Nawigacja :
Najciekawsze:

Zapraszamy na:
wirtualny spacer po Muzeum Regionalnym
i Muzeum Bitwy nad Bzurą

Listopad 2013

4-11 listopada

"Spotkania z historią.
Powstanie Styczniowe."

Październik 2013

Nowa wystawa: "Łódź Juliana Tuwima"

Uniwesytet dziecięcy:
nowy rok akademicki

Wrzesień 2013

21 września

74. rocznica Bitwy nad Bzurą

18 września

Otwarcie  wystawy fotograficznej
"Australia okiem Niedźwiedzia"

7-8 września

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

5 września

Otwarcie nowej wystawy czasowej: "U zarania Ojczyzny"

Lipiec 2013

Lato w Muzeum: festiwal "Na Ludowo w Mieście Róż"

Czerwiec 2013

Otwarcie nowych wystaw czasowych:
"Kamienie pamięci, kamienie niepamięci. Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego."
oraz
"Mała retrospektywa"

Udział w VI Art Naif Festiwal

Koniec roku akademickiego
w Uniwesytecie dziecięcym 

Maj 2013

24 maja

Otwarcie powarsztatowej wystawy fotograficznej
III alterDIASTAR w Kutnie

Święto Błękitnej Armii

18 maja

5. Kutnowska Noc
w Muzeum

15 - 19 maja

Plener rzeźbiarski środka Polski

9 maja

Spotkanie z rzeźbiarzem

6 - 31 maja

Uniwersytet dziecięcy - projektowanie lalek teatralnych

Kwiecień 2013

25 kwietnia

Lekcja historii: "Stroje
i obyczaje szlacheckie"

23 kwietnia
Inauguracja Galerii w Dworku - wystawa "Lararium"

15 kwietnia
"Polskie lalki teatralne
i filmowe" - wystawa czasowa

Uniwersytet dziecięcy
"Tildy"

 

 

Kontakt:

Muzeum Regionalne
w Kutnie


PL. J. Piłsudskiego 20
99-300 Kutno

Email:
ratusz@muzeumkutno.com

Telefon:   (24) 254-79-64
Tel. kom.:   505 01 98 90
Fax:         (24) 254-95-10

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy     - 2,50 zł
warsztaty - 5 zł

Zapraszamy codziennie oprócz sobót
w godz. 10 -16,
w niedziele wstęp bezpłatny.


Jesteś    gościem
na naszej stronieSzanowny Gościu witryny www.muzeumkutno.com
Przeglądając naszą stronę zgadzasz się na używanie cookie (ciasteczek). Jeśli jednak nie wyrażasz zgody na ich używanie
możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub zakończyć przeglądanie naszej strony. 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do odwiedzania kolejnej ekspozycji w Dworku Modrzewiowym. Od dziś można tam oglądać wystawę prac z pleneru, który odbył się w lipcu w ramach Lata w Muzeum. Trzy spotkania były częścią rozwoju programu Pejzaż Rudymentarny. Wcześniej wystawy z cyklu Pejzaż Rudymentarny były pokazywane w KDK, w Galerii Starej w Łodzi, w BWA w Kielcach, na festiwalu artystycznym w Żyrardowie. Wystawa malarstwa naszych plenerowiczów jest uzupełniona o kilka z tych wcześniej pokazywanych prac. Odwiedzając Dworek można więc obejrzeć malarstwo dzieci, dorosłych amatorów, a także zdjęcia i wydruki na tkaninach.

W najbliższy czwartek o godzinie 10 odbędzie się spotkanie z uczestnikami pleneru. Zapraszamy do Galerii w Dworku, ul. Narutowicza 20.

Wystawę można będzie oglądać do piątku, 6 grudnia, w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ( (24) 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20) oraz w sobotę, 7 grudnia, w godz. 10:00-14:00 w trakcie Świątecznego Kiermaszu Rękodzieła Artystycznego.

(tc)

 

    

         


Informujemy, iż w grudniu nie odbędą sie zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum. Na kolejne zajęcia zapraszamy w styczniu.

Rodziny z dziećmi zapraszamy również na Świąteczny Kiermasz Rękodzieła Artystycznego, który odbędzie się w sobotę, 7 grudnia w godzinach 10:00-14:00 w Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20). Dzieci biorące udział w Uniwersytetcie Dziecięcym będą mogły uzyskać na nim dodatkowe karteczki do indeksów.

(jl)

         
Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci", który odbędzie się 29 listopada o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Regionalnym w Kutnie w Ratuszu. Ekspozycja jest częścią VIII Festiwalu im. Szaloma Asza w Kutnie.
Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.
W taki sposób autorka opowiada o swoich pracach:
     Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…
Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 5 stycznia 2014 r.

(jl)

 

          

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, w którym od 8 grudnia prezentowana będzie wystawa "IDĄ ŚWIĘTA... Inspiracje kutnowskich i wieluńskich rzeźbiarzy". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną 24 prace kutnowskich rzeźbiarzy pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie, m.in. "Szopka polska" Andrzeja Wojtczaka.

(jl)

 

 

                    


 

Koncert "Kocham Cię Polsko"
Promocja wydawnictwa "Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu t.III"

 

Koncert „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu Regionalnego Towarzystwa Historycznego oraz promocja wydawnictwa „Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu. Tom III/2013" zakończyły obchody tegorocznych "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe".

Podczas koncertu można było usłyszeć, m.in. takie pieśni patriotyczne, jak: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", "Marsz Polonia" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".

W ramach promocji nowego wydawnictwa Muzeum, dyrektor Grzegorz Skrzynecki przedstawił krótko artykuły, które znalazły się w najnowszym tomie periodyku. Biuletyn podzielony został na 3 części: artykuły, materiały oraz ciekawostki. Zespół redakcyjny tworzą: dr Piotr Stasiak oraz dr Jacek Saramonowicz.

Promocję zakończyło przedstawienie przez pana Ryszarda Żakowskiego zamieszczonego w "Studiach i materiałach ..." artykułu jego autorstwa pt. "Parafia Łąkoszyn w XVIII wieku w świetle łąkoszyńskich ksiąg metrykalnych"

(jl)

 

 

         


 

Wernisaż wystawy: „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu …
Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”

 

     W sobotę, 9 listopada odbył się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę” Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz rekonstrukcji historycznej pt. „Obrazki z powstania”. W inscenizacji udział brały dwie grupy rekonstrukcyjne,: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy.

     Po obejrzeniu pokazu, goście zostali zaproszeni do Muzeum, gdzie przywitał ich dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Grzegorz Skrzynecki. Następnie Piotr Stasiak, autor wystawy opowiedział o założeniach wystawy oraz zgromadzonych na niej eksponatach.

     Wystawa została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym. Ekspozycja ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem.

(jl)

 

 

    


    


    


    

             


         


    

 


 

Koncert „Jeszcze Polska nie zginęła ...”

 

W ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” na scenie Centrum Teatru Muzyki i Tańca wystąpili muzycy Teatru Muzycznego w Łodzi: Emilia Zielińska – sopran, Jakub Ziółkowski – pianino, Michał Dzięcielewski – skrzypce. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, Mazurka Dąbrowskiego. W ramach koncertu „Jeszcze Polska nie zginęła ...” zgromadzona publiczność usłyszała m.in. takie utwory jak: „Rozkwitały pąki białych róż … ”, „O mój rozmarynie”, „A jeśli chcesz zapomnieć”,„Przybyli ułani pod okienko”.

(jl)

 

         


    


         


         

         


 

 

     W sobotę, 9 listopada w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz rekonstrukcji historycznej „Obrazki z Powstania.”, który rozpocznie się o godz. 17.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie.
Głównym animatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Regionalne w Kutnie, w samej inscenizacji wezmą udział dwie grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role Powstańców i moskali: Działon Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” z Warszawy oraz grupa kawalerzystów Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w Bydgoszczy. W czasie półgodzinnego pokazu przybliżą wydarzenia, do których dochodziło na terenie powiatu kutnowskiego w 1863 i 1864 r.

     Widzowie zobaczą powstańczy obóz, kozaków i działon moskiewskiej artylerii. Będzie można obejrzeć przemarsze obydwu oddziałów, rekonstrukcję branki, atak na moskiewską armatę, zasadzkę i odbicie więźnia. Największą atrakcją będzie zapewne nocne strzelanie w wykonaniu artylerzystów. Inscenizacja przeprowadzona zostanie w miejscu związanym z Powstaniem, obok dawnego zajazdu, w którym przebywał pierwszy powstańczy Rząd Narodowy oraz obok pomnika Józefa Piłsudskiego, to z jego inicjatywy powstańcy cieszyli się szacunkiem całego narodu.

 

 

 

           

Konkurs plastyczny „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”

 

Dziś – dnia 07 listopada 2013r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Powstanie Styczniowe – chwała bohaterom”. O szczegółach pisaliśmy wcześniej, a teraz zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

(et)

 
    


    


    


    


    


    

 


 

Liga debatancka

 

W ramach Ligi Debatanckiej ,,Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem. Patriotyzm jutra - droga do wolności - od powstania styczniowego do 1918" rywalizowaly ze sobą drużyny z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J.H. DąbrowskieTytuł go.

Jury (w składzie: dr Ewelina Kostrzewska z Uniwesytetu Łódzkiego, dr Piotr Stasiak, przedstawiciel Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kazimierz Śwircz, pracownik Muzeum Regionalnego w Kutnie) uznało, że to drużyna z "Dąbrowszczaka", która twierdziła, że powstanie styczniowe zostało niepotrzebnie wywołane i przyniosło Polsce szkody, wykazała się większą biegłością w obronie swoich racji. Tytuł najlepszego mówcy debaty zdobyła Aleksandra Wiklak ze zwycięskiej drużyna z I LO.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    


     

 


 

"Płonące cyfry 1863"

 

Spektakl „Płonące cyfry 1863" w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocka zamknął 4 dzień "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe". Na deskach Kutnowskiego Domu Kultury zaprezentowana została opowieść o dziejach powstania na terenie Płocka oraz o ideowym sporze pomiędzy Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski. W sztuce wykorzystano poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.

(jl)

 

    


    


    


    


    


    

  

Co zobaczymy w piątym dniu "Spotkań z historią"

 

     Kolejny dzień „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” rozpocznie gra miejska „Misja młodego powstańca”, w której udział wezmą kutnowscy gimnazjaliści. O godz. 17:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na komiks upamiętniający powstanie styczniowe „1863. Gloria Victis”. Na godz. 18:00 mamy dwie propozycje: do Muzeum zapraszamy na spotkanie z Konradem T. Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”, natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca będzie można obejrzeć film "Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" opowiadającego o tragedii dwóch polskich miast, które jako jedne z pierwszych we wrześniu 1939 roku przekonały się o zbrodniczych zamiarach hitlerowców. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserką, Małgorzatą Szyszką.

(jl)

 

            

Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym”

 

 

 

Dziś 6 listopada 2013r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie gościliśmy dzieci z kutnowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, którzy zadeklarowali się do udziału w questingu. Quest „Pamięć o Powstaniu Styczniowym” miał na celu przybliżyć maluchom wiedzę dotyczącą Kutna z czasów Powstania Styczniowego. Poprzez zabawę staraliśmy się pokazać jakie znaczenie odegrał ten zryw narodowy dla miasta i jego mieszkańców. Dzieci dostały folder z mapą i wytycznymi oraz bon z niespodzianką. Kolejno odwiedziły – Nową Oberżę – Urząd Miasta – Rynek Zduński – Plac Wolności – Restaurację „Croccantino” i Ratusz. Podczas wędrówki rozwiązywały zadania i zdobywały punkty. Zanim wróciły do naszej placówki mogły wykorzystać wspomniany bon z niespodzianką, który upoważniał ich do zamówienia słodkiego deseru w restauracji „Croccantino”. Po posileniu się i rozwiązaniu ostatnich zadań wróciły do Ratusza, gdzie jury podsumowało ich wysiłki i starania. Przyznano I, II i III miejsce oraz 3 wyróżnienia. Mamy nadzieję, że taka forma nauki przypadła uczestnikom do gustu i zostanie w pamięci na wiele lat.
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy laureatom.

(et)

 

       


       


        


     


    


    

 


 

Podsumowanie "Odysei historycznej 2013"

 

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem trzeciego dnia II edycji Spotkań z Historią było podsumowanie IV Odysei Historycznej. Organizatorzy Odysei, Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zaprezentowali uczniom Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie broń oraz elementy uzbrojenia, a także przykłady umundurowania żołnierza Polskiego Września i oficera I Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu operacji Market Garden. Spotkanie zakończyła przezentacja slajdów dokumentującyh tegoroczną Odyseję, podczas której można było stanąc oko w oko nie tylko z przedstawicielami różnych formacji wojska polskiego, ale i rzymskimi legionistami, rycerzami średniowiecznymi, Indianami, czy nawet afgańskimi mudżachedinami. Ciekawe co zaprezentują w przyszłym roku?

