pamięć o powstaniu styczniowym", w którym uczestniczyć będą uczniowie kutnowskich podstawówek. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum o godz. 14:00 na podsumowanie Odysei Historycznej 2013. O godzinie 18:00 natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca spotkać się będzie można z Piotrem Zychowiczem, autor kontrowersyjnych książek "Obłęd '44" oraz "Pakt Ribbentrop-Beck".

(jl)

           

 

 

 

„Spotkania z historią” rozpoczęte.

     Rozpoczęły się tegoroczne „Spotkania z historią”. Jest to projekt Muzeum Regionalnego, który już po raz drugi odbywa się w naszym mieście. Historia Polski to również historia naszej „małej ojczyzny”. Ważne wydarzenia sprzed lat, których rocznica przypada w tym roku, a mowa tu o Powstaniu Styczniowym, przebiegały również w Kutnie. To, co zaplanowaliśmy na tygodniowe spotkania, pozwoli na poznanie historii nie tylko państwa polskiego, ale również bardziej i mniej znanych faktów, które miały miejsce na ziemi kutnowskiej.

 

     Prologiem „Spotkań z historią” był turniej gier komputerowych. Wprawdzie gry o Powstaniu Styczniowym jeszcze nie opracowano, ale sympatycy gier strategicznych mogli zmierzyć swoje siły z kolegami w grze „Kozacy II. Bitwa o Europę”. Gra dość wiernie odzwierciedla kampanie i bitwy rozgrywające się w XIX-wiecznej Europie, pozwalając na poznawanie szczegółów uzbrojenia, umundurowania, dat i przebiegu potyczek, postaci dowódców i wielu szczegółów ówczesnych wojen.

     W turnieju udział wzięły 4 dwuosobowe drużyny z kutnowskich szkół średnich. Metodą „każdy z każdym” rozegrano 3 tury bitew. Najlepszą drużyną okazała się ekipa z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego, zwyciężając we wszystkich turach. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Bartosz Brząkała i Janusz Kołodziejski. II miejsce zapewnili sobie reprezentanci I LO PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w osobach Damiana Bogdańskiego i Szymona Wrzesińskiego. III nagrodę wywalczyli uczniowie II LO im. J. Kasprowicza; Oskar Kamiński i Michał Chodorowski. Miejsce IV przypadło reprezentacji Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego.

     Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i udział w turnieju, a nauczycielom - opiekunom za umożliwienie uczniom poznawanie historii przez zabawę. Zapraszamy do następnych komputerowych potyczek w przyszłym roku, na trzecich „Spotkaniach z historią”.

(emjot)

 

    


    


    


    

 


 

„Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej” –
 wykład dra Piotra A. Stasiaka (Muzeum – Zamek w Oporowie,
Kutnowskie Towarzystwo Historyczne)

 

Jednym z punktów pierwszego dnia Spotkań z Historią był wykład dra Piotra A. Stasiaka Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej". Na spotkanie licznie przybyła młodzież z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, Gimnazjum nr 2 im. marsz. J. Piłsudskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im św. Stanisława Kostki i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz mieszkańcy Kutna.

Spotkanie poświęcone było przybliżeniu historii powstania styczniowego, przede wszystkim na ziemi kutnowskiej oraz osób biorących udział w tych wydarzeniach. Poświęcono szczególnie dużo uwagi postaciom dotychczas nieznanym, czy też mało docenianym. Podkreślono zasługi tych osób, które organizowały ruch patriotyczny: Leszka Wiśniowskiego i Adolfa Gościckiego oraz księży z kutnowskiej i okolicznych parafii. Najobszerniej zostały omówione osoby dowódców działających na terenie ówczesnego powiatu, ich zasługi na polu bitwy i oddane powstaniu: Kazimierzowi Mielęckiemu, mjr Władysławowi Orłowskiemu, Edmundowi Callier, Władysławowi Taczanowskiemu czy Emerykowi Syrewiczowi. Niejednokrotnie ci dowódcy wychodzili zwycięsko z potyczek, zadając wojskom rosyjskim poważne straty. Zwłaszcza Emeryk Syrewicz, który był wojskowym lekarzem stacjonującym w Łęczycy. Po wybuchu powstania dowodził z powodzeniem powstańczą kawalerią ówczesnego powiatu gostynińskiego do grudnia 1863 r.

Omówione zostały również zagadnienia związane z konspiracją powstańczą i przywódcami powstania na terenie powiatu, kwestie związane z likwidacją zdrajców i działalnością „sztyletników”, czy udziałem osób pochodzących z Kutna i okolic w oddziale „żuawów śmierci”, osób uczestniczących i poległych w bitwach poza naszym regionem. Poruszono też kwestie związane z położeniem weteranów powstania w okresie międzywojennym oraz przedstawiono kilkunastu powstańców i weteranów pochowanych na cmentarzach parafialnych w powiecie kutnowskim.

Zaprezentowano również ostatnie niezwykłe odkrycie związane z nieznanym dotąd emblematem z kutnowskiego sztandaru powstańców styczniowych.

 

    


     


    

 

           

 

 

 

W pierwszym dniu „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się turniej gier komputerowych skierowany do uczniów kutnowskich szkół średnich oraz wykład dra Piotra Stasiaka „Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej".

