Prace nad budową nowego portalu internetowego muzeum

Trwają prace nad budową nowoczesnego portalu internetowego Muzeum Regionalnego w Kutnie. Do tej pory opracowano architekturę portalu oraz szablon. Podczas projektowania witryny zwrócono szczególną uwagę na jej przejrzystość i czytelność, a także przyjazne indeksowanie strony przez wyszukiwarki internetowe. Portal tworzony jest w technologii umożliwiającej jego późniejszą rozbudowę o elementy, których projekty mogą się pojawić w przyszłości. Portal dostępny będzie w trzech wersjach językowych z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych.

Witryna internetowa przygotowywana jest w technologii responsywnej, tak aby jej układ dostosowywał się samoczynnie do rozmiaru okna przeglądarki oraz umożliwiał korzystanie z witryny na różnych urządzeniach, również mobilnych (telefony, tablety).

Nowy portal tematycznie poświęcony będzie dziejom Kutna – miasta na szlaku podróżnym oraz kulturze polskiej w czasach saskich, która wiąże się z jednym z budynków Muzeum – pałacem Augusta III. Umożliwi on odbiorcom szeroki dostęp do treści i zagadnień dotyczących dziejów miasta w postaci wirtualnych spacerów po mieście o tematyce historycznej, wystaw, lekcji, programów edukacyjnych, artykułów popularnonaukowych, zdjęć, źródeł, prezentacji multimedialnych, filmów. Będzie tu prezentowana i upowszechniana wiedza dotycząca dziejów Kutna oraz kultury sarmackiej, w tym szczególnie obyczajów tego okresu związanych z: sztuką, muzyką i tańcem, religią, podróżowaniem, savoir – vivrem epoki, kuchnią oraz modą, a także relacjami polsko – saskimi w XIX i XX wieku.

Powstanie portalu możliwe jest dzięki pozyskanym środkom finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury pn. „Kultura w sieci”, którego celem jest poszerzenie kręgu odbiorców kultury i jej obecności w życiu społecznym poprzez narzędzia on-line. Program jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii.

                   

Planowane uruchomienie portalu nastąpi pod koniec października 2020 roku. Aurorami projektu nowego portalu pod kątem merytorycznym są: dr Piotr A. Stasiak i dr Jacek Saramonowicz a technicznym firma Curcuma Marcin Łukowczyk.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.