(sms)

 

 

 

 

 

 

    


    


    

 

 


 

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 

     Zakończyła się rywalizacja uczniów szkół średnich w turnieju gier planszowych "Rok 1863". Znakomicie przygotowana do wcielenia się w role powstańców okazała się ekipa reprezentująca II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie. W finale rozgrywek Rafał Banasiak i Adrian Olesiński zdobyli I miejsce, zaś Maciej Król i Marcel Tomczak wywalczyli III miejsce. II miejsce zajęła drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki, zaś IV Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL.
     Mamy nadzieję, iż udział w turnieju pozwolił uczniom w atrakcyjny sposób wzbogacić swoją wiedzę na temat powstania: poznać słynnych dowódców, kluczowe bitwy i wiele charakterystycznych dla Powstania elementów.

(jl)


    


    


     

Zapraszamy jutro na atrakcje czwartego dnia "Spotkań z historią"

 

     Czwartego dnia "Spotkań z historią. Powstanie styczniowe" o godz. 10:00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na plakat, znaczek lub pocztówkę "Powstanie styczniowe – chwała bohaterom". O godz. 12:00 w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbędzie się debata oxfordzka "Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem - Patriotyzm jutra – droga do wolności od powstania styczniowego do 1918 roku”, w której rywalizować ze sobą będą drużyny z I LO im. J. H. Dąbrowskiego oraz ZS nr 1 im. Stanisława Staszica.

   Zapraszamy również na godz. 16:00 do Muzeum na wykład dr Eweliny Kostrzewskiej "Zakochane (nie tylko) w Ojczyźnie. Kobiety a powstanie styczniowe", która opowie o kobietach, które czynnie zaangażowały się w przebieg walk powstańczych.

   Zwieńczeniem tego dnia będzie spektakl "Płonące cyfry 1863" Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który zostanie wystawiony w Kutnowskim Domu Kultury.

(jl)

 

 

           


 

Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, że dnia 7 listopada 2013r. (czwartek) o godz. 10:00 w salach Ratusza odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu. Mogli w nim wziąć udział uczniowie powiatowych szkół podstawowych klas IV – VI. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie pracy plastycznej w formie pocztówki, plakatu lub znaczka. Łącznie wpłynęło 65 prac. W ocenie jury brało pod uwagę estetykę, pomysł i samodzielność wykonywania prac oraz oryginalność przedstawienia tematu. Wszystkich laureatów serdecznie zapraszamy do odebrania nagród w wyznaczonym terminie.

Protokół Jury


            

Turniej gier planszowych "Rok 1863"

 

 

 

    Drugi dzień "Spotkań z historią" rozpoczęły zmagania uczniów kutnowskich szkół średnich w eliminacjach turnieju gier planszowych. Uczniowie wcielali się w role powstańców i stawali do walki o niepodległość i chwałę za pomocą gry "Rok 1863" - pierwszej polskiej gry dotyczącej Powstania Styczniowego.

     Do półfinału, który odbędzie się w środę, zakwalifikowały się dwie drużyny z II LO im. J. Kasprowicza: Maciej Król i Marcel Tomczak oraz Rafał Banasiak i Adam Olesiński, drużyna z ZS nr 1 im. St.Staszica w składzie: Konrad Kusiak i Wojciech Bilicki oraz Michał Kołucki i Adam Pijewski reprezentujący I LO PUL. W eliminacjach odpadły natomiast drużyny z ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie oraz Zespolu Szkół Nr 2 im. Dr A. Troczewskiego.

(jl)

 


    


    

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
"Śladami Powstania Styczniowego na ziemi kutnowskiej"

 

     W samo południe odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, który w związku ze 150 rocznicą Powstania Styczniowego ogłoszony został przez Muzeum Regionalne dla uczniów szkół gimnazjalnych regionu kutnowskiego. Celami konkursu było upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, odszukanie miejsc w Kutnie i regionie związanych z Powstaniem Styczniowym i ukazanie ich stanu obecnego oraz poznanie historii powstania na ziemi kutnowskiej. Przewodniczący Jury, dyrektor Muzeum Regionalnego, historyk, Grzegorz Skrzynecki, po przywitaniu zgromadzonych, przybliżył wnioski członków komisji konkursowej. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim merytoryczną wartość prac oraz zgodność zdjęć i opisów z faktami historycznymi, a także ich zgodność z regulaminem konkursu. Właśnie z powodu dużych rozbieżności autorów z przyjętymi w regulaminie kryteriami komisja konkursowa postanowiła nie przyznawać 1. i 3. nagrody.

     2. nagrodę w postaci plecaka i akcesoriów fotgraficznych przyznano uczennicy Gimnazjum nr 3 Zuzannie Staniszewskiej, za ciekawy opis oraz pokazanie na fotografiach miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym nie tylko w Kutnie i w najbliższych okolicach, ale również w Żychlinie i Śleszynie. Dla pozostałych uczestników przygotowano dyplomy za udział w konkursie.

(emjot)

 

       


    

Protokół Jury 

 


 

 

Rajd "Śladami powstania styczniowego"

 

 

 

     W rajdzie "Śladami powstania styczniowego" udział wzięli uczniowie wszystkich kutnowskich gimnazjów. Uczniowie Gimnazjum Nr 1, Nr 2 i Nr 3 oraz Gimnazjum Katolickiego odwiedzili wraz z przewodnikami TPZK oraz pracownikami Muzeum miejsca związane z powstaniem styczniowym. Pierwszym miejscem, do którego udali się uczestnicy rajdu był cmentarz parafialny, na którym znajdują się groby postaci związanych z tym zrywem narodowym. Następnie uczniowie przeszli do miejsca przy ulicy Kilińskiego, w którym znajdowała się Cerkwia Prawosławna Garnizowana. Odwiedzili również Nową Oberżę, w której przebywał przez krótki okres Rząd Tymczasowy. Obecnie na ścianie tego budynku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

(jl)

    


         

 


 

Panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego"

 

     Dnia 5 listopada o godz. 17.00 w Muzeum regionalnym w Kutnie odbył się panel dyskusyjny Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem profesorów Uniwersytetu Łódzkiego: Marty Sikorskiej-Kowalskiej i Jarosława Kity. Zebrana publiczność mogła dowiedzieć się o całym splocie działań i wydarzeń, czasami przypadkowych, które doprowadziły do wybuchu powstania. Zwracali uwagę, ze trudno jest jednoznacznie ocenić działania niektórych osób, zwłaszcza margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, który w innych okolicznościach, mógł zapisać się w historii Polski jako bardzo zasłużona postać. Prof. Kita zwrócił uwagę, że Otto von Bismarck, późniejszy twórca zjednoczonych Niemiec, oceniał Wielopolskiego , jako groźnego dla ładu powiedeńskiego w Europie i interesów niemieckich. Prof. Sikorska-Kowalska poruszyła temat wzrostu aktywności i samodzielnej inicjatywy m.in. mieszkańców miast, kobiet i Żydów, a więc grup mniej lub bardziej upośledzonych społecznie.

 

     Powstanie, wywołane przez niewielka grupkę młodych „zapaleńców” tzw. „Czerwonych”, musiało i skończyło się klęską, mimo poparcia świadomych warstw społeczeństwa. Spowodowało różnorakie represje carskie, zapoczątkowało jednak proces rozbudzenia narodowego i uobywatelnienia najliczniejszej warstwy społecznej – chłopów polskich. Dla wszystkich Polaków stało się pożywką dla rozwoju uczuć narodowych i pragnienia rewanżu oraz odzyskania niepodległości. co pozwoliło wykorzystać szansę na odzyskanie niepodległości w 1918 r. i stworzenie licznej, narodowej armii- zdolnej do obrony Polski w 1920 r.

(kaś)

 

    


    


       


    

  

Co będzie się działo jutro?

     W środę, poza dalszym ciągiem zmagań w turnieju gier planszowych, odbędzie się questing "Pamięć o powstaniu styczniowym", w którym uczestniczyć będą uczniowie kutnowskich podstawówek. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum o godz. 14:00 na podsumowanie Odysei Historycznej 2013. O godzinie 18:00 natomiast w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca spotkać się będzie można z Piotrem Zychowiczem, autor kontrowersyjnych książek "Obłęd '44" oraz "Pakt Ribbentrop-Beck".

(jl)

 

            

„Spotkania z historią” rozpoczęte.

     Rozpoczęły się tegoroczne „Spotkania z historią”. Jest to projekt Muzeum Regionalnego, który już po raz drugi odbywa się w naszym mieście. Historia Polski to również historia naszej „małej ojczyzny”. Ważne wydarzenia sprzed lat, których rocznica przypada w tym roku, a mowa tu o Powstaniu Styczniowym, przebiegały również w Kutnie. To, co zaplanowaliśmy na tygodniowe spotkania, pozwoli na poznanie historii nie tylko państwa polskiego, ale również bardziej i mniej znanych faktów, które miały miejsce na ziemi kutnowskiej.

 

     Prologiem „Spotkań z historią” był turniej gier komputerowych. Wprawdzie gry o Powstaniu Styczniowym jeszcze nie opracowano, ale sympatycy gier strategicznych mogli zmierzyć swoje siły z kolegami w grze „Kozacy II. Bitwa o Europę”. Gra dość wiernie odzwierciedla kampanie i bitwy rozgrywające się w XIX-wiecznej Europie, pozwalając na poznawanie szczegółów uzbrojenia, umundurowania, dat i przebiegu potyczek, postaci dowódców i wielu szczegółów ówczesnych wojen.

     W turnieju udział wzięły 4 dwuosobowe drużyny z kutnowskich szkół średnich. Metodą „każdy z każdym” rozegrano 3 tury bitew. Najlepszą drużyną okazała się ekipa z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego, zwyciężając we wszystkich turach. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Bartosz Brząkała i Janusz Kołodziejski. II miejsce zapewnili sobie reprezentanci I LO PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w osobach Damiana Bogdańskiego i Szymona Wrzesińskiego. III nagrodę wywalczyli uczniowie II LO im. J. Kasprowicza; Oskar Kamiński i Michał Chodorowski. Miejsce IV przypadło reprezentacji Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego.

     Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i udział w turnieju, a nauczycielom - opiekunom za umożliwienie uczniom poznawanie historii przez zabawę. Zapraszamy do następnych komputerowych potyczek w przyszłym roku, na trzecich „Spotkaniach z historią”.

(emjot)

 

    


    


    


    

 


 

Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej”
 wykład dra Piotra A. Stasiaka (Muzeum – Zamek w Oporowie,
Kutnowskie Towarzystwo Historyczne)

 

Jednym z punktów pierwszego dnia Spotkań z Historią był wykład dra Piotra A. Stasiaka Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej". Na spotkanie licznie przybyła młodzież z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, Gimnazjum nr 2 im. marsz. J. Piłsudskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im św. Stanisława Kostki i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz mieszkańcy Kutna.

Spotkanie poświęcone było przybliżeniu historii powstania styczniowego, przede wszystkim na ziemi kutnowskiej oraz osób biorących udział w tych wydarzeniach. Poświęcono szczególnie dużo uwagi postaciom dotychczas nieznanym, czy też mało docenianym. Podkreślono zasługi tych osób, które organizowały ruch patriotyczny: Leszka Wiśniowskiego i Adolfa Gościckiego oraz księży z kutnowskiej i okolicznych parafii. Najobszerniej zostały omówione osoby dowódców działających na terenie ówczesnego powiatu, ich zasługi na polu bitwy i oddane powstaniu: Kazimierzowi Mielęckiemu, mjr Władysławowi Orłowskiemu, Edmundowi Callier, Władysławowi Taczanowskiemu czy Emerykowi Syrewiczowi. Niejednokrotnie ci dowódcy wychodzili zwycięsko z potyczek, zadając wojskom rosyjskim poważne straty. Zwłaszcza Emeryk Syrewicz, który był wojskowym lekarzem stacjonującym w Łęczycy. Po wybuchu powstania dowodził z powodzeniem powstańczą kawalerią ówczesnego powiatu gostynińskiego do grudnia 1863 r.

Omówione zostały również zagadnienia związane z konspiracją powstańczą i przywódcami powstania na terenie powiatu, kwestie związane z likwidacją zdrajców i działalnością „sztyletników”, czy udziałem osób pochodzących z Kutna i okolic w oddziale „żuawów śmierci”, osób uczestniczących i poległych w bitwach poza naszym regionem. Poruszono też kwestie związane z położeniem weteranów powstania w okresie międzywojennym oraz przedstawiono kilkunastu powstańców i weteranów pochowanych na cmentarzach parafialnych w powiecie kutnowskim.