Drugiego dnia imprezy przeprowadzone zostaną eliminacje turnieju gier planszowych dla uczniów szkół średnich. Uczniowie będą się wcielać w role dowódców partii powstańczej w grze „Rok 1863”. We wtorek nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej" skierowanego do gimnazjalistów, dla tej grupy wiekowej zostanie również zorganizowany rajd po Kutnie „Śladami powstania styczniowego". Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na godz. 17:00 do Muzeum na panel dyskusyjny „Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem prof. UŁ dra hab. Jarosława Kity oraz prof. dr hab. Marty Sikorskiej-Kowalskiej.

(jl)


           

 

 

W dniach 4-11 listopada 2013 roku odbędzie się II edycja „Spotkań z historią”. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy będzie powstanie styczniowe. Program przewiduje kilkadziesiąt wydarzeń, m.in: wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, pokaz rekonstrukcji historycznej, pokaz filmów, wykłady, konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej., koncerty. Odbędą się 2 spotkania autorskie: z Piotrem Zychowiczem, autorem książek „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd '44” oraz z Konradem Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”. Na scenie KDK Teatr Dramatyczny z Płocka zaprezentuje spektakl „Płonące cyfry 1863”. „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe” zakończą się 11 listopada w dniu 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Kutno.

Szczegółowy program imprezy już wkrótce pojawi się na naszej stronie oraz w mediach lokalnych.

Dodatkowy nabór do turnieju gier planszowych.

Informujemy, iż w związku z nie zgłoszeniem się wszystkich kutnowskich szkół średnich do turnieju gier planszowych (w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe”), szkoły, które zgłosiły swoje uczestnictwo w turnieju mogą wystawić dodatkowe drużyny. Na informacje czekamy do 14 października br.

(jl)


           

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach tegorocznych „Spotkań z historią” organizuje szereg konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży. Dla uczniów klas III przygotowano questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”, zaś dla uczniów klas IV-VI konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom” w ramach, którego należy przygotować projekt pocztówki, plakatu lub znaczka upamiętniającego powstanie styczniowe.

Do gimnazjalistów skierowany jest konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej” oraz gra miejska „Misja Młodego Powstańca”.

Uczniowie szkól średnich będą mogli natomiast wziąć udział w turniejach gier planszowych (gra „Rok 1863”) i komputerowych. Przypominamy również, iż uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na komiks poświęcony powstaniu styczniowemu - „1863. Gloria Victis”. Dla tych grup uczniów zorganizowane zostaną również Ligi Debatanckie.

(jl)

 

Regulaminy do pobrania:

 

Liga Debatancka dla gimnazjów

Liga Debatancka dla szkół średnich

Gra miejska "Misja Młodego Powstańca" + karta zgłoszenia

Questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”

Turniej gier planszowych

Turniej gier komputerowych

Konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej”

Konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom”

Konkurs na komiks „1863. Gloria Victis”


           

 




 

11. listopada. 94. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

    


           

     


     


     


        


        



     


     


     


 

 


 

 

Wykład dr. Jacka Saramonowicza "11 LISTOPADA 1918 ROKU
NA ZIEMI KUTNOWSKIEJ"
Koncert pieśni patriotycznych "DLA CIEBIE POLSKO"

     Wieczór w Centrum Teatru Muzyki i Tańca rozpoczął swoim wystąpieniem Prezydent Miasta Kutno - Pan Zbigniew Burzyński. W przeddzień narodowego Święta Odzyskania Niepodległości podkreślił znaczenie tegoż miejsca w historii miasta przed 94. laty. W tym właśnie budynku ustalono pierwsze obchody święta polskiej wolności, które odbyły się 9 listopada 1918r. Była to też okazja do podziękowań osobom, które przyczyniły się do odrestaurowania budynku i utworzenia w nim centrum kulturalnego.

     Następnie dr Jacek Saramonowicz przybliżył zebranym gościom znane oraz nowe fakty z dziejów Kutna z początku ubiegłego stulecia, kiedy miasto znalazło się w nowej rzeczywistości w wolnym państwie. Podzielił się ze słuchaczami wynikami najnowszych badań naukowych, dotyczących historii miasta, prostującymi niektóre wydarzenia sprzed 94. lat.

     Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury pt. "Dla ciebie Polsko". Dzieci i młodzież wykonała, oprócz znanych pieśni i piosenek patriotycznych, kilka utworów z oratorium Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony" w nowej aranżacji. Utwory te znajdą się na płycie, która ma zostać wydana jeszcze w tym roku. Zespół przygotowała Pani Katarzyna Karolak Rojewska.

(emjot)

 

        


        


        


           


        


        


        

 

 

Wykład dr. Piotra Stasiaka "KUTNO W CZASACH NAPOLEOŃSKICH"
oraz dr. Andrzeja Nieuważnego "LEGENDA NAPOLEOŃSKA. DAWNIEJ I DZIŚ"

     Publiczność zgromadzona w sobotę 10 listopada w hotelu Rondo miała możliwość wysłuchania wykładów dr. Andrzeja Nieuważnego, historyka specjalizującego się w epoce napoleońskiej oraz dr. Piotra Stasiaka. Dr Stasiak przedstawił widowni „Kutno w czasach napoleońskich”, opowiedział o szczegółach wizyt Napoleona i innych wybitnych postaci tamtej epoki w naszym mieście. Dr Nieuważny poświęcił swój wykład legendzie napoleońskiej. Swoją wypowiedź rozpoczął od przedstawienia powodów, które mogły przyczynić się do powstania legendy napoleońskiej na ziemiach polskich, a następnie zaprezentował liczne przykłady wskazujące na kult Cesarza oraz innych dowódców z okresu Księstwa Warszawskiego, w szczególności księcia Józefa Poniatowskiego. Słuchacze dowiedzieli się, m.in. w jakim celu „wyprodukowano” rodzinę dla Poniatowskiego na potrzeby ikonografii z tego okresu, jakie odznaczenia wojskowe uznawano za warte domalowania do portretu dowódcy, a jakie należało z niego usunąć, a także czym były tzw. telegramy narodowe.

