Festyn Saski – akt pierwszy

Obchody uroczystości zaślubin Augusta III Sasa z Marią Józefą z domu Habsburg trwały miesiąc…budżet państwa uszczuplił się o 4 miliony talarów. Muzeum Regionalne w Kutnie uczciło ich trzysetną, okrągłą rocznicę podczas Festynu Saskiego w Parku Traugutta w Kutnie. Dzień pierwszy naszej imprezy przebiegł pod znakiem barwnej, królewskiej parady w wykonaniu rekonstrutorów z Niemiec i Polski (Kutnowska Grupa Tańca Dawnego La Danse, Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Konrad Chęciński, Verein Augustus Rex – Eine Zeitreise ins. 18. Jhdt., Towarzystwo Stanisławowskie, Posnania Barocca, Regiment Pieszy Koronny Królewicza), inscenizacji historycznych w kolorycie epoki – pokazu musztry i potyczki z rabusiami, warsztatów i gier dla całych rodzin (chatka wiedźmy Hogaty, baśniowa panorama, straszny dwór, być jak szlachcic), symultany szachowej z arcymistrzem Marcinem Tazbirem pod czujnym okiem Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Jacka Gałki. Dostarczyliśmy Państwu mnóstwa wrażeń estetycznych, a to za sprawą Artdance z Poznania. Formacja teatralna zaprezentowała efektowną partię „żywych szachów” z wykorzystaniem narracji opartej o wydarzenia historyczne wojny siedmioletniej, która także zaważyła na dalszych losach Rzeczpospolitej, a wieczorem przepiękne widowisko „Królowa róż”. Była to kompilacja tańca, muzyki, pokazów akrobatycznych, szczudlarstwa i efektów pirotechnicznych. Kreowana opowieść toczyła się wokół głównej bohaterki Królowej Róż. Kutnowska Grupa Tańca Dawnego La Danse wystąpiła ze spektaklem „Cierpienia Jędrzeja Kitowicza – sztuka w 7 odsłonach” w adaptacji Heleny i Piotra Bielickich przy współpracy z Piotrem Stasiakiem oraz pokazem tańca barokowego. Była także degustacja potraw przygotowana przez firmę z Poznania w oparciu o „Compedium feculorum”. Live – cooking jest od kilku lat popularną formą rozrywki połączonej z edukacją kulinarną. Był także teatr lalek Marka Żyły i mini huta szkła Marka Jargiły – szkło mistrza zdobi między innymi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle. O oprawę medialną zadbało Radio Q, które przez cały dzień realizowało studio plenerowe i przeprowadzało wywiady z gośćmi Festynu. O konferansjerkę zadbał dziennikarz Kamil Klimaszewski, któremu dziękujemy za profesjonalną współpracę.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.