Zaprezentowano również ostatnie niezwykłe odkrycie związane z nieznanym dotąd emblematem z kutnowskiego sztandaru powstańców styczniowych.

 

    


     


    

 

 

            

W pierwszym dniu „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe” odbędzie się turniej gier komputerowych skierowany do uczniów kutnowskich szkół średnich oraz wykład dra Piotra Stasiaka „Nieznani powstańcy – powstanie styczniowe na ziemi kutnowskiej".

Drugiego dnia imprezy przeprowadzone zostaną eliminacje turnieju gier planszowych dla uczniów szkół średnich. Uczniowie będą się wcielać w role dowódców partii powstańczej w grze „Rok 1863”. We wtorek nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej" skierowanego do gimnazjalistów, dla tej grupy wiekowej zostanie również zorganizowany rajd po Kutnie „Śladami powstania styczniowego". Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na godz. 17:00 do Muzeum na panel dyskusyjny „Wola mniejszości narzucona większości. Postawy polityczne wobec powstania styczniowego” z udziałem prof. UŁ dra hab. Jarosława Kity oraz prof. dr hab. Marty Sikorskiej-Kowalskiej.

(jl)


           


 

W niedzielę 27 października 2013 r. od godz. 11:00 do 13:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe w ramach nowego programu „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Spotkanie było podzielone na dwa etapy: część merytoryczną i plastyczną. Warsztaty upłynęły pod znakiem patriotycznym. Dzieci po wysłuchaniu krótkiej prelekcji z wielkim zapałem zabrały się do wykonywania biało – czerwonych kokard narodowych, które będą mogły założyć już 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. W spotkaniu brało łącznie 20 osób z terenu Kutna i okolic.

(et)

 

    


    


    

           


Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę”, który odbędzie się w sobotę 9 listopada 2013 roku (sobota) o godz. 17:00.

Ekspozycja została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym.

W oparciu o szeroką kwerendę archiwalno - muzealną wystawa ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem. Obok znanych już faktów, po raz pierwszy są na nich przedstawione nowe postacie oraz miejsca i historie z nimi związane.

 

Wystawa prezentuje również kilkadziesiąt bezcennych pamiątek z tamtego okresu, wypożyczonych z Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Miasta PabianicMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum – Zamku w Oporowie, Muzeum im. J. Dunin Borkowskiego w Krośniewicach, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Znalazły się tu przedmioty oddające atmosferę lat poprzedzających wybuch powstania i ruch patriotyczny oraz powstania. Jest to przede wszystkim unikalna czarna biżuteria, stroje kobiece i mundury powstańcze, broń (w tym pochodząca z terenu powiatu), czy bardzo rzadkie druki rękopisy i dokumenty. Można zapoznać się z oryginalnymi dokumentami wydawanymi w Kutnie w związku z rozwijającym się ruchem patriotycznym i konspiracyjnym. Na uwagę zasługują także pamiątki związane z koleją (w tym bilet kolejowy z 1863 roku), bowiem kolej i kolejarze odegrali w powstaniu znaczącą rolę, także w lokalnych wydarzeniach.

Na wystawie znalazły się też unikatowe dokumenty powstańcze wystawione w Łękach Kościelnych oraz szereg bezcennych pamiątek po powstańcach działających na obszarze dzisiejszego powiatu kutnowskiego i biorących udział w partiach powstańczych w innych regionach kraju.

Bez wątpienia sensacją prezentowanej wystawy jest odnaleziony w zbiorach Muzeum w Łowiczu emblemat ze sztandaru powstańczego pochodzącego z Kutna. To unikatowa i bezcenna pamiątka, zważywszy na niewielką ilość zachowanych pamiątek z naszego terenu, oraz na rangę symbolu. Emblemat przedstawia krzyż z umieszczonym na nim wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Elementy religijne były umieszczane niemal na każdym sztandarze powstańczym, a tych w ogóle zachowało się niewiele. Pod takim właśnie sztandarami i symbolami religijnymi powstańcy wyruszali do straceńczej walki. Możliwość obejrzenia tej pamiątki i poznania jej historii oraz wielu innych to niepowtarzalna okazja i doskonała lekcja historii i patriotyzmu.

Wystawa będzie prezentowana w kutnowskim muzeum do 19 stycznia 2014 roku.

Tekst: Piotr Stasiak


            (tc)


            

   

     Włączając się w obchody Roku Tuwima, Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do zapoznania się z wystawą plenerową „Łódź Juliana Tuwima” prezentowaną na Placu Marsz. J. Piłsudskiego. Ekspozycja, przedstawiająca na 14 planszach miejsca związane z biografią poety, została przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi. 

     Gdzie mieszkał Julian Tuwim? Jaki miał widok z okna, gdzie chodził do szkoły a gdzie na wagary, w którym miejscu spotkał przyszłą żonę i gdzie wziął ślub? Do jakich miejsc tęsknił najbardziej, będąc już na emigracji i pisząc poświęcone Łodzi „Kwiaty Polskie”?

     Wrażliwy zarówno na blaski, jak i na cienie łódzkiego życia Tuwim staje się przewodnikiem po swoim ukochanym „Kominogrodzie”. Ze stworzoną na podstawie jego wspomnień mapą możemy udać się na wędrówkę po łódzkich ulicach, podwórkach i parkach w poszukiwaniu namacalnych i nienamacalnych śladów poety.

     Julian Tuwim, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i niezwykle barwna postać literatury polskiej, urodził się 13 września 1894 roku właśnie w Łodzi. Łódź stała się miastem jego dzieciństwa i młodości, a atmosfera tego miasta nie pozostała bez wpływu na przyszłego poetę i charakter jego twórczości.

(et)

 

    


         


           


 

     Jednym z elementów imprezy „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe” będzie spektakl „Płonące cyfry 1863" Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który zostanie wystawiony 7 listopada (czwartek) o godz. 19:00 w Kutnowskim Domu Kultury.

     „Płonące cyfry 1863" to spektakl o powstaniu styczniowym pióra Bohdana Urbankowskiego oparty o materiały archiwalne. Przedstawienie przypomina wiele epizodów powstańczego zrywu. Ważnym elementem spektaklu jest ideowy spór pomiędzy generałem Zygmuntem Padlewskim a naczelnikiem rządu cywilnego Wielopolskim o sens walki o przyszłość Polski.
     W sztuce wykorzystano poezję Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Stanisława Wyspiańskiego, twórczość plastyczną Kossaka, Gierymskiego i Grottgera.
     Tytuł spektaklu nawiązuje do wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego:

     "Rok 63-ci stoi na przełomie naszych dziejów, stara Polska umiera - nowa się rodzi. Na przełomie dziejów staje epokowe zdarzenie - powstanie naszego narodu, walka orężna, długo trwająca, długo zalewająca krwią i pożogą ziemię naszą. Na progu nowoczesnego życia społecznego stoją wydarzenia 63-go roku. Wyrasta mur olbrzymi, dzieląc pokolenia od pokoleń, czyniąc nowe życie, zamykając stare - mur, na którym tryskają ogniem pisane cyfry 1, 8, 6, 3.

     Płonęły te cyfry świadomie dla myślących, bezwiednie dla wszystkich, tworząc i kształtując duszę nowego, popowstaniowego Polaka.

     Pod wpływem wypadków roku 1863-go rodzi się inna Polska z innem ujęciem życia i jego zadań. Skutki sięgają tak daleko, że śmiało rzec można, że dziś jeszcze, gdy dziecko na świat przychodzi jest obciążone rokiem 1863-im."

 

    


    

 

Wstęp bezpłatny. Wejściówki na spektakl można odbierać

w Muzeum Regionalnym w Kutnie oraz Kutnowskim Domu Kultury.

(jl)


           


 

Od poniedziałku 7 października odbywają się zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, a tym samym rozpoczął się nowy rok akademicki 2013/2014.

W tegorocznej edycji bierze udział 35 grup z klas 0 – III z kutnowskich szkół podstawowych. Łącznie w programie uczestniczy 760 dzieci i 42 nauczycieli.

Co miesiąc dzieci wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach z zakresu historii, archeologii, etnografii, sztuki czy przyrody.

W październiku dzieci zwiedzają wystawę archeologiczną „U zarania Ojczyzny” i biorą udział w zajęciach plastycznych. Podczas części merytorycznej poznają historię godła i barw narodowych. W drugiej części dzieci tworzą prace plastyczne dotyczące zdobytej wiedzy historycznej.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy dostają Indeksy Muzealników i staja się małymi studentami. Co miesiąc będą zdobywać stempelki „Muzeum Przyjazne Dzieciom” i karteczki z nazwą zajęć, w których uczestniczą. Na koniec roku akademickiego na małych studentów będą czekać nagrody i dyplomy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia wydarzeń i oglądania relacji fotograficznych.

(et)

 


            

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do udziału w „Rodzinnej Niedzieli w Muzeum”. Od października rusza nowy program Muzeum, w ramach którego w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach 11:00-13:00 odbywać się będą zajęcia prowadzone technikami warsztatowymi skierowane do rodzin z dziećmi. „Rodzinna Niedziela w Muzeum” to idealny pomysł na spędzenie weekendu w sposób interesujący i kreatywny.

Pierwsze zajęcia, pod nazwą „Odznaka Polaka, czyli wspólnie tworzymy kokardę narodową”, odbędą się 27 października. Podczas zajęć dzieci oraz ich opiekunowie będą przygotowywać kokardę narodową, czyli rozetkę w barwach biało-czerwonych, jak również zdobędą wiedzę na temat tego i innych symboli narodowych Polaków.

Zajęcia są bezpłatne. Muzeum zapewnia również wszystkie materiały plastyczne niezbędne do zrealizowania warsztatów.

(jl)


            

W dniach 4-11 listopada 2013 roku odbędzie się II edycja „Spotkań z historią”. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy będzie powstanie styczniowe. Program przewiduje kilkadziesiąt wydarzeń, m.in: wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, pokaz rekonstrukcji historycznej, pokaz filmów, wykłady, konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej., koncerty. Odbędą się 2 spotkania autorskie: z Piotrem Zychowiczem, autorem książek „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd '44” oraz z Konradem Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”. Na scenie KDK Teatr Dramatyczny z Płocka zaprezentuje spektakl „Płonące cyfry 1863”. „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe” zakończą się 11 listopada w dniu 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Kutno.

Szczegółowy program imprezy już wkrótce pojawi się na naszej stronie oraz w mediach lokalnych.

Dodatkowy nabór do turnieju gier planszowych.

Informujemy, iż w związku z nie zgłoszeniem się wszystkich kutnowskich szkół średnich do turnieju gier planszowych (w ramach „Spotkań z historią. Powstanie styczniowe”), szkoły, które zgłosiły swoje uczestnictwo w turnieju mogą wystawić dodatkowe drużyny. Na informacje czekamy do 14 października br.

(jl)


            

Informujemy, iż w związku z bardzo dużą popularnością wystawy „U zarania Ojczyzny” termin jej prezentacji został przedłużony do 23 października br.

Przypominamy, iż wystawa, na tle dziejów politycznych Polski pomiędzy X a XIII wiekiem, prezentuje artefakty archeologiczne, takie jak broń, ozdoby, narzędzia pracy ludzi, którzy zamieszkiwali ziemie Polski wczesnopiastowskiej. Na ekspozycji zobaczyć można, m.in. kopie drzwi gnieźnieńskich, drzwi płockich, włóczni św. Maurycego, a także makiety palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim, katedry romańskiej w Gnieźnie i grodu Mieszka Starego na Zawodziu koło Kalisza.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie z wyjątkiem sobót w godz. 10:00-16:00. W niedziele wstęp bezpłatny. Zapraszamy.  

(jl)


           


 

 

  

 

     W dniu 21 września 2013 r. (sobota) o godz. 10:00 w Parku Wiosny Ludów w Kutnie rozpoczęły się obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą, organizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie. 

 

 

    


    


    


   


    

 


    Przed Muzeum Bitwy nad Bzurą prezentowana była Polska
Tankietka TK-S z okresu II RP. "Tankietkami" nazywano lekkie bezwieżowe czołgi rozpoznawcze TK (TK-3) i TKS, które były podstawowymi i najliczniejszymi pojazdami pancernymi Wojska Polskiego przed wojną. Pojazd prezentowany w Kutnie pochodzi z kolekcji pana Jacka Kopczyńskiego i był pierwszym oryginalnym polskim pojazdem, jaki można było zobaczyć w ruchu na terenie Polski od września 1939 roku. Prezentacja ta miała miejsce w czasie rekonstrukcji bitwy nad Bzurą we wrześniu 2005 r. Tankietka została odkupiona od norweskiego rolnika mieszkającego za kołem podbiegunowym, któremu służyła za ciągnik rolniczy. Pojazd ten pochodzi z 1936 roku i posiada pewne niestandardowe rozwiązania np. brak chorągiewek sygnalizacyjnych.