(jl)

 

     


        


        


        


      

 

 


 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "PORTRET W STROJU Z EPOKI"

     Dnia 6 listopada 2012r. o godz. 10.00 w ramach „Spotkań z Historią – Epoka Napoleońska” odbył się konkurs plastyczny „Portret w stroju z epoki”. Przeznaczony był on dla młodzieży szkół podstawowych klasy IV – VI. Jego celem było upowszechnianie i popularyzacja plastyki jako dziedziny sztuki, ukazanie walorów epoki napoleońskiej i szersze poznanie historii. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie prac u organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 31 października 2012r. Prace musiały spełniać wymogi plansz fotograficznych z przygotowanymi otworami w miejscu twarzy, pozwalające na wykonanie portretu. Ocena konkursowa łączyła wrażenie estetyczne i popularność danej makiety. O popularności zaświadczyła ilość chętnych do sportretowania z daną planszą. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się dnia 9 listopada 2012r. o godz. 14.00. Laureaci konkursu odebrali swe nagrody i dyplomy w Ratuszu. Pozostali byli nagrodzeni upominkami i dyplomami za udział.

     Serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie konkursu organizowanego w ramach wydarzenia muzealnego „Spotkania z Historią – Epoka Napoleońska” dla sponsorów:

   -  Hoop Polska Sp. z o. o

   -  Kongskilde Polska Sp. z o. o

   -  Centrum Informacji o Euro NBP

   -  Ministerstwa Edukacji Narodowej. Departamentu Informacji i Promocji

   -  Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie

Protokół Jury konkursu.

 

           


     


     


           


           

 

 

 

Wykład Jolanty Leśniewskiej pt.: "KUTNOWSKIE PAMIĄTKI OKRESU NAPOLEOŃSKIEGO"

     Piątego dnia Spotkań z historią o godzinie 13.00 Muzeum Regionalne w Kutnie zaprosiło zainteresowanych na wykład p. Jolanty Leśniewskiej, kierownika Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie, zatytułowany „Kutnowskie pamiątki okresu napoleońskiego”. Swoje wystąpienie J. Leśniewska zaczęła od prezentacji w układzie chronologicznym kolejnych herbów Kutna, zatrzymując się na wizerunku św. Wawrzyńca. Herb ten, nadany jeszcze przez Andrzeja Zamoyskiego, obowiązywał przez czas trwania Księstwa Warszawskiego, w obrębie którego znalazło się nasze miasto. Potwierdzają to dokumenty opatrzone pieczęciami, na których widnieje postać męczennika.

      W dalszej kolejności prowadząca wykład zaprezentowała dokumenty datowane na okres po 1807 roku, a zwłaszcza przysięgę mieszczan i obywateli kutnowskich na wierność Fryderykowi Augustowi, elektorowi saskiemu i zarazem faktycznemu władcy Księstwa. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na wykaz nazwisk mieszkańców wytypowanych do złożenia przysięgi, podkreślając, że wiele z nich używanych jest współcześnie. Oznacza to, iż wielu mieszkańców Kutna może poszczycić się co najmniej dwustuletnią historią. Słuchacze mogli też, dzięki wykładowi, dowiedzieć się, jakie były profesje mieszkańców Kutna i w jakich proporcjach rozkładały się między chrześcijan i żydów. Starsi słuchacze podjęli dyskusję, w której rozważali rolę Cesarza Francuzów i jego legendy w historii naszej Ojczyzny, nie omijając oczywiście wątku Marii Walewskiej.

(sms)

 

    


    

 

 

 

Debata oxfordzka kutnowskich liceów n.t.
"NAPOLEON A SPRAWA POLSKA - ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona".

     W piątek odbyła się druga debata oxfordzka w ramach „Spotkań z historią”, tym razem skierowana do uczniów szkół średnich. Debata na temat "NAPOLEON A SPRAWA POLSKA - ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona" miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. H. Dąbrowskiego starali się udowodnić, iż Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona, natomiast uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza sprzeciwiali się tej tezie. Po pełnej emocji rywalizacji jury (w składzie: dr hab., prof. UŁ Rafał Kowalczyk, dr Piotr Stasiak oraz Michał Adamski, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Kutno) zawyrokowało, iż zwycięską drużyną jest zespół z II LO, który przedstawił więcej konkretnych argumentów w odniesieniu do prezentowanego przez siebie stanowiska.

     Należy jednak zauważyć, iż poziom debaty był bardzo wyrównany, obie drużyny były doskonale przygotowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i w zakresie umiejętności prowadzenia dyskusji, prezentacji swoich argumentów oraz obalania argumentacji przeciwnika. Debata była zapewne dla uczestniczących w niej zespołów świetną lekcją radzenia sobie ze stresem, gdyż rywalizujące drużyny musiały nie tylko radzić sobie z argumentami strony przeciwnej, ale również żywiołowymi reakcjami zgromadzonej widowni.

(jl)

    


    


    


    


    


        


    

 

 

 

Wykład dr. hab. Rafała Kowalczyka n.t.

"DLACZEGO NAPOLEON PRZEGRAŁ WOJNĘ W ROSJI W 1912 ?"

