Europejskie Dni Dziedzictwa w Kutnie

W dniach 9-11 września odbyły się kutnowskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Pałac dwóch kultur, dwóch religii, jednego monarchy”. W ich ramach Muzeum Regionalne w Kutnie zaprosiło mieszkańców Kutna do bezpłatnego zwiedzania swojej siedziby oraz Pałacu Saskiego w Kutnie – miejsca, w którym zatrzymywał się orszak królewski Augusta III złożony z przedstawicieli dwóch kultur i religii. W salach pałacowych można było obejrzeć wystawę „Pałac ukryty w miejskim pejzażu” ukazującą znaleziska archeologiczne z tego budynku oraz ich dokumentację fotograficzną, a także nowe nabytki Muzeum związane z epoką saską. Wnętrza pałacu ozdobiły kompozycje kwiatowe stworzone na wzór tych uwiecznionych na obrazach barokowych artystów, których prace znajdowały się w kolekcji malarstwa Augusta III. Bukiety wykonała pani Anna Kalinowska z kwiaciarni Mała Galeria. Przed pałacem wybijano pamiątkowe monety, a dzieci zostały zaproszone do udziału w malowaniu najdłuższego obrazu Święta Róży, gry w bule oraz strzelania z łuku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tegoroczne obchody EDD odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”, które ma przypominać o tym, że wiele zabytków jest nośnikami wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.