     Obchodom towarzyszył rajd motocyklowy Szlakiem walk nad Bzurą, który odbywał się w dniach 20-22 września na terenie powiatu kutnowskiego.

     W sobotę 21 września od godz. 15.00 na Placu Marsz J. Piłsudskiego realizowane były zadania rajdowe, m. in. wolna jazda, slalom czy konkurs elegancji. Pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 można było oglądać zabytkowe motocykle, natomiast od 15.30 do 17.00 wystawę hełmów, prezentację w mundurach oraz prezentację Sierpeckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Segreh.

(jl)

 

Więcej zdjęć w fotoreportażu. 


           


 

 

   Dnia 15 września 2013 r. w Domu Kultury w Łęczycy odbyła się najważniejsza impreza miejska „Łęczyca w barwach jesieni”. Muzeum Regionalne w Kutnie zostało zaproszone do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zaprezentowania muzealnej wystawy „Targ kutnowski”. Ekspozycję można oglądać do końca października br.

(sk)

 

 

 

 

    


    

 


           


 

 

    

    Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza do Galerii w Dworku Modrzewiowym na wystawę „Australia okiem Niedźwiedzia”. Wystawa prezentuje fotografie wybitnego dziennikarza muzycznego Marka Niedźwieckiego i składa się na nią 80 zdjęć ukazujących zarówno krajobrazy, jak i florę i faunę oraz architekturę Australii. Fotografie pochodzą z kilku wypraw Marka Niedźwieckiego na Antypody z różnych lat i z różnych regionów Australii - od Australii Południowej, przez Victorię, Nową Południową Walię, Northern Territory aż Australię Zachodnią i Tasmanię.

     Ekspozycja będzie prezentowana w Dworku Modrzewiowym do 20 października. Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót i niedziel) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20)

(jl)

 

 

    


    


    


            

 

Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach tegorocznych „Spotkań z historią” organizuje szereg konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży. Dla uczniów klas III przygotowano questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”, zaś dla uczniów klas IV-VI konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom” w ramach, którego należy przygotować projekt pocztówki, plakatu lub znaczka upamiętniającego powstanie styczniowe.

Do gimnazjalistów skierowany jest konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej” oraz gra miejska „Misja Młodego Powstańca”.

Uczniowie szkól średnich będą mogli natomiast wziąć udział w turniejach gier planszowych (gra „Rok 1863”) i komputerowych. Przypominamy również, iż uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na komiks poświęcony powstaniu styczniowemu - „1863. Gloria Victis”. Dla tych grup uczniów zorganizowane zostaną również Ligi Debatanckie.

(jl)

 

Regulaminy do pobrania:

 

Liga Debatancka dla gimnazjów

Liga Debatancka dla szkół średnich

Gra miejska "Misja Młodego Powstańca"

Questing „Pamięć o powstaniu styczniowym”

Turniej gier planszowych

Turniej gier komputerowych

Konkurs fotograficzny „Śladami powstania styczniowego na ziemi kutnowskiej”

Konkurs plastyczny „Powstanie styczniowe – chwała bohaterom”

Konkurs na komiks „1863. Gloria Victis”            

 

 

W trakcie ostatniego weekendu odbyły się kutnowskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zrealizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie. W nawiązaniu do tegorocznego hasła EDD „Nie od razu Polskę zbudowano” impreza w tym roku poświęcona została budowie zrębów państwowości polskiej w czasach wczesnopiastowskich.

W sobotę na Placu Piłsudskiego Stowarzyszenie Kolovrat z Kalisza prezentowało walki wojów, pokazy musztry i formacji bojowych, organizowało gry i zabawy dla najmłodszych widzów oraz pozwalało im wcielić się w rolę piastowskich wojowników.

Zarówno w sobotę, jak i niedziele liczne grupy zwiedzających skorzystały z możliwości darmowego obejrzenia wystaw prezentowanych w kutnowskim muzeum, w tym wystawy czasowej „U zarania Ojczyzny” poświęconej początkom państwa polskiego.

Zainteresowanie przechodniów budził również kiermasz prac kutnowskich rzeźbiarzy, którzy prezentowali swoje prace przed Ratuszem.

Na kolejne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Kutnie zapraszamy w przyszłym roku.

(jl)

 

    


    


    


    


           


 

 

 

     W czwartek, 5 września w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy archeologicznej „U zarania Ojczyzny”. Licznie przybyłych gości w klimat wystawy wprowadził występ Kameralnego Zespołu Wokalnego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej „Cantabile”, dyrygowanego przez Joannę Domagałę. Po otwarciu wystawy przez dyrektora Muzeum - Grzegorza Skrzyneckiego, zwiedzający zostali oprowadzeni po ekspozycji przez jej autorkę - Sylwię Stasiak. Uczestnicy wernisażu mogli również obejrzeć film „Nasze korzenie”. Film, wyprodukowany przez Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, dotyczy początków naszej państwowości i tradycji.

Ekspozycja będzie prezentowana w kutnowskim muzeum od 5 września do 20 października 2013 r.

(jl)

    


    


    


    


    


         


            

 

     W dniach 7-8 września br. (sobota-niedziela) w Muzeum Regionalnym w Kutnie po raz drugi włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat tegorocznej edycji EDD brzmi: „Nie od razu Polskę zbudowano” w związku z tym kutnowskie muzeum postanowiło przenieść mieszkańców Kutna do Polski Piastów.

     W sobotę, 7 września, na dziedzińcu Muzeum będzie można, m.in. obejrzeć walki wojów, pokaz musztry i formacji bojowych, jak również wziąć udział w grach i zabawach, takich jak: bieg wojowników, bieg w workach, przeciąganie liny. Atrakcje te zapewni Stowarzyszenie Kolovrat z Kalisza – sekcja Kutno.

     W Muzeum będzie można zwiedzić wystawę czasową „U zarania Ojczyzny” poświęconą początkom państwa polskiego.

Wstęp wolny.

(jl)


            

 

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „U zarania Ojczyzny”, który będzie miał miejsce 5 września br. (czwartek) o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu. Eksponaty, które zostaną przedstawione na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Na wystawie zaprezentowane zostaną, na tle dziejów politycznych Polski pomiędzy X a XIII wiekiem, artefakty archeologiczne, takie jak broń, ozdoby, narzędzia pracy ludzi, którzy zamieszkiwali ziemie Polski wczesnopiastowskiej. Interesujące uzupełnienie wystawy stanowią m.in. kopie drzwi gnieźnieńskich, drzwi płockich, włóczni św. Maurycego, a także makiety palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim, katedry romańskiej w Gnieźnie i grodu Mieszka Starego na Zawodziu koło Kalisza. Na zaproszeniu do wystawy zaprezentowany został jeden z eksponatów - relikwiarz na drewno z krzyża Chrystusa (ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy).

Ekspozycja będzie prezentowana w kutnowskim muzeum od 5 września do 20 października 2013 r.

(jl)


           


 

Muzeum Regionalne w Kutnie wprowadziło w 2012 r. nowatorski projekt Uniwersytetu Dziecięcego. Program polegał na cyklu spotkań adresowanych do dzieci w wieku 6 – 10 lat (klasy 0 – III szkół podstawowych). Zajęcia odbywały się raz w miesiącu w Muzeum Regionalnym w Kutnie lub w placówkach szkolnych, w godzinach 8:00 – 15:00. Każde dziecko otrzymało na pierwszych zajęciach INDEKS MUZEALNIKA, w którym podczas cyklicznych spotkań zbierało stempelki – „MUZEUM PRZYJAZNE DZIECIOM” i karteczki z nazwą prowadzonych zajęć. Rok akademicki rozpoczął się w październiku 2012 r. i zakończył w czerwcu 2013 r. Harmonogram zajęć był bardzo zróżnicowany i obejmował różnorodne zagadnienie z: historii, sztuki, archeologii, etnografii i przyrody. Często zajęcia plastyczne były powiązane z zapoznaniem się z wystawami czasowymi prezentowanymi w naszej placówce: „Ludomir Śleńdziński. Malarstwo.”, „Madonna w sztuce ludowej”, „Polskie lalki teatralne i filmowe”. Staraliśmy się by tematy były ciekawe i pozwalające na poszerzenie wiedzy małych studentów.

We wszystkich zajęciach brało udział ok. 730 uczniów i 37 nauczycieli (łącznie 32 grupy) z 4 kutnowskich szkół podstawowych.

W czerwcu br. rozdane zostały wszystkim uczestnikom DYPLOMY UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO i nagrody rzeczowe. Dla wychowawców również przygotowaliśmy upominki za udział i zaangażowanie. Spośród 32 grup wyłoniliśmy tych, którzy wyróżnili się ponadprogramowym udziałem w zajęciach. W dniu 13 czerwca 2013 r. miało miejsce uroczyste zakończenie, podczas którego gościliśmy laureatów ze Szkoły Podstawowej Nr 1: kl. 0A wych. Luiza Lachowicz i Karolina Miniszewska, kl. 0C wych. Barbara Wódka, kl. 0E wych. Nina Ledzion i Marlena Bajda oraz kl. IIB wych. Agnieszka Ciesielska.

GRUPY WYRÓŻNIONE
            Szkoła Podstawowa nr 1


        

Rok akademicki 2012/2013 był pełen atrakcji, poszerzający horyzonty, wiedzę, przygotowujący do samodzielnego korzystania z dóbr kultury, a przede wszystkim rozbudzający wrażliwość dzieci na sztukę poprzez różnorodne działania artystyczne.

Szczególnie pragniemy podziękować naszym sponsorom: Zarządowi firmy Schomburg, Polfarmex i Polo Market za pomoc i wparcie w ufundowaniu nagród dla uczestników.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w Uniwersytecie Dziecięcym i serdecznie zapraszamy do udziału w następnym roku akademickim 2013/2014.

(et)


Szkoła podstawowa nr 1

      


    


    


    


 

Szkoła podstawowa nr 4

      


    


    


 

Szkoła podstawowa nr 6

 

 

Szkoła podstawowa nr 9

      


    


    


    


    


 


            

 
     Dnia 19 lipca 2013 r. w ramach „Lata w Muzeum” odbyła się wycieczka do Muzeum - Zamku w Oporowie. Na miejscu dzieci przywitał pracownik Muzeum – Piotr Stasiak w pięknym stroju szlacheckim, który zaprosił do zwiedzania komnat zamku i opowiadał o znajdujących się w nich eksponatach. Uczestnicy wycieczki z wielką fascynacją i zainteresowaniem oglądali przedmioty użytku codziennego dawnej szlachty. Po interesującej lekcji wycieczka wyruszyła na polanę, gdzie odbyły się zawody zręcznościowe. Dzieci próbowały swych sił w strzelaniu z łuku, rzucie kulą i podkową, grze w bule, wyścigach w workach i przeciąganiu liny. Zawodom towarzyszyła miła, przyjazna atmosfera i chęć rywalizacji. Po wspólnych rozgrywkach i świetnej zabawie przyszedł czas na ognisko. Dzieci posiliły się kiełbaskami i odpoczywały na kocach pod gołym niebem. Piknik okazał się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Pragniemy złożyć szczególne podziękowania za owocną współpracę i organizację wycieczki dyrekcji i pracownikom Muzeum – Zamku w Oporowie, jak również sponsorom: firmie MC Czesław Majchrzak oraz Przedsiębiorstwu Rolno – Spożywczemu „Dubielak” za wsparcie przy realizacji ogniska.

(et)

 

    


    


    


    


    

 


            

 

     Od kilku dni przed Ratuszem można oglądać rzeźby przedstawiające 5-osobową kapelę ludową. Rzeźby są pokłosiem V Pleneru Rzeźbiarskiego Środka Polski, który odbył się w Piątku w maju br.. Postaci zostały wykonane przez kutnowskich rzeźbiarzy: Antoniego Kamińskiego, Jana Szymańskiego, Zbigniewa Szczepańskiego, Feliksa Chrzanowskiego i Roberta Wucke. W dniach 17-18 lipca mieszkańcy Kutna mają okazję przyglądać się jak kapela nabiera kolorów dzięki pracy pana Antoniego Kamińskiego i pana Jana Szymańskiego.

     Rzeźby w najbliższych miesiącach będą zachęcały mieszkańców do odwiedzenia Muzeum i zapoznania się m.in. z kolekcją rzeźb współczesnych twórców ludowych i nieprofesjonalnych z terenu Kutna i powiatu, która prezentowana jest na wystawie stałej „Rzeźba po kutnowsku”.