 

     Piąty dzień „Spotkań z historią” rozpoczął wykład dra hab., prof. UŁ Rafała Kowalczyka nt „Dlaczego Napoleon przegrał wojnę w Rosji w 1812 r.” Wykładowca przybliżył uczestnikom spotkania kampanię rosyjską Napoleona oraz dokonał analizy licznych czynników, które mogły decydować o jej powodzeniu. Wskazywał zarówno na kwestie decyzji strategicznych czy też personalnych dotyczących wyboru dowódców, jak i problemy wynikające z warunków atmosferycznych i terenowych oraz chorób dziesiątkujących armię Napoleona. Istotny czynnik wpływający na losy wojny w Rosji stanowiły również, wg wykładowcy, problemy z intendenturą, która nie przygotowywała na czas zapasów żywności.

(jl)

 

       


        


        

 

 

Gra miejska "POSZUKIWANIA PANI WALEWSKIEJ"

     W dniu 9 listopada 2012 roku odbyła się gra miejska, dotycząca okresu epoki napoleońskiej w Kutnie, pod tytułem: "Poszukiwania Pani Walewskiej". Gra zorganizowana została przez Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach toczących się od czterech dni Spotkań z historią. Wzięły w niej udział cztery zespoły złożone z uczniów kutnowskich gimnazjów: "Gwardia cesarska" oraz "Poniatowszczacy"– z Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza, "GM 3" - z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza i "Husaria" – z Katolickiego Gimnazjum SPSK. Drużyny, poruszając się po mieście pieszo, miały dotrzeć do oznaczonych na mapie punktów kontrolnych i wykazać się wiedzą i umiejętnościami w rozwiązywaniu zadań i odpowiadaniu na pytania.

     Trasa gry była z góry wyznaczona przez organizatora, a drużyny wyruszały w teren w równych odstępach czasowych. W miejscach zaznaczonych na mapce znajdowały się ekipy kontrolujące przebieg gry. Poszczególne miejsca, które należało odwiedzić to: Zajazd Saski, Dworek Modrzewiowy, Pałac w Gierałtach, rzeka Ochnia, Rynek Zduński, Dworek Szomańskich, Cukiernia „Wasiakowie”, i powrót do Ratusza. Za wykonanie zadania lub prawidłową odpowiedź na pytanie przyznawane były punkty. Najwięcej punktów zdobyła zwycięska drużyna "Gwardia cesarska" - z Gimnazjum nr 1 im.Adama Mickiewicza , II miejsce zajęła drużyna "GM 3", na III miejscu zakończyła grę drużyna "Poniatowszczacy", a honorowe IV miejsce zajęła drużyna "Husaria" z gimnazjum katolickiego.

(wd, emjot)

 

    


           


        


    


        

 

 


 

 

Występ Zespołu Pieśni i Tańca "WISŁA" z Płocka

     Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki istnieje od 1995 roku. W informacji o zespole czytamy: "Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową."

     Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym zespołu jest Piotr Andrzej Onyszko, a choreografem - Jan Łosakiewicz. W swoim repertuarze ZPiT "Wisła" prezentuje widzom tańce z różnych regionów Polski, a także polskie i europejskie tańce narodowe. Artyści we wspaniałych strojach z epoki Księstwa Warszawskiego rozpoczęli występ polonezem, walcem i mazurem. Nie mogło zabraknąć również tańców ludowych. Zespół przedstawił wiązankę tańców z regionu kurpiowskiego oraz suitę żywiecką. Tą właśnie prezentacją folkloru beskidu zespół porwał kutnowską publiczność, która nagrodziła wykonawców gromkimi oklaskami i owacjami na stojąco, wymuszając na tancerzach dwukrotny bis.

     Prowadzący koncert oznajmił, że zespół bardzo chętnie występuje na kutnowskiej scenie ze względu na ciepłe i entuzjastyczne przyjęcie i zapewnił, że "Wisła" z Płocka odpowie na każde zaproszenie z Kutna.

(sk, emjot)

 

 

    


    


    


        


    

 

 

 

Wykład prof. Wojciecha Roszkowskiego
"II RZECZYPOSPOLITA - NADZIEJE I ROZCZAROWANIA"

     Kolejnym elementem SPOTKAŃ Z HISTORIĄ, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie, był wykład Wojciecha Roszkowskiego „II Rzeczpospolita - nadzieje i rozczarowania”. Spotkanie z profesorem Roszkowskim było niewątpliwą przyjemnością. Dzięki jego rozległej wiedzy i chciałoby się powiedzieć przedwojennej klasie, czwartkowe popołudnie przypominało ciekawy wykład akademicki. Momentami, gdy wykładowca dokonywał porównania dokonań władz międzywojennych ze współczesnymi, atmosfera przypominała nawet prywatne spotkania sprzed transformacji ustrojowej. Publiczność włączała się spontanicznie w tok wypowiedzi Profesora, być może pomocne w tym było gościnne wnętrze CTMiT - jednego z naszych partnerów w tym przedsięwzięciu. Prowadzący spotkanie z ramienia naszego drugiego partnera - MiPBP, zauważył, że miejsce to jest właściwym dla dyskusji o niepodległości, ponieważ właśnie w tym budynku zaczęła się Niepodległość Polski w Kutnie. Przypomnijmy, że CTMiT mieści się w dawnym Domu Dochodowym Straży Ogniowej powstałym dzięki narodowemu i społecznemu aktywiście, jakim był dr Antoni Troczewski. Tam też samorzutnie ulokował się „sztab niepodległościowy” w czasie rozbrajania niemieckich żołnierzy. W tak uwarunkowanym, historycznym miejscu profesor Roszkowski stawiał ważne pytania o kierunki rozwoju Polski, mówił jak w przygotowaniu do samostanowienia różniły się między sobą elity tworzące II RP od ekip rządzących po 1989. Przygotowanie ekonomiczne i historyczne dają profesorowi szeroka podstawę do jego rozważań i wniosków, których przyjęcie i zastosowanie miałoby niewątpliwie pozytywny skutek w budowaniu przyszłości. Postulaty uczciwego państwa, sprawiedliwego a nie literalnego sądownictwa czy służebnej wobec obywateli roli urzędów spotkały się z aplauzem publiczności. Głosy z widowni i doświadczenia samego mówcy stanowiły niestety świadectwo wątpliwej czy wręcz niewłaściwej kondycji polskiej państwowości dziś. Podnoszone argumenty rozczarowań i braku identyfikacji z państwem również w Dwudziestoleciu, choć właściwe, to jednak wypadały słabo przy kontrargumentacji opartej na obrazie ówczesnego szkolnictwa. Profil szkoły przedwojennej, mimo podnoszonych negatywów i faktu budowania państwowości praktycznie od zera, wydał pokolenia obywateli ceniących swój kraj, czego dowód dali oni w czasie II wojny światowej. Po wykładzie profesora Roszkowskiego dyskusje przeniosły się do kilku rozmów w mniejszych grupach, oby ich efekty dały się pozytywnie odczuć w przyszłości.

