Nawigacja :
Muzeum Kontakt:
an image

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Telefon:   (24) 254-79-64
Tel. kom.:   505 01 98 90
Fax:         (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5zł
ulgowy     - 2,50zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót
w godz. 10-16,
w niedziele wstęp bezpłatny.



24. maja 2013r.

     Uroczyste otwarcie powarsztatowej wystawy: "III Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne alterDIASTAR Kutno 2012".

 

     Wystawa kończy III alterDIASTAR. Pomimo, że niektórzy zwątpili w dalszy ciąg warsztatów, obiecany ostatni etap stał się faktem. Na głównej stronie Muzeum jest oficjalna relacja z wernisażu. Tutaj będzie mniej oficjalnie. Na początek relacje lokalnych mediów:

ekutno

kutno.com.pl

Kutnowskie Centrum Informacyjne

     Spotkaliśmy się w gronie kutnowskich fotografów i "diastarowiczów". Niektórzy nie widzieli się kilkadziesiąt lat, więc nie jest dziwne, że spotkanie trwało dwie godziny. Szkoda, że nie przyjechał nikt "z Polski", ale widomo, że jest to kwestia wolnego czasu i odpowiednich środków finansowych, a tego za wiele nie posiadamy. W każdym razie i tak warto bylo zorganizować wystawę. Jeśli ktoś będzie blisko Kutna, zapraszam do jej obejrzenia; czynna będzie do 16 czerwca. Po tym terminie pojedzie do Świdnika, gdzie będzie prezentowana na IV Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych alterDIASTAR Świdnik 2013.

Do zobaczenia więc na IV alterDIASTARZE!

 

Kilka mniej oficjalnych zdjęć. Fotografował Lech Martynowski.

 

    


    


    


    


    


    


    

 




 

16. sierpnia, czwarty dzień alterDIASTARU.

     Uczestnicy mają czas wolny, ale większość zostaje na otwartym przeglądzie zdjęć zgłoszonych do konkursu> Jury ma teraz ciężkie zadanie: przejrzeć wszystkie zgłoszone do dwóch konkursów zdjęcia, wybrać najlepsze i przyznać nagrody. Tak też się stało.

     Na zakończenie oczywiście "rodzinna fotografia". 

Protokoły Jury:

Konkurs: "Portret miasta"

Konkurs: "Motyw i światło"

Protokół Jury Niezależnego

 

 


 

15. sierpnia, trzeci dzień alterDIASTARU. 

     W związku z tym, że 15 sierpnia przypada kilka świąt, rano nie było odprawy. Niektórzy uczestnicy Warsztatów wybrali się w plener na bardzo wczesne zdjęcia świtu w okolicach Kutna. Niestety, pogoda znów nie sprzyjała fotografom.
     W godzinach przedpołudniowych grupy fotografów rozproszyły sie po Kutnie, aby realizować dalej zadania kunkursowe. Można było ich zauważyć i rozpoznać po identyfikatorach z logo alterDIASTARU a także zaobserwować ich pracę i poszukiwanie światła i najlepszych ujęć. Z niektórymi udało się dziennikarzowi jednej z gazet przeprowadzić rozmowę. Relację z tego spotkania można przeczytać na portalu kutno.naszemiasto.pl .

     Po obiedzie fotografowie spotkali się w sali audiowizualnej Muzeum, aby uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystę fotografika Wiesława Turno. Jest on jednym z kilku artystów w Polsce, który wykonuje swoje obrazy w szlachetnej technice fotograficznej, zwanej gumą. Jan Bułhak powiedział o gumie, że zrywa ona kajdany fotografii. Rzeczywiście, fotografia jest tylko punktem wyjścia do dalszych przetworzeń i własnej interpretacji obrazu monochromatycznego lub wielobarwnego. Wiesław Turno pokazał, jak wykonuje się obrazy w tej technice a także zaprezentował kilkadziesiąt swoich prac. Być może ujrzymy je kiedyś na wystawie w naszym Muzeum.

 

    


               


    


    
fot. © Michał Jabłoński

 

     Następnym punktem warsztatów było obejrzenie filmu o nieżyjącym już artyście fotografie i gumiście Henryku Rogozińskim,  wykonującym gumy swoją własną techniką, której nie potrafią odtworzyć nawet jego uczniowie.

      Znów rozgorzały dyskusje, tym razem o szlachetnej technice fotograficznej, której początki sięgają blisko 4000 lat przed wynalezieniem fotografii... 

 

 


 

14. sierpnia, drugi dzień alterDIASTARU.

     O godz. 10.00 uczestnicy spotkali się na krótkiej odprawie w Muzeum, gdzie omówione zostały zadania konkursowe i ruszyli w plener. Warunki świetlno-pogodowe były różne, ale wszyscy mieli takie same. Część fotografujących pozostała w Kutnie a część wyjechała do Oporowa na zwiedzanie Zamku i klasztoru. W tym miejscu organizatorzy dziękują Panu Piotrowi Stasiakowi i pracownikom Muzeum Zamek w Oporowie za życzliwe przyjęcie i cierpliwe znoszenie "fanaberii" fotografów.

 

    

    


 

     Po trudach fotografowania i posileniu się obiadem, uczestnicy alterDIASTARU spotkali się z fotografem przyrody Marcinem Nawrockim, który opwiedział o swojej pasji fotografowania zwierząt, ptaków i natury. Przybliżył swój warsztat i podzielił się swoim doświadczeniem, wzbudzając u zgromadzonych wielkie zainteresowanie i lawinę pytań. Po obejrzeniu kilku prezentacji Marcina rozległy się zasłużone, spontaniczne oklaski. Wieczorem jeszcze długo dyskutowano o wrażeniach, jakie wywarły na uczestnikach Warsztatów zdjęcia przyrody Marcina Nawrockiego.