(jl)

 

 

    


    


            

   

    


    


                   


    


         


    


                 


    


         

 

 
           


 

     Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, iż w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, spektakl "Wesele Boryny" wystawiony zostanie o godz. 17:30 w Kutnowskim Domu Kultury, natomiast kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego odbywający się na Placu Marsz. J. Piłsudskiego zakończony zostanie o godz. 16:00.

     W KDK-u odbędą się również występy zespołów zagranicznych, o godz. 17: wystąpi zespół z Bułgarii, a około godz. 18:45 rozpoczną się występy pozostałych zespołów.

Wydarzenia są częścią festiwalu "Na ludowo w Mieście Róż".

 

 

Muzeum Regionalne w Kutnie informuje, iż w związku z organizacją festiwalu "Na ludowo w Mieście Róż"
w dniu 13 lipca 2013 r. w godz. 09:00 – 19:00 zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ul. Witosa.
Za utrudnienia przepraszamy.


            


           


 

Plakat w pełnym formacie tutaj


           

  

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza młodzież szkół gimnazjalnych i średnich do udziału w ogólnopolskim konkursie na komiks poświęcony powstaniu styczniowemu - „1863. Gloria Victis”. Prace mogą zostać przygotowane indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych (wówczas z podziałem na rysunek i scenariusz) i mają odnosić się bezpośrednio do zagadnień i faktów historycznych związanych z powstaniem styczniowym. Termin składania prac upływa 14 października 2013 r. Przewidziane są cenne nagrody rzeczowe dla zdobywców trzech pierwszych miejsc o wartości: I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł. Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w regulaminie.

Konkurs jest elementem projektu „Spotkania z historią. Powstanie styczniowe”. W dniach 4-11 listopada 2013 roku zostanie zorganizowana druga edycja imprezy „Spotkania z historią”. W jej ramach 8 listopada o godz. 17:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „1863. Gloria Victis”

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Regulamin konkursu


           


 

W poniedziałek 24 czerwca w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Kamienie pamięci. Kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego". Ekspozycję otworzyli Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Andrzej Białkowski, pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury, a jednocześnie jeden z autorów wystawy. Na wystawie zaprezentowane zostało kilkadziesiąt fotogramów z niezwykłym obrazem pozostałości po cmentarzach ewangelickich.

Ekspozycja jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego". W jego ramach Andrzej Białkowski, wspólnie z Piotrem Wypychem z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych udokumentowali również cmentarze żydowskie. Wystawa „Ścieżki pamięci… Pozostały tylko kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego” była prezentowana w kutnowskim muzeum w 2011 roku.

 

    


               


 

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Łódzki Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego", który odbędzie się 24 czerwca 2013 roku (poniedziałek) o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu. Wystawa jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego" nawiązującego do historii ziemi łódzkiej z XIX i początku XX wieku, kiedy zamieszkująca te tereny społeczność żydowska, ewangelicka i prawosławna stanowiły znaczącą część etnicznej mozaiki.

 

 

Ks. biskup Jan Cieślar opisał wystawę następującymi słowami: "… wystawa, za którą autorom należą się słowa uznania i za którą dziękuję, jest ciekawym przewodnikiem po miejscach zapomnianych a mówiących tak wiele o dziejach ziemi łódzkiej w czasach od XIX stulecia do lat pięćdziesiątych XX wieku. Jestem głęboko przekonany, że ekspozycja stanowi interesujące dotknięcie przeszłości i stanie się inspiracją do wielu refleksji. Wierzę także, że wiejskie cmentarze ewangelickie ziemi łódzkiej będą dla oglądających źródłem wielu głębokich przeżyć. W dzisiejszych czasach społeczność ewangelicka w okolicach Łodzi ma charakter diasporalny. W przeszłości jednak była bardzo liczna, a przez swoje zaangażowanie prężnie działała na rzecz rozwoju Łodzi, okolicznych miast i wsi w całym okręgu. Ta fotograficzna opowieść jest więc swoistym epitafium dla wszystkich tych, którzy już odeszli, pozostawiając po sobie ślady widoczne do dnia dzisiejszego. Na tym polega pewien paradoks historii, że jest ona – jak pisał Cyceron – świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia i zwiastunką przyszłości. W takie właśnie pojmowanie dziejów wpisuje się ta wystawa.
Życzę Państwu udanej podróży przez historię – aby upamiętnione na fotografiach wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego dostarczyły nie tylko przeżyć estetycznych, ale stanowiły też źródło ciekawych, pogłębionych refleksji nad upływającym czasem”.

Wystawie towarzyszy publikacja. Ekspozycja będzie prezentowana w naszym Muzeum do połowy sierpnia.

(jl)


 

W czwartek 27 czerwca o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbędzie się wernisaż wystawy „Mała retrospektywa”. Podsumowujący tytuł odnosi się do szerokiej prezentacji twórczości kutnowskiego malarza Bogumiła Gardolińskiego. Jego abstrakcje, portrety, postacie, martwe natury, pejzaże pozwolą naszym gościom zapoznać się z dorobkiem artysty z ostatnich ponad dwudziestu lat działalności. Wystawie zrealizowanej pod kuratelą Tomasza Czyżewskiego towarzyszyć będzie kolejne wydawnictwo MRK, czyli opracowany przez Bogumiła Gardolińskiego i Dorotę Modlińską katalog prac prezentowanego artysty. Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

(jl)


           


 

     14 czerwca 2013 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbył się wernisaż VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej „Art Naif Festiwal”. To jedyna w Polsce i największa w Europie międzynarodowa wystawa sztuki naiwnej, prezentująca prace artystów z całego świata, m.in. z Tanzanii, Kanady, Australii, Brazylii, kilkunastu krajów europejskich oraz oczywiście z Polski.

   Muzeum Regionalne w Kutnie zostało zaproszone do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zaprezentowania muzealnej wystawy „Targ kutnowski”. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród zaproszonych gości znalazło się także wielu naszych kutnowskich rzeźbiarzy, którzy przedstawili swoje prace indywidualnie. Tegoroczny festiwal potrwa do 15 sierpnia 2103 r.

(sk)

    


    


        

            

     24 maja 2013 roku w Galerii w Dworku otwarta została wystawa fotograficzna prezentująca pokłosie III Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Kutno 2012, które odbywały się w Kutnie od 13 do 17 sierpnia ubiegłego roku. Na wernisaż, oprócz organizatorów i przedstawicieli władz miasta oraz powiatu, przybyli uczestnicy warsztatów i miłośnicy fotografii z Kutna. Po powitaniu gości przez dyrektora Muzeum organizator warsztatów i komisarz wystawy Michał Jabłoński przybliżył historię warsztatów Diastar oraz sylwetkę wielce zasłużonego dla tej imprezy śp. Andrzeja Zatorskiego. Opowiedział też o idei alterDIASTARU i przebiegu warsztatów w Kutnie.

     Grono kutnowskich fotografików, po obejrzeniu wystawy, pozostało jeszcze, aby powspominać wspólne plenery i wystawy, oraz umówić się na dalszą działalność fotograficzną.

    Ekspozycja w Kutnie potrwa do 16 czerwca, po czym wystawa pojedzie do Świdnika, gdzie będzie prezentowana podczas IV Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych alterDIASTAR Świdnik 2013.

     Wystawę można oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(emjot)

 

    


    


    


    

Fot. Lech Martynowski i Sylwester Wojciechowski

           


     


         


         


         


         

           


 

 

 

 

 

 

     Dnia 23 maja 2013r. udaliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie. Dzieci z klasy III D robiły śliczne laurki origami dla swoich mam z okazji ich święta. Wykazując się pomysłowością i estetyką stworzyły piękne kolorowe prace. Szeroka gama barw i technika origami były podstawą do tworzenia tak wspaniałych kartek okolicznościowych.

(et)

 

 

 

 

    


    


    

  

    


    


         


    


    


    


         


         


         


         


    


    


    


    


         


    


         


    


    


    

 

  

     Gmina Piątek, Muzeum Regionalne w Kutnie i Parafia pw. Św. Trójcy w Piątku były organizatorem V PLENERU RZEŹBIARSKIEGO ŚRODKA POLSKI,który odbywał się w dniach 15 - 19 maja br.
     W tegorocznym plenerze, którego tematem była rzeźba ludowa i rzeźba sakralna, wzięło udział 10 rzeźbiarzy. Impreza odbywała się przy ul. Pokrzywnej w Piątku na terenia tzw. "starej plebanii".
     Podczas trwania pleneru można było nie tylko przyjrzeć się pracy rzeźbiarzy, ale również spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie. W niedzielę 19 maja w godz. 9:00 - 15:00 plenerowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, na który licznie przybyli mieszkańcy oraz twórcy ludowi z regionu kutnowskiego i łęczyckiego.

(sk)

    


         


    


         


    

    

Szczególne podziękowania dla firmy „DUBIMEX” Zakład Przetwórstwa Mięsa S. j. Zygmunt Dubielak
 za wsparcie rzeczowe pleneru rzeźbiarskiego.

 


 

     Dnia 15 maja 2013r. udaliśmy się z wizytą do Przedszkola Miejskiego Nr 15 „Bajka” w Kutnie. Dzieci przygotowywały laurki w postaci drewnianych serc dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Uczestnicy zajęć wykorzystali szeroką gamę barw dzięki czemu prace były piękne i kolorowe. W warsztatach brało udział 98 dzieci.

(et)

 

    


    


    

 

  

     Dziś - 9 maja 2013r. na specjalne zaproszenie przybył do nas kutnowski twórca ludowy Artur Matusiak. Spotkanie z rzeźbiarzem skierowane było do dzieci klas młodszych kutnowskich szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, że nasz gość zaczął rzeźbić od 1997r. i od tej pory starał się udoskonalać wciąż warsztat i wiedzę, co doprowadziło go do wypracowania własnego stylu. Obecnie zajmuje się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie lipowym. Sceny biblijne, obrzędy ludowe, postacie wiejskie, a także anioły to tematy, jakie najchętniej tworzy. Rzeźby cechuje żywa i ciepła kolorystyka. Do pracy napędza go głównie samorealizacja i świadomość, że jego rzeźby podobają się innym. Pan Artur pokazał dzieciom, jak powstaje rzeźba i jakie są jej poszczególne etapy. Zaprezentował swoje własne dzieła i narzędzia, dzięki którym one powstają.

Spotkanie z rzeźbiarzem wywarło pozytywne wrażenia i na pewno pozostanie na długo w pamięci najmłodszych.

(et)

 

 

 

    


    


         

  

 

 

     W maju propozycją kierowaną do uczestników Uniwersytetu Dziecięcego jest połączenie zwiedzenia wystawy „Polskie lalki teatralne i filmowe” z zajęciami plastycznymi. Warsztaty rozpoczęły się już 6 maja 2013r. i będą trwały do końca miesiąca. Dzieci podczas zajęć poznają bohaterów wielu znanych bajek, m. in. Kopciuszka, Pinokia, Pingwina Pik-Poka, Konika Garbuska, Rumcajsa, Sindbada Żeglarza oraz dowiadują się, jak powstaje marionetka, kukiełka i pacynka. Poznają tajniki tworzenia lalek i ich przeznaczenie. Po krótkiej prezentacji tak znanych postaci uczestnicy zajęć mogą wczuć się w rolę projektantów i tworzą własny projekt lalki teatralnej z plasteliny.

(et)

 

 

    


    


         

 

 


 

   W czwartek 25 kwietnia 2013r. zaprosiliśmy na spotkanie z historią dzieci z kutnowskich szkół podstawowych. Gościliśmy cztery grupy młodych obywateli miasta wraz z ich opiekunkami. Muzealne lekcje poprowadził dr Piotr Stasiak – kutnowski historyk, autor wielu publikacji badawczych dotyczących dziejów regionu kutnowskiego. Ubrany w strój szlachcica przybliżył młodym słuchaczom kulturę i obyczaje szlachty polskiej w XVII wieku. Opowiedział słuchającym z wielkim zainteresowaniem dzieciom o reprezentacyjnym i codziennym ubraniu szlachcica, jakimi przedmiotami posługiwał się on w życiu codziennym, jakiego używał oręża, jak podróżował, czym się zajmował. Uczestnicy tej lekcji mogli obejrzeć nie tylko repliki ubioru i broni, ale także dotknąć oryginalnych eksponatów – czterystuletnich monet z wizerunkiem królewskim. Spotkanie uatrakcyjniła przygotowana przez dr. Stasiaka prezentacja multimedialna.