(tc)

 

         


         


         

 

 

Quest "NAPOEON W KUTNIE"

 

     Dnia 8 listopada 2012r. o godzinie 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie w ramach „Spotkań z Historią – Epoka Napoleońska” odbył się konkurs – quest skierowany do dzieci z miejskich kutnowskich szkół podstawowych (klasy I – III). W zabawie wzięły udział 4 grupy po 3 dzieci wraz z opiekunem. Każda grupa dostała mapę z wytycznymi. Dzieci rozwiązywały zadania związane tematycznie z Napoleonem i zbierały karteczki – puzzle z wyznaczonych na mapie miejsc. Po zdobyciu wszystkich części uczestnicy skierowali się w stronę Ratusza by tam dokończyć odpowiedzi na pytania w tej edukacyjnej zabawie. Wszystkie dzieci, biorące udział w tym przedsięwzięciu otrzymały nagrody. Niecodzienną atrakcją okazało się robienie pamiątkowych zdjęć na wystawie "W cieniu orłów".

     Celem questingu było odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historię związane z tematyką Napoleona oraz promocja regionu poprzez nową formę turystyki.

(et)

 

 

         


           


    

 

Finał turnieju gier planszowych "MANEWR"

 

W dniach 7-8 listopada w ramach "Spotkań z historią" uczniowie kutnowskich szkoł średnich rozegrali turniej gry planszowej "Manewr". Gra bazująca na epoce wojen napoleońskich pozwoliła uczestnikom turnieju wcielić się w rolę dowódców armii na polu bitwy. Po dwudniowej, zaciekłej rywalizacji zwycięstwo wywalczyła sobie drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Kutnie – Wojciech Balicki oraz Konrad Kusiak. W finale walczyli oni z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie - Michałem Kołuckim oraz Danielem Pietrzykowskim.

(jl)

 

    


    


 

 


 

Promocja książki dr. Jacka Saramonowicza
"KUTNO I POWIAT KUTNOWSKI W OKRESIE II RZECZYPOSPOLITEJ. ŻYCIE POLITYCZNE, GOSPODARCZE I SPOŁECZNO-KULTURALNE."

     Wieczorne spotkanie w hotelu Rondo zgromadziło miłośników lokalnej historii. Stało się to za sprawą promocji książki dr. Jacka Saramonowicza „Kutno w okresie II Rzeczypospolitej. Życie polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturalne”. Gości powitali Krzysztof Debich i Grzegorz Skrzynecki, ponieważ książkę wydały prowadzone przez nich instytucje, czyli: Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego i Muzeum Regionalne w Kutnie, ponadto promocja odbyła się w ramach SPOTKAŃ Z HISTORIĄ, których Muzeum jest organizatorem. Sam Autor zaprezentował przekrojowo zawartość swojej książki, ilustrując wypowiedź slajdami. Styl tego wystąpienia, włączane anegdoty i dygresje były zapowiedzią książki nie tylko bogatej merytorycznie, ale też ciekawie napisanej. Zarówno badacze potrzebujący opracowań i tabelek, jak i poszukiwacze smaczków mogą być zadowoleni z takiej lektury. Zawarte w niej informacje to, jak zaznaczył autor, często wiadomości publikowane po raz pierwszy a wyszukiwane podczas kwerend prowadzonych wiele lat. Swoje wystąpienie zaczął od podsuniętej przez p. Debicha informacji, że materiały do tej książki zbierał od dwudziestu lat.

     Książka będzie do nabycia m.in. w Muzeum Regionalnym w Kutnie, włączona w ciekawą ofertę wydawnictw o regionalnym, historycznym i artystycznym charakterze.

(tc)

 

    


    


     




 

Wykład dr. Janusza Pawlaka
"SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA W XIX WIEKU

     O godzinie 16.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca dr Janusz Pawlak wygłosił wykład pt.: „Społeczność żydowska w XIX w.”. J. Pawlak zaprezentował dzieje Żydów w Kutnie na tle historii Polski i miasta. Przedstawił strukturę demograficzną Kutna na przełomie XVIII i XIX w., przypominając jednocześnie, że bywało, iż Żydzi stanowili większość jego mieszkańców. Opowiadając o postawach społeczności żydowskiej wobec niepodległości Polski, wyjaśnił, dlaczego w mieście znajduje się ulica, której patronem jest Berek Joselewicz. Prelegent zwrócił także uwagę słuchaczy na miejsca i budowle związane z diasporą. Na zakończenie podkreślił, że są to dzisiaj jedyne ślady kilkusetletniej bytności Żydów w naszym mieście.