 

      


    
fot. © Michał Jabłoński

 


 

13. sierpnia, pierwszy dzień alterDIASTARU.

     Warsztaty rozpoczęły się punktualnie... prawie godzinę później. Spowodowane to było opóźnieniem przyjazdu grupy uczestników z Lublina, Starachowic i Lubina (mieli do pokonania kilkaset kilometrów). Nie dotarł niestety jeden z inicjatorów alterDIASTARU Wacław Leisner, którego zatrzymały pilne sprawy. W imieniu organizatora III edycji alterDIASTARU gości i uczestników powitał Michał Jabłoński.
     Warsztaty poświęcone są nieodżałowanemu Andrzejowi Zatorskiemu, dlatego zaproszeni zostali goście honorowi: żona Andrzeja Pani Krystyna oraz pomagająca mu wielokrotnie na DIASTARZE wnuczka Sylwia Kiełek z mężem Piotrem. Przybył też konsultant i główny juror III alterDIASTARU, artysta fotografik Wiesław Turno.

 

    


Fot. © Sylwester Wojciechowski

 

     Uroczystego otwarcia Warsztatów dokonał drugi z inicjatorów tej imprezy Jerzy Kosiński wraz z Michałem Jabłońskim, przedstawicielem organizatora. Padły słowa: "III Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne alterDIASTAR Kutno 2012 uważamy za otwarte". Poprzez łącze telekonferencyjne towarzyszył temu również Wacław Leisner. Po rozpoczęciu III alterDIASTARU tradycyjnie wręczone zostały uczestnikom identyfikatory i materiały organizacyjne oraz nastąpiło zawieszenie na Ratuszu bannera informującego o Warsztatach.

 

    


   
         
Fot. © Sylwester Wojciechowski

 

     Zaczął się wieczór poświęcony Andrzejowi Zatorskiemu. Jurek Kosiński w kilku słowach wspomniał "Dziadzię" i rozpoczęła się przygotowana przez Jurka i Martę prezentacja zdjęć z Andrzejem z Diastaru i alterDiastaru. Drugą prezentację o "Dziadzi" przysłał Piotr Zgorzelski "Pigol", który w tym roku nie mógł przyjechać na Warsztaty. Wyświetlony został również film - relacja Małgosi Sobieraj z zakończenia II alterDIASTARU, gdzie Andrzej wypowiedział słowa "...spotkamy się w przyszłym roku". Nie przypuszczaliśmy, że będzie to spotkanie na Jego pogrzebie...

 

     Jutro od rana realizacja założeń warsztatowych: zdjęcia plenerowe na zadane tematy "Portret miasta" oraz "Motyw i światło", a wieczorem warsztaty z udziałem fotografa przyrody Marcina Nawrockiego.

     Relację z otwarcia III alterDIASTARU można obejrzeć na portalu patrona medialnego Warsztatów kutno.com.pl oraz w TVKutno.

 


 

       Warsztaty zgodnie z planem rozpoczynają się 13 sierpnia 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Do 15.30 czekamy na Uczestników w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie, ul Lelewela 7.

     Jak już wcześniej sugerowano, III alterDIASTAR poświęcony jest pamięci wieloletniego organizatora DIASTAR-u, naszego wielkiego przyjaciela i wspaniałego człowieka Andrzeja Zatorskiego. Do tych Uczestników, którzy mają zdjęcia Andrzeja z poprzednich edycji warsztatów, jest prośba, aby zabrali je do Kutna. W pierwszy wieczór będziemy mogli je obejrzeć i wspomnieć Dziadzię. Tym bardziej, że zapowiedziała swój przyjazd Pani Zatorska z wnuczką Sylwią.
      Kutno czeka na Was.

      W załączeniu harmonogram Warsztatów.

 


 

   Muzeum Regionalne zaprasza miłośników fotografii do udziału w Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych III alterDIASTAR - Kutno 2012.
    Warsztaty są kontynuacją dwóch poprzednich edycji, które odbyły się w latach ubiegłych w Iłży. alterDIASTAR stworzyli wieloletni uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych Diastar: Wacław Leisner i Jerzy Kosiński. Diastar przez 28 lat corocznie organizowany był przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Starachowicach z inicjatywy Kazimierza Nowickiego i Jerzego Orzechowskiego i przez wiele lat prowadzony przez  Andrzeja Zatorskiego. To dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu Warsztaty skupiły grono miłośników fotografii z całej Polski.

 


Zakończenie II alterDIASTARU


alterDIASTAR po dwóch sesjach stacjonarnych w świętokrzyskiem wyruszył w Polskę. W tym roku gościmy fotografów z całego kraju w Kutnie. Pokłosie warsztatów będziemy mogli podziwiać na fotograficznej wystawie powarsztatowej wiosną przyszłego roku.

(emjot)

 

Dokumenty do pobrania: Zaproszenie i Karta zgłoszenia

Informacje: Michał Jabłoński alterdiastar@muzeumkutno.com, tel. 24 254 79 64
    

1.     2.

 

 

3.       

Kilka fotek z II edycji alterDIASTARU:            

 

 

   1. Uroczyste zakończenie II alterDIASTARU i ogłoszenie III jego edycji w Kutnie.
   2. Pożegnanie z wozem w "Oczku", który, gdyby mógł mówić...
   3. Andrzej Zatorski "Dziadzia" - legenda Diastaru, gość honorowy.

       fot. © Sylwester Wojciechowski

  

  Z ostatniej chwili:

Andrzej Zatorski "Dziadzia" zmarł 29 czerwca 2012r.
Odszedł od nas Przyjaciel.
Niech spoczywa w pokoju.