(et)

    


    


    


    

  

     W dniu 23 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół nr 3 z panem Michałem Tokalskim, jednym z kutnowskich sybiraków. Gość przedstawił dzieje i warunki życia Polaków „na nieludzkiej ziemi”, prezentując przy okazji historię własną (mówiąc też, po jakich peregrynacjach jak trafił do Kutna) i swojej rodziny. Gość opowiedział o kulisach powstawania armii polskich organizowanych kolejno przez generała Władysława Andersa i generała Zygmunta Brelinga. Pan Tokalski odniósł się także do "Syberiady Polskiej”, jednej z ostatnich superprodukcji polskiego kina. Jako bezpośredni uczestnik tamtych wydarzeń dostrzegł w filmie Janusza Zaorskiego wiele nieścisłości oraz przekłamań i takimi właśnie spostrzeżeniami podzielił się ze słuchaczami.

Sama zaś młodzież w wielką uwagą i przejęciem słuchała opowieści świadka i zarazem uczestnika jednego z najtrudniejszych wydarzeń w historii Polski.

 

(sms)

    


    

  

 

23 kwietnia (wtorek) o godzinie 16:00 w nowej galerii wystawienniczej Muzeum Regionalnego w Kutnie – Dworku Modrzewiowym (ul. Narutowicza 20) odbędzie się wernisaż wystawy lalek artystycznych "LARARIUM" autorstwa Klaudii Gaugier. Wystawa będzie otwarta do 19 maja 2013 roku.

Klaudia Gaugier - absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP we Wrocławiu tak pisze o swoich lalkach: "Moje lalki to połączenie tradycji lalek porcelanowych z prymitywnymi lalkami szmacianymi. Staram się nadać im ponadczasowy charakter. Rozkochana w średniowiecznej rzeźbie sakralnej i ludowej, znaczę je pęknięciami i ubytkami, nadającymi nostalgiczny charakter starej zabawki z historią. Najpierw powstaje jedyna i unikatowa twarz - rzeźbię ją w glinie porcelanowo-szamotowej. Jest niepowtarzalna, ponieważ nie używam form. Czasem biorę do ręki bryłkę mając konkretny zamysł, innym razem twarz "robi się sama", jakby materializował się duch - takie lubię najbardziej. Ceramiczne elementy wypalam w piecu elektrycznym, w temperaturze 1230 st. C. Potem nakładam polichromię i maluję oczy, które nadają twarzy ostateczny wyraz. Starannie dobieram materiały i tkaniny - szare płótno lniane - mocne, zgrzebne i taftę (najchętniej jedwabną) - delikatną, wyszukaną, zmieniającą kolor w zależności od kąta padania światła. Zestawiam elementy, dodaję detale. Rodzi się lalka :-)"

Wystawę można będzie oglądać w środy w godz. 12:00-18:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (z wyłączeniem sobót) w godz. 10:00-16:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24 254-79-64, tel. kom.: 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK (Plac Marsz. J. Piłsudskiego 20).

(jl)


Serdecznie zapraszamy

  

 

    15 kwietnia 2013r. dzieci wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie wybrały się w towarzystwie pracownika naszej placówki – Sylwii Stasiak na spacer po mieście – szlakiem zabytków Kutna. Wędrówka rozpoczęła się od Ratusza, a następnie dzieci miały okazję poznać dzieje willi doktora Antoniego Troczewskiego, byłego Starostwa (obecnie Urząd Gminy), Domu Naczelnika Powiatu (obecnie Kredyt Bank), Szkoły Talmudycznej (obecnie „Sfinx”) oraz historię Starego Rynku, Rynku Zduńskiego, Domu Dochodowego Straży Ogniowej (obecnie CTMiT) i innych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Uczestnicy spaceru mogli na nowo poznać zabytki oraz pogłębić swoją wiedzę z historii o dawnym Kutnie.

(et) 

 

    


    


    (z materiału fotograficznego SP1)

 

  

 

 

      Dnia 12 kwietnia 2013r. o godz. 14:00 w salach Ratusza odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Moje miasto – Kutno”. Konkurs adresowany był do starszych grup przedszkolnych i zerowych z terenu Kutna. Wzięło w nim udział 8 placówek oświatowych. Wpłynęło łącznie 56 prac. Jury przyznało dwa I miejsca, dwa II i dwa III oraz 7 wyróżnień. Szczegółowe informacje są zamieszczone w protokole.

 

 

Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla:

  Grupy Energa

  Producenta zabawek pluszowych i gadżetów reklamowych „Gonzo”

  Kierownika sklepu papierniczego „Kleks”

(et) 

Protokół Jury

 

    


    


    


    


    

 

  

 

     We wtorek 9 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie odbyły się zajęcia merytoryczno – plastyczne „Symbol mojego miasta – poznajemy herby Kutna”. Dzieci z uwagą słuchały historii kutnowskich herbów a potem przedstawiły w swych pracach ich plastyczne wyobrażenie. Uczestnicy zajęć wykorzystywali technikę wydzieranki, za pomocą której stworzyli piękne kolorowe prace.

(et) 

 

 

 

    


    

 

  

 

 

 

W poniedziałek 8 kwietnia 2013r. rozpoczął się cykl spotkań z twórczynią ręcznie szytych zabawek – Alicją Olczak. Podczas zajęć Pani Alicja opowiada, jak powstają tildy i jakie mają znaczenie w jej życiu zawodowym i osobistym.
        Codziennie odwiedzać nas będą liczne grupy dzieci biorących udział w Uniwersytecie Dziecięcym wraz ze swoimi opiekunami. Zajęcia zakończą się w piątek 12 kwietnia 2013r.

 

(et) 

 

 

 

    


         


    

 

 


 

     Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych klas I – III do udziału w konkursie plastycznym „Lalka teatralna”. Na podstawie wybranej bajki, baśni lub legendy należy stworzyć lalkę ilustrującą jej treść. Praca bez względu na obrany temat ma być kukiełką, pacynką lub marionetką teatralną, którą można wykorzystać w przedstawieniu teatralnym. Zachęcamy wszystkie dzieci do stworzenia prac i dostarczenia ich do Muzeum do końca kwietnia 2013r. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dodatkowe informacje dostępne w dziale oświatowym placówki.

Regulamin konkursu

 


 

      W okresie przedświątecznym nasze muzeum oferowało szereg warsztatów mających na celu przybliżyć najmłodszym tradycje wielkanocne. W ramach tych zajęć wykonywano karty świąteczne z motywem koguta łowickiego i palemki ozdabiane własnoręcznie robionymi kwiatkami z bibuły. Pracownicy naszej placówki gościli w szkołach podstawowych i przedszkolach z terenu Kutna. Cykl spotkań z papieroplastyki – plastyki obrzędowej zakończyły warsztaty dnia 27 marca 2013r. Udaliśmy się wtedy z wizytą do Przedszkola Miejskiego Nr 16 "Calineczka", gdzie wspólnymi siłami z dziećmi i rodzicami stworzyliśmy śliczne kartki wielkanocne.

(et)

    


    


    


    


    


 


 

 

     We wtorek – dnia 26 marca 2013r. w naszej placówce odbyło sie wiele spotkań. Między innymi - z uwagi na duże zainteresowanie – przeprowadzono kolejne zajęcia malowania figur gipsowych. Uczestnicy warsztatów stworzyli piękne kolorowe prace. Poniżej przedstawiamy krótki reportaż fotograficzny z warsztatów malowania figur gipsowych.

(et)

 

    


    


         


 

 
 

 

      Dnia 25 marca 2013r. odbyły się zajęcia plastyczne "Malowanie figur gipsowych" w przedszkolu miejskim Nr 15 "Bajka" w Kutnie. W zajęciach brało udział 6 grup wraz z opiekunami. Emilia Tarka i Joanna Leitgeber – pracownice działu oświatowego Muzeum Regionalnego w Kutnie - wspólnie z dziećmi malowały figurki ucząc przy tym najmłodszych precyzji wykonywania działań i właściwego doboru kolorów. Dzieci z wielkim poświęceniem i radością wykonywały swe prace dzieląc się przy tym własnymi doświadczeniami.

 

    


    

 

 

 

 

 

 

 

 

    Podczas trwania wystawy "Madonna w sztuce ludowej" w Muzeum odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci. Z warsztatów skorzystało ponad 20 grup z kutnowskich szkół podstawowych. 25 marca 2013r. przybyły do nas wraz z opiekunem dzieci  ze Szkoły Podstawowej Nr 9. Zajęcia poprowadził Wasilij Dworecki - pracownik działu oświatowego Muzeum Regionalnego. Zainteresowani z uwagą słuchali opowieści na temat Madonny i jej znaczenia w sztuce ludowej. Po krótkim zapoznaniu się z wystawą każde dziecko starało się stworzyć własny wizerunek Matki Boskiej.

(et)

 

 

 

    


    


    


    


 

  

   W piątek 22 marca 2013r. pracownicy naszej placówki udali się do przedszkola miejskiego "Calineczka" w Kutnie  na warsztaty plastyki obrzędowej. W ramach tych zajęć dzieci robiły palemki wielkanocne.

(et)

 

    


    


    

 


 

   Dnia 25 marca 2013r. odbyły się w Muzeum Regionalnym kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Warsztaty przygotował Tomasz Czyżewski – artysta plastyk, a poprowadził Wasilij Dworecki. Dzieci na podstawie wybranych obrazków w ruchu poznały arkana filmu animowanego. Warsztaty miały na celu pokazać od podstaw jak powstają tego rodzaju filmy. Uczestnicy z wielkim zachwytem i ciekawością poznawali tajemnice animacji.

(et)

 

         


        
 

 

  

  

 

 

     W ramach "Ferii w muzeum" nasza placówka zorganizowała kilka spotkań warsztatowych kierowanych do dzieci i młodzieży z Kutna i okolic. Zajęcia rozpoczęły się 13 lutego o godz. 10:00. Tego dnia miało miejsce spotkanie z przybyłą na zaproszenie Sylwii Kacalak panią Alicją Olczak, która wyjaśniała jak powstają ręcznie szyte zabawki Tildy. Następnie – dnia 14 lutego adiunkt działu sztuki Tomasz Czyżewski poprowadził zajęcia dotyczące obrazków w ruchu – rzecz o filmie animowanym. 15 lutego dzieci spotkały się z Emilią Tarka i wspólnie malowały figurki gipsowe, zaś 18 lutego odbyło się spotkanie z fotografem Michałem Jabłońskim na warsztatach fotografii cyfrowej. Ponadto 19 lutego dzieci spotkały sie na warsztatach malowania ozdób drewnianych, gdzie wspólnie z Emilią Tarka ozdabiały motyle i zakładki do książek. Dnia 20 lutego Wasilji Dworecki poprowadził zajęcia dotyczące muzealnictwa na przykładzie wystawy stałej. Ciąg spotkań w ramach ferii został zakończony dnia 21 lutego, kiedy to dzieci spotkały się na warsztatach "Symbol mojego miasta". W zajęciach brało udział 56 dzieci z terenu Kutna.

 

 

 

 

 

 

    Ponadto dnia 12 lutego Muzeum Regionalne zorganizowało wycieczkę, poprzedzającą zajęcia praktyczne. Dzieci odwiedziły Teatr Dramatyczny w Płocku, gdzie obejrzały spektakl "Królewna Śnieżka" a potem pojechały do Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Spichlerz. W wycieczce wzięło udział 38 osób.

 

 

 

 

 

    Spotkania warsztatowe cieszyły się dużym zainteresowaniem a uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali w nich udział.

(et)

 

    


    


    


    


    

  

  

   Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zaprasza na wykład Pani Aldony Plucińskiej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pt. „POLSKIE ŚWIĘTOWANIE”.

    Spotkanie odbędzie się 14 grudnia (piątek) o godz. 15.00 w salach Ratusza. Wstęp wolny. Po spotkaniu będzie można zakupić autorską książkę pod tym samym tytułem w cenie 25 zł. Do publikacji dołączona została płyta zawierająca pieśni adwentowe, kolędy i pastorałki z Archiwum Muzycznego Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL. Wykład jest imprezą towarzyszącą Wigilii Miejskiej przed Ratuszem.

 

 

 

 

   Aldona Plucińska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi ze specjalnością w zakresie wystawiennictwa. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Etnografii i w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Łakomskiego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta plastyk – jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. Nowego Jorku, Kanady, Japonii, Francji, Niemiec. Etnograf, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie kieruje działem Plastyki Ludowej. Autorka licznych wystaw, publikacji, prowadzi także szeroką działalność popularno-naukową.

 (jl)

 

  

 

 

 

 

 Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na spotkanie z Łukaszem Jankowskim, reżyserem klipów czołowych wykonawców rockowych itd, twórcą filmów animowanych i innych form filmowych [współtwórca pokazywanego rok temu w kutnowskim Muzeum filmu "PODRÓŻ NA WSCHÓD"].
Będziemy oglądać jego dzieła, zadawać pytania i słuchać. Spotkanie odbędzie się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie w czwartek (13 grudnia) o godz. 17:30.

