Kaprysy Króla – sportowe rozrywki

Podczas Festynu Saskiego zapewniamy Państwu także liczne sportowe rozrywki. Pod hasłem „kaprysy króla” kryją się propozycje gier towarzyskich. Przybliżmy historię niektórych z nich…
Bule – „od XVIII wieku najpopularniejsze stały się kule drewniane nabijane gwoździami (fr. boules cloutees). Dzięki dobremu stosunkowi wagi do wytrzymałości precyzyjnie wykonywane i względnie tanie bule drewniane stały się przyczyną jeszcze większego upowszechnienia gier opartych na bulach i powstania ich nowych wersji (np. bule lyońskie czy volo), w których zawodnicy rzucają bule z rozbiegu i nieraz wysoko na duże odległości”.
Krokiet – „(z ang. croquet) − gra sportowa uprawiana głównie w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Polega na jak najszybszym przetoczeniu kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka z jednej linii końcowej boiska na drugą i z powrotem. Zawodnicy muszą przetoczyć kulę według ustalonego porządku poprzez 6-7 bramek”.
Oprócz buli i krokieta zaprosimy Państwa także do gry w kręgle i szachy.
Strefą gier sportowych, w tym szczególnie krokietem, zarządzać będzie Towarzystwo Stanisławowskie, „grupa rekonstrukcji historycznej okresu II połowy XVIII wieku, która skupia się na jak najwierniejszej rekonstrukcji ubioru, obyczajów oraz „esprit” życia arystokracji i wpływowego mieszczaństwa XVIII wiecznej Europy”.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.