(sms)

         

         


              

 

 

Debata oxfordzka gimnazjów n.t.
"NAPOLEON A SPRAWA POLSKA - ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona".

     Debata oxfordzka w Willi Troczewskiego odbyła się z poszanowaniem zasad, uczestniczące zespoły wymieniały się argumentami, marszałek sprawnie dowodził zgromadzeniem.

     Elegancja wpisana w tę konwencję nie stłumiła całkowicie emocji, dzięki temu publiczność z zainteresowaniem obserwowała zmagania uczniów z gimnazjów im. Piłsudskiego w Kutnie i im. Mickiewicza w Żychlinie. Kutnowski zespół wystąpił jako strona, która „uważa, że Polacy zyskali, walcząc u boku Napoleona” a gimnazjum w Żychlinie wystawiło przeciwników tej tezy. Jak się okazało, temat po niemal dwustu latach wciąż jest gorący i w zasadzie nierozstrzygalny. Tym lepszym jest polem do starć w zakresie sztuki wypowiedzi, argumentowania i wpływania na opinię słuchaczy. Jury oceniało właśnie te umiejętności i choć oba zespoły posłużyły się takimi samymi środkami, to przewagę zespołu żychlińskiego jurorzy uznali jednogłośnie. Sądząc z reakcji i wypowiedzi publiczności, większość obserwatorów była tego samego zdania.

(tc)

 




    


    


    


    


    



Quest o księciu kutnowskim

     W dniu 7 listopada 2012 roku w parku „Wiosny Ludów” w Kutnie, w ramach Spotkań z Historią w naszym mieście, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Kutnie, dzieci i młodzież z kutnowskich szkół rozwiązywała Quest o „księciu kutnowskim” - Witoldzie Mniewskim.

     Quest został przygotowany przez grupę nauczycieli z kutnowskich szkół, którzy wiosną 2012 roku uczestniczyli w zorganizowanych przez Urząd Miasta w Kutnie szkoleniach metodycznych, w ramach przygotowań do nauczania edukacji regionalnej.

     W tej zabawie edukacyjnej wzięło udział łącznie 130 uczniów z kutnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Dzieci i młodzież rozwiązywali zagadki przyrodnicze i historyczne, związane przede wszystkim z historią miasta Kutna (głównie z historią rodu Mniewskich). W tym m.in. celu zwiedzili dawną Kaplicę Rodziny Mniewskich, aktualnie pełniącą funkcję Muzeum Bitwy nad Bzurą. Rozwiązaniu questu towarzyszyła możliwość odebrania przez jej uczestników indywidualnej nagrody, którą była możliwość przystawienia pieczęci rodu Mniewskich na ulotce testu.

(Anna Michalska UM)


 

"MUZYKA W CZASACH KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO"
koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K Kurpińskiego
w Kutnie

     6 listopada w Centrum Teatru Muzyki i Tańca o godz 18.00 przywitała przybyłych gości Pani dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie Małgorzata Musiałowska, a koncert poprowadziła Pani Izabella Sulima - nauczyciel śpiewu solowego.

     Jako pierwszy wystąpił chór PSM pod dyrekcją Piotra Ranfelda z "Warszawianką" Karola Kurpińskiego i "Odą do radości" Ludwika van Beethovena. Następnie ŁukaszŁukaszewicz wykonał na fortepianie cz.I sonaty F-dur Józefa Haydna, a Michał Dutkowski, przy akompaniamencie Mateusza Piechnata, zaśpiewał "Poloneza rycerskiego" Karola Kurpińskiego. Potem Hubert Smoliński zagrał na fortepianie sonatę cis-moll op.27 nr2 "Księżycową" cz.1 Ludwika van Beethovena, a Aleksandra Kłopotowska - kontredansa As-dur Marii Szymanowskiej. Następnie wystąpiły dwie wokalistki. Usłyszeliśmy "Ave verum Corpus KV 618" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Małgorzaty Krucz z akompaniamentem Mateusza Piechnata oraz arię Kalmory z opery "Kalmora" Karola Kurpińskiego w wykonaniu Pauliny Wróblewskiej z akompaniamentem Grażyny Malec-Przedlackiej. Poloneza D-dur Karola Kurpińskiego zagrała na skrzypcach Martyna Baranowska z akompaniamentem Mateusza Piechnata. Następnie dwie wokalistki wykonały kolejno: Aleksandra Wiklak - śpiewkę Doroty z opery "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, Laura Widawska arię Broni "Szemrze strumyk pod jaworem" z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki. Solistkom akompaniował na fortepianie Mateusz Piechnat. Na zakończenie Dorota Kuźnicka wykonała poloneza g-moll nr 21 Karola Kurpińskiego.

     Wykonawcom zapewniono profesjonalnie przygotowaną scenę ze znakomicie zrealizowaną grą świateł.