 (jl)

 

 

 

  

      Dnia 29 listopada 2012r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Szumi las wokół nas”. Skierowany był on do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych. Wpłynęło łącznie 39 prac z 5 placówek oświatowych z terenu Kutna. Jury – w składzie Lilia Marciniak, Sylwia Kacalak i Emilia Tarka – brało pod uwagę pomysł, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy. Przyznano I miejsce, II miejsce i III miejsce. Laureaci odebrali swe nagrody rzeczowe i dyplomy w salach Ratusza.

 

 

     Szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla Centrum Informacji o Euro NBP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej - Departamentu Promocji.

(et) 

Więcej informacji w protokole.

 

    
    


    

 

  

     Dnia 28 listopada 2012r. o godz. 12:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie obyło się rozstrzygnięcie konkursu „Pamiętniki z wakacji”. Skierowany był on dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych ze szkół podstawowych z terenu Kutna. W konkursie wzięło udział 11 placówek oświatowych. Wpłynęło łącznie 115 prac. Jury - w składzie Lilia Marciniak, Sylwia Kacalak i Emilia Tarka - brało pod uwagę pomysł, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy. Przyznano dwa I miejsca, dwa II miejsca i dwa III miejsca oraz 12 wyróżnień. Laureaci odebrali swe nagrody i dyplomy w salach Ratusza.

 

    Składamy szczególne podziękowania za wsparcie rzeczowe dla Centrum Informacji o Euro NBP, Kongskilde oraz Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie.

(et) 

Więcej informacji w protokole.

 

    


    

      11. listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku przypada 94. rocznica wydarzeń, które w 1918 roku przyniosły Polsce wolność. W Kutnie uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Św. Wawrzyńca. Po przemarszu na Plac Piłsudskiego, przed pomnik Marszałka, przy dźwiękach hymnu uczniowie PUL wciągnęli flagę państwową. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Kutno - Zbigniew Burzyński. Później ppłk Remigiusz Wiśniewski odczytał Apel Pamięci poświęcony bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny. Następnie delegacje instytucji, organizacji i środowisk społecznych oraz młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyła defilada. Wzorem lat ubiegłych mieliśmy również możliwość usłyszenia młodzieżowego chóru, który śpiewał pieśni i piosenki wojskowe i patriotyczne. Po zakończeniu uroczystości wszyscy chętni mogli skosztować wyśmienitej wojskowej grochówki.

(emjot)

 

 

                           


     


Więcej  zdjęć w zakładce Spotkania z historią

 

      Szósty dzień Spotkań z historią. Sobotnie popołudnie i wieczór wypełniły cztery wydarzenia: dwa wykłady w Hotelu Rondo oraz wykład i koncert w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

     Cykl wykładów rozpoczął dr Piotr Stasiak wystąpieniem nt. "Kutno w czasach napoleońskich", a potem dr Andrzej Nieuważny z UMK w Toruniu w wykładzie zatytułowanym: "Legenda napoleońska. Dawniej i dziś" opowiedział o tym, jak w Europie postrzegano Napoleona w XIX i XX wieku w polityce, nauce, sztuce (grafiki, plakaty, malarstwo, sztuka użytkowa) i innych dziedzinach życia społecznego.

     Wieczór w Centrum Teatru Muzyki i Tańca rozpoczął Prezydent Miasta Kutno podziękowaniami dla tych, którzy przyczynili sie do odrestaurowania Centrum, dokonując tym samym oficjalnej inauguracji działania tej instytucji kulturalnej w naszym mieście.

     Następnie dr Jacek Saramonowicz przybliżył zabranym gościom znane oraz nowe fakty z dziejów Kutna z początku ubiegłego stulecia, kiedy miasto znalazło się w nowej rzeczywistości w wolnym państwie.

     Zwieńczeniem wieczoru był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury pt. "Dla ciebie Polsko".

(emjot)

 


     

           


        


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

  

     Piąty dzień Spotkań z historią rozpoczął się o godz. 10.00 w dwóch miejscach. W Muzeum Regionalnym cztery drużyny z kutnowskich gimnazjów wzięły udział w odprawie przed wyruszeniem na trasę gry miejskiej zatytułowanej „Poszukiwania Pani Walewskiej”. Równolegle w I Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. J.H. Dąbrowskiego dr Rafał Kowalczyk z Uniwersytetu Łódzkiego wygłaszał wykład n.t. „Dlaczego Napoleon przegrał wojnę w Rosji w 1912 ?”.

     W samo południe w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w debacie oxfordzkiej starli się uczniowie dwóch liceów: wspomnianego wyżej „Dąbrowszczaka” i II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza. Temat debaty był identyczny z jakim zmagały się dwa dni temu gimnazja z Kutna i Żychlina tj. „Napoleon a sprawa polska – ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona”. O godz. 13.00 kierownik oddziału kutnowskiego Archiwum Państwowego w Płocku pani Jolanta Leśniewska opowiedziała zgromadzonym słuchaczom o dokumentach będących w posiadaniu kutnowskiego archiwum, a mówiących o faktach z historii miasta w XIX wieku.

(emjot)

 


     


        


     

     


     

Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

  

     Półfinałowe i finałowe rozgrywki turnieju gry „Manewr” od godziny 10.00 rozpoczęły 4. dzień Spotkań z historią. Zwycięzcom wręczył nagrody oraz złożył gratulacje dyrektor Muzeum. Dwie godziny później przybyły z wielkim entuzjazmem drużyny dzieci wraz z opiekunkami, aby wziąć udział w queście „Napoleon w Kutnie”. Po edukacyjnym spacerze w centrum Kutna młodzi miłośnicy historii zwiedzili wystawę „W cieniu orłów” i otrzymali od dyrektora Muzeum upominki.

     Gościem dnia był niewątpliwie znany historyk prof. Wojciech Roszkowski, który wystąpił w Cenrtum Teatru Muzyki i Tańca z wykładem „II Rzeczypospolita – nadzieje i rozczarowania”. Profesor z właściwym sobie dystansem podzielił się ze słuchaczami częścią swojej ogromnej wiedzy, doprowadzając do dyskusji daleko wykraczającej poza zakres tematyczny wykładu.

     Jesienny wieczór zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, jak zwykle ciepło, serdecznie i entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, czego dowodem po bisach były owacje na stojąco.  

(emjot)

 


    


         


    


        

 

 

Więcej  w zakładce Spotkania z historią


  

     Trzeci dzień Spotkań z historią rozpoczął ćwierćfinał Turnieju gier planszowych „Manewr”. Niemal równolegle w parku Wiosny Ludów odbywał się Quest o księciu kutnowskim. Tymczasem w willi Troczewskiego trwały przygotowania do debaty oxfordzkiej dla uczniów gimnazjów na temat: „Napoleon a sprawa polska – ocena polityki cesarza Francuzów wobec Polaków. Ta strona uważa, że Polacy zyskali walcząc u boku Napoleona.” Młodzież bardzo poważnie podeszła do tematu, wykazując sporą wiedzę i zaangażowanie, toteż debata została bardzo dobrze oceniona zarówno przez sędziów, jak i przez liczną publiczność.

     Popołudnie, to dwa spotkania o charakterze naukowym. O godz. 16. w Centrum Teatru Muzyki i Tańca wykład n.t. „Społeczność żydowska w XIX wieku” wygłosił dr Janusz Pawlak. Dwie godziny później w Hotelu Rondo miała miejsce promocja książki dr. Jacka Saramonowicza „Kutno i powiat kutnowski w okresie II Rzeczypospolitej. Życie polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturalne”.  

(emjot)

 


    


         


    

 


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

  

     Drugi dzień Spotkań z historią przywitał uczestników rajdu "Szlakiem kutnowskich zabytków" deszczem i chłodem. Ale nieustraszona, blisko 30 osobowa, grupa młodzieży za przewodnictwem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Pana Marka Wójkowskiego oraz przewodnika Muzeum Regionalnego Pana Wasilija Dworeckiego wyruszyła na kilkugodzinną wyprawę edukacyjną po mieście. Przed wyjściem zdążyli jeszcze sfotografować się w specjalnie do tego celu przygotowanych planszach. Wykonały je ich młodsze koleżanki i koledzy ze szkół podstawowych w ramach konkursu "Portret w stroju z epoki". O wygranej w konkursie zadecyduje największa popularność danej pracy. Wyniki wkrótce na naszej stronie.

     O godz. 12.00 przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 rozpoczęło żywe spotkanie z historią, której dosłownie można było dotknąć. Pan Wiesław Paluchowski wraz z członkami stowarzyszenia barwnie opowiedział o broni, używanej przez polaków na frontach drugiej wojny światowej oraz o III już Odysei Historycznej cyklicznie odbywającej się w Kutnie. Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 z entuzjazmem obejrzała diaporamę z tego wydarzenia.

     O godz. 16.00 rozpoczęła sie promocja jeszcze gorącej książki "Studia i materiały z dziejów Kutna i powiatu" tom II. Redaktor naczelny wydawnictwa, dyrektor Muzeum Grzegorz Skrzynecki, pokrótce omówił zawartość kolejnego, drugiego tomu rocznika. Po tym wstępie dr Jacek Saramonowicz przedstawił prezentację n.t. Agent kutnowskiego gestapo o ps. Waldi.

     Wieczór drugiego dnia Spotkań z historią uświetnił koncert "Muzyka w czasach Księstwa Warszawskiego" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie, który odbył się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

(emjot)

 

         

    


       

 


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

  

    Spotkania z historią rozpoczęliśmy nowoczesnym akcentem, czyli grą komputerową.

   W zaplanowanej na poniedziałkowe przedpołudnie rozgrywce „NAPOLEON. TOTAL WAR” zwycięzcami zostali dwaj uczniowie Gimnazjum nr 3. Kilka godzin później w Muzeum pojawili się mundurowi. Grupa Rekonstrukcji Historycznych 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego zainscenizowała starcie z armią austriacką. Wśród huków i błysków salw, barwne mundury przykuwały uwagę zgromadzonej publiczności i przypadkowych przechodniów.

   Wyjątkowe wrażenie robił strój pułkownika huzarów, niebieskie spodnie, granatowa kurtka, bogato szamerowane złotem świetnie ilustrowały fantazyjność epoki napoleońskiej. Tak ubrany pojawił się pan Tomasz Klauza, którego opowiadanie o kolekcjonerstwie porwało słuchaczy, tak dzięki erudycji i swobodzie wypowiedzi naszego gościa, jak i barwności obrazów, jakie przed nami roztaczał. Część jego zbiorów można oglądać na wystawie „ W CIENIU ORŁÓW”, na jej wernisażu był obecny inny kolekcjoner, pan Edward Grobelny, którego eksponaty również wkomponowano w wystawę. Po salach oprowadził gości autor scenariusza, pan Piotr Stasiak.

   Dodatkowymi atrakcjami wieczoru były zapowiedź uruchomienia portalu historiakutno.pl oraz prezentacja książek wydawnictwa „BELLONA”.

(tc)

 

     


    


         


    

    


Więcej  w zakładce Spotkania z historią

 

  

     Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza w dniach 5-11 listopada 2012 r. na pierwszą edycję „Spotkań z historią”. Planujemy, iż "Spotkania z historią” będą imprezą cykliczną, co roku oscylującą wokół innego tematu przewodniego. Mamy nadzieję, że wydarzenie to zapisze się na stałe w kalendarzu naszego miasta.

     Tegoroczna edycja poświęcona jest epoce napoleońskiej. Tydzień otworzy wernisaż wystawy „W cieniu orłów”, prezentującej różne aspekty epoki napoleońskiej. W ramach „Spotkań z historią” mieszkańcy Kutna oraz okolic będą mieli możliwość udziału w licznych wykładach, m.in. prof. Wojciecha Roszkowskiego „II Rzeczpospolita – nadzieje i rozczarowania”. Epoce napoleońskiej będą natomiast poświęcone wykłady prof. UŁ, dra hab. Rafała Kowalczyka, dra Andrzeja Nieuważnego oraz Jolanty Leśniewskiej. Do czasów napoleońskich przeniosą nas również dwa koncerty poświęcone muzyce z tego okresu, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (w programie m.in. polonez, walc i mazur z epoki Księstwa Warszawskiego). Wydarzeniu towarzyszyć będą również konkursy skierowane do dzieci i młodzieży kutnowskich szkół oraz wiele innych atrakcji.

     Tydzień zakończą uroczyste obchody 94. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

(jl)
Plakat w większym formacie tutaj

 

  

W dniach 22 – 26 października 2012r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie zrealizowaliśmy 35 warsztatów pt. „Spotkanie z gwiazdami”. Zajęcia odbywały się w ramach naszego nowatorskiego programu edukacyjnego Uniwersytet Dziecięcy adresowanego do dzieci klas 0 – III szkół podstawowych. Ze względu na duże zainteresowanie gościliśmy zarówno dzieci z kutnowskich przedszkoli, jak i grupy starsze z pobliskich placówek oświatowych.

