Festiwal Saski 2018.

Oprócz wydarzeń artystycznych Festiwal oferował wiele innych atrakcji towarzyszących imprezie. Wśród nich znalazły się animacje rekontruktorów ( m.in. królewski obóz, salon dżentelmenów). Na Placu Piłsudskiego postawiono kramy rzemieślniczo-kupieckie, które prezentowały dawne zawody, takie jak: mincerz, rusznikarz. szewc, kowal czy krawiec.

W Pałacu Saskim zaprezentowano ekspozycję związaną z postacią króla Augusta III. Składała się ona z kilkunastu obiektów, pozyskanych przez Muzeum. Wśród najciekawszych z nich znalazły się: prywatny list Augusta III do zięcia – króla Neapolu z okazji narodzin królewskiej wnuczki oraz encyklopedia geograficzna zatytułowana ” Opisanie świata…” dedykowana przez autora, Władysława Łubieńskiego, samemu królowi.

Zadbano o animację czasu dla dzieci dorosłych, proponując wiele zajęć tematycznych. Wśród nich znalazły się warsztaty florystyczne ( barokowe kompozycje z kwiatów), plastyczne ( tworzenie kreacji według kanonów mody z epoki), kreatywne ( strzelanie z procy, życie w zagrodzie) oraz manualne (drewniane klocki i zabawki dawne). Wśród zabaw znalazła się także kutnowska gra planszowa. Na ulicach można było zobaczyć szczudlarzy, pantomimę, żonglerkę, monocykl czy teatr uliczny. Przeprowadzone zostały dwa konkursy. Pierwszy z nich, plastyczny, zatytułowany był „Malowanie martwej natury”. Wśród zwycięzców znaleźli się: Adrian Niedźwiecki i Kinga Mizerska zajmując ex aequo pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zdobyła Lena Ławska, a wyróżnienie otrzymał Franciszek Żylak. Drugi konkurs to „Quiz wiedzy o czasach saskich”. Na podium stanęli: Michał Olesiński, Oskar Bednarek i Dariusz Konopacki.

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.