(emjot)

 

         


       


    


          


 

         


              


             



"ODYSEJA HISTORYCZNA czyli historia w pigułce"

     Drugiego dnia Spotkań z historią w Muzeum Regionalnym w Kutnie Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zaprezentowało pokaz „Odyseja Historyczna, czyli historia w pigułce”. Członkowie tejże grupy rekonstrukcyjnej przedstawili widowni – uczniom Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie rodzaje uzbrojenia i wyposażenie żołnierza polskiego podczas II wojny światowej. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści o broni, jakiej używali Polacy na frontach zachodniej Europy. Tak więc młodzi słuchacze zobaczyli i mogli dotknąć broń, jaką mieli obrońcy ojczyzny we wrześniu 1939 roku we Francji, podczas obrony Paryża, w Anglii, czy wreszcie podczas desantu pod Arnhem. Spotkanie, co ciekawe nie miało formy monotonnego wykładu, ale Goście starali się nawiązać dialog ze słuchaczami, przy okazji sprawdzając ich wiedzę historyczną. W dalszej kolejności Stowarzyszenie przedstawiło pokaz slajdów – swoistą dokumentację fotograficzną III już Odysei Historycznej. Wiesław Paluchowski opowiedział o założeniach Odysei, o grupach rekonstrukcyjnych w niej uczestniczących, w bardzo sugestywny sposób oddając klimat dawnych wydarzeń. Taka nietuzinkowa lekcja historii spodobała się jej uczestnikom, gdyż owacjami podziękowała za tę lekcję prowadzącym.

(sms)


    


        




 

Rajd "SZLAKIEM KUTNOWSKICH ZABYTKÓW"

     W dniu 06 listopada tuż po godz. 10 ruszył sprzed Ratusza rajd pieszy "Szlakiem Kutnowskich Zabytków", który został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Zemi Kutnowskiej we współpracy z Muzeum Regionalnym. Rajd poprowadził p. Marek Wójkowski, prezes TPZK. W tej pieszej wędrówce wzięli udział uczniowie gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kutnie i uczniowie katolickiego gimnazium SPSK w Kutnie. Głównym celem rajdu, oprócz poznawania zabytkowych miejsc w naszym mieście, było poszukiwanie śladów Epoki Napoleońskiej w Kutnie i poznanie zabytków z nią związanych: m.in. Zajazdu Pocztowego z czasów saskich i pałacu w Gierałtach.

     Pomimo pokonania kilkunastu kilometrów w deszczowej pogodzie, rajd przebiegał w ciepłej i miłej atmosferze.

(wd, emjot)

 

         



    








 

 

Wystawa "W CIENIU ORŁÓW" 

    

     W 2012 roku przypada 200. rocznica wyprawy Napoleona Bonaparte na Moskwę.
    Rok 1812 był jedną z tych przełomowych dat, które zaważyły na dalszych losach polskiego narodu. Rozlewający się coraz bliżej granic Rzeczpospolitej blask napoleońskiego orła mamił i rozpalał wyobraźnię Polaków, że uda się pokonać kładące się cieniem trzy zaborcze czarne orły i odzyskać suwerenność Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Data ta jest pretekstem do pokazania w Muzeum Regionalnym w Kutnie na wystawie zatytułowanej „W cieniu orłów” różnych aspektów epoki napoleońskiej, przede wszystkim w kontekście Polaków i sprawy polskiej.
    Dla mieszkańców Kutna to data ważna ze względu na pobyt Napoleona w tym mieście. Wydarzenie być może epizodyczne, ale ani we wcześniejszych epokach, jak i później nie gościł tu tak wielkiego, światowego formatu władca, czy polityk i to dwukrotnie. To również okazja do przybliżenia bardziej lub mniej znanych epizodów „napoleońskiej” tradycji i historii regionalnej.
Nie brak na terenie powiatu i miasta miejsc i historii związanych z bohaterami, które wystarczyłyby na niejeden film o tych ekscytujących do dziś czasach. Warto wymienić nazwiska takich postaci jak: gen. J. H. Dąbrowski, ks. J. Poniatowski, R. Rembieliński, A. Skarżyński, Maria Walewska, czy J. Kozietulski.


    Powstanie wystawy nie byłoby możliwe bez fascynacji epoką napoleońską, trwającą od XIX wieku po dzień dzisiejszy wśród malarzy, pisarzy, ale też kolekcjonerów. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 eksponatów, ilustrujących najważniejsze wątki epoki napoleońskiej i udziału w niej Polaków, które pochodzą przede wszystkim z prywatnych kolekcji. Podstawą ekspozycji są wspaniałe kolekcje, a właściwie ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą, fragmenty bogatych i niezwykle ciekawych oraz różnorodnych zbiorów Pana Tomasza Klauzy z Witaszyc i jego Muzeum Wojen Napoleońskich oraz Pana Edwarda Grobelnego z Sieradza.
    O prywatnej kolekcji można mówić też w przypadku eksponatów udostępnionych przez Muzeum im. J. Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach, bowiem zostały zgromadzane za życia patrona i twórcy tej instytucji. Dzięki tej kolekcjonerskiej pasji kilku pokoleń na wystawie zebrano unikatowyi niepowtarzalny zestaw eksponatów i pamiątek, który pozwala na barwne przedstawienie wielu wątków epoki napoleońskiej. Są to przede wszystkim obiekty o dużej wartości historycznej i sentymentalnej, a także nierzadko prezentujące dobry poziom artystyczny.
    Wystawę uzupełniają cenne eksponaty udostępnione przez: Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Oddział w Łowiczu, Bibliotekę Narodową w Warszawie, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Narodowe w Warszawie - Oddział w Nieborowie.