W czasie przedmiotowych warsztatów dzieci poznały m. in.: budowę Układu Słonecznego, mechanikę ruchu planet, gwiazdozbiory nieba jesienno – zimowego oraz nauczyły się wyznaczać pozycje Gwiazdy Polarnej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że poszczególne seanse astronomiczne dostosowane były do konkretnych grup wiekowych. Warsztaty przeprowadziło przenośne planetarium URSA MAJOR.

(et)

 

      


    


         

 

 


 

     Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kutnie – Łąkoszynie istnieje co najmniej od XIV wieku. O kościele parafialnym w tym wieku wspomina Liber Beneficiorum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nie wiadomo, ile kościołów miała parafia przez cztery kolejne wieki. Poprzedzający dzisiejszą świątynię zbudowano z drewna dębowego i modrzewiowego w 1758 roku. W 1909 roku od uderzenia pioruna spłonął doszczętnie. Wydarzenie to tak opisuje ówczesny proboszcz ks. Wacław Kinast:

18 sierpnia nadeszła około godz. 9-tej wieczorem wielka burza. Kilka piorunów uderzyło w kościół. Do godz. 10 z kościoła nic nie zostało. (…) Wyratowałem tylko Najświętszy Sakrament i bodaj kielichy. Ktoś z ludzi wyniósł baldachim.”

     Tak naprawdę z drewnianego kościółka uratowano więcej rzeczy. Można było obejrzeć te przedmioty na jednodniowej (ze względów bezpieczeństwa) wystawie w kościele w Łąkoszynie w niedzielę 21 października. Wystawę, dzięki zaangażowaniu i poparciu obecnego ks. proboszcza Mirosława Czarnołęckiego, zorganizowało Muzeum Regionalne. Znalazły się tam wyniesione z płonącego kościoła m.in.: monstrancja z 1677r., patena z 1710r., kielich z 1769r., łódka na kadzidło z 1725r. i cyborium (naczynko na komunię dla chorych) z 1883r., a także tabernaculum, będące obecnie w konserwacji. Pokazano ocalałe z pożaru ornaty, aplikowane później na nowe tkaniny (czerwony ornat na japoński jedwab), baldachim, również później aplikowany, a także chorągiew (gruntownie odnowioną w 2011r.) i krzyż procesyjny oraz sygnaturkę – dzwon wzywający do kościoła na 15 min. przed nabożeństwem. Zaprezentowane zostały również oryginalne portatyle ołtarzowe z relikwiami.

     Wiele z tych przedmiotów było jeszcze niedawno w użyciu, a cyborium spełnia swoje przeznaczenie do dziś.

     Na szczególną uwagę zasługiwały dwie najstarsze zachowane księgi aktów chrztów, pogrzebów i małżeństw od roku 1700.

     Drugą część wystawionych eksponatów stanowiły oryginalne pamiątki z konsekracji nowego kościoła. Czerwony ornat i dwie dalmatyki, użyte prawdopodobnie tylko raz podczas pierwszej mszy św. w 1912 r., przetrwały niezniszczone przez 100 lat. Obejrzeć można było również kronikę parafii skrzętnie pisaną przez ks. Jóźwika oraz reprodukcje zdjęć z budowy kościoła.

     Stojący dziś w Łąkoszynie kościół został wybudowany w latach 1909 – 1912, według projektu architekta S. Bowbelskiego. Dzięki heroicznemu wysiłkowi ówczesnego proboszcza ks. Kinasta oraz ofiarności i pracy wielu parafian w 3 niedzielę października 1912r. Biskup Kazimierz Ruszkiewicz konsekrował Łąkoszyńską świątynię.

 

 

 

 

      Ks. Jóźwik tak podsumowuje budowę nowego kościoła:

Ileż wysiłku mózgu, woli i sił fizycznych, ile szarpaniny nerwów trzeba było z siebie wydobyć, by w ciągu niecałych trzech lat oddać na wieczne czasy parafii tak piękną i wielką świątynię. Jeżeli się jeszcze zważy, że parafia posiadała 3000 dusz, lichą ziemię, opór większych posiadaczy ziemi, intrygi, złośliwości, oszczerstwa głupców i impertynencje firm, gdy nie można było dotrzymać terminów wpłat, wizyty urzędników rosyjskich, brak zainteresowania i zrozumienia przez własne władze, często niedostatek, to trudno nie nazwać taki wysiłek bohaterstwem.”

 

(emjot)

 

    


    


    


    

    

 

  

Dnia 2 października 2012r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbyła się inauguracja roku w Uniwersytecie Dziecięcym. Dzieci brały udział w spotkaniu dydaktycznym z panią z płockiego zoo gdzie mogły  zapoznać się z życiem zwierząt i zetknąć się z nimi oko w oko. Po tej lekcji przyrody dyrektor naszej placówki wręczył małym studentom indeksy muzealnika, w których zbierać będą stempelki ze spotkań. Udział w Uniwersytecie Dziecięcym polega na cyklicznych spotkaniach adresowanych do dzieci w wieku 6 – 10 lat (klasy 0 – III Szkół Podstawowych). Zajęcia odbywają się raz w miesiącu – od października 2012r. do czerwca 2013r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie lub na terenie placówek oświatowych. W ramach spotkań muzealnych mali studenci mogą poznawać zagadnienia związane z kulturą, sztuką i historią regionu. Dla słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego, którzy zbiorą największą ilość stempli czekać będą specjalne Dyplomy Uniwersytetu Dziecięcego oraz nagrody rzeczowe.

(et)

 

         


     


     

 

 


 

 

           Muzeum Regionalne w Kutnie ogłasza konkurs fotograficzny „Pejzaż kulturowy powiatu kutnowskiego” przeznaczony dla młodzieży w dwóch grupach wiekowych: młodzież szkół podstawowych (klasy IV – VI) i gimnazjów. Prace należy składać u organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2012r. Dla laureatów i wyróżnionych przewidziano nagrody rzeczowe.

Regulamin konkursu

(et)

 

  

 

        Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza nauczycieli i uczniów klas IV-VI z kutnowskich szkół podstawowych do udziału w konkursie przyrodniczo – plastycznym „Szumi las wokół nas”. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do nadsyłania prac o tematyce przyrodniczej do dnia 15 października 2012r. do naszej placówki. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Regulamin konkursu

 

 

 

      Muzeum Regionalne w Kutnie ogłasza konkurs plastyczny „Pamiętniki z wakacji” skierowany do dzieci z miejskich kutnowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych mieszczących się w szkołach podstawowych. Wszystkie dzieci, które chcą podzielić się wspomnieniami z wakacji, proszone są o nadesłanie swoich prac do Muzeum do dnia 15 października 2012r. Laureaci zostaną nagrodzeni upominkami. Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału.

Regulamin konkursu

(et)

  

Dyrektor i pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie mają zaszczyt zaprosić
do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej i współpracy z placówką.

 

     W ramach oferty proponujemy Państwu trzy formy realizacji procesu dydaktycznego i wychowania przez kontakt z eksponatem, dziełem sztuki lub świadkiem zdarzeń:

       lekcje muzealne – odbywające się w klasach szkolnych lub salach muzealnych,

   zajęcia warsztatowe – odbywające się w klasach szkolnych, salach muzealnych, pracowniach        twórców,      kolekcjonerów lub w okolicznym terenie,

       wycieczki edukacyjne – wyjazdy do innych placówek muzealnych i miejsc zabytkowych
       z odpowiednią oprawą merytoryczną.

 

Szczegółowe informacje zawarte są w ofercie edukacyjnej działu oświatowego.

  

 

Informujemy, iż w związku z uroczystościami rocznicowymi
w dniach 23 i 24 września Muzeum Bitwy nad Bzurą będzie nieczynne.
Zapraszamy do zwiedzania od wtorku 25 września.

  

 

    


    


    


    

 

Więcej zdjęć w fotoreportażu.

 

  

     W dniu 13 sierpnia rozpoczynają się w naszym mieście III Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne alterDIASTAR  Kutno 2012 organizowane w tym roku przez Muzeum Regionalne w Kutnie.

 Uczestnicy II alterDIASTARU
fot. Sylwester Wojciechowski

 

     Warsztaty są kontynuacją dwóch poprzednich edycji, które odbyły się w latach ubiegłych w Iłży.
alterDIASTAR stworzyli wieloletni uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych Diastar: Wacław Leisner i Jerzy Kosiński, których bedziemy mieli zaszczyt gościć.

     III alterDIASTAR poświęcony jest pamięci wieloletniego organizatora DIASTAR-u, naszego wielkiego przyjaciela i wspaniałego człowieka Andrzeja Zatorskiego.

     Więcej o III alterDIASTARZE przeczytać można na naszej stronie, a także m. in. na stronie Foto-Kuriera oraz kutno.com.pl, które sprawuje patronat medialny nad imprezą.

 

Warsztaty trwają do 17 sierpnia 2012 r.

 


 

   W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Regionalne w Kutnie 
w dniach 8-9 września 2012 r. zaprasza na :
  - ekspozycję „Targ kutnowski” - wykonaną przez kutnowskich rzeźbiarzy 
   rekonstrukcję dawnego targu,
  - prezentację dawnych zawodów, m.in. warsztatu szewskiego, stolarskiego, 
   garncarskiego, 
  - zwiedzanie Muzeum.
W tych dniach Muzeum będzie otwarte w godzinach 10:00-20:00. Wstęp wolny.
 

  

 

Dnia 19 października 2009 r., w 28 rocznicę powstania Muzeum otwarto długo oczekiwaną wystawę stałą „Miasto w czasie i przestrzeni”. Podczas wernisażu, na który przybyło wielu znamienitych gości, Dyrektor uhonorował byłych pracowników Oddziału Muzeum Bitwy nad Bzurą „muzealnymi aniołami”. Całość uświetnił koncert krakowskiego zespołu Quartet Klezmer Trio, który wystąpił z recitalem piosenek żydowskich i bałkańskich.

 

 

Wystawę rozpoczyna dział archeologii prezentujący najdawniejsze dzieje Ziemi Kutnowskiej. Jest to zarówno krótka charakterystyka pradziejów Kutnowskiego, jak i eksponaty właściwe dla danej epoki archeologicznej, począwszy od tych związanych z epoką kamienia poprzez epoki metali, średniowiecze, na nowożytnych skończywszy. 

 

Przyrodnicza część ekspozycji prezentuje środowiska naturalne Kutna. Nie jest to jednak wierne kopiowanie natury, ale forma wystawiennicza nawiązująca do manieryzmu, polegająca na łączeniu elementów fantazyjnych z naturalnymi takimi jak preparaty z żywych zwierząt. 

 

Część etnograficzna wystawy reprezentowana jest przez informację słowną dotyczącą folkloru regionu kutnowskiego, języka, jakim posługiwała się wieś kutnowska. Uzupełnieniem jej jest zaprezentowanie charakterystycznej dla polskiej wsi kapliczki z tzw. świętym obrazkiem i wyrosłej na tym podłożu nieprofesjonalnej rzeźbie kutnowskiej, a także z prezentacją odświętnego stroju ludowego. 

   

Ekspozycję historyczną poprzedza sala poświęcona koegzystencji na Ziemi Kutnowskiej czterech wyznań – w kolejności napływania, katolickiego, mojżeszowego, protestanckiego i prawosławnego. W tej części wystawy zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, przedmioty przynależne sferze sacrum, dokumenty, fotografie typowe dla reprezentantów „kutnowskiego wątku czterech kultur”. 

 

Swoistym wstępem do części historycznej wystawy jest tablica przedstawiająca kolejnych właścicieli miasta i opis jego dziejów. Historyczna część ekspozycji, ze względu na wielość wątków i tematów, została podzielona na cztery grupy. Grupę chwały stanowi galeria postaci, dzięki którym miasto ma swój kształt. Grupę walki stanowi wszystko, co związane jest z 37 pułkiem piechoty. Grupa zarządzania prezentowana jest przez artefakty związane z tym, co stanowiło niegdyś istotę władania miastem przez jego prywatnych właścicieli a także tym, co wiązało się z lokalnym handlem, rzemiosłem i nowopowstającym przemysłem. Grupę zamyka gablota mieszcząca patriotyczne dokumenty począwszy od schyłku XVIII stulecia po czasy Powstania Styczniowego. 

 

W sąsiedztwie ekspozycji historycznej znajduje się Sala Generała Hallera poświęcona „Błekitnemu Generałowi” i jego armii, oraz jej kutnowskiemu wątkowi.

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.