    Dobór zagadnień prezentowanych na wystawie jest dość subiektywny, bowiem była to epoka, którą można badać i prezentować pod wieloma względami. Nawet zawartość tematyczna każdej z sal mogłoby posłużyć za temat odrębnej ekspozycji. Wystawa ma przede wszystkim pobudzić zainteresowanie i zachęcić do zgłębiania historii tego barwnego okresu. Została podzielona na cztery tematy: „Dał nam przykład Bonaparte”, „Jeszcze Polska nie umarła. Orzeł i kokarda”, „Gromada tępych oczu i pokornych karków?”, „Ojczyzna ukryta w przedmiocie, księdze i pieśni”.
    Pierwszą część wystawy poświęcono postaci Napoleon i jego największym sukcesom i kampaniom, które miały pośredni i bezpośredni wpływ na istnienie Księstwa Warszawskie oraz Polakom u boku Napoleona, w tym J. Kozietulskiemu i słynnej szarży pod Somosierrą. Na ekspozycję składa się przede wszystkim ikonografia ilustrująca słynne napoleońskie bitwy, dokumenty, archiwalia, pamiątki po żołnierzach napoleońskich. Wśród wielu cennych przedmiotów eksponowany jest m. in. autentyczny włos Napoleona ze zbiorów pana Tomasza Klauzy z Witaszyc.
    Druga część dotyczy powstania Księstwa Warszawskiego i militarnej strony działalności Polaków w tym okresie. Wśród wielu grafik, dokumentów z epoki, można tu zobaczyć mundury, a także barwne miniaturowe dioramy, efektowne figurki żołnierzy napoleońskich z kolekcji Tomasza Klauzy.
Kolejny fragment ekspozycji poświęcono postaciom Księstwa Warszawskiego. Ta sala jest szczególnie istotna, bowiem po raz pierwszy zostały pokazane tu wydarzenia i związki mieszkańców Kutna oraz powiatu z okresem napoleońskim. Znajduje się tu m.in. unikatowy dokument wystawiony przez gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie w maju 1809 r., pamiątki związane z J. Poniatowskim, Ambrożym Skarżyńskim, Marią Walewską, Rajmundem Rembielińskim.
    Wystawa to także okazja do przybliżenia nie tylko militarnego aspektu epoki napoleońskiej, ale także do zaprezentowania tła codzienności otaczającej ówczesnych ludzi. Czasy napoleońskie,
choć trwały zaledwie kilkanaście lat wywarły olbrzymi wpływ nie tyko w sferze polityki, militariów, ale też w dziedzinie obyczajowości, kultury, sztuki czy nauki. Początek XIX wieku – to zarazem początek wieku pary, rewolucji przemysłowej i społecznej. Ekspozycję zamyka zatem część poświęcona charakterystycznym elementom epoki w dziedzinie nauki, obyczaju, zarówno pod względem tego czym wówczas się zajmowano, co funkcjonowało w powszechnym obiegu, ale też pod kątem zachodzących zmian, które wówczas zostały zapoczątkowane. Można tu zatem zapoznać się z wybranymi osiągnięciami polskiej nauki, wynalazkami i odkryciami, ale też z tym co wówczas obowiązywało w modzie, czego słuchano, co śpiewano.
    „Świat szwoleżerów” to świat, który może porwać każdego, nie tylko osoby zainteresowane historią.
 

dr Piort A. Stasiak

 

    


          


    


         


         


    


          


         


    

 

 

Turniej gier komputerowych 

 

 Prologiem do "Spotkań z historią" był turniej gier komputerowych, a konkretnie jednej strategicznej gry "NAPOLEON TOTAL WAR". Niestety, udział w nim wzięli uczniowie tylko z jednego gimnazjum. Stąd zwycięzcami zostali już na starcie dwaj uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. H Sienkiewicza: Hubert Burzyński i Piotr Góralski z klasy IIIc, którzy przybyli do Muzeum wraz z opiekunem p. Pawłem Potockim. Uczestnicy oceniają grę bardzo pozytywnie; ma ona bardzo dobrą grafikę i "grywalność". Poszczególne misje odzwieciedlają dokładnie dzieje Napoleona tak, że poprzez zabawę można uczyć się historii tego okresu.

Szkoda, że zabrakło emocji rywalizacji z powodu braku przeciwników.

(emjot)

 

    

 


 

    Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza w dniach 5-11 listopada 2012 r. na pierwszą edycję „Spotkań z historią”. Planujemy, iż "Spotkania z historią” będą imprezą cykliczną, co roku oscylującą wokół innego tematu przewodniego. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zapisze się na stałe w kalendarzu naszego miasta.

     Tegoroczna edycja poświęcona jest epoce napoleońskiej. Tydzień otworzy wernisaż wystawy „W cieniu orłów”, prezentującej różne aspekty epoki napoleońskiej. W ramach „Spotkań z historią” mieszkańcy Kutna oraz okolic będą mieli możliwość udziału w licznych wykładach, m.in. prof. Wojciecha Roszkowskiego „II Rzeczpospolita – nadzieje i rozczarowania”. Epoce napoleońskiej będą natomiast poświęcone wykłady prof. UŁ, dra hab. Rafała Kowalczyka, dra Andrzeja Nieuważnego oraz Jolanty Leśniewskiej. Do czasów napoleońskich przeniosą nas również dwa koncerty poświęcone muzyce z tego okresu, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (w programie m.in. polonez, walc i mazur z epoki Księstwa Warszawskiego). Wydarzeniu towarzyszyć będą również konkursy skierowane do dzieci i młodzieży kutnowskich szkół oraz wiele innych atrakcji.

     Tydzień zakończą uroczyste obchody 94. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

(jl)




Plakat w większym